1.5.07

Spider-Man 3 - 60%

OK, nač to zdržovat nějakými složitými úvody... Peter Parker je znovu zde, pořád je zamilovaný (pořád do té samé) a pořád ho chce někdo zabít.

Akční scény vypadají neuvěřitelně draze (což zřejmě souvisí s tím, že byly neuvěřitelně drahé). Raimi se v nich evidentně vyžívá a svou zálibu v nepřerušených záběrech s šílenými kamerovými jízdami dovádí do extrémů. Celé je to velice, velice akční a nestydím se napsat spektakulární, ale akční podobným stylem jako videohra. A vlastně to skoro videohra je (ale neinteraktivní), protože ve velké části akčních scén nejsou herci ani kaskadéři, ale jde o kompletní CGI (a pořád to je celkem dost patrné, mnohem víc než např. ve druhých Pirátech z Karibiku). Ale je zábavné se na to koukat.

Bohužel, film má 140 minut a když vezmeme v úvahu, že akce je maximálně 30 minut, zdatným počtářům možná již došlo, že 110 minut je něco jiného než akce. A v tom vidím zásadní problém, ještě zásadnější než u dvojky. Veškeré motivace, city a traumata hrdinů, to všechno je velmi odfláknutě napsáno a ještě hůře zrežírováno. "Je to přece comicsový film", říkáte možná. Ale například Batman začíná nebo Hulk byly také comicsové filmy a v obou z nich ta "omáčka kolem akčních scén" fungovala neskonale lépe (čímž netvrdím, že to Hulka zachránilo). Ve třetím Spider-Manovi je psychika hrdinů podřízena finálním scénám, ke kterým je potřeba je nějak dokopat. A mělo by to být naopak.Triviální hlášky o "velké zodpovědnosti spojené s velkou mocí", o lásce, o odpuštění, a tak podobně, místy sahají až do žánru nechtěné parodie - obzvlášť když se Peter Parker stane díky mimozemskému slizu zlým a proto začne nosit účes jako Hitlerův mladší brácha a nadávat domácímu. Maguire i Dunstová jsou přesvědčiví stejně jako v předchozích dílech (tj. ne moc), Thomas Haden Church (Sandman) vypadá slibně, ale má k hraní jen velmi omezenou příležitost (většinu času na plátně stráví jako digitální písečná příšera) a Topher Grace jako Eddie Brock/Venom vůbec nestojí za zmínku (a pravděpodobně budete nemile překvapeni, že Venom je ve filmu celkem asi tři minuty a je to spíš takový komický magor). Stejně tak Bryce Dallas Howardová (to slepé děvče z Vesnice). Vlastně je s podivem, jak málo prostoru vzhledem k délce filmu dostane většina postav. Nakonec nejzajímavější je James Franco jako Green Goblin Jr., ale i on trpí strašným scénářem, který - znovu opakuji - je jako z nejhorší telenovely, s většími "náhodami" než v Pytlákově schovance.

Aby nedošlo k mýlce - ve Spider-Manovi 3 je několik scén, které jsou záměrně legrační a připomenou nám, že když Raimi režíruje lehkou rukou a nebere se moc vážně, výsledek funguje (například většina scén v redakci Daily Bugle). Přitom vím, že umí natočit i seriózní scény s uvěřitelnými postavami! Ale kupodivu žádnou z nich v žádném Spider-Manovi.

P.S: Většina kopií v našich kinech bude dabovaná, tři titulkované.

10 komentářů:

 1. Aj aj, opět dabing.. Takže budu muset do Slováče.

  Jinak poslední dabingově - překladovou perlou, která mne zaujala (film "Hackers" s mladou ženskou půlkou "Brangeliny") bylo "Dvacet milionů Baků"... Není nad doslovné překlady :P

  OdpovědětVymazat
 2. to je jako doslovne prekladani pojmu ASAP :-)

  jinak k Spider-manovi: podle toho, co o tom pan Fuka psal, na to spis nepujdu, protoze me takhle odflaknute veci stvou. Stoji to pul miliardy baku :-) a pak to vypada jako Esmeralda, ktera... stala pul miliardy baku :-) A pokud na to budu muset jit (napr. kdybych to dostal narizeno v praci), tak jedine na titluky, protoze dabing nesnasim (naposledy jsem s dabingem pretrpel Epizodu II a to bylo desny...)

  OdpovědětVymazat
 3. Uz dvojku mam zafixovanou jako romantickou sracku vic nez cokoliv jineho, takze na trojku jsem se spise nechystala a jsem rada, ze me v tom FF utvrdil.
  Nehlede k tomu, ze zrzava Kirsten Dunst mi prijde naprosto asexualni ;] Jako bloncce bych ji dala sanci ;]]]]] Kdybych teda byla na devcata, ze ;]

  OdpovědětVymazat
 4. Belzebuba ma slusnou sanci stat se profi recenzentkou! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Nojo, taky bych si počkal na DVD, ale když zrovna ty triky si člověk nejlíp užije v kině. Viděl jsem už horší filmy, myslím :)

  Jinak mám americkou kámošku která je Kirsten dost podobná, a asexuální mi tedy nepřijde ani v nejmenším :) Pravda, jsem na děvčata...

  OdpovědětVymazat
 6. to Fuxoft:
  mas recht, ale jenom jak v tom bude hrat Jenna Jameson, Max Hardcore atd... Protoze v jine branzi by me asi nebrali vazne ;]

  to Kubau:
  podivej, Angelina Jolie je mi taky desne podobna a hadej, ktera z nas je na tom lip ;]]]

  OdpovědětVymazat
 7. belzebuba:
  Podoba? Nech mě hádat... to ty pytle pod očima (a možná tetování) ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Udělal jsem hloupost a na Spider-mana jsem šel. A je to fakt průser. Přestože kdesi hodně hluboko mohla být snaha natočit místy sebe- a žánr parodující film, uslzených scén a hluchých míst je tam až příliš.
  Ještě asi první třetinu filmu jsem si říkal, jak je to vtipné, že Raimi přeplácává blockbusterový film těmi nejlevnějšími klišé. Ale postupně mi došlo, že to není postmoderní přístup. A pak - závěrečná scéna, ve které (nemohu si pomoct) vidím reflexi Ameriky po 11. září - "udělal jsem hrozný věci, ale donutily mě okolnosti" "jasně, já taky", písečná bouře honící se Mannhattanem atd.
  Je to smutné. Ale myslím, že z celého filmu tak vystupují hlavně dvě věci. Prsa Kirsten Dunst a zadek Tobeyho Maguira.

  OdpovědětVymazat
 9. Jak správně na CSFD někdo vyjádřil - Spiderman3 je velmi velmi drahej *shit*. Opravdu se to jinak říct nedá. Osobně bych mu dal max. 20% za těch pár hezky vypadajících akčních scén. Ale scénář je tak moc hroznej a ve spojení s americkou propagandou to fakt nejde. Takže vřeje NEDOPORUČUJI kazit si dojem z předchozích dílu shlédnutím tohodle...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.