22.5.07

Piráti z Karibiku: Na konci světa [Pirates Of The Caribbean: At World's End] - 80%

Kujme pikle, pikle kujme, ať nám to vydrží na tři hodiny...

Kde jsme to posledně skončili? Jack Sparrow (Johnny Depp), ač ve druhém díle sežrán Krakenem, není úplně mrtvý, nachází se v “říši Davy Jonese” a existuje způsob, jak ho odsud dostat. Tia Dalma (Naomie Harrisová) ví jak a zatímto účelem přivedla kapitána Barbossu (Geoffrey Rush), původně také mrtvého, ale zřejmě ne tak komplikovaně jako Jack. Takže Tia, Barbossa, Will (Orlando Bloom) a Elizabeth (Kiera Knightleyová) vyrážejí do Singapuru, aby si zde od piráta Sao Fenga (Chow Yun-Fat) půjčili loď, posádku a mapu, která je dovede na konec světa a ještě dál, za skoromrtvým Jackem.

Davy Jones (Bill Nighy) se mezitím stal vpodstatě otrokem Východoindické společnosti, která má jeho srdce a tudíž mu může rozkazovat, co má dělat (především likvidovat piráty, pochopitelně). A to jsem se zatím nezmínil o Štruple Billovi, komodoru Norringtonovi a bohyni Kalypsó.

To by ještě bylo celkem pochopitelné, ale problém nastane ve chvíli, kdy si máte uvědomit, kdo má jakou motivaci (respektive vzpomenout si, jakou motivaci měl v předchozím dílu). Hrdinové neustále osnují nějaké plány a na něčem se domlouvají a i když jsem se snažil, neměl jsem úplně jasno v tom, kdo kdy říká pravdu, kdo kdy lže a kdo kdy sice říká pravdu, ale říká ji schválně takovým způsobem, aby si posluchač myslel, že lže, a udělal opak toho, co chtěl udělat. Chápete? Já taky ne. Ale film trvá téměř tři hodiny (!) a tvůrci ten čas něčím vyplnit museli.Ve filmu se objevuje spousta vtípků, včetně několika téměř nadčasových hlášek (např. odpověd “Larry” nebo otázka “Jak se daří mámě?”) a velkého množství situační komiky. To se dalo očekávat. Překvapivější jsou rozsáhlé scény, dokumentující (za pomoci drahých triků) rozpoložení (a rozplocení) Jackovy šílené duše. Když jsme u triků: Jsou jich tuny a jsou opět dokonalé, čímž myslím “podstatně lepší než ve Spider-Manovi 3”. V Sony by se měli stydět.

Překvapivé je, že ve filmu vlastně není nijak velké množství akčních scén (byť ta závěrečná má snad přes půl hodiny). Přesto se Verbinskému daří střídat napětí a zábavu za vydatné pomoci Zimmerovy hudby, Wolského kamery a některých vizuálně velmi působivých scén. A i když nevidíme defilé utopenců nebo pevnost smontovanou z lodí, kamera aspoň někam efektně jede nebo krouží, zatímco je nám představována nějaká nová kulisa či skupina lodí. A když už se nuda zdá být neodvratnou, objeví se Keith Richards a párkrát se zašklebí. Což stačí. Něco podobného platí i o Deppovi, Rushovi, Nighym, Yun-Fatovi a v menší míře o vedlejších pirátech, Angličanech, opičce a papouškovi. Kdykoliv se kdokoliv z nich objeví na plátně a otevře ústa/zobák (nebo se jenom patřičně zatváří), zahání to nudu. A na hodně mladé diváky možná budou podobně působit i Knightleyová a Bloom.

Vpodstatě jsem byl s třetími Piráty spokojen. Vlastně jsem byl až překvapivě spokojen, vzhledem k tomu, jak málo akce ve filmu bylo a jak málo jsem chápal, kdo právě koho zradil doopravdy a kdo jen na oko. Nelituji času stráveného v kině, ale rozhodně bych se na film nedíval znovu. Byl bych určitě spokojenější, kdyby byl film o hodinu kratší, ale pak by asi nešlo osudy všech postav patříčně roztřídit, vysvětlit a uzavřít. Což se povedlo, a v některých případech dokonce zajímavě a dojemně. Pokud by se ale na tyto konce a post-konce pokusili producenti roubovat nějaké další pokračování, tak by mě opravdu HODNĚ naštvali. Ale prequel bych možná snesl.

Ci 80% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

P.S: Přinejmenším v některých našich multikinech bude film promítán s přestávkou, i když v původním filmu žádná není a tvůrci ji nezamýšleli...

22 komentářů:

 1. Než jsem četl tuto recenzi, tak jsem si přečetl recenzi na idnes, ve které je uvedeno, že třetí díl je jasně ukončen tak, že bude čtyřka. Ale z FF reakce na konci takový dojem nemám. Sice si zítra (popozítří) udělám svůj názor, ale jak to tedy je?

  OdpovědětVymazat
 2. Treti dil je ukoncen tak, ze se na nej ctyrka da primontovat jen velmi neobratne a debilne. Ale to jim jiste nezabrani v tom, aby ji tam pridelali, pokud budou chtit. Viz Highlander 2, napr...

  OdpovědětVymazat
 3. Díky moc za recenzi, neviděl jsem ani jeden díl a rád bych to napravil a snad i zašel na trojku do kina. Ale bál jsem se, že tři slušné filmy v řadě natočit nejde, tak mám radost.

  OdpovědětVymazat
 4. Podruhe by na to Frantisek nesel, hodina by se dala smazat.. proc potom 80%? Druhy dil tusim dostal od taky tolik a byla to mega-sracka. A to opravdu nejsem narocny divak a dokazu se bavit u kdejakeho becka.

  OdpovědětVymazat
 5. Nemůžu si pomoct, ale z tolika vyčtených negativ dojít k 80% mě docela překvapuje. Když koukám na 4 poslední recenze, tak je osmdesátka asi IN, i když u zbylých 3 filmů recenze a i filmy obsahově hodnocení odpovídají.

  OdpovědětVymazat
 6. to Martik: Nechci Františku Fukovi nic podsouvat, ale myslím, že když dal dvojce 80% tak ji za mega-sračku rozhodně nepovažoval. Pro mě osobně to byl jeden z nejzábavnějších filmů za poslední roky. Na trojku se taky chystám co nejdřív. A pokud si přečtete recenzi pořádně, tak zjistíte, že je skoro celá pozitivní, a jediné co FF vadilo, že se občas ztrácel v těch složitých intrikách (výtka na délku filmu se dá přičíst tomu, kolik filmů už FF v životě viděl :)

  OdpovědětVymazat
 7. Hm, výtka na délku se spíš dá přičíst tomu, že František už je starší pán... a to víte, prostata... ruku na srdce, pánové, čeká nás to všechny.

  OdpovědětVymazat
 8. Ja musim souhlasit s Martikem.
  Jsem clovek ,kterej ujizdi na nejednom becku,ale Pirati 2 mi prisli jako totalni sracka. Jednicka se dala dokoukat{ale dal bych cca 60procent],ale u dvojky mi prislo,ze uz dosel i ten humor.
  Zkratka prdneme na scenu Deppa s falesnyma dredama a flaskou rumu a oni uz se vsichni zacnou smat,vzdyt je to cool ,ne?

  Tyhle filmy jdou fakt mimo me,na co ma ale clovek chodit,kdyz jsou v kine same trojky?

  OdpovědětVymazat
 9. To je holt záležitost vkusu a náhody. Mě Piráti baví, někoho ne, tak už to chodí. Jinak souhlasím, že je trochu přetrojkováno. Prachy, prachy, prachy. To jsme ale povrchně konzumní společnost, kde jsou tvůrci, jež by nám nastavili nemilosrdné zrcadlo?? :-)))

  OdpovědětVymazat
 10. Jak to, teď valí 4 -> Rambo 4, die Hard 4

  OdpovědětVymazat
 11. Videl jsem vcera a Franta me s hodnocenim prekvapuje. Osobne jsem chtel odejit uz po hodine, ale vydrzel jsem do konce, abych videl, kam az to zajde. Skoro tri hodiny se nedaji prakticky vydrzet i pres triky, hudbu, kameru. Je to strasliva slatanina se zmatenym dejem, nucenymi vtipy a dobrymi triky. Hotovo.

  OdpovědětVymazat
 12. to dd: Doufám, že to není pravda, zrovna jsem si koupil lístek za 130, to by byla věčná škoda...

  OdpovědětVymazat
 13. Já zase patřím mezi ty, kterým se třetí Piráti moc líbili - a to jsem byl dvojkou hluboce zklamán. Emoce, vtípky a nakonec i ne až tak stoprocentní happy end, to vše na mne fungovalo naprosto spolehlivě. Jistě, dalo se krátit, zvláště celá linie s Kalypso a láskou Davyho Jonese je zbytečná, ale i tak je podle mne trojka podstatně lepší než dvojka.

  OdpovědětVymazat
 14. Fuxoft: Tím zakončením myslíš to, co se odehraje po titulcích nebo před nimi? :)

  OdpovědětVymazat
 15. http://www.novinky.cz/auto/johnny-depp--pirati-z-karibiku-4-budou_115807_97mhr.html
  haha, bohužel, čtyřka bude. včer jsem videla trojku, slátanina na entou, dějově se blíží tak páté sérii Xeny, kdy už scénáristům došel dech! jimmy.K

  OdpovědětVymazat
 16. V podstatě mám na trojku stejný názor jako autor recenze. Sice jsem vůbec nestíhal děj a jeho zvraty, ale přesto mě to velice, až překvapivě bavilo. Ostatně víc než o ten děj šlo o situační komiku.
  Trojka se mi určitě líbila mnohem víc než dvojka. Přišla mi stejně zábavná jako jednička, s tím, že jednička je v podstatě postavená na jediné postavě Jacka Sparrowa, který ostatní zdaleka přehrává; v trojce už mi rozložení postav přijde rovnoměrněrnější, třeba takový Barbossa je Sparrowovi zdatným protihráčem.
  Takže fajn, dal bych i 90 % (pokud to bodování Cinemy umožňuje ;-)

  OdpovědětVymazat
 17. Na film jsem šel pod vlivem Vaší recenze. Nuda byla téměř nesnesitelná. Moje vědomí to definitivně zabalilo při posledním odborářském projevu Keiry Nightley. Konec, kde Jack Sparrow opět přijde o svoji loď a tři čtvrtiny postav série se vydávají za jakousi fontánou mládí mi přijde jako jasný náběh na čtyřku. Já ji už neuvidím.

  OdpovědětVymazat
 18. Druhá strana mince: Musím se přiznat, že z prvního a druhého dílu Pirátů jsem byl bezmezně nadšen - asi pravděpodobně díky tomu, že jsem je oba viděl v jeden den hned za sebou, díky čemuž mě nastavování kaše v druhém díle příliš nevadilo. Nicméně po shlédnutí třetího dílu mě zachvátil smutek – nic tak bezradného jsem už dlouho v kině neviděl, zvlášť když to stálo 300 mil. USD. Možná to znáte i vy – celý film čekáte, kdy se to konečně rozjede, kdy přijde to pravé nadšení ze sledování filmu, a ono nic, jenom si po čase mrzutě říkáte, co se sakra děje.

  Příčinu strašlivé nudy bych hledal téměř výlučně ve scénáři – veškeré zrady a dějové převraty mi přišly zbytečně překombinované, a to do takové míry, že se člověk nedokázal s žádným motivem pořádně ztotožnit a díky tomu příslušnému hrdinovi fandit. Hlavní motiv filmu – příběh o spoutané Kalypso – mi přišel jako velká obezlička, bez které by film fungoval mnohem lépe. Postava Davy Johnese je odsunuta na vedlejší kolej a je používána jenom pro konstrukci ostatního děje, navíc s četnými logickými nedostatky – např. proč nechce mít své srdce na palubě své lodi a když už ho tam má, proč si ho nepřivlastní už na začátku, když může procházet lodí jako nic... Největší obluda druhého dílu - Kraken, který sežral Jacka - je de facto pouze zmíněn a není jasné, proč se ho Davy Johnes zbavil. Yun-Fat má v ději nevýznamnou roli (na to, že byl presentován jako hlavní postava) a jeho potenciál (popř. potenciál jeho postavy) zůstává naprosto nevyužit, stejně jako potenciál pirátského bratrstva.

  Hrozně mě mrzí, že to musím napsat, ale byla to nuda a nevytrhly jí ani Depp a Rush, jejichž jakoby mimoděčné úšklebky jsou naprosto dokonalé. Dá se říci, že s recenzí pana Fuky souhlasím jedině pokud jde o závěr – strašně by mě naštvalo, kdyby se producenti snažili z daného tématu vytřískat další film (ať už pokračování, nebo spin-off).

  OdpovědětVymazat
 19. Franto ! Za co !? 80% ? Cistejsi dvacitku jsem nevidel.

  Takovy s**t jsem fakt dlouho nevidel (protoze se tomu snazim vyhybat).

  5 nesouvisejicich zapletek, vsechno se nacne a neukonci, prose slatanina.

  Tahakovy (a plakatovy) Chow Yun Fat nebo Rolling stone se tam jen mihli, proste podvod.

  A ze nejde pokracovat !? Jakto !?
  Nabeh na dalsi dil je jen o kapanek mensi nez ve dvojce. Copak si myslite ze Keira se spokoji s manzelem kterej je doma jednou za 10 let !?

  OdpovědětVymazat
 20. Děj je opravdu příliš zamotaný, ale zas tak mi to nevadí.
  Dnes jdu na Piráty 3 do kina už podruhé, tentokrát si s sebou vezmu notes, abych si poznamenal, co se tam děje. :D (to měl být vtip, ale já holt vtipný být neumím)
  Já jsem s třetím dílem hrozně spokojen, dal bych 90%, opravdu se povedl. Těším se na čtyřku.
  A hodně doporučuju si pořídit soundtrack! Je skvělý!

  OdpovědětVymazat
 21. u mě jasných 100%. Byl jsem na tom 2x a bavil jsem se výtečně.

  OdpovědětVymazat
 22. Ke komentáři ze dne ... 23. květen 2007 17:30 od ...
  Anonymní řekl(a) ... bla, bla , bla ...

  Co máš proti trojkám ???

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.