13.7.08

Prosíme přetočte [Be Kind Rewind] - 60%

Danny Glover má maličkou špinavou videopůjčovnu (skutečně videopůjčovnu, nikoliv půjčovnu DVD). V ní pracuje Mos Def a občas v ní zevluje šílený bezdomovec Jack Black, který se obává toho, že mu sousedící elektrárna ničí mozek. Proto se rozhodne elektrárnu sabotovat.

Sabotáž ale nevyjde, Black dostane elektrický šok, stane se zmagnetizovaným a vymaže všechny videokazety v půjčovně.

Mos Def a Jack Black udělají jedinou logickou věc (Danny Glover je kdesi mimo město) a rozhodnou se smazané filmy natočit znovu sami, čemuž říkají "švédování".

Jejich švédované filmy mají úspěch, ale pak se objeví Sigourney Weaverová jako agentka hollywoodských studií a nechá všechna videa zabavit a zničit. Videopůjčovna má být srovnána se zemí a aby ji hrdinové zachránili, rozhodnou se rychle natočit dokument o slavném jazzovém hudebníkovi, který v této ulici vyrůstal (což není pravda a všichni to vědí)...Novému filmu Michela Gondryho můžeme vyčítat spoustu věcí, ale rozhodně mu není možné vyčítat, že by byl předvídatelný nebo neoriginální. Po Věčném svitu neposkvrněné mysli a Nauce o snech je jasné, že Gondry ujíždí na příbězích, které nejsou zakotveny v realitě.

A abyste něco měli z filmu Prosíme přetočte a nepřipadal vám naprosto dementní, musíte především přijmout základní premisu, že tento film se neodehrává v žádné existující realitě. Konkrétně to znamená, že téměř všichni se v něm téměř nepřetržitě chovají naprosto idiotsky a nelogicky. Jak jinak označit skutečnost, že se někdo rozhodne natočit smazané filmy znovu, místo aby je např. zkopíroval z DVDček? A to je opravdu jen vrcholek ledovce.

Samotné "švédované filmy" vypadají takhle a nejsou příliš zábavné (naštěstí z většiny z nich vidíme ve filmu jen pár sekund). Vadilo mi především, že šévdované verze vůbec nevypadají jako upřímná snaha příbližit se originálu (byť s nulovým rozpočtem), ani jako záměrná parodie, ale jako něco divného mezi tím. Jack Black i Mos Def se ve švédovaných filmech (bez ohledu na jejich žánr) pitvoří jako v nejdebilnější dětské komedii od Disneyho, což ve výsledku nejenže není vtipné, ale je to dokonce nepříjemné (nemluvě o tom, že je to v kontextu filmu nelogické, ale to fakt ponechme stranou).

Gondryho trumfem je skutečnost, že se hrdinové Prosíme přetočte ocitají v nesmyslných situacích a nesmyslně je řeší, ale přitom prožívají reálné emoce veškerých myslitelných druhů.

Je mi jasné, že celá tato bizarní stylizace (nesmyslná téměř "snová" logika, infantilní humor, seriózní emoce) je záměrem, že to měl Gondry pečlivě promyšleno a že pro herce nebylo snadné s ním tuhle hru hrát. Chápu to, jistým způsobem to oceňuji, ale na druhou stranu Gondry musí pochopit, že pro mě nebylo nijak příliš zábavné nebo jiným způsobem uspokojující se na tuhle jeho hru sto minut dívat.

13 komentářů:

 1. Gondry musí pochopit, že pro mě nebylo nijak příliš zábavné nebo jiným způsobem uspokojující se na tuhle jeho hru sto minut dívat.
  Myslím, že Gondrymu je to srdečně jedno. ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. nesouhlasim s nazorem, ze predelavky nejsou vtipne.. Predevsim bylo vtipne JAK si hrdinove poradili s ruznymi "efekty". GhostBusters byli uzasni.. (např. Nataceni v knihovne, "NOCNI SCENA"+inverzni okopceny obliceje = bomba. Co bych vytknul ja: poslední čtvrtina filmu byla už sladkobolná nuda.

  OdpovědětVymazat
 3. Ghost busters byli jediní snesitelní. Zbytek jsem jen těžko rozdýchával. A proč sakra do něčeho takového musí strkat vtipy o magnetické moči Jacka Blacka?
  Nebyla to vyložená hrůza, ale jak tohle mohlo skončit v top 10 diváckého hlasování na festivalu je mimo moje chápání.

  OdpovědětVymazat
 4. Asi díky tomu, že jsem pro film hlasoval dvakrát. Nejdřív natržením hlasovacího lístku a pak ještě na internetu. A mně se to hodně líbilo.

  OdpovědětVymazat
 5. ai takhle pane fuka - je skoda, ze takovy nedouk jako vy je lidem predstavovan jako filmovy znalec. MOzne jste, ale hodne svedovanej... Vase recenze jsou tak amaterske, ze jsou na urovni kdejakoeho psavce pro internet, ktery dostal napad o filmech psat.Mne je vas nazor u prdele...

  OdpovědětVymazat
 6. Ta poslední věta v recenzi absolutně odporuje hodnocení 60procent. Podle ní by bylo tak 20.

  2 předchozí anonym: Gondry?

  OdpovědětVymazat
 7. film ma kul web stranky:
  http://www.bekindmovie.com/intro.html

  OdpovědětVymazat
 8. To 10: Ale aspoň se pod svůj názor dokáže podepsat. Jestli tě jeho názory nezajímají, tak nechápu, proč sem lezeš, tady jsi na návštěvě, tak se tak chovej.

  OdpovědětVymazat
 9. Mne se film taky moc libil. A podle kladných reakci ostatnich divaku v hlavnim sale ve Varech jsem rozhodne nebyla sama:o)
  Radka

  OdpovědětVymazat
 10. Podle "reakci divaku ve Varech" se neda nic moc rict - to je HODNE specificka skupina.

  OdpovědětVymazat
 11. Film se Sigourney Weaver nemůže být špatný, IMHO AFAIK.

  OdpovědětVymazat
 12. Viděli jste dvodílný Aliens z tý stránky, co je na ní odkaz? Já řval smíchy, jak ty scény byly skvěle zvládnutý. I když jiný ty videíčka jsou vysloveně trapas. V tomhle filmu je to spíš jako ty Aliens nebo jako Independence Day? Možná hodně dělá ta původní hudba a zvuky, což se do sweded filmů asi nemá, ale Aliens jsou tak perfektní :D

  OdpovědětVymazat
 13. Uvest v recenzi odkaz na ty blbiny a ne oficialni odkaz na povedene stranky filmu je trochu uz skoro schvalnost, protoze to stavi film jakoby do horsiho svetla. Odkaz uz vyse nekdo uvedl a jsou tam skutecne k videni i "sweded movies". Doporucuji ale kazdemu zajemci, aby se na ne podival v kontextu celeho filmu a ne takhle samostatne. BKR je imo velmi prijemny film a Gondryho fanouskum se patrne bude libit. Zvlast tem, kterym prislo dobre Science of Sleep. Frantiskuv ciste "materialisticky" pristup tady holt fungovat nebude, to je jasne. ;) Az se divim tem sedesati procentum.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.