20.7.21

Recenze: Space Jam: Nový začátek [Space Jam: A New Legacy] - 30%

Tento film je pokračováním/rebootem 25 let starého filmu, ve kterém se slavný basketbalista Michael Jordan propadne do kresleného světa, kde musí po boku animovaných postaviček Warner Bros. (Bugs Bunny, Daffy Duck, Sylvester, Tweety, Road Runner atd...) sehrát basketbalové utkání se zlými mimozemšťany, protože v sázce je osud světa, nebo tak něco. Warneři se tuto blbost pokusili updatovat pro dnešní diváky a do hlavní role obsadili LeBrona Jamese (taky slavný basketbalista).

Musím úvodem důrazně upozornit, že původní Space Jam mě nijak zvlášť nezaujal, párkrát jsem si při něm pousmál, a už si ho téměř nepamatuji. Samozřejmě to byla hovadina, ale pořád se v ní něco dělo a celkem to uteklo. Při recenzování nového filmu ale nijak nebudu přihlížet k tomu, že případně nějak "pošlapává odkaz původního Space Jamu" nebo naopak "věrně se drží ztřeštěnosti původního Space Jamu". To je mi úplně jedno.


Nový Space Jam je hodně špatný a hodně nudný film. Především je to ale zrůdné skoro-podobenství, které na sofistikované meta-úrovni vypovídá o tom, jak špatně je na tom současný filmový průmysl. Kdyby tenhle film natočil Steven Soderbergh nebo David Lynch, možná uznaně kýval, jak sofistikovaně se vysmáli hollywoodské mašinerii (ale pořád bych se při něm nudil). Ale vzhledem k tomu, že nový Space Jam režíroval Malcolm D. Lee, který má na kontě několik opravdu strašných černošských komedií, jsem si téměř jist, že jde o produkt sjetých producentů Warner Bros., kteří si upřímně mysleli, že se jim podaří dobře pobavit dnešní děti, zajímající se o videohry a filmovou historii, i když sami o videohrách a filmové historii nic nevědí, protože pro samý kokain nemají čas na videohry a filmy.

Předchozí věta je umělecká nadsázka a nechci s jistotou tvrdit, že producenti nového Space Jamu byli sjetí kokainem. Klidně to mohl být toluen.

Film začíná v roce 1998, kdy si malý LeBron James hraje na klasickém Gameboyi barevnou videohru s dokonalým samplovaným zvukem (tedy něco, co není technicky možné). Následkem toho prohraje školní basketbalový zápas a je mu vysvětleno, že "se musí soustředit a vědět co chce", nebo něco podobného, co jsem okamžitě zapomněl, ale zjevně to má být zúročeno někdy později a má z toho vyplynout ponaučení.

Následně děj skočí do současnosti, kdy už je LeBron bohatý a moc si nerozumí s manželkou a synkem, který se snaží vyvíjet vlastní videohru na motivy basketbalu. Když tatínkovi svou hru předvádí, program se mu zhroutí a syn pronese: "Moje nová postava je fuč! Než to opravím, bude to nejmíň týden."

Mezitím se v centrálním počítači Warner Bros. připravuje umělá inteligence Al G. Rhythm (Don Cheadle) převzít nadvládu nad světem pomocí složitého plánu, který se v průběhu filmu různě mění, ale v žádném okamžiku nedává žádný smysl.

LeBron je pozván do ředitelství Warner Bros., kde mu hlavouni radostně sdělí, že plánují zdigitalizovaného LeBrona strkat do svých slavných filmů (např. "LeBron v Bradavicích hraje Famfrpál"). LeBron s tím pošle hlavouny kamsi a znechuceně odejde. Ovšem Al G. Rhythm ho stejně vcucne do virtuálního světa (čímž zmizí z reálného světa). I s jeho synem. Ano, někdo ve Warner Bros. kdysi viděl Trona.

Ve virtuálním světě Al G. Rhythm donutí LeBrona (a Looney Tunes postavičky) hrát basket proti jeho synovi (a zmutovaným CGI verzím skutečných basketbalistů) podle pravidel synovy videohry, která nejsou nikdy v průběhu filmu vysvětlena, ale zjevně se v ní může dít zcela cokoliv a můžete za to dostat desítky až stovky bodů. Pokd LeBron vyhraje, může odejít. Pokud prohraje, budou do počítače vcucnuti všichni jeho fanoušci z Instagramu, tedy většina populace světa. Nebo něco v tom smyslu. Musím znovu upozornit, že nic v tomto filmu nemá žádnou logiku a že to je jasné od samého začátku, takže jsem se naštěstí ani nemusel snažit to nějak chápat.

Většinu z toho, co jsem dosud popsal, jsem jaksi podvědomě očekával. První velmi nepříjemné překvapení mě čekalo až ve chvíli, kdy se LeBron James stal kresleným a setkal se s Looney Tunes. To vše je animováno klasickou 2D animací a vypadá to dost špatně, jako nějaký laciný animovaný televizní seriál. Vzhledem k tomu, jak slavné jsou staré Warner Bros. grotesky, připadalo mi takové zprznění jejich odkazu jako tančení na hrobech Texe Averyho a Chucka Jonese. Odvážím se tvrdit, že animace je výrazně horší než ve starém Space Jamu, ale tvůrcům je to zjevně jedno, protože jim asi 2D animace nepřipadá pro tento film důležitá (viz dále).

V úvodní části také dojde k tomu, že LeBron a Looney Tunes dostanou do různých slavných filmů Warner Bros. a setkají se s jejich hrdiny (pomocí triků). Z těchto scén budete pravděpodobně velmi zklamáni, neboť mají jen několik málo minut a jsou velmi nenápadité. Nicméně, tvůrci filmu chtějí, aby se divák bavil přesně tím, co v tomtéž filmu jeho hlavní hrdina pár minut předtím označil za hovadinu.

Pro Čecha získává nový Space Jam ještě další úroveň absurdnosti následkem dabingu. Film je totiž v češtině, s výjimkou několika scén a dialogů, které v češtině z nějakého autorskoprávního důvodu nejsou a mají titulky (takže jim malí diváci nebudou rozumět). Titulkovaný je například Dr. Evil v Austinu Powersovi nebo basketbaloví hlasatelé v úvodu filmu (ale nikoliv basketbaloví hlasatelé později při utkání). Značná část humoru spočívá v citacích různých slavných hlášek, které Čech pravděpodobně nezná a už vůbec je nezná v dabované verzi, i kdyby byly správně přeloženy, což nejsou. Takže třeba "Here's looking at you, kid" z Casablanky je přeloženo "Sleduju tě, kluku" (i když je oslovována žena) a "Tinsel Town" je přeloženo jako "Tinsel Town" (i když je to termín označující Hollywood, něco jako "továrna na sny"). Dabing (včetně rapování v češtině!) tedy ještě výrazně umocňuje halucinogenní absurditu a nepochopitelnost všeho, co se na plátně děje.

Těsně před zápasem pak je LeBron James proměněn zpět do své lidské podoby a Looney Tunes se změní ve 3D CGI postavičky, což má být pro ně trest a nelíbí se jim to. Pikantní je, že po tomto "trestu" se Looney Tunes začnou pohybovat mnohem expresivněji a mnohem více se začnou chováním podobat svým 80 let starým předlohám. 3D animátoři nového Space Jamu zjevně byli podstatně lepší než jeho 2D animátoři. Což samo o sobě mi připadá v případě tohoto filmu jako naprosto šílená svatokrádež.

Ale není to poslední svatokrádež.

Jako diváci jsou na zápase přítomny stovky postaviček (animovaných i hraných) z nejrůznějších filmů a seriálů Warner Brothers. Některé jsou vidět v traileru a je jich ještě mnohem víc, nicméně žádná z nich v průběhu celého filmu nic neřekne ani neudělá! Je to jen "křoví", které se nezajímavě vlní v pozadí a velmi ochotnicky hraje, že se zrovna raduje nebo je naštvané. Ovšem zprostředkovalo mi největší množství zábavy v tomto filmu, protože jsem mohl ignorovat snahy LeBrona o dojemné sbližování se synem a místo toho jsem se snažil najít v publiku co nejvíce filmových a televizních postav. Svatokrádež pak spočívá v tom, že i když je v publiku mnoho konkrétních postav, žádná z nich není hraná hercem, který ji ztvárnil v původním filmu a ve všech případech jsou to anonymní statisté, kteří nejsou svým předlohám vůbec podobní! Takže Harry Potter je nějaký náhodný chlapík s kulatými brýlemi, Burtonův Joker připomíná Nicholsona jen make-upem a u velkého plešatce jsem si nebyl jistý, jestli to měl být Schumacherův Mr. Freeze nebo někdo ze Hry o trůny. Takovéto trestuhodné nevyužití možností mi (opět) přišlo ve filmu za 200 milionů dolarů zcela šílené.

Třešničkou na dortu pro mě bylo, že se v tomto dětském filmu na chvilku objeví i "droogové" z Mechanického pomeranče, kteří jsou známí především tím, že pro zábavu znásilňují a zabíjejí lidi. Přitom se před pár měsící dost psalo o tom, že byl z téhož filmu vystřižen animovaný skunk Pepé le Pew, protože líbá slečny aniž by se jich dovolil, což je misogynie a rape culture. A když jsme u toho, animovaná sexy králičice Lola Bunny, která byla i v prvním Space Jamu, v tomto filmu najednou nemá žádná ňadra. Takže buď prodělala mastektomii nebo je nyní trans.

A poslední příklad, na který jsem si vzpomněl: V jednu chvíli to vypadá, že ve filmu bude mít cameo Michael Jordan. Ale ukáže se, že došlo k omylu a místo něj přijde Michael B. Jordan. Připadá vám to legrační? Může to připadat legrační někomu, kdo není zdrogovaný?

Byl to pro mě jakýsi "running gag", že tvůrci v průběhu filmu stále slibují, že "už za chvíli se stane něco fakt cool", ale místo toho pak: "tádydádydá, tůdle!"

Opravdu dlouho jsem neviděl produkt (zdráhám se napsat "film"), do kterého bylo nalito tolik peněz a výsledek je tak nezajímavý, nudný a míjející se jakoukoliv pointou.

Pokud vydělá dost peněz, pokračování je jistě již připraveno...

43 komentářů:

 1. Františku, tys byl taky něčím sjetý když jsi to psal, ne? Nebo možná moc cukru. Přestal jsem číst když vcucli LeBrona do virtuálního světa a já zjistil, že mě čeká dalších dvacet odstavců. Jindy na slovo skoupý reviewer, který odbývá film deseti větami, se rozpálí u blbosti pro malé děti, pitvá v ní každý detail, ale v úvodu nezapomene horlivě zmínit, že sice tyhle filmy sleduje, ale moc si je nepamatuje a nic pro něj neznamenají. Tvá slova svědčí o opaku, musela to pro tebe být emocionálně vyčerpávající podívaná. Doufám, že s tebou v kině nesedělo 100 žáků základní školy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výjimečně špatné filmy vyhecují Mistra k výjimečným recenzenstkým výkonům. Více takových!

   Vymazat
  2. Mám pro FF takový návrh: Co kdybys filmy pro děti (animáky, superhrdinové atd., např. space jam) recenzoval ve svém podcastu, protože děti stejně nebaví číst, a na ostatní filmy (např. chyby) psal recenze jako dřív. udělal bys mi tím radost.

   Vymazat
  3. Vyborny navrh.

   Vymazat
  4. Ano, prosím: Disney, Pixar, Marvel, Transformers, Fast&Furious atd. -> Fukocast; normální filmy -> FFFilm. Díky moc.

   Vymazat
  5. Nesouhlasím. Právě na tenhle druh filmů bývaly ty nejlepší recky. Ty takzvané normální filmy jsou většinou unylá nuda nebo obvyklá česká bizár freak show (čti romantická komedie).

   Vymazat
  6. tak prave takove recenze tu kdysi byly tim proc to lidi cetli. Pak prisel bitcoin...

   Vymazat
  7. podle mě byly jedny z nejlepších recenzí právě na ty české "romantické komedie" (přijde letos ježíšek je třeba boží) a recenzí na filmy pro děti a mládež (pixar, marvel,...) je tady neúměrně mnoho vzhledem k předpokládané věkové skladbě čtenářů. ale třeba se pletu a teenageři vzaly fffilm útokem.

   Vymazat
  8. Sorry, recenze na Pixar, Marvel nebo Transformery nikdy nebyly "nejlepší" ani nijak jinak zábavné. Vždycky to je wall of text bez jedinýho povedenýho vtipu, kde se Franta pokouší seriózně analyzovat akční cgi blbosti a pohádky pro 10letý děti. Skutečně "nejlepší recky" byly právě na český freak show pokusy o moderní kinematografii. Celkově u Fuky nemá cenu číst nic jinýho, než to, co má buď 90 - 100, nebo nakopak 0 - 10 procent. Spektrum 20 - 80 % je totální nuda tvořená z většiny právě Marvelem, The Rockem a kreslenejma sračkama.

   Vymazat
 2. Ale dokoncili to. Nic ve zlem. Nejdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Twl, uz ani kozy nenakreslej. Jesteze mame realny holky. Disk...

  OdpovědětVymazat
 4. Fuka toto urcite scenzuruje pretoze nechce aby sa prauda dostala von! 2021-1996 je 25 nie 15! Zdielajte kym to zmazu!

  OdpovědětVymazat
 5. Když tatínkovi svou hru předvádí, dojde k program se mu zhroutí

  OdpovědětVymazat
 6. Souhlasíte, že "Schwarzenegger a kvalitní nejde dohromady" jak tvrdí Vaše žena?

  OdpovědětVymazat
 7. Výsledek je tak nezajímavý, nudný a míjející se jakoukoliv pointou. To zní jako recenze místních podcastů.

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud je Space Jam 1996 patnact let stary film, tak manzelka je 13 džýrs ejč diferenc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co presne znamena "13 jeers H difference"?

   Vymazat
  2. To je čengliš dialekt, ktorému často nerozumie ani sám hovoriaci..

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PURE CULTURE Nič tu nie je
   Rodeon Žiadne príspevky.
   Aréna kultúry Nič tu nie je

   Hlavně že se zajímáš o nablblou postavu z prastarýho sitkomu.

   Vymazat
 10. Frantisek se o filmu pro male cernosske deti nejak rozepsal. Mnoho veci se mu nezdalo vtipnych, ale desetileteou Lupitu z Bronxu jiste rozchechtaji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepochybně. A ona se na to Lupita pojede podívat k nám? Nebo proč to tady dávají? Tolik černošských dětí, aby se to finančně vyplatilo, tady zaplaťpámbu ještě nemáme.

   Vymazat
  2. Na podzim jsou tu volby a budoucí premiér Bartoš slibuje už delší dobu v tomhle ohledu dost radikální změny. Je otázkou, zda se Abdul z Kábulu bude bavit stejně dobře jako Lupita.

   Vymazat
  3. Tady to davaji, aby na to mohl jit zadarmo 52lety Fuka a zhodnotit to.

   Vymazat
 11. Objeví se ve filmu Kobe Bryant? Ten hrál také basketbal (alespoň do doby, než sedl do toho nešťastného vrtulníku)...

  OdpovědětVymazat
 12. Pamatujete, jak Fuka tvrdil, ze ohledne projektu Herni narod rozhodne nevolal panu Danielu Vavrovi a rozhodne u pana Vavry nijak nelobboval, aby slibil vystupovani v Hernim narodu? Tak tady je dalsi dukaz, ze Fuka lhal.

  Casopis Level c. 132, ktere vyslo 25. 6. 2021, pan Vavra zde pise:

  Zavolal mi tuhle Franta Fuka, ze nejaci kluci chteji natocit dokument o vyvoji herni sceny u nas ... jsem se trochu "ofrnel", protoze mi podobne nabidky chodi kazdy tyden ... Jenze Franta me premluvil...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to jsem tvrdil, a klidne to zde budu tvrdit znovu: Nikdy jsem Danu Vavrovi nevolal ohledne dokumentu "Herni narod". Poslal jsem mu ohledne toho jednu textovou zpravu, kterou muzete videt zde: https://www.flickr.com/photos/fuxoft_cz/51277695039/in/photolist-2m8eAfk

   Vymazat
  2. časopis level číslo 132 vyšel v roce 2005 jako listopadove cislo. Proč lžeš?!

   Vymazat
  3. Nelzu, byl to LEVEL c. 312, kazdy si to muze overit

   Vymazat
 13. Ti "droogové" z Mechanického pomeranče jsou takove FU odpurcum Pepé le Pewa a Lola Bunny samozrejme nadra ma, jenze v tomhle filmu je mladsi jako hodne mladsi.

  OdpovědětVymazat
 14. Chceme recenzi Gumpa, psa, který naučil lidi znovu žít!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechceme recenzi Gumpa, psa, který naučil lidi znovu žít.

   Vymazat
  2. Předchozí díl neviděl a podívat se nehodlá.

   Vymazat
  3. Chceme rezenze filmu 4 v tanku a pes. Nebo aspon serialu Goro bily pes.

   Vymazat
  4. Jakýkoliv pes je nejlepší na česneku. Konec recenze.

   Vymazat
  5. Frantisek nema cas. Nyni se venuje recenzovani hrbitovu a i samostatnych hrobu.

   Syn Leon

   Vymazat
 15. nejlepší recenze za dlouhou dobu. dals do toho vsechno a je to videt. #noirony

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I kdyby ses přetrhnul a vypatlal celou tubu Indulony, stejně tě na poležení v bazénu u štěrboholské radiály nikdo nepozve.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.