16.10.07

Královna Alžběta: Zlatý věk [Elizabeth - The Golden Age] - 60%

Nestává se příliš často, že by se historický životopisný film dočkal sequelu, natočeného stejným režisérem se stejnými hlavními představiteli. Ale Shekhar Kapur přesně takový sequel (po devíti letech!) natočil a sleduje v něm další důležité období vlády královny Alžběty I, tentokrát námořní konflikt se Španělskem a intriky, které mu předcházely.Bohužel si už nevzpomínám na příliš detailů ohledně první Královny Alžběty - je to přece jen už devět let! Ale vybavuji si, že onen film byl nějakým způsobem okouzlující a výjimečný. O pokračování to kupodivu neplatí!

Ano, můžeme obdivovat nádherné kostýmy, make-up a výpravu (a to píšu jako člověk, který na tyhle věci nikdy moc nebyl). Můžeme obdivovat i konzistentně skvělé herectví Cate Blanchettové a občas skvělé herectví Geoffreyho Rushe, Clivea Owena (jako piráta - skoromilence Waltera Raleigha), Abbie Cornishové nebo Samanthy Mortonové. Také se mi velmi líbil casting některých menších rolí (Španělé, dvorní dámy).

Bohužel, na každou chytrou/dramatickou/sofistikovanou scénu připadá nejméně jedna nudná/zbytečná/vyloženě trapná. Vrcholem je finále, ve kterém Owenova loď bojuje se španělskou flotilou a vypadá to najednou jako něco z úplně jiného filmu, konkrétně z Ostrova hrdlořezů nebo z Černého korzára. Ne že by se mi příčila představa dobrých herců ve výpravné naivní červené knihovně. I takové filmy jsou potřeba! Ale příčí se mi, když jsou takové líbivě dementní motivy kombinovány s pokusem o hlubší psychologickou sondu do Alžbětina nitra.

6 komentářů:

 1. Raleigh bojuje se Spaneli? Tak trochu z Waltera Raleigh a Francise Drakea udelali jednu osobu, ne? :D

  OdpovědětVymazat
 2. Drake je ve filmu taky, je to Raleighův nejlepší kámoš a připadá mi, že některé činy Drakea "převedli" na Raleigha.

  OdpovědětVymazat
 3. Walter zRaleigh? :-D Chápete? Voltr Zralej... muhehehe
  BTW: ten první film tě Františku zaujal možná proto, že byl celkem dost krvavej. Já si vybavuju jenom ty válečný scény.

  OdpovědětVymazat
 4. "I takove filmy jsou potreba!" - FF, odkud jsi tu hlasku opsal? Rude Pravo, 1983 - recenze na Indianu Jonese? :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Viděla jsem oba v rozmezí pár dnů (ten starší se vrací do půjčoven s novým zvukem), mýlíte se, první je ještě užvaněnější, ztrnulý, takový ten styl televizních inscenací shakespearovského divadelního materiálu bez invence. Shrnuto a podtrženo, oba zklamání, prázdné, beze smyslu, škoda energie, peněz a vůbec... uf!

  OdpovědětVymazat
 6. Já ten první neviděla, le druhý ve mě nechal obrovský dojem. Ráda bych někde sehnala i prvý díl pro srovnání.
  Ten film je nádherný a pro mnoho lidí poučný. Ves srovnání s kravinami, co se teď točí v česku, jako třeba Nestyda a podobné, nebo ze zahraničičí Kletba bratří Grimmů, páni, jak zajímavý mají trailer a jak o ničem je film....
  Ten film mě tak vtáhl, že jsem od začátku prožívala Alžbětino utrpení.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.