7.12.20

Recenze: Mank - 60%

Nový film Davida Finchera (pro Netflix) vypráví příběh o tom, jak vznikal film Občan Kane. Vlastně ne, jinak: Vypráví film o tom, proč se scenárista Herman Mankiewicz, alias Mank, rozhodl napsat scénář Občana Kanea právě tak, jak ho napsal. Což je důležité. Neboť o natáčení Občana Kanea není v Mankovi zhola nic a Orson Welles je v něm jen pár minut. Mank chce být spíše výpovědí o tom, jak fungoval Hollywood ve 30. letech, než výpovědí o životě alkoholického scenáristy.


Nejjednoduššeji si odbydeme to, jak Mank vypadá. Fincher sice natáčel digitálně, ale rozhodl se celý film vizuálně pojmout v černobílém stylu Občana Kanea (až na širokoúhlý formát). Včetně podobného obrazového kontrastu, svícení, kamerových úhlů atd. Má to své kouzlo, ale není to tak úžasný nápad, jak by se mohlo zdát z traileru. Poměrně brzy to přestane být zajímavé a místy je to dokonce na obtíž, když některé detaily obrazu nejsou dostatečně zřetelné.

Občan Kane (1941) bývá často označován za "nejvýznamnější film světové kinematografie" a rozhodně je zajímavé podívat se na něj a vidět, kolik je v něm na tehdejší dobu inovativních audiovizuálních a scenáristických postupů, které se v nezměněné podobě používají do dneška. A než se budete dívat na Manka, tak rozhodně musíte Občana Kanea vidět, nejlépe těsně předtím. Jinak totiž vůbec nebudete tušit, o čem film je a o čem ti lidé na plátně mluví.

Problém vidím v tom, že ani pozorné sledování Občana Kanea pro vychutnání Manka nestačí. Divák musí být také poměrně slušně obeznámen s Hollywoodem tehdejší doby a s lidmi, kteří v něm něco znamenali. Například David O. Selznick, Louis B. Mayer, W. R. Hearst, Irving Thalberg... Tito (a mnozí další) se ve filmu objevují aniž by byli pořádně představeni, řeknou kulometným stylem nějaký složitý bonmot, který divákovi má dávat smysl, a než si ho divák přebere, následují další dva bonmoty někoho jiného. Došlo mi například, že ten "Charlie", který hraje na večírku na klavír a řekne několik vět, měl být Charlie Chaplin, ale jsem si naprosto jist, že mi nejméně 50 dalších podobných sofistikovaných narážek zcela uniklo. Myslím, že se nějak podobně musela cítit třeba Mirka Spáčilová při sledování Ready Player One.

Polovina filmu jsou flashbacky, ve kterých sledujeme, co se (mnoho let před prací na scénáři Občana Kanea) Mankiewiczovi přihodilo a jak to ovlivnilo jeho scénář. Tedy například: Před pěti lety měl intenzivní zážitek s volebním vydíráním a mediálním magnátem s mladou milenkou, proto do scénáře Kanea napsal zápletku, která je o tomtéž. A musím říct, že mi to nepřišlo nijak extra zajímavé nebo zajímavě natočené (bez ohledu na to, do jaké míry to byla pravda).

Herci rozhodně nejsou špatní. Titulní roli ztvárnil Gary Oldman, líbil se mi Charles Dance jako ne úplně černobílý Hearst a s mírným překvapením jsem dokonce konstatoval, že Amanda Seyfriedová docela umí hrát (Hearstovu milenku). Problém mám spíš s tím, že jejich postavy nejsou moc zajímavě napsané a většinu filmu se drží své původní definice, bez jakékoliv změny. Takže například titulní hrdina od začátku do konce filmu (když není ožralý) jen chrlí své sofistikované bonmoty a je vidět, že je hrozně pyšný na svůj nadřazený intelekt. Je možné, že Mankiewicz opravdu takový byl, ale je fádní dívat se na to 140 minut.

Nemohu nevzpomenout na Burtonův film Ed Wood (ve kterém mimochodem vystupuje Orson Welles přibližně stejně dlouho jako v Mankovi). Ten byl také černobílý, také byl poctou starému Hollywoodu, ale byl (většinou) zábavný a zcela pochopitelný i pro diváka, který o Edu Woodovi nebo Bélovi Lugosim nikdy neslyšel. Scéna setkání Eda Wooda s Orsonem Wellesem v něm bylo jen krátkým bonusem pro diváka, který je "více v obraze". Mank je celý určený pouze divákovi, který je "více v obraze". A já, obávám se, nebyl dostatečně v obraze.

Mohl jsem si užívat ty narážky, které jsem pochopil. Mohl jsem mít radost z toho, že lahev z opilcovy ruky vypadne stejným způsobem jako skleněná koule v Občanu Kaneovi. Mohl jsem mít radost z toho, že se v Mankovi občas objevují blikající kolečka v pravém horním rohu obrazu (zeptejte se prarodičů). Mohl jsem ocenit, že se Trent Reznor a Atticus Ross pokusili složit něco, co připomíná Bernarda Herrmanna. Ale zdaleka mi to nestačilo a měl jsem většinu filmu intenzivní pocit, že pro tenhle film nejsem dost filmově vzdělaný. Kdo ale potom je? (To je řečnická otázka.)

43 komentářů:

 1. Dobrá, tento film je tedy oxymoron. Full frontaly tam jsou? Odporné prsy? Dřevěné sáňky?

  OdpovědětVymazat
 2. "Vypráví film o tom, proč se scenárista Herman Mankiewicz, alias Mankovi."
  Překlep hned v druhé větě, bravo, Franto. Nebo Frantovi? Frantem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to uz je takovy standard a hned vecer Frantisek bude postovat chyby v Google textech nebo z nejakych zakouti internetu, ale prvni odstavec si po sobe asi nikdy neprecte.

   Vymazat
 3. Mene swingers party a hledani kamaradek na dlouhodobejsi grupen perverznosti a vice filmoveho vzdelavani!

  OdpovědětVymazat
 4. Franteho se nepotřebuje filmově vzdělávat, ví vše. Viděl a překládal Star Wars. Však jsme viděli a slyšeli, jak se v Odvážných palcích vypořádal s tím přeceněným brakem Zpívání v dešti. Kdepak, na Frantovi si nikdo nepřijde.

  OdpovědětVymazat
 5. Film nastavuje zrcadlo životu filmového recenzenta a amatérského filmaře, který se dostává do nesnází poté co za peníze věřitelů strávil luxusní dovolenou v Japonsku. Místo práce na filmu se oddává orgiím s mladou manželkou i jinými mladými dívkami, které kontaktuje přes internet a jedinou přimínkou 30 let staré slávy jsou občasné rozhovory o herním vývoji na ZX Spectru...

  OdpovědětVymazat
 6. Tvl, OD KDY Franta vzal na milost netflixácké filmy? Ještě nedávno je zvysoka ignoroval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi vyřešil předplatné bez zbytečného utrácení.

   Vymazat
  2. Ony do budoucna jiné filmy moc nebudou. Kina se nám pomalu vydávají do propadlištěte dějin. Třeba nová Wonder Woman má streamovanou premiéru a do kin půjde jen aby se neřeklo.

   Vymazat
  3. Netflix distribuce znemožní Fukovi psát a vyzrazovat děj filmů, které zatím viděli jen novináři (a jeden kinař) na předpremiéře. Což popírá princi fungování tohoto blogu.

   Vymazat
  4. S tím vyzrazováním děje filmů to není tak zlé. Franta totiž pouze převypráví příběh tak, jak ho pochopil on, což má se skutečným dějem předmětného filmu málo společného a většinou to spíš podnítí zvědavost a touhu zjistit, jaký je ten film doopravdy. Čili je to druh svébytného dadaistického umění, které může být provozováno buď donekonečna, nebo alespoň do doby, než Mistr bude příliš líný na jakékoliv psaní.

   Vymazat
  5. Vyzeralo by to blbo keby nadalej pral prachy cez prispevky a zaroven nic nepostoval.

   Vymazat
 7. Hele Franto, zkus víc číst. Máš kousek od baráku knihovnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco takového je ale pro Fuku, jakožto dolarového milionáře, zcela zbytečné utrácení. To by mu tu legitku musel někdo koupit.

   Vymazat
 8. Bude aj recenzia https://en.wikipedia.org/wiki/They%27ll_Love_Me_When_I%27m_Dead ?

  OdpovědětVymazat
 9. Chtělo by to barevnou verzi pro normální lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale houbeles. Takhle je to aspoň art pro rádoby estéty a filmové znalce. Pokus o normální podání by odhalil, že je to totálně prázdný kýč o ničem.

   Vymazat
  2. Černobílý film z dnešní doby je signál, že se jedná o dílo určené k dobývání renty z různých veřejných grantů, které se pak utratí za opulentní produkci a divák je to poslední o co tvůrcům šlo. V ČR jsou to obvykle filmy o hrůzách poslední války co je dělal někdo jiný než Němci. Díky černobílost se dá podobnýn dílům celkem bezpečně vyhnout.

   Vymazat
 10. v soundtracku se vám někomu podařilo najít písničku se zpěvem krom tracku č. 14 pls?

  OdpovědětVymazat
 11. No Vánoce jsou za dveřmi. Možná by to chtělo udělat nějakou retro recenzi na nějaký pěkný vánoční film. Mě by se třeba líbila od Franty retro recenze na Ledovou sklizeň (https://www.csfd.cz/film/215297-ledova-sklizen/prehled/) z roku 2005. Za mě jeden z mých nejoblíbenějších vánočních filmů. Každý druhý Vánoce si ho prostě musím pustit. To je taková moje vánoční klasika. :-) A myslím, že Franta tenhle film nerecenzoval. Alespoň jsem to nenašel.

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. 'objevují blikající kolečka v pravém horním rohu obrazu' - to asi nebude upozornění na přechod z analogu do digitálu, že?

  OdpovědětVymazat
 14. Nejzajímavější a nejsmutnější zároveň je úpadek zdejší diskuse - pro srovnání: https://www.fffilm.name/2012/01/retro-recenze-ed-wood-100.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upadek diskuze? Zadny nevidim. Upadek Fuky? Ten vidim!

   Vymazat
  2. Srovnávací blbečku zalez, zjevně nejsi teplák.
   Nesmutni, tady se už dávno nediskutuje o filmech. Na nástupišti zní pískot, ale bohužel zjevně někomu ujel vlak.
   Už před mnoha lety.

   Vymazat
  3. Pokud FF komentáře prochází, možná by měl umělou inteligenci nastavit tak, aby mu hledala jenom komentáře vhodné ke zveřejnění a ty pak schválit. Současný stav je vážně tragický a pokud to tak půjde dál, bude tento web místo Národní knihovny archivován Sociologickým ústavem AV ČR.

   Vymazat
 15. Nojo, to taky byly doby, kdy se Mistr edgelord netrasl strachy, ze ho nekdo v diskusi sejme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alebo sa opyta dve slusne otazky.

   Vymazat
  2. A nebo položí dvě jednoduché otázky.

   Vymazat
  3. Jéžiš, o co šlo? Jo, už vím, tenkrát jak chtěl Franta točit nějakej film nebo co... Ale to už je dávno promlčený ne? Kolik už je to let, pět?

   Vymazat
 16. A taky se zúčastňoval dikusí. Dneska už jen mlčí, čumí a ozve se jen aby se pochlubil, že má manželku (yes 23 age difference). A ne, Franto, fakt ti nezávidím.

  OdpovědětVymazat
 17. A taky necenzuroval, co Franto?

  OdpovědětVymazat
 18. A co na to Lišák? Ten k tomu nic neřekne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nač sem psát vtipné glosy, když umělá inteligence s jednočlennou posádkou vstane od herních konzolí tak jednou do týdne? (seká se ti ještě páčka Františku?)

   Vymazat
  2. Frantisek ted resi jiny herni problem. Nevi, jak zprovoznit zdarma placenou online funkci ve hre Doom a je z toho cely rozruseny.

   Vymazat
  3. Je to specificky a dost slozity problem, to neni jako chybejici jmenovka v Animal Crossing. Ale neves hlavu, Frantisku. Nejakej paran z Pupenovy tridy ti urcite poradi.

   Vymazat
 19. penis 23 cm difference

  OdpovědětVymazat
 20. Kde je ten lenivý kokot co tady schvaluje komentáře?

  OdpovědětVymazat
 21. To neni moc dobra recenze:-/

  OdpovědětVymazat
 22. Fando, jsem zklamaný. Těšil jsem se na nějakou škaredou, na koleně zbastlenou PF s Pupenem a čivavami a ujištění, že náš máš rád, a vono hovno. Zklamal jsi mě, šejku Peterko.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.