27.12.20

Recenze: Výjimeční přátelé [A Beautiful Day in the Neighborhood] - 80%

V případě tohoto filmu se sluší začít varováním: Pokud se na něj začnete dívat, budete možná mít intenzivní chuť po pár minutách ho vypnout. Začíná totiž jako extrémně laciný televizní pořad, ve kterém Tom Hanks hraje senilního retardovaného důchodce, který se snaží vysvětlit nám něco o lásce a odpuštění. Ale nevypínejte!

Tom Hanks totiž hraje reálného člověka jménem Fred Rogers (často označovaného jen jako "Mr. Rogers"), který po dobu více než 30 let měl laciný veřejnoprávní televizní pořad, v němž pomocí vyprávění, hostů a maňásků dětem vysvětloval, jak funguje život. Včetně některých dost hardcore témat jako rozvod nebo smrt. Byl přitom ovšem tak strašlivě empatický a přátelský, že vypadal spíš jako Hannibal Lecter nebo nebezpečný pedofil. Koneckonců, na YouTube je mnoho ukázek.

V USA znají "pana Rogerse" opravdu všichni (i když zemřel skoro před 20 lety). Film Výjimeční přátelé ovšem není životopisem Freda Rogerse. Jeho hlavním hrdinou je novinář Lloyd Vogel (Matthew Rhys), který dostane za úkol napsat pár odstavců o Fredu Rogersovi, což mu (novinářovi) pomůže slepit zničený vztah s jeho otcem a jinými lidmi v jeho okolí.


Film je tedy založen na tom, že se zahořklý polozmrd střetne s "nejhodnějším člověkem na světě" a dále se to vyvíjí víceméně tak, jak čekáte.

Zajímavá je ovšem forma tohoto filmu, který je částečně natočen, jako kdyby šlo o Rogersův televizní pořad, včetně roztomilých laciných modýlků různých měst, ve kterých se příběh odehrává, a včetně segmentů Rogersova TV pořadu, ve kterých Vogel vystupuje. Což se nikdy nestalo, přestože jde o film na motivy skutečných událostí (i když se skutečný "Vogel" jmenoval jinak).

Což je všechno poněkud zmatené a ještě mnohem zmatenější, pokud jste o Fredu Rogersovi nikdy neslyšeli (jako 99,99 % obyvatel naší vlasti). Proto tento film z roku 2019 poměrně logicky nikdy nebyl uveden v našich kinech. Což je škoda.


Kromě originální formy totiž Výjimeční přátelé nabízejí také zručnou režii a výborné herecké výkony, především obou protagonistů. Vpodstatě každá scéna, ve které spolu Vogel a Rogers komunikují, je lahůdková, a je škoda, že jich není víc (vidíme mnoho scén z Vogelova soukromého života, ale téměř žádné z Rogersova). Tom Hanks téměř geniálním způsobem vystihl Rogersovu mluvu a gesta, díky kterým je tento staroušek tak strašlivě příjemný, že je skoro nepříjemný.

Mám rád filmy, které jsou víceméně předvídatelné, ale nějakým způsobem trochu vybočují k něčemu méně obvyklému, aniž by se z nich stala lynchovina. V tomto ohledu mě Výjimeční přátelé zcela uspokojili a i trochu dojali.

P.S: Skutečný článek skutečného novináře, který inspiroval tento film, si můžete přečíst tady.

14 komentářů:

 1. Ať už jdou s těmahle vyumělkovanýma pseudoživotopisnýma do prdele. Po komixárnách je to další mor.

  OdpovědětVymazat
 2. Frantisku, podle CSFD ma byt pristi rok uveden dokument Fukafutokyu, kde je uvedeno tve jmeno, ale nikdy jsem te o tomto projektu neslysel mluvit. Co s nim mas spolecneho? Zucastnis se v pristim roce premiery?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedná se pravděpodobně o film linkovaný zde vpravo nahoře.

   Vymazat
  2. Kolego, staci se preci podivat na Wikipedii, kde se pod heslem Frantisek Fuka mj. pise:

   V roce 2015 vybral na crowdfundingovém webu Startovac.cz 171 309 Kč na cestu do japonského hlavního města Tokia (se svou tehdejší přítelkyní Zuzanou Krajíčkovou) a následnou tvorbu filmu - cestopisného dokumentu zvaného FUKAFUTOKYU - z této cesty. [9] Tento film nebyl schopen, resp. ochoten dokončit (k roku 2020), přestože 1. 3. 2016 na svém blogu uvedl: "Kdybych nikdy žádné peníze nevybíral, bez větších problémů bych ten film mohl natočit taky, ale líbilo se mi, že když udělám projekt na Startovači, budu mít motivaci, abych musel ten film dokončit a nevykašlal se na to." [10] [11]

   Vymazat
  3. Ano, pravdepodobne...

   Vymazat
  4. Na linku vpravo nahore jsem se toho moc nedozvedel. S jakou pravdepodobnosti se jedna o stejny pocin, jako film uvedeny na CSFD?

   Vymazat
  5. Ja pouzivam mobilni verzi tveho blogu a film linkovany "zde vpravo nahore" nevidim. Mohl by jsi treba napsat clanek, o jaky film se jedna? Nikdy jsem o nem neslysel.

   Vymazat
  6. "Ne, nezpronevěřil jsem vaše peníze, na filmu průběžně pracuji a ne, nevím, kdy bude hotový."
   Franta a jeho nejoblíbenější slůvko "ne", kterým komunikuje s backery. Zapomenut by neměl být ani jeho legendární plivanec do ksichtu "máte smůlu, he he he...a pošlete mi další peníze". Tolik k Frantově těžké práci, nejen na filmu.

   Vymazat
  7. František by samozřejmě mohl napsat článek o "svém filmu". Ale sere na to.

   Vymazat
  8. Mohol by ale sere na to.

   Vymazat
 3. Film je tedy založen na tom, že se zahořklý polozmrd střetne s "nejhodnějším člověkem na světě".
  To zni jako setkání Fuky a nějakého hodného člověka!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybys četl pozorně, tak víš, že hodný člověk zemřel před dvaceti lety.

   Vymazat
  2. To rozhodne ne, Fuka neni polozmrd.

   Vymazat
 4. Ježiši,Franta zacal zase fungovat!!! Chvalte boha,aleluja!!!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.