15.7.21

Recenze: Black Widow - 60%

I když Black Widow (Scarlett Johanssonová) v rámci Marvel vesmíru už před pár lety umřela, nyní se můžeme podívat na film, který je věnovaný pouze jí.


Black Widow začíná v roce 1995, kdy je malá Nataša odtržena od rodiny (která, jak se záhy ukáže, nebyla její skutečná rodina) a strčena do programu pro výcvik elitních vražedkyň. Výcvik a dospívání Nataši nevidíme a po úvodních titulcích skočíme do roku 2016, kdy se Nataša pokusí onen výcvikový program zničit a nějak se emocionálně vyrovnat s existencí své sestry (Florence Pughová ze Slunovratu) a rodičů (kteří nejsou její rodiče, ale nikoho bližšího nikdy neměla).

Film je zcela izolován od světa Avengers (ti jsou v něm jen několikrát letmo zmíněni) a jde opravdu jen příběh Nataši. Z to vyplývá, že naprostá většina postav ve filmu jsou Rusové, což je dobře, protože to tvůrcům umožnilo přijít s něčím trochu neotřelým a vtipným. V Black Widow jsou totiž Rusové vykreslováni prostřednictvím mnoha archaických stereotypů (vodka, zima, sociální zaostalost, ignorance západní kultury, legrační přízvuky), které by u židů nebo černochů byly v dnešní době naprosto nepřípustné, ale u Rusů jsou zřejmě OK, protože "Putin = bad". Nejzábavnější je v tomto ohledu David Harbour jako oldschool sovětský superhrdina, který kdysi bojoval s Captainem Americou, ale dnes je už příliš tlustý na svůj stejnokroj.

Tyto ruské "obrázky z výstavy" (tedy pro mě to nejlepší z celého filmu) ale zabírají jen okolo třetiny ze 135 minut, které film má. Zbylé dvě třetiny představují snahu o náhledy do niter hrdinek (funguje málokdy) a akční digibordel.

Akční digibordel funguje v tom smyslu, že něm je vidět spousta peněz a snaha přijít s novými nápady, co a jak může vybuchnout. Ale co naplat, nudil jsem se při něm dost. Občas se podaří natočit šílené filmové akční scény tak, že vypadají, jako by v nich správně fungovala fyzika (většina Pirátů z Karibiku), ale v Black Widow se to opět nepovedlo a každých pár sekund se někdo / něco pohybuje jako ve videohře, která má hodně vysoké rozlišení, ale nedá se ovládat a je velmi předvídatelná, takže nevím, proč bych na ni měl koukat.

A skladatel Lorne Balfe, jehož kariéra stojí na tom, že dokáže imitovat Zimmera, opět pouze imituje Zimmera.

P.S: Kdybyste někdy byli zlí páni světa, tak rozhodně nepoužívejte pro svou ochranu feromonový inhibitor, protože se dá snadno obejít tím způsobem jako ve filmu, nebo prostě dýchací maskou, aniž byste si museli rozbíjet nos.

22 komentářů:

 1. Chápu to dobře, že ten pohled do nitra Scarlett Johansson je myšlen jen obrazně? Protože jinak by to rozhodně aspirovalo na víc procent!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do nitra se lze divat i uchem... Diskuter. Pici proc me to nechce nacist?!

   Vymazat
 2. Nikdy by mě nenapadlo, že si budu tak považovat Františkova textu. Ale je to kurva krátký! Co nějaká informace o ději, hereckých výkonech, lokacích - je to marvel verze bondovky, ne?

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle je pravej Ruskej hrdina - https://comicvine1.cbsistatic.com/uploads/original/3/34588/731937-mot7.jpg

  OdpovědětVymazat
 4. Neni, je to marvel verze marvelovky. A Pugh nema kozy. Diskuter.

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, vždyť ty tvý recenze bývaly tak vtipný, že jsme si z nich s kámoškama i psaly hlášky... Co se stalo s tehdejším před-solit-bulvám Frantou? Přestalo tě to bavit?

  Tahle recenze je asi 40%

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vtipně psát můžeš dokud jsi chudej a single. Bohatí a ženatí už nemají na humor kapacitu.

   Vymazat
 6. Franto, to jste to zase nepochopil. Red Guardian s Kapitanem nikdy nebojoval, to byla vymyslena historka. Proto taky pak tomu velkymu muklovi, co upozornoval na urcity nesrovnalosti, zlomil ruku...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta je starsi clovek, nemuzes po nem chtit, aby chapal filmy pro pubertaky. Proste nestiha...

   Vymazat
  2. Zrovna vetu typu: "To byl Kapitan Amerika jeste u ledu," by moh pochopit i semigerontni jedinec.

   Vymazat
 7. Legracne prizvuky boli aj v black panther, takze tato teoria nesedi. Ovela vdacnejsi terc by bol pre teba me too movement, lebo to aj realne tvorcovia priznavaju

  OdpovědětVymazat
 8. Proč se dneska propagujou ženský bez koz..

  OdpovědětVymazat
 9. Frantisku, mas predobjednany Steam Deck? Jakou verzi sis vybral? Ovlivni koupe Steam Decku temer sedmiletou drinu na dokumentu Fukafutokyu?

  OdpovědětVymazat
 10. Feromonový inhibitor se tím způsobem jako ve filmu rozhodně obejít nedá.
  I na film typu "dumb fun" je to příliš dumb a ne dost "fun".
  Taskmaster je celou dobu zjevně chlap (kaskadér), ale na strašně nečekané a šokující odhalení je to najednou jeho face double (herečka, která nemá co hrát, protože Taskmadam je jenom takový dron ovládaný padouchem).
  Všechny mužské postavy jsou buď šašci jako Red Guardian, který má supersílu a obratnost, ale nikdy to k ničemu nevyužije, nebo záporáci.
  Většina ženských postav jsou v podstatě taky záporáci, ale film s nimi tak nejedná.
  Spratkovitá sestra Nataši se chová jako malé rozmazlené děcko. To má být traumatizovaná profesionální vražedkyně, které vymývali hlavu od dětství?
  Falešná matka Nataši týrá zvířata pro zábavu.

  Obří základna padoucha se vznáší ve vzduchu cca v několikakilometrové výšce, nemá žádné zneviditelňující technologie a nikdo si jí nikdy nevšiml.
  Když padouch chce nechat rozříznout hlavu sestře Nataši, tak ji nechá připoutat úplně neúčinně a zapomene jí sebrat nůž.

  Oběti padoucha jsou podle toho, co tvrdí film, jenom dívky. Jsou zamnipulované vymýváním mozku a ovládány pomocí čipů a dotykového displeje. Padouch má ale i mužské poskoky, kteří jsou pravděpodobně taky zmanipulovaní, ale film to vůbec nebere na vědomí. Diváci mají zapomenout, že tam vůbec byli.

  Women Good, Men Bad The Movie. Sexistická sračka, i 60% je moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konečně kvalifikovaná recenze. Děkuji kolego, že si nemusím dávat tu práci, že bych si to stáhnul a ztratil nad tím dvě hodiny života.

   Vymazat
 11. Souhlasíte, že "Schwarzenegger a kvalitní nejde dohromady" jak tvrdí Vaše žena?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František se se svou manželkou na všem úžasně shodne, takže ano, souhlasí (i když v tomhle případě ho to trochu mrzí - nějaký film s Arnoldem si občas pouštěl a bude mu to chybět :-(

   Vymazat
 12. "...Rusové vykreslováni prostřednictvím mnoha archaických stereotypů , které by u židů nebo černochů byly v dnešní době naprosto nepřípustné, ale u Rusů jsou zřejmě OK, protože Putin = bad"

  Navrhoval bych vysvětlení, že národ Rusů se žádný stát nesnažil systematicky vyčlenit v civilizaci jako podřadnou skupinu na základě náboženství, rasy nebo původu, aby jim pak znárodňoval majetek, zotročoval je, nebo je posílal do táborů se sprchami. Třeba by manželka mohla poradit, když myšlenky a vzdělání selhávají...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jsi to přehlédl, podívej se, co se dělo v Sovětském svazu v období 1941-1945 v souvislosti s jistým Dolfim.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.