28.6.21

Recenze: Mstitel - 40%

Částokrát jsem na tomto blogu roztrpčený nebo rozveselený z toho, jak velké WTF jsou současné české komedie. Nový film Mstitel je výjimečný v tom, že se zcela cíleně snaží být co největší WTF a 1) dělá to s nezanedbatelným rozpočtem, 2) místy se mu to docela daří.

Bohužel se mu to daří jen místy a bohužel jeho WTF není dostačující k tomu, aby zahnalo nudu, která v něm převažuje (přestože má jen asi 100 minut).

Budou následovat spoilery, ale nemyslím si, že by to u tohoto filmu jakkoliv vadilo, protože si stejně budete myslet, že si to všechno vymýšlím, nebo se mi to jen zdálo.

Hlavním hrdinou filmu je divadelní herec Anton (Daniel Fischer), který na jevišti usne a má dlouhodobé problémy s alkoholem, takže je svým šéfem (Petr Čtvrtníček ve velmi epizodní roli) vyhozen z divadla. Následně ho jeho manželka vyhodí z bytu (kde má malého syna), takže je Anton bez domova, bez ratolesti i bez obživy a začne si hledat jinou práci. Po nějaké době začne pracovat na poště (nebo to bylo nákladní nádraží?), kde se seznámí s šíleným básníkem Moukou (Jaroslav Dušek). Ten zde oficiálně pracuje, ale ve skutečnosti většinu času ve sklepě souloží extrémně tlustou zaměstnankyní. Což je na plátně vidět mnohem explicitněji, než by kdokoliv z vás chtěl. A film je obecně velmi sexuálně explicitní, s nejedním jasně viditelným penisem.

Brzy poté začnou Anton s Moukou shánět demoliční jeřáb, aby zničili byt Moukovy Antonovy manželky. To zabírá přibližně třetinu filmu a vede to k několik velmi bizarním odbočkám, jako je například gang z Mad Maxe (včetně aut a oblečení), který jezdí po Praze, vše demoluje a pak udělá s Moukou a Antonem divokou párty v jeho (nyní zdemolovaném) bytě.

Pak Anton s Moukou v jeřábu havarují a umřou, což ani zdaleka není konec filmu.

Anton se ocitne v nějakém baru, kde je Bůh, což je barokní lokaj s rybí hlavou, a kde u tyčí tancují dva muži jen ve spodkách a kardinálských čepicích. Antona přitom hraje Japonec a mluví japonsky, což je česky otitulkováno.

Pak se Anton probudí v nemocnici, kde si ho ruští mafiáni spletou s ruským kosmonautem (který vypadá zcela jinak) a unesou ho na ruský kosmodrom. Zde mu provedou "vodka boarding", zatímco šéf kosmodromu (s ruskou a sovětskou vlaječkou na stole) hraje na svém Atari 2600 videohru "Crystal Castles".

Pak chce Anton souložit s mladými hezkými Ruskami, které se na kosmodromu náhodou převlékají, ale místo toho je odchycen, strčen do rakety a odpálen do vesmíru, čímž se splní slib "musím dokončit důležitou kosmickou misi", který dal svém synovi když opouštěl domov. Což je plus mínus konec filmu. (První záběr traileru je současně posledním záběrem filmu.)

Výše sepsané odstavce jsou pokus o zachycení hlavní dějové linky. Kromě ní ale film Mstitel obsahuje mnoho vedlejších dějových linek, které buď nikam nevedou, nebo nejsou nijak pochopitelné / vysvětlitelné ani v rámci dvaceti-třicetisekundových scén. Například když Anton s Moukou sedí ve velké sklenici se slizem a konstatují, že sedí ve velké sklenici se slizem, aniž by na tuto scénu před ní nebo po ní něco jiného odkazovalo. A takových WTF je ve Mstitelovi, jak se říká v Maďarsku, neúrekom.

Celý děj filmu je jako něco, co si Jaroslav Dušek vymyslel po nějakých obzvlášť silných čtyřech dohodách s dávnými Toltéky. Ale pokud vím, Dušek nemá se scénářem nic společného. Scénář, režii, kameru, produkci a několik dalších aspektů tohoto filmu má na svědomí duo Lucia Klein Svoboda (na první pohled žena) a Petr Klein Svoboda (na první pohled muž nebo hermafrodit), kteří (cituji z oficiální presskitu) "si už po těch letech nedokáží vzpomenout, jestli jsou sourozenci nebo manželé".

Musím uznat, že některé scény v tomto (relativně výpravném) filmu jsou na české poměry docela působivé. Například "Mad Max" partička by klidně mohla mít nějaký vlastní film, který by dával smysl, a souložení s obscénně tlustou ženou je jedna z nejméně trapných variant, jaké jsem v českých filmech na toto téma viděl. Z dalších potenciálně zajímavých WTF náhodně vybírám:

 • Když někdo mluví rusky, je to překládáno ženským hlasem v simultánním dabingu (ale Japonština je titulkovaná, viz výše)
 • Ruští / sovětští kosmonauti mají na skafandrech jmenovky v ruštině a češtině (tedy "Žukov", nikoliv "Zhukov")
 • Nástup do rakety na kosmodromu je znázorněn tím, že tři kosmonauti jdou po kolejích v povrchovém lomu
 • V některých kosmických / posmrtných scénách se hrdinové zjevně vznášejí na vyretušovaných špagátech, v jiných scénách ty špagáty a karabiny nejsou ani vyretušované
 • Když na Antona mluví jeho manželka, tento si ji většinou představuje (a my ji vidíme) jako dvoumetrové slizké hovínko s chapadly a přísavkami, které místo mluvení bublá

Co je to ale platné, když po každé originální minutě následuje několik minut, ve kterých se děje stále totéž, nebo se neděje nic.

A bude hůř...

Mstitel má také zcela objektivní problém se zvukem, kdy jsou některé dialogy namíchány tak tiše, že jim pod zvukovými efekty a hlasitou hudbou (většinou šlágry z minulého století včetně Ivana Mládka, Jiřího Korna a Popcorn Songu) není vůbec rozumět, takže film ztrácí i tu trochu logiky, kterou možná měl na papíře.

Oceňuji tedy snahu tvůrců, ale výsledek je srovnatelný s několik let starou Cestou do Říma, která, obávám se, měla řádově nižší rozpočet.

22 komentářů:

 1. "než by kdokoliv z vás chtěl..." no... možno by som si to kvôli tomuto pozrel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasný, já se na péra taky podívám rád, nemám strach z penisů v jakémkoliv stavu. Pan Fuka je z minulého režimu naučen reagovat na prvky mužské sexuality strachem, nechutí nebo humorem a už je ten věk v recenzích znát.

   Vymazat
 2. O dvojce Klein Svobodových jsem nikdy neslyšel, ale zcela bez problémů věřím tomu, že jsou jak sourozenci, tak manželé, a k tomu i cokoliv dalšího, například klony uprchlé z nějakého tajného a hodně nechutného vládního výzkumu.

  OdpovědětVymazat
 3. Fanoušci zaplatili za zvuk... https://www.donio.cz/mstitel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A je ten zvuk dokonceny?

   Vymazat
  2. Počas tých 2 minút zaznie 2x nejaký Japonec... Vieš čo mi vŕta v hlave?? (To by mohol vysvetliť František) 1) Prečo Japonci majú pri vyznaní lásky (alebo obyčajnom rozhovore) rovnakú dikciu a dôraz na slabiky ako pri bojovom pokriku počas útoku. 2) Prečo v ich filmoch sú emócie tak preexponované, až sa to nedá počúvať (ale to platí aj o Číňanoch). 3) Prečo sa Japonky pri sexe tvária ako by ich mučili nástrojmi zi stredoveku. 4) No a potom tá nepokosená burina, ty kokso, ja by som sa do toho bál strčiť jazyk...

   Vymazat
 4. Nevim jestli je vetsi bizar tento film nebo komentar pod projektem Herni narod na Startovaci, kde jisty komentator pise, cituji: "Pokud tam bude Petr Vochozka a František Fuka tak máte větší šanci na vybrání požadované částky, protože to jsou skutečně ti, kteří herní průmysl v ČR postavili na nohy a dali o něm vědět i v zahraničí např. díky hře Mafia."

  Ja se chci Frantisku zeptat, jak jsi postavil herni prumysl na nohy a jak konkretne ses podilel na hre Mafia?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby Frantisek chtel udelat hru Mafia, presne takhle by ji udelal.

   Vymazat
 5. Nečítal som od "následujú spoilery", takže neviem, ale pri pozeraní traileru ma napadol prímer: ak by bežné filmy boli reálne čísla, tak tento film má imaginárnu zložku - divák preto pri pozeraní zažíva podobné pocity ako pri predstave odmocniny z -1... A neni náhodou tá sympatická pani na obrázku s Dušekom Diskuterova predavačka??

  OdpovědětVymazat
 6. Dal jsem si tu práci a zdá se, že ona pochází z Levoče, nechtělo se jí makat a vyrábět žinčici, a tak prostě klovla syna Karla Svobody a teď vyrábějí artfilmy. Škoda těch peněz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, takze klasickej neumetel protezovanej skrze tatinka. Takove typicky ceske.

   Vymazat
  2. https://www.csfd.cz/tvurce/57197-lucia-klein-svoboda/prehled/

   Je to doktorka PhDr. pozor na ní.

   Komedianti si založili svoje školy a katedry a začali si tam nadělovat tituly.

   Vize Bolka Polívky o školách pro klauny se staly temnou skutečností.

   Jak k tomu přijde třeba takový astrofyzik? Co musí na takový titul udělat nějakou opravdovou vědeckou práci?

   Vymazat
 7. To jsou potomci Karla Svobody? Dost by to napovedelo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden je jeho syn. A druhej byla kdysi žena (z Levoče), která se za něho vdala. Co je dnes, těžkou říct.

   Vymazat
 8. Možná jsem naivní, ale nevíte, kdy už František napíše tu recenzi na nějakou knížku?
  Slyšel jsem, že má rád Jane Austenovou. Za takovou kvalitu bych i bulvy posolil ..

  OdpovědětVymazat
 9. Proč to má bohajeho 40%? Protože recenzent při sledování neusnul? Já osobně se těším na ty odpady na čsfd.

  OdpovědětVymazat
 10. Na první fotce ten v montérkách vypadá jako Harry Potter, náhoda?

  OdpovědětVymazat
 11. A v USA to zbori par rekordu, pac to pujde do kin jako " Avenger "

  OdpovědětVymazat
 12. "souloží extrémně tlustou zaměstnankyní"
  Koho to s ní souloží ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.