4.12.20

Retro recenze: Za borovicovým hájem [The Place Beyond the Pines] - 100%

Ryan Gosling je trochu jednodušší chlapík, který jezdí na motocyklu v putovní pouťové "kouli smrti". Když zjistí, že své náhodné milence (Eva Mendesová) udělal dítě, rozhodne se, že by se konečně chtěl usadit a mít rodinu. Ale je pozdě. Mendesová už žije s Mahershala Alim a společně vychovávají Goslingovo dítě. Gosling se přesto usadí aspoň v tom smyslu, že začne dělat v autoservisu Bena Mendelsohna v tomtéž městě, a rozhodne se svému malému synovi (a Mendesové) finančně pomoci. Ale nemá peníze, takže souhlasí s Mendelsohnovým návrhem na vyloupení banky...

Věděl jsem o existenci tohoto filmu z roku 2012 dlouho, ale z nějakého důvodu jsem se na něj nikdy nepodíval (v našich kinech nešel). Teď jsem to napravil a nelituji.


Sešlo se v něm vícero slavných herců (z nichž někteří ještě tehdy tolik slavní nebyli). Kromě výše zmíněných Goslinga, Mendesové, Aliho a Mendelsohna také Bradley Cooper, Dane DeHaan, Rose Byrneová nebo Ray Liotta). A někteří z nich v něm předvádějí nejlepší výkony své herecké kariéry.

Zásluhu na tom zcela jistě má režisér a spoluscenárista Derek Cianfrance (od kterého jsem zatím nic jiného neviděl, ale hodlám to napravit). Kromě hereckých koncertů totiž tento film nabízí také vzácně originální scénář.

Nebudu spoilerovat, ale to, co jsem popsal v prvním odstavci, je přibližně první čtvrtina (140minutového filmu). Dále se děj vyvíjí velmi nečekaně (včetně titulku "O 15 let později"), ale pořád logicky a emocionálně promyšleně a smysluplně. Nejde ale jen o to, že má scénář originální zápletku. Jde ve stejné míře i o to, jak originálně je zápletka vyprávěna a jak si tvůrci pohrávají s divákem, který očekává klasická filmová schémata. Například jasnou definici hlavních postav a (ne)proměny jejich charakterů v průběhu filmu. Často si v recenzích stěžuji na to, že "scénář je blbý, protože postava najednou udělá nějakou úplně nelogickou věc". V tomto filmu občas postavy dělají úplně nelogické věci, ale dává nám smysl proč je dělají a proč těm postavám připadají logické.

Kromě toho mě v tomto filmu poprvé za mnoho měsíců nějakým způsobem zaujal soundtrack (od Mikea Pattona z Faith No More a jiných lidí, včetně klasiků) a střih, který (podobně jako scénář) záměrně boří jistá klišé ohledně toho, jak se "správně" má stříhat.

Řečeno jinými slovy, Za borovicovým hájem je film, kterému se podařilo být velmi originálním, ale přitom stále velmi filmově fungujícím. Což u filmů velice oceňuji a nedostává se mi toho.

P.S: Divný název (český i anglický) je překladem indiánského názvu města Schenectady, ve kterém se většina filmu odehrává.

35 komentářů:

 1. Ked hodlas tak to sa Derek urcite docka, ked si pocka.

  OdpovědětVymazat
 2. Různé fonty, překlepy, nevíme proč 100%. Drogy?

  OdpovědětVymazat
 3. "Když zjistí, že své náhodných milence."

  František Fuka 2020, hledač chyb a překlepů všude na internetu, jen ne ve svých útvarech na svém blogísku, kde není schopen sestrojit bez chyby holou větu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a vidíte, blbečci? Jenom Mistr svou recenzi ozvláštní jiným fontem a pár hrubkama a hned mu na účtě přistane dalších krásných 493 Kč! Kdo z vás to má, co?

   Vymazat
  2. ... tohle asi není česky co? Takže maďarština?

   Vymazat
 4. Františku, tvé recenze jsou také velice originální i když si ostatní často v komentářích stěžují na to, že jsou blbé. Třeba pravopisné chyby, používání jmen herců jako jmen postav ("Mendesová žije s Alim a společně vychovávají Goslingovo dítě" - ta paní to hraje jenom jako, víš?) Nebo teď nejnověji střídání fontů písma mezi odstavci. Děláš úplně nelogické věci, ale dává nám smysl proč je děláš a proč tobě připadají logické. Jenom se nám za to některým nechce platit :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, tos psal asi hodne rychle, co? Nebo mas novou klavesnici...

  OdpovědětVymazat
 6. stejé? STEJÉ!?!? od jiní lidí? OD JINÍ LIDÍ?!!?

  OdpovědětVymazat
 7. Retro... Franto, viděls tohle?
  https://www.csfd.cz/film/373887-liza-lisci-vila/prehled/
  Musel jsem si tehdá koupit soundtrack. A taky vytvořit svoje první a poslední titulky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Igen igen, a rókatündér fantasztikus! Pripomína mi to najlepšiu scénu, ktorú Grosling natočil: what do you want?

   Vymazat
 8. Chyba sem, chyba tam, je to koneckonců Franta, ale opravdu stojí za 100% film, ve kterém jezdi někdo, notabene hlavni hrdina, na motorce v pouťové kouli? Homer Simpson taky jezdil a nestálo to za mnoho.

  OdpovědětVymazat
 9. Jako přehlídnout překlep, to pochopím, ale celej odstavec v úplně odlišným fontu? To fakt nevim, jestli jsou drogy, psychická nemoc nebo konceptuální umění...

  OdpovědětVymazat
 10. Páni, kdy tady naposled dostal nějaký film stovku? Nevzpomínám si ..

  OdpovědětVymazat
 11. Tohle je recenze? Jako že někdo někde něco vykrade banku a potom je to emocionální a jsou to nejlepší výkony? To je snad vtip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není vtip, to je Fuka. A ty Fuko vrať zpátky ty chyby a psycho-fonty. To by nešlo, že napíšeš článek s chybami, pak je tady o tom dvacet komentářů a ty to pak jakoby nic opravíš a Anonymní pak vypadá jak blbec. Jestli to chceš udělat znovu a líp, tak napiš novou recenzi a dej si na ní víc záležet!

   Vymazat
  2. Mas Frantiska pochvalit, ze to rychlo dokoncil. Pritom to ani neslubil.

   Vymazat
 12. V Schenectady jsem několik měsíců bydlel. Tak teď se na to musím kouknout.

  OdpovědětVymazat
 13. dokonce i ve stejné ulici!!!!!
  https://www.imdb.com/title/tt1817273/locations?ref_=tttr_ql_dt_5

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to jsi taky mohl Mendesove udelat dite a pak vychovavat svoje a Goslingovo dite zaroven a pribeh by byl jeste zajimavejsi!

   Vymazat
  2. A takys jezdil na motorce v pouťové kouli? Možná je to tvoje ulice. Možná jsi to TY.

   Vymazat
 14. Na tento film som sa tešil ako malý chlapec na LEGO. Dlho som sa k nemu nevedel dopátrať, až som na neho zabudol. Príbeh trochu odvážny, mierne naivný, ale nesklamal. Čo ak sú podobné storky splatením dlhu duše protagonistov - v tomto prípade napríklad v kontexte Šoa? Fascinujúce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Německé dortíky v Jerusalémě co je peče Němec co se miloval se Židem (homo)? Vy Slováci jste se s těmi Němci za války dost kamarádili, takže vzkaž Laco Repáňovi, že má v Izraeli robotu. Vela obrezanych otrokov.

   Vymazat
 15. Musím souhlasit - parádní film. Po dlouhé době jsem vydržela koukat na film bez odcházení, vypínání, nudy apod. Skvělý scénář, obsazení i výkony herců.

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Jak se indiánsky řekne "Za trnkovým keřem" ?

  OdpovědětVymazat
 18. Kurevsky dobrej film. Super herci, příběh, hudba (výborná). Souhlas s Frantou, chyby neřeším.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.