2.7.21

Recenze: Mazel a tajemství lesa - 30%

Děcka jedou na letní tábor a těší se. S výjimkou Martina, přezdívaného Mazel, kterého to v přírodě štve a chtěl by zpátky do města. Zrovna Martina si ale vyberou lesní CGI trpajzlíci k tomu, aby jim pomohl sehnat hřeben, zrcadlo a šátek a tím magicky porazit zlé prospektory, kteří v lese vrtají do panenské země.


V průběhu sledování filmu Mazel a tajemství lesa jsem se dost nudil a tudíž jsem měl dost času přemýšlet, co mi to celé připomíná. Dějem to celé dost připomíná Mého souseda Totora, ale svou nepodařenou snahou o sloučení reality a pohádkovosti v dětské mysli mi to opakovaně připomínalo pohádku Modrý tygr. A jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že obojí režíroval Petr Oukropec, jinak úspěšný producent.

Je vskutku s podivem, jak unikátní a zřetelný je rukopis Oukropce - režiséra, který natočil celkem tři snímky, všechny pro mládež a všechny tři nepodařené velmi podobným způsobem (ten třetí je Ani ve snu!).

Opět tedy platí, že se film snaží dívat na realitu skrze košatou dětskou fantazii a opět se žalostně nedaří nadefinovat aspoň nějaké základní mantinely toho, co vlastně hrdinové kdy cítí a co je motivuje k těm divným věcem, které dělají.

Když Martin krátce po začátku filmu velmi zřetelně poprvé uvidí půl metru před sebou chodící šišku s očičkama, vůbec nijak na to nereaguje. Jak je to možné? Dokáže se tak dokonale ovládat a nechce být před ostatními za šílence? Domnívá se, že se mu to jen zdálo? Je v něm tolik dětské nevinnosti a fantazie, že mu to připadá normální? Nemám tušení.

Odkud ta holčička má tu knihu s přesnými instrukcemi, jak les zachránit? Nejdřív to vypadá, že bude hrát roli "chytrého pohádkového nevysvětlitelného dědečka", ale pak se ukáže, že o trpajzlících ví ještě méně než hlavní hrdina a nevidí je (na rozdíl od něj). A proč vlastně hlavní hrdina trpajzlíky vidí a slyší, když je ze všech děcek ten nejméně vhodný kandidát na to, aby zachraňoval les?

A takových okamžiků a otazníků jsou v Mazlovi tuny.

Opět platí, že naprosto zásadní informace, nutné pro pochopení zápletky (například kdo se jak jmenuje a kdy se tudíž o kom mluví) jsou divákovi předkládány nedostatečně nebo vůbec (a dočtete se je až v presskitu).

Opět platí, že film má pár fungujících čarovných momentů, ale značná část je jich promarněná a zcela bez atmosféry. Například vděčná scéna "magický let nad lesem" je strašlivě nepodařená. Třikrát po sobě. I Kuky se vrací (ke kterému jsem měl nejednu výhradu) má nesrovnatelně působivější atmosféru.

A opět platí, že některé postavy mají hrozné postsynchrony.

Na novinářské projekci sedělo odhadem 100 žáků základní školy, z nichž ani jeden během celého filmu ani jednou nijak slyšitelně nezareagoval na nic, co se na plátně dělo. Tudíž se odvážím předpovědět, že na třetí Oukropcův film opět nikdo nepůjde (podobně jako na jeho dva předchozí). A že za pár let opět získá nějaké peníze z českých a evropských fondů a natočí něco podobně nepodařeného, protože je schopný producent.

Není to veselé pomyšlení.

22 komentářů:

 1. Franta už zase klade na české dětské filmy stejně nároky jako na Rychle a zběsile nebo Transformers. Nebyl bych tak přísný. Mazel tov!

  OdpovědětVymazat
 2. Masturboval alespoň někdo z těch 100 žáků během projekce?

  OdpovědětVymazat
 3. nové dno dosaaženo, už tě zvou jen na premiéry dětských filmů... a ani těm nerozumíš

  OdpovědětVymazat
 4. Jediným účelem těchto filmů je skončit na ČT, na kterou se nikdo nedívá, zejména ne děti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Dětský kanál ČT:D je nejsledovanější tuzemskou televizí ve skupině dětí ve věku 4-12 let." (mediaguru.cz)

   Vymazat
 5. Z jakeho duvodu Frantisku prijimas pozvani na takove predpremiery? Abys byl mezi sto detmi ze zakladni skoly? Protoze te bavi pohadky? Protoze cilovka tveho blogu si chce cist o tom, jak ses v kine nudil a jak nicemu nerozumis? Fakt mam problem najit nejakej duvod a motiv.

  OdpovědětVymazat
 6. Mazel je film dokončený... a tak dale ...

  OdpovědětVymazat
 7. Vysvetlite mu prosim niekto ten dej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdo nechce znát děj českého dětského filmu.

   Vymazat
  2. Chapem, ale Frantisek to potrebuje do prace.

   Vymazat
 8. S Františkem to začíná být vážné, už má problém pochopit děj i u dětského filmu.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím, odkud František bere informace o návštěvnosti filmů, ale na Modrého tygra podle něj bylo tím "nikým kdo nepřišel" více jak 100 000 diváků ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frantisek uz to ma trosku horsi s hlavou. Zacalo to tim, ze dava do lednice prazdne konzervy misto aby je vyhazoval.

   Vymazat
  2. Ani ve snu! byl propadák, o tom žádná, to skoro nikdo neviděl. Nicméně Modrý tygr se svou 100k návštěvností je filmem, který lze považovat za poměrně úspěšný. Takže je poměrně troufalé jej označit za film, na který nikdo nešel. Znovu mě udivuje, jak neumětel a diletant, který za šest let nebyl schopný sestříhat video z dovolené, si dovolí takhle humpolácky a neinformovaně hodnotit práci mnohonásobně schopnějších lidí. A ještě sám sebe nazývá filmovým kritikem a vykládá ty své nesmysly v různých internetových pořadech (kam si ho bůhví proč ještě zvou). Není to veselé pomyšlení.

   Vymazat
  3. Víš kolik lidí přišlo na Tankový prapor ???

   Vymazat
  4. Fuka ako reziser ranku Jamesa Camerona na to proste pozera inac. Keby jeho film mal mat takuto navstevnost, tak sa mu koli tomu ani neoplati vstavat z postele.

   Vymazat
  5. 100k návštěvníků, z toho 99k v dětských školních představeních, tak to je výhra. Hasalíka pošlu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.