11.10.07

Těsně vedle [The Heartbreak Kid] - 40%

Láska dokáže bolet i rozesmát, ale nic nebolí tolik, jako když se bratři Farrellyovi pokusí natočit film, který “má srdce”.

Eddiemu (Ben Stiller) táhne na čtyřicíku, ale nikdy nebyl ženatý. Seznámí se s krásnou, sympatickou dívkou, po pár měsících si ji vezme a odjedou do Mexika na svatební cestu. Zde se na pláži seznámí s jinou dívkou, která mu začne být velmi sympatická, zatímco se ukazuje, že jeho manželka je vlastně velmi hloupá a naprosto nesnesitelná. Ne, že by se do svatby nějak přetvařovala, na to je příliš hloupá. Prostě se z nějakého důvodu začne najednou chovat jako totální kráva - asi protože to tvůrcům přišlo legrační.

Jako největší hajzl se ovšem ukáže hlavní hrdina, který nejenže udržuje obě ženy v omylu, ale sofistikovaně je obelhává a zatajuje před jednou existenci druhé (a naopak), aby dosáhl... čeho vlastně? A čeho vlastně chtějí dosáhnout tvůrci?Neupírám bratrům Farrellyovým jejich zkušenosti v oblasti bláznivých nechutných komedií. Smál jsem se při Něco na té Mary je a Blbého a blbějšího pokládám za značně nedoceněné dílo. Ale kdykoliv se pustí do něčeho, co by mělo být aspoň trochu citlivé nebo sofistikované a mělo by to mít smysluplný děj, vzbuzuje ve mně výsledek spíše nepříjemné pocity (Těžce zamilován, Bratři jak se patří). V Těsně vedle se snaží prokládat svůj šokující brutální humor (Soulož s oslem! Přehnaně ochlupené ženské pohlaví! Supertlustá tchyně!) s okamžiky, kdy bychom měli s hrdinou soucítit a chápat ho. I kdyby ale Eddie nebyl takový hajzl, žádný soucit by s ním nikdo mít nemohl, protože chování jeho ani nikoho jiného ve filmu, nemá nic společného s chováním jakéhokoliv reálného člověka. Farrellyovi na sebe vrší nepravděpodobné náhody a nesmyslná rozhodnutí jen proto, aby děj násilně dokormidlovali k nějaké vtipné pointě - která ve většině případů ani příliš vtipná není!

Film se hlemýždím tempem dotrmácí po 80 minutách ke svému konci a pak překvapivě následuje ještě téměř půlhodinová “kóda”, která by se bez problémů dala nahradit třemi statickými fotografiemi a třemi vysvětlujícími titulky! Vlastně, pokud se podíváte na tříminutový trailer k filmu, nemá nejmenší smysl chodit na něj do kina.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

4 komentáře:

 1. Fukovy recenze čtu rád, ale v téhle je na můj vkus příliš mnoho výkřičníků, to už je jak v Blesku.

  OdpovědětVymazat
 2. Těch vykřičníků je pět, z toho tři v závorce, která paroduje plakátové výkřiky.
  Říkejte mi šťoura. (c:

  OdpovědětVymazat
 3. Nedavno davali Blby a blbejsi v TV a opravdu to je nedoceneny film, je to opravdu dobra komedie s dobre nacasovanymi fory.
  Farrelovi od Mary uz nic zajimavyho nenatocili, takze tohle bude dalsi film do jejich shitovni sbirky.

  OdpovědětVymazat
 4. nemate na to nekdo titulky ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.