13.8.20

Recenze: Palm Springs - 70%

Palm Springs je jeden z těch filmů, u kterých se budete bavit tím více, čím méně o něm budete vědět. Je to romantická komedie s prvky sci-fi, je sprostá, má tempo, je vtipná, originální, chytrá a celkově de o příjemné překvapení.

To vám ale asi nestačí, takže:

Nyles (Andy Samberg) jel se svou přítelkyní na svatbu a zde se dostane do časové smyčky, spočívající v tom, že se každé další ráno probudí v téže posteli v tentýž opakující se (svatební den), přičemž si pamatuje vše, co se stalo v předchozích verzích téhož dne. Tedy, ano, máte pravdu, přesně totéž jako v Na hromnice o den více. Ovšem tvůrci tohoto filmu velmi dobře vědí, že jejich divák zná Na hromnice o den více, a že mu musejí nabídnout něco víc. A také to udělají.

Většinou k tomu používají metodu utajovaných skutečností. T.j. mnohokrát se stane, že netušíme, proč hrdinové dělají to, co dělají a jejich jednání nám může připadat divné, ale později se to vše vysvětlí pomocí dialogů nebo flashbacků a ukáže se, že nešlo o debilitu scenáristů, ale naopak o velmi konkrétní záměr.

Na lacinou sprostou romantickou komedii je to možná až příliš sofistikované a v kombinaci s několika skutečně nečekanými zvraty to může způsobit, že některé věci začnou dávat smysl až když film vidíte podruhé.

Nicméně jako fanoušek časoprostorových paradoxů a nečekaných dějových zvratů jsem byl velmi spokojen, že se někdo zabývá otázkou "jak existovat v jednodenní časoprostorové smyčce mnoho let, když už dávno víte, že není cesty ven?".

Vzhledem k režisérovi a scenáristovi (oba celovečerně debutují) mě také překvapilo, jak pevnou ruku a jasný cíl oba měli a jak dobře většina vtipů funguje, i když někdy pozůstávají jen z toho, že někdo v patřičnou chvíli patřičným tónem řekne "fuck". A většina herců je velmi fajn (včetně nějakého toho překvapení v podobně známé tváře).

Nesmíme ale zapomínat, že všechna ta příjemná překvapení jsou příjemnými překvapeními především proto, že jde o VoD film v produkci Hulu, tedy o to, čemu se před nějakým tím desetiletím říkalo "televizní film" a od čeho jsem tudíž mnoho neočekával.

Teoreticky by nic nebránilo tomu, aby něco podobného natočila Česká televize. Až se to stane, možná se na ni začnu dívat.

31 komentářů:

 1. Ahoj, taky nečtete ty recenze, ale hned rolujete ke komentářům?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, ale to delam vsude. Zasadne se totiz dozvidam vic z diskuzi. Novinari jsou strasne blbi a neumeji psat.

   Vymazat
  2. Přesně! Co se zdržovat nějakýma plkama, zábava začíná až v komentech.

   Vymazat
  3. Cca raz za tyzden sa oplati nakuknut co zastanca slobody slova na internete nezcenzuroval.

   Vymazat
  4. Pokud tam dole jsou komentáře.

   Vymazat
  5. Hmm a žádný tu není

   Vymazat
  6. Poslední dobou ano (prectu tedy par radku a pak se tesim na ''nejdu'' a ostatní

   Vymazat
  7. jj. jenom komenty. franta ma krizi. doma musi. ... atd. treba se zacne uchylovat k dokumentu. k DOKUMENTU.

   Vymazat
  8. Já nečtu recenze, ani komentáře

   Vymazat
  9. Mno mne to otvára komentáre ako prvé. Podľa nich si (ne)prečítam článok, teda stručný dej filmu.

   Vymazat
  10. Po vstupu na FFF už rovnou přecházím na komentáře k FFT, tam to teprve Rimmeruje! Všichni Anonymáci Tepláci tam blogují za Františka a ten se může věnovat tvorbě, na kterou bych šel.

   Vymazat
 2. Mistr zjistil, ze streamovaci sluzby toci kvalitni produkci. Hlavne mu nerikejte, ze existuje Netflix nebo Amazon. To bychom se dockali vice podobnych utvaru, ktere nejsou recenzi, ale Mistr je tak porad oznacuje. A to nechceme.

  OdpovědětVymazat
 3. Recenze? Kde, tady? Tohle je recenze? ...ehm

  OdpovědětVymazat
 4. Nejdu. Ale mozna to zvednu na internetu az az se to tam bude valet

  OdpovědětVymazat
 5. Tak zpět do zajetých kolejí... Nešel bych...

  OdpovědětVymazat
 6. Samozřejmě, kvůli "recenzím" sem snad už nechodí nikdo, ty se nedají číst. Bohužel, nejlepší komentáře nemilosrdná ruka cenzorova nepustí, za těmi je třeba chodit o dům dál. Tam se dosud smí všechno. Tady neprojde ani zdvořilý dotaz na Mistrův "Chinese Democracy" počin. Ovšem pozor, Axl to nakonec vydal...

  OdpovědětVymazat
 7. Jak víš, že ČT takové filmy netočí, když se na ní nedíváš? A jak zjistíš až je točit začne? A nebojíš se, že nějaký takový film propásneš?

  OdpovědětVymazat
 8. Ne, ale na komentáře se těším víc.

  OdpovědětVymazat
 9. Bývaly doby, kdy jsem četl i komentáře.

  OdpovědětVymazat
 10. Odpovědi
  1. Jak se ma zena Chlebec? Jsi rad, ze jsi zabil svoje manzelstvi i komentare na fffilmu?

   Vymazat
  2. Když bude dvojka tak i dvouhubka

   Vymazat
 11. Tvl, v ktorom paralelnom vesmíre má film s Andy Sambergom 70%?! Okay, píšem si: Real% = 100 - Fuka%
  Tento rok, čo sa týka filmov, zdochol pes.

  OdpovědětVymazat
 12. Měl bych námět na komedii s časovou smyčkou. Hlavní hrdina je režisér neúspěšně se pokoušející dostříhat svůj dokument, protože každý den se mu po probuzení začne odehrávat znova - nezazvoní mu budík, protože nepracuje, takže jen sedí u kompu a nestříhá, protože druhej den by mu to vesmír zresetoval. Pak se seznámí s ženou, vypráví jí o svém prokletí a ta to nevydrží a řekne mu: Ale Franto, žádná časová smyčka nikdy nebyla, tys to prostě pár let vůbec nestříhal! Konec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborný. Udělej projekt na Startovači, rád přispěju. Ale nic neslibuju.

   Vymazat
  2. Kverulante, to ovšem předpokládá, že onen režisér měl svůj život natolik zautomatizovaný a nalajnovaný, že nikdy nemohl s jistotou vědět, zda je ve smyčce nebo ne! Rád bych věděl, zda by se vůbec našel jeden jediný exemplář takového humanoida. Ale přestože fiktivní, je to příběh dobrý a stál by za natočení. Třeba tadyhle Fuka by se toho mohl ujmout, hned po svém japanodokumentu.

   Vymazat
 13. Nejde o vod film. Jde o film, který Hulu koupilo..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.