3.10.07

Sejmi je všechny [Shoot 'Em Up] - 40%

Nějací padouši pronásledují opuštěnou ulicí těhotnou ženu. Pan Smith (Clive Owen) náhodou čeká na autobus, uvidí pronásledování, padouchy postřílí, porodí ženě dítě, ale její život nezachrání. Následně vyhledá prostitutku jméněm DQ (Monica Bellucciová), protože dítě potřebuje kojit a ona se specializuje na klienty které vzrušuje laktace. Oba pak s nemluvnětem utíkají před tucty zabijáků zlého bosse (Paul Giamatti) a snaží se zjistit, proč chtějí všichni sejmout/získat to dítě.Je mi celkem jasné, jaký byl scenáristický zéměr tohoto filmu. Mělo jít o sekvenci neuvěřitelných přehnaných akčních scén (především přestřelek), poslepovaných kousíčky děje a dialogů s vtipnými hláškami. Pokud předpokládáme, že supertrapné hlášky jsou supetrapné záměrně, stejně jako nesmyslná a nepochopitelná zápletka (proč to dítě vlastně všichni chtějí), pak není scénáři co vytknout.

Ovšem Michael Davis je podstatně horší režisér, než scenárista (s obojím měl velmi malé zkušenosti) a pokud větší polovina vašeho filmu má být akce a vy tu akci neumíte moc dobře natočit, máte průser. Dokážu si představit, že většina absurdních akčních kliček vypadala na papíře zábavně (..."a pak mu tu mrkev vrazí do oka až mu vzadu vyleze lebkou!"), ale v reálu působí nepřehledně, nevtipně, neakčně a téměř vždy nudně (nepomáhá ani nevhodný heavymetalový soundtrack). Nějaké kamerové prostocviky, zběsilý střih a filtry by se tentokrát velmi hodily, ale téměř se jich nedočkáme.

Co se týče herců, nejlepší je Giamatti, který správně vystihl, jak maniakální má podle scénáře být. Owen se snaží být cool jako v Sin City, což je chyba, protože jeho postava spíš připomíná Bugse Bunnyho. A Monica Bellucci už není dvakrát mladá a dvakrát krásná...

Doporučuji vám shlédnout film Zastav a nepřežiješ, který se pokoušel o něco velmi podobného a povedlo se mu to podstatně lépe.

6 komentářů:

 1. Oslovil mě postřeh s hejvymetalem, dnešní hejvy retro je opravdu k zblití :(

  OdpovědětVymazat
 2. On v tom filmu je i "oldskool" heavymetal, ale nehodi se to tam...

  OdpovědětVymazat
 3. "Monika Belucci uz neni 2x mlada ani krasna..." - Chapu, ze strejda, kterej si doma pestuje nactiletyho zajicka, to jinak videt nemuze.
  :-)))

  OdpovědětVymazat
 4. No.. taky me nastval s hodnocenim Moniky Belucci, ale az takhle? :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ale ved ma pravdu. A to ma este pred par rokmi pomerne dost vzrusovala.

  OdpovědětVymazat
 6. Heavymetal a hardrock nejsou mrtvý a nikdy neumřou. Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit…to je ale asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Film byl velice zábavný, Clive Oven byl cool a Monica Beluci byla super MILF.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.