26.10.07

Kouzelná romance [Enchanted] - 40%

Giselle je klasická disneyovská princezna, která žije v klasické disneyovské animované pohádce, kde se má provdat za klasického disneyovského superprince. Jeho zlá macecha ji ale hodí do magické černé díry, která Giselle vyplivne uprostřed reálného současného New Yorku (od této chvíli ji hraje reálná živá Amy Adamsová). Giselle samozřejmě netuší, co se to kolem ní děje a kde to je, a doufá, že ji zachrání její pohádkový princ. Její cesta se ale náhodou zkříží s rozvedeným sympatickým rozvodovým právníkem (Patrick Dempsey) s malou dcerkou a ještě se to všechno zkomplikuje tím, že se do lidského světa kromě prince (James Marsden) dostane taky královnin poskok (Timothy Spall), mluvící chipmunk a nakonec i samotná královna (Susan Sarandonová).Jde tedy o variaci na Purpurovou růži z Káhiry, případně o dosti přesnou kopii Posledního akčního hrdiny, byl pouze změněn žánr. A problém je v tom, že není jasné, zda jde o parodii nebo poctu...

Disneyovy filmy před 10-20 lety byly výborné a opravdu dojemné - Malá mořská víla, Kráska a zvíře, Lví král... Kouzelná romance se místy snaží kopírovat ony staré kreslené klasiky - t.j. jsou v ní momenty, které by měly být velmi romantické, dojemně se zde zpívá, je v ní roztomilé hopkající zvířátko, které má být vtipné, atd... A jindy si film z týchž kreslených klasik dělá nepokrytě legraci a paroduje je. Hranice mezi těmito dvěma zásadně odlišnými přístupy je ovšem vemi mlhavá a na nejednom místě jsem měl vážné pochybnosti o tom, zda se právě mám dojímat, nebo se smát tomu, jak je to všechno úmyslně přeslazené.

Dlužno podotknout, že tento námět měl obrovský potenciál a mohla z něj vzniknout velmi vtipná satira, ale tento potenciál zůstal naprosto nevyužit, s výjimkou dvou-tří sofistikovanějších vtípků, které se do zbytku filmu vůbec nehodí. Například když superkrásný princ (s mečem a v královské róbě) zazvoní omylem u špatných newyorských dveří, otevře mu utahaná ženská s několika dětmi a řekne "Jdeš pozdě".

Amy Adamsová a James Marsden jsou oba celkem roztomilí a hrají své realitu nechápající pohádkové hrdiny s příjemnou kombinací naivity a půvabu. Tím se ovšem dostáváme k dalšímu zásadnímu problému, totiž k tomu, že tvůrci neměli jasno, co jsou vlastně ty pohádkové postavy zač, jaké mají v našem světě schopnosti a co o něm vědí. Na začátku filmu se například Giselle chová jako naprostý idiot a považuje billboard s obrazem zámku za skutečný zámek. Příštího rána si zazpívá veselou písničku, v jejímž textu běžně používá slova jako "prací prášek" nebo "vysavač" (aniž by ta slova někdy předtím slyšela), načež o pár minut později neví, co je to sprcha. Podobně princ Edward si po příchodu do našeho světa myslí, že autobus je příšera, se kterou má bojovat, a o chvíli později ho vidíme, jak v pohodě jí ve fast foodu, tj. musel si sám objednat a zaplatit (čím?). Mluvící chipmunk po příchodu do našeho světa přestane být kreslený, ztratí schopnost mluvit, ale stále uvažuje lidsky inteligentně. Takových nejasností je ve filmu mnoho a působí dojmem, že si toho scenárista spoustu vycucal z prstu, nebo že se hodně přetáčelo a stříhalo.

Disney očekává, že Kouzelná romance bude romantický megahit pro celé rodiny a diváky každého věku. Já si spíš myslím, že jejími nejvděčnějšími diváky budou velmi staré a velmi mladé dámy, a že se muž jakéhokoliv věku nikdy nepřizná k tomu, že tento film dobrovolně viděl (včetně mužů, kteří - jako já - byli dojati u klasických disneyovek).

6 komentářů:

 1. Hmm..tak tuhle recenzi jsem ve feedu preskocil, kdyz byla nova a udelal jsem jen dobre.
  Vcera jsem byl vytazen na tento film s absolutne zadnou predstavou, na co jdu. Snad jen, ze to bude romanticka pohadka.
  Cela prvni hodina je ale jedno velke WTF a autorem zminovane nelogicnosti me zarazily na par pikosekund, az budu u pohadky rozebirat logicnost jednotlivych situaci, tak to bude se mnou velmi spatne.
  Co me naopak zaujalo, byly vykony Amy Adams a Jamese Mardsena, napsat, ze pusobily jemne naivne je hrube nedoceneni toho, co predvadi. Notnou dobu jsem si myslil, ze oba jedou na nejakych zelenych bobulich, jejich vykon byl uchvacujici.
  Zda se mi, ze cim jsem starsi, tim vic detinstim a uzivam si filmy jakou cirou zabavu, zatimco Frantisek cynicti, hleda a nachazi ve filmech zbytecne drobnosti, ktere pak muze rozcupovat v recenzi, taky o cem jinak stale psat. Nevadi mi to, jen jsem upravit svuj prevodni filtr na Frantiskovy recenze, podobne jako na Mirku Spacilovou. V soucasne dobe je to s nimi obema uplne stejne, co se libi jim, nebude se libit mne a vice versa. Hlavne ze vim, na cem jsem ;).
  PS A ja se klidne priznam, ze jsem tuhle romantiku videl. Pro me to bylo prijemne prekvapeni tohoto roku a nebal bych se napsat i nejlepsi film (pocitove) tohoto roku, co jsem videl v kine.

  OdpovědětVymazat
 2. No tak na minulý komentář musím zareagovat (a to ne jako bývalý Frantův spolužák, ale jako "štastný" divák) - užil jsem si záběry z New Yorku, ale jinak až na zmiňovaný fór a výrobu šatů musím souhlasit s fff - ale pokud někdy chcete zcela vypnout, tak u Romance to jde fajn...

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se ten film líbil a pseudointošské dilemata "přemýšlel jsem jestli se mám smát nebo dojímat..." FF fakt teda nezávidím. Možná by to chtělo mít nějakou vlastní filozofii a při psaní o filmech se pokusit o nějaký hlubší výklad, než jenom o registrování a hodnocení "hlášek". Fuko, Fuko...

  OdpovědětVymazat
 4. Až přijde doba, kdy se u filmů jako Enchanted bude divák muset pokoušet o "hlubší výklad", nastane apokalypsa.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jako u většiny filmů (ale pár vyjímek existuje) vůbec nesouhlasím s panem Fukou. Na tomto filmu jsem byl 2x, podruhé jsem si to užil ještě víc. Tento film je taková úchvatná pohádka-komedie, že jsem už takovou dlouho neviděl. Herci jsou úchvátní, hlavně Amy Adams (ta je exceletní), hudba je super, hlášky a narážky na jiné filmy apod. ty jsou kulervoucí a musím se přiznat, že dabing je asi nejlepší co jsem tento rok u filmu v kině nebo na DVD slyšel. Uvažuji pokuď vyjde slušná edice DVD, že si poprvé koupím za plnou cenu něco jiného než fantasy,scifi,historické filmy. U mě je to za 100%. Tento rok je pro mě nejlepší Transformers u akčně,scifi filmů a u romatiky,komedie a pohádky na celé čáře vyhrává Enchanted.

  OdpovědětVymazat
 6. Takže dabing se povedl? Film jsem ještě neviděla, ale co jsem zatím slyšela v originále, tak to znělo zajímavě, možná i fakt dobře=D Čes. dabingu jsem se trochu bála, protože občas mi přijde spíš na obtíž.........

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.