11.10.07

Probuzení tmy [The Seeker: The Dark Is Rising] - 40%

Čtrnáctiletý Will, který se s rodiči a sourozenci přestěhoval z USA do Anglie, se dozvídá, že byl vyvolen, aby pomohl straně Světla v jejím boji se stranou Tmy, jinak přijde apokalypsa. Proto musí sehnat do pěti dnů šest Znamení, roztroušených napříč časem. Aby bojoval s Tmou, je vybaven nadpřirozenými schopnostmi, které ovšem nikdy nejsou pořádně vysvětleny. Většinou se někam přenese, vezme magický kámen a šup zpátky.Režisér David L. Cunningham se upřímně snaží a zkusil natočit Probuzení tmy jako postmoderní psychodrama s nabušenou vizuální stránkou ve stylu Klubu rváčů nebo Hranice života - t.j. s divokými střihy, filtry, zpomalenými záběry a šílenou kamerou. Je to zajímavý nápad jak ozvláštnit nudný děj, protože až do konce filmu se (narozdíl od podobné Noční hlídky) nekonají téměř žádné trikové nebo akční sekvence, jen se donekonečna objevují strašidelné vrány a strašidelný jezdec na koni. I kdyby režie byla jakkoliv geniální, nemohla by naprosto nezajímavému a nudnému námětu dát jakoukoliv hloubku nebo napínavost. Můžeme se bavit o tom, na kolik scenáristé zmrzačili knižní předlohu (několik desetiletí starou), ale faktem zůstává, že jako film nesnese výsledek srovnání nejen s Harry Potterem nebo Nekonečným příběhem, ale dokonce ani s Narnií nebo Eragonem. Uniká mi, pro jakou cílovou skupinu byl vlastně natočen.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

12 komentářů:

 1. Proboha to je kokot, tak sešroubovanou a nesmyslnou recenzi jsem snad nikdy nečetl. Lidi, probuďte se, tohle by dokázal napsat průměrný zedník, jak si vůbec může říkat filmový kritik? Tohle už je pomalu Marek Slovák...

  OdpovědětVymazat
 2. jj jasne.. a ty jsi mistr v literarnim dile.. to se hned pozna, ten vybrouseny a bohaty sloh

  OdpovědětVymazat
 3. Nemusím být mistr v literárním díle, abych sem mohl psát. Kdežto náš Fuka ze sebe dělá něco víc, než průměrného člověka.

  OdpovědětVymazat
 4. Průměrný člověk nechodí ve čtyřiceti s osmnáctiletou gymnazistkou;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Průměrný člověk nechodí ve čtyřiceti s osmnáctiletou gymnazistkou;-)

  - ou yeah, baby ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. To jsou sprosté lži! Je mi 39 a jí je 19.

  OdpovědětVymazat
 7. hosi, vy nehodnotite to, jak pise.. vy F zavidite :))

  OdpovědětVymazat
 8. Fu(c)ko, a ona ti to dělá aspoň dobře? :D

  OdpovědětVymazat
 9. Co je to za debilní otázku? To je přece součást kvalitního vztahu. A do nekvalitního vztahu bych nešel!

  OdpovědětVymazat
 10. A já myslel, že jí je 17! Není čas na změnu? :-P

  OdpovědětVymazat
 11. V rozmezí 17-22 jsou prej v tom nelepší. ;)

  OdpovědětVymazat
 12. co su to za debilne komentáre??? to mu ju závidite ci co?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.