1.8.20

Recenze: Démon zatracení [The Wretched] - 60%

Teenager Ben přijíždí do venkovského domu za svým (rozvedeným) otcem, u kterého má strávit prázdniny / pracovat v přístavu / prožít první lásku atd atd...

Bohužel, v nedalekém lese se skrývá lesní démonka, která se primárně věnuje tomu, že krade (a žere) děti, a kromě toho provádí následující:
 • Hypnotizuje lidi a vymazává jim paměť
 • Schovává se ve vnitřnostech mrtvých zvířat
 • Obléká se do kůže lidí, které zabila
 • Způsobuje zjevování / zmizování strašidelného stromu, pod kterým má doupě
 • Nasazuje si na hlavu jelení (?) lebku
 • Staví v domě svých obětí oltář nějakému lesnímu bohu (?)
 • Nesnáší sůl
 • Ryje do všeho kolem sebe symbol, který vypadá jako kozí hlava nebo písmeno "A" vzhůru nohama
 • Křupe v ní
Většinu z toho uvidíme ve filmu jen zběžně a není to nijak vysvětlováno. Nevíme, proč hlavní potvor většinu těch věcí dělá, kde se v americkém lese vzala, jaký význam měla ta krátká úvodní scéna z 80.let, a tak dále.


Musím přiznat, že se mi docela dost líbila první polovina Démona zatracení, ve které je démona málo a sledujeme především Benovy trable v novém prostředí. Herci jsou sympatičtí, scénář není trapný a je v něm občas slušný vtip.

S přibývajícími minutami ovšem přibývá scén s démonem. Ten je sice z technického hlediska ztvárněn velmi slušně, ale nepřináší nic nového oproti desítkám předcházejících filmových démonů a filmaři se vůbec nepokoušejí vytvořit kolem něj nějakou zajímavou mytologii (jako kdyby to museli vystříhat nebo jako kdyby si to schovávali pro následující prequel).

No a nakonec to sklouzne do totální šablonovitosti a scenáristických berliček, které mě tradičně štvou, jako například když hlavní hrdina ví o démonovi, nikdo mu to nevěří a on zoufale křičí "prosím, musíte mi věřit", místo aby udělal věc, která existenci démona (nebo aspoň něčeho velmi divného) snadno objektivně prokáže...


Je dost obtížné tento film hodnotit, neboť byl zjevně velmi laciný a vznikl především pro uvedení na VoD, za přičinění neznámých herců a neznámých tvůrců. Zvládli to (vzhledem k okolnostem) se ctí a výsledek je slušná žánrová jednohubka, ale nějak se mi nechce věnovat jí čas, když existuje taková spousta lepších / dražších / nápaditějších hororů.

21 komentářů:

 1. Tvl, ještě jsem nedopil to šampaňský, co jsem si otevřel, když byla zveřejněna předchozí recenze. Franto, pozor na přepracovanost, ať se z tebe nestane workoholik!

  OdpovědětVymazat
 2. To "zmizování" už si někdo patentoval ... nebo je to ještě volné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerej, nebo Franta přestane chodit do kina a psát.

   Vymazat
 3. Je opravdu nutné nazývat ty textíky výrazem "recenze"? Nestačilo by třeba něco jako "byl jsem vole v kině a píšu o tom"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvl, co je tu za náplavy. Tady nejsou recenze. Sem se se chodí pro stručné prozrazení děje s pár faktickými a pár pravopisnymi chybami. A čekat na recenzi na Promesea.

   Vymazat
  2. Fukovy recenze jsou jako Fukův sex: krátký a rychlý úvod ve kterém autor ještě projevuje nějaký pozitivní přístup k celé záležitosti, nečekané vyvrcholení (spoiler) a pak už jen pár nevrlých poznámek, aby vysvětlil že se tomu nehodlá víc věnovat.

   Vymazat
  3. Pane Clouseau odpočívejte v pokoji (ne ale u mě doma)

   Vymazat
 4. Pisat sem komentare je ako ovladat vozitko na Marse. Len menej zabavne.

  OdpovědětVymazat
 5. "...když existuje taková spousta lepších / dražších / nápaditějších hororů." Máte někdo nějaké tipy z posledních pár let? Hereditary, Midsommar, ještě něco?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Midsomár (česky "Oslík uprostřed") není vůbec horor. Je to slovenský muzikál, v němž hlavní roli hraje sbor bačů. "Here, dietary" je americký nezávislý snímek o marném boji s nadváhou, jež navazuje na "Dietary now!" a "Dietary fibre". Pokud chceš horor, pusť si jakýkoli český film z poslední doby.

   Vymazat
  2. Posledni Frantiskovo foto na masturbontu. Z tech ponozek se jezi hruzou vlasy.

   Vymazat
 6. Film je competent, natočen competentLY

  OdpovědětVymazat
 7. Kozí hlava nebo písmeno "A" vzhůru nohama = obecny kvantifikator (∀), ty nedoucenej hnupe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže démonka je teoretická matematička? A ty jsi taky nějakej podezřelej, když toho tolik víš o démonickejch symbolech.

   Vymazat
  2. Umělá inteligence schvalující příspěvky provedla odhad průměrného IQ přispěvatelů a došla k tomu, že většina ví, jak se píše velké "A" (to první v abecedě/písance) a dokáže provést rotaci papíru/monitoru o 180° (vzhůru nohama).
   Takže sečteno a podtrženo, je to pro naše dobro (jako ... abychom mu rozuměli).
   Btw. jelikož se Franta účastnil úvodního kurzu na ČVUT FEL, řekl bych že kvantifikátor zná :-D

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.