26.5.07

Roming - 40%

Distribuční list českého filmju Roming tvrdí něco o tom, že v něm jde o mladého Roma a Romku, kteří si byli vzájemně zaslíbeni ještě jako děti a teď, když jí je osmnáct, se mají vzít - ale nemají o to zájem. To je značně zavádějící popis děje, protože ona mladá Romka se ve filmu poprvé objeví asi pět minut před koncem a všechno, co předchází, je o tom, jak za ní Bolek Polívka, Marián Labuda a Vítězlav Holub jedou, přičemž cíl cesty není tolik důležitý jako cesta samotná. Ano, je to road movie.Bolek Polívka úspěšně rozesmívá diváky především tím, že v poloopileckém deliriu vyřvává různé variace slov "píča" a "kunda". Zdůrazňuji, že na tom nevidím nic zásadně špatného, a že pokud někdo v této republice dokáže rozesmát i intelektuální obecenstvo pomocí řvaní "píča" a "kunda", je to právě Polívka.

Neměl bych vůbec nic proti tomu, kdyby se celý Roming točil jen kolem sprostého Polívky - a pravděpodobně by se mi pak film líbil víc, protože by to byla slušná lidová zábava. Roming má ovšem vyšší ambice a chtěl by něco vypovídat o "romské podstatě" obecně. Pravděpodobně.

Labuda totiž v průběhu cesty (stařičkým náklaďákem) píše "romský epos", jehož děj je vyprávěn na střídačku s hlavní zápletkou filmu. Epos vypráví o "nejmenším romském králi", který se živil prací, za což ho potkal zasloužený trest, jeho lidu vyhasl romský oheň a on se vydává do světa hledat kouzelného ptáčka.

Můžu se domnívat, jak to celé podle tvůrců asi mělo fungovat (že by něco jako Kusturicovy filmy?), ale s ubíhajícími minutami mi bylo jasnější a jasnější, že to nefunguje a že si filmaři ukousli příliš velké sousto, které nezvládli. Například Vladimír Javorský hraje na střídačku Boha, Ďábla, Ďáblova pomocníka, tancující Smrtku a pošťáka. Výsledek sice není vyloženě k smíchu, ale rozhodně tyto mystické abstraktní scény nefungují jako nějaký doplněk či protipól Polívkova vyřvávání a kradení.

Ke své hlavní subjektivní stížnosti ("reálná a nereálná část filmu k sobě vůbec nesednou") pak ještě mohu připojit několik objektivnějších: Někteří herci (resp. neherci) hrají dost hrozně a někteří jsou dost hrozně předabováni.

Narozdíl od mnoha jiných českých filmů je mi u Romingu líto, že se nepovedl, protože v jeho příběhu cítím potenciál. Potenciál, který zůstal velmi nevyužitý. Film je propagován jako "od tvůrců Účastníků zájezdu". Účastníci zájezdu byli podstatně lepší.

9 komentářů:

 1. Sakra, čet jsem recenzi v Premiere a chtěl jsem na to jít, tak zas nic.

  OdpovědětVymazat
 2. Ja jsem zazil pri sledovani filmu smrtici kombinaci zklamani a nudy - zacatek je hodne divny, dej se trosku rozjede az cestou v rozhrkanym nakladaku, ale bohuzel film nezachrani ani perfektni vykon Polivky s jeho picovanim (ale jak vidno v diskuzich na csfd, nekterym lidem to staci ke stesti). Je to takove nemastne neslane a az moc je z toho citit snaha o kopirovani kusturici ;/ Skoda, ty dve dejove linie mohly byt zajimave, ale zpracovani to bohuzel shazuje hodne hluboko k prumernosti.

  OdpovědětVymazat
 3. Roming je hrozná cipovina a to přitom bývám při posuzování filmů hodně liberální, protože jako ne moc velký fajnšmejkr si vždy po shlédnutí něčeho, čemu nerozumím, říkám: asi v tom bylo něco, co jsem nepochytil... ale u Romingu jsem neustále kroutil hlavou a ptal se, jestli to autoři myslí vážně nebo jako co?! Místy se tam mihne něco zajímavého a vtipného, ale z 90% je to zoufalství. Scéna, jak policajti zastaví auto a snaží se najít důvod, jak by mohli osazenstvo zabásnout a nakonec vychytralý Rom vyfotí auto policajtů na mobil, protože stojí na přechodu, je až ostudně trapná. Scény s ďáblem a bohem jsou chaotické a nečitelné, scény s romským králem nudné... poslední půlhodinu jsem toužebně očekával konec.

  OdpovědětVymazat
 4. Druhá strana mince: Shodou okolností jsem viděl Roming ještě před tím, než jsem si přečetl recenzi pana Fuky a musím na rozdíl od něj napsat, že jsem byl filmem příjemně překvapen. A to především díky tomu, co pan Fuka filmu vyčítá – a sice tím, že se nejedná pouze o sérii skečů o tom, jak Polívka mluví sprostě a jak Labuda snáší důsledky, které mu přináší Polívkův životní styl. Řekl bych, že legrácek na téma nepřizpůsobivý „gadžo“ vydávající se za cikána a jeho střet s civilním světem bylo ve filmu tak akorát, aby ještě byly vtipné a neopakovaly se. Kdyby jich bylo víc (tj. kdyby se z nich skládal celý film), brzo by jim došel dech a člověk by toužebně očekával konec. Zakomponování „nejlepší pohádky, co sem gdy slyšel“ (jak se ve filmu vyjádří jeden cikán) dalo filmu potřebnou rovinu, která nabízí divákovi ulehčení od neustálé snahy vidět za vším, co Polívka nebo Labuda předvedu, nějakou srandu. Takže zatímco „Zítřejší růže“ nemohla poslední půl hodinu v kině vydržet, já jsem se příjemně bavil až do konce. To, že Vladimír Javorský hraje všechny necikánské role v onom romském eposu, mi nepřišlo nijak zvláštní – možná alibisticky jsem to přičítal jednostrannému vidění „gadžovského“ světa očima cikána, který většinu svého času tráví zavřený ve svém panelákovém bytě a jediný, koho z bílých pravidelně vídá, je právě pošťák... Takže doporučuji, ovšem nesmí si člověk myslet, že jde na ztřeštěnou komedii, kde Polívka mluví sprostě (což možná byl kámen úrazu pokud jde o propagaci...)

  OdpovědětVymazat
 5. Mně se film líbil navzdory všem kritikám. Určitě bych ho zařadil do té lepší poloviny toho, co se v české kotlině za posledních pár let natočilo.

  OdpovědětVymazat
 6. Zdravim vsechny,

  nevite, ktera herecka hraje jurovu pritelkyni Veroniku? Nejak jsem to nikde nenasel. I imdb.com, kde jinak vypisuji u vetsiny filmu snad i vsechny komparsisty, mlci.

  OdpovědětVymazat
 7. Krom jiz vyse receneho, bylo to uplne o hovne. Ani sranda, ani umeni.

  Chtel jsem napsat vic, ale neni o cem. Jsem vazne rad, ze jsem na to nesel do kina. :-P

  OdpovědětVymazat
 8. Zvyšte se dnes. Potřebujete lepší způsob, jak změnit svůj vlastní život? Zkuste a získejte ATM prázdnou kartu dnes (MR MORGAN WEBB) a patří mezi ty štěstí, které těží z této karty. Tato ATM karta v bílé sadě je schopna hackovat do libovolného bankomatu kdekoli na světě. Musím o této kartě ATM vědět, když jsem hledala práci asi před měsícem. Opravdu mě navždy změnila a teď můžu říct, že jsem bohatý, protože jsem živoucí svědectví. Čím méně peněz, které dostávám za den s touto kartou, je 3 000 dolarů. Zůstanou tu a tam stále čerpají peníze na můj účet. Přestože je to nelegální, není riziko, že by byl chycen, protože je naprogramován tak, aby nemohl sledovat, ale také má techniku, která znemožňuje detekci CCTV. Podrobné informace o tom, jak se dostat do vašeho dnešního dne, : Morganwebbhack@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 9. Hello, Apply and get qualify for a low interest rate 1% and easy process. Contact me for more info. Thank you.
  Please Only serious inquiries.
  For more details: Contact us via Email: bdsfn.com@gmail.com
  Email: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Best Regards.
  Mrs.Emilia Fedorcakova

  Ciao, fai domanda per ottenere un tasso di interesse basso dell'1% e un processo semplice. Contattami per maggiori informazioni. Grazie
  Per favore, solo domande serie.
  Per ulteriori dettagli: Contattaci via e-mail: bdsfn.com@gmail.com
  Email: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  I migliori saluti.
  Sig.Emilia Fedorcakova

  Hola, solicite y califique para una tasa de interés baja del 1% y un proceso sencillo. Contáctame para más información. Gracias
  Por favor Solo consultas serias.
  Para más detalles: Contáctenos por correo electrónico: bdsfn.com@gmail.com
  Correo electrónico: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Saludos cordiales.
  Sra. Emilia Fedorcakova

  Hallo, bewerben Sie sich und erhalten Sie einen niedrigen Zinssatz von 1% und einen einfachen Prozess. Kontaktieren Sie mich für weitere Informationen. Danke.
  Bitte nur ernsthafte Anfragen.
  Für weitere Informationen kontaktieren Sie uns per E-Mail: bdsfn.com@gmail.com
  E-Mail: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Mit freundlichen Grüßen.
  Frau Emilia Fedorcakova

  Bună ziua, Aplicați și beneficiați de o rată a dobânzii scăzută de 1% și un proces ușor. Contactați-mă pentru mai multe informații. Mulțumesc.
  Doar solicitați informații serioase.
  Pentru mai multe detalii: Contactați-ne prin e-mail: bdsfn.com@gmail.com
  Email: bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Toate cele bune.
  Doamna Emilia Fedorcakova

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.