11.8.20

Factorio 1.0 (a soutěž)! (Updatováno s výsledky)

Někdy před třemi lety jsem se obšírně rozepisoval o videohře Factorio (přečtěte si to, pokud jste nečetli) a ohodnotil jsem ji 100 procenty, přestože to byla alfa verze. Nyní, po více než třech letech (a po celkem osmi letech nepřetržitého vývoje), se konečně chystá verze 1.0, která vyjde v pátek 14. srpna. K nejzásadnějším změnám v ní patří nová high resolution grafika, příjemnější uživatelské rozhraní a nový tutorial, ale drobných vylepšení jsou tisíce.

Pořád platí vše, co jsem tehdy napsal. Factorio je jedna z nejlepších (ne-li úplně nejlepší) komerčních herních investic co se týče poměru "čas * zábava / peníze". Je to jakýsi závan starých herních časů, kdy hry neměly předem plánované DLC a kdy je dělaly malé týmy vývojařů, kteří je sami rádi hráli a kteří naslouchali svým fanouškům (u Factoria jsou bugy opravovány téměř okamžitě a vychází i několik verzí týdně). Za 25 Euro dostanete nejen hru, ale také jakousi multiplayer sandbox platformu, pro kterou jiní lidé vytvořili tisíce modifikací (a vy si můžete vytvořit vlastní), z nichž některé mění Factorio v podstatně jinou hru (příklad). Ve Factoriu můžete hrát PvP, PvE, programovat, hrát si s vláčky, jen tak si experimentovat (bez útočících nepřátel) nebo stavět hezké baráčky. Nebo všechno současně.

Factorio nabízí zdarma ke stažení demo verzi, která je ale téměř rok stará a obsahuje víceméně jen tutorial, kde jste dost intenzivně "vedeni za ručičku". To znamená, že v něm vlastně nemůžete zakusit ten pocit naprosté volnosti v plné hře, kdy je zcela na vás, zda budete problémy ve své továrně řešit tak, aby to bylo co nejefektivnější nebo co nejestetičtější. Nebo úplně šílené. Což je škoda.

Společnost Wube mi po mém doprošování laskavě poskytla tři Steam klíče, aby si tři z vás mohli zahrát plnou verzi Factoria.

Plnou verzi hry získají ti z vás, kteří nejzajímavěji (dle mého subjektivního názoru) odpovědí na otázku:

"Co ve vašem životě ještě není dostatečně zautomatizováno a jak byste to zautomatizovali?"

Soutěž skončila a zde některé jsou vaše vítězné příspěvky:

Výherce 1 (který se údajně skutečným jménem jmenuje Jaroslav Cimrman, k čemuž mu gratuluji):

moje odpověď na soutěžní otázku: "Co ve vašem životě ještě není dostatečně zautomatizováno a jak byste to zautomatizovali?"

Odpověď: Rána

Konkrétní provedení:

Ráno, ještě než bych se probudil, by přijel autonomní podvozek, na který by se tiše automaticky naložil můj kokpit s vlastním lifesupportem a robotickými pažemi uvnitř, ve kterém bych spal a který by byl připojený k domu místo balkónu spojovacím uzlem jako malá kosmická loď. Cestou do práce by mě kokpit včas šetrně probudil za pomocí virtuální reality (třeba v podobě krásné holografické ženy, pokud by tam zrovna nebyla se mnou ta skutečná). Pak bych si zahrál nějakou pohybovou VR hru místo rozcvičky (nebo strávil ještě nějaký čas s tou ženou), oholil se, dal si v kokpitu malou sprchu, nasnídal, oblékl a po zaparkování u spojovacího uzlu cílové budovy vešel dovnitř upravený, vyspaný a odpočatý... A ani bych možná cestou nechytil žádný virus... ;-)

(Ve skutečnosti už na tomto kokpitu několik let pracuji, dal jsem mu podobu obojživelného rhombobicubicoctahedronu a celý systém lidské logistiky a bydlení na tomto principu se chystám převést do komplexní počítačové simulace a prototypy takových budov a konstrukcí si tisknu na 3D tiskárně - v případě zájmu o téma zašlu fotky a videa)

Druhý výherce jako jediný zaslal nápad, který je nejen užitečný, ale také jakž-takž takž realizovatelný:

K dnešnímu dni nemám zautomatizováno sledování data spotřeby u balených potravin.

Návrh řešení: každá balená potravina by měla na sobě QR kód s datem spotřeby/minimální trvanlivosti. Po nákupu by si člověk kódy naskenoval do aplikace a mohl by si uložit, kde (např. ve které poličce v lednici) je daná potravina uložena. Aplikace by rovněž počítala, jak často člověk danou potravinu jí, takže pokud by zjistila, že sní např. 1 celé mražené kuře za týden a blížila by se týdenní experiace mraženého kuřete, program by s předstihem upozornil, že je třeba upéct kuře.

A konečně třetí výherce získává kód za to, že je nechutné sexistické prase, a těch není nikdy dost:

V mém životě není stále zautomatizováno vytváření přehledů o menstruačních cyklech sexuálních partnerek

Otázka:  a jak byste to zautomatizovali?

Odpověď: Každá žena by povinně musela používat aplikaci, do které by zapisovala informace o své menstruaci. Aplikace by rovněž sledovala její polohu dle GPS, evidována by byla rovněž povolnost k pohlavnímu styku i věci, které ženu před stykem potěší, např. láhev určitého vína, návštěva určité kulturní události atp. Žena by umožnila vybraným mužům číst tyto údaje. Muž by dostával notifikace o důležitých změnách, např. o konci menstruace, o tom, že se dotyčná nachází v blízkosti XXX kilometrů od muže či že si v danou chvíli přeje být sexuálně aktivní. Aplikace by umožňovala napojení na roznáškové služby typu Rohlík a Košík, objednávka a následné doručení "předkoitálních laskomin" by tak probíhala automaticky, aby muž byl připraven.

Výhercům gratuluji a přeji mnoho zábavy s novým Spidertronem.

P.S: Podle hry Factorio se oficiálně jmenuje jeden škorpion. Fakt.

P.P.S: Tento článek není nikým placený nebo jinak sponzorovaný (kromě těch Steam klíčů). Je to čistě moje iniciativa, protože upřímně chci pomoct téhle výjimečné a netradiční hře ke komerčnímu úspěchu.

52 komentářů:

 1. tak tady bude přehlídka vemen. reaper, sternritter, kabukimono a jejich potřeba cokoliv glosovat

  OdpovědětVymazat
 2. Hru si rozhodne koupim, jsem odpurcem early access systemu, proto cekam az na oficialni vydani. 25 eur je pakatel.

  OdpovědětVymazat
 3. Factorio již komerčné úspěšné je. A ještě dále komerčně úspěšné bude. Tvoji pomoc k tomu nikdo nepotřebuje. Naopak.

  OdpovědětVymazat
 4. ahoj jsem tady po dlouhe době? kde je prosim ke staženi film o Japonsku? diky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frantisek v roce 2017 prijal "zasadni opatreni", aby mohl na filmu vice pracovat. I presto to vsak letos uz nestihne, protoze se objevily dalsi komplikace, jako napriklad problem s dulnim vrtakem ve hre Factorio. A to jak musis uznat musi dostat prednost pred cimkoliv ostatnim.

   Vymazat
 5. sak hej fukovy fukaku fuko sranie nieje automaticke no ked ma clovek sultansky japonsky roboticky digitalny hajzel ktory ritisko omyje aj ovoni setko je okchej no akosi ma dnes zobudilo sranie stisal som rit co som vladal a pomaly isel na hajzel no ritna diera akosi povolela aj riedke tieklo po kopytoch na zem ked som dosiel na hajzel uz sa mi srat nehcelo

  OdpovědětVymazat
 6. Ja bych rad aby se v mem zivote zautomatizovalo posilani "fuko ty si blbecek" a "fuko tvoje kognitivni schopnosti jsou na urovni ctyrleteho" komentaru na fffilm

  OdpovědětVymazat
 7. Factorio je jiste uspesna hra, ktere neublizi ani to, ze ji zkousis spojovat se svoji zaostalou a zdiskreditovanou osobou, Fuktisku.

  OdpovědětVymazat
 8. Tvoje snaha přiživit se na úspěchu Factoria je trapná, Fuko.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím jestli podvodník z článku na aktuálně tě the spíš neuškodí:(

  OdpovědětVymazat
 10. Je to teda zrout casu? Nemam. Nehraju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, na tuto hru je potreba mit hromadu volneho casu, nezakladat zadne projekty na Startovaci a podobne. Zkratka byt netahlo.

   Vymazat
 11. Jo, před pár lety jsem to taky zkusil, nalákala mě spousta pozitivních ohlasů.
  Spustil jsem hru a ještě než jsem stihnul pořádně něco postavit, přiběhli vetřelci a začali útočit, tak jsem po nich střílel pistolkou jako pyčus. Pak přiběhla druhá vlna ale měl jsem málo nábojů, tak mě zabili.
  Řekl jsem si, že se na to můžu vysrat a odinstaloval to.

  OdpovědětVymazat
 12. Factorio jsem smazal po jedné hodině, protože mě to nebavilo.
  U Baba Is You za 12 euro jsem vydržel 120 hodin.
  Tolik k tomu poměru cena/výkon

  OdpovědětVymazat
 13. Takže v podstate MacGyver vo filme Marťan. No a zautomatizoval by som konečne sex, pomocou AI aziatky z Ex Machiny.

  OdpovědětVymazat
 14. Ne, děkuji, raději knihu!

  OdpovědětVymazat
 15. Šel bych... a půjdu!...do koupi...

  OdpovědětVymazat
 16. Hraje Elon Musk Factorio?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tipuju, že jednou hodlá, že přesně takovou hru by si zahrál. Kdyby ovšem nebyl permanentně zavalený užitečnou prací celosvětového významu.

   Vymazat
  2. Elon Musk nehraje Factorio ani žádnou jinou hru, takže má čas souložit modelky, vyvíjet převratné technologie a dobývat vesmír - tedy být tak trochu Tony Stark. Narozdíl od třeba padesátiletých nerdů, kteří prdí v křesílku - a u hraní Factoria si představují, že jsou Elon Musk. A od nás tepláků, kteří se jim vysmívají aniž by na tom byli nějak líp. Děkuji, soutěžní otázka mě nezaujala a hru nechci.

   Vymazat
 17. https://www.czechcrunch.cz/2020/08/revolut-loni-presahl-10-milionu-uzivatelu-mezirocne-jej-ztrojnasobil-stejne-rychle-roste-ale-i-jeho-ztrata/

  OdpovědětVymazat
 18. Počítačová hra, která je postavená na drancování přírodních zdrojů a vyvražďování původních obyvatel? Děkuji, to nechci ani zadarmo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Take si myslim, ze drancovani zdroju a vyvrazdovani kterychkoli obyvatel je lepsi provozovat nazivo.

   Vymazat
  2. M: hehe, dobrý, pobavilo, zejména ten "morálně" povýšený tón se povedl :-)

   Vymazat
 19. Já bych zautomatizátoroval tvorbu dokumentů pomocí umělé lidské ynteligence.

  OdpovědětVymazat
 20. Tak kdo vlastně vyhrál? Nebo ty klíče byly tak trochu "japonské"?

  OdpovědětVymazat
 21. Teda tady je zase trolů... Tak jsem to zkusil a je to skvělá hra, jen to ovládání je trochu nefajn, ale dá se předefinovat. Zautomatizoval bych přeskakování hloupých komentářů v diskuzích. Udělal bych to jakožto programátor následovně: Napřed by si to, co si chci přečíst přečetla pomocí kamerky umělá inteligence a pak by mě případně varovala: Ani to nečti - to zase uráží trapný malý děcka někoho, o kom ani netuší, kdo to je a co v životě dokázal a že zatímco oni ještě do teď tahají kačera, on už na osmibitech dělal věci, který by oni dneska nezvládli ani s těma nejmodernějšíma počítačema a dvěma vysokýma školama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v éře osmibitů jsem přistával na měsíci úplně běžně, třeba. Ale je mi u prdele jestli o tom někdo ví nebo ne.

   Vymazat
  2. To je desivo kokotska automatizacia, asi ako Fukove skripty ktorych vysledky treba hodiny rucne triedit. Co vysvetluje preco Fuku, ktory vydava recenzie miest na Googly za pouzivanie modernych technologii, povazujes za genia.

   Vymazat
  3. To sa takto pcháš do análu vždy alebo len keď chceš vyhrať kód na gamesu alebo povýšiť v práci, hm?

   Vymazat
  4. Ne - jen když mě štve, když někdo uráží někoho, o kom nic neví. Mě takhle totiž taky lidi v diskuzích pod mými články uráželi jen proto, že byli hloupí. Na výhru mi stačí fantazie, na to postavit se proti množství hlupáků je potřeba odvaha (zvlášť když předem víš, že se pak pustí do tebe.) Navíc tahle odpověď na otázku byla čistě sarkastická, jak si můžeš všimnout výše.

   Vymazat
  5. Tak když už jsi to nakousl, na to postavit se proti množství hlupáků je potřeba hlavně hromada volného času. Moudrý člověk se nad ně povznese a dělá něco užitečného.

   Vymazat
  6. Človeče, tu si na internete! Pletieš si internetový kábel s odvahou. A fantáziu si nepredviedol a ak podľa toho hodnotíš aj svoje články, tak možno bola tá kritika diskutérov oprávnená.

   Vymazat
  7. Já taky občas kladu kabel

   Vymazat
  8. Zakomplexované nedospělé trolly bych rozhodně nenazýval "diskutéry"...

   Vymazat
 22. Ano? A kdo je teda Franta a co tak úžasnýho dokázal? Ptá se jedno děcko, který nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak se taky dá udělat "projekt na Startovači".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jen tak pro ty méně vzdělané: Spousta her pro osmibity, překlad Hvězdných válek, elektronická hudba a velké množství další zajímavé autorské práce, díky které k němu moje generace vzhlíží. Stačí?

   Vymazat
  2. Oukej to jsme v CV v osmdesatych letech. Co devadesatky, nulky a desitky? Mas tam neco do CVcka ty generace?

   Vymazat
  3. Nestačí. Hry na osmibity dělal kdekdo, překlad Star Wars pro mě není důvod, proč k někomu vzhlížet, a elektronická hudba? Promiň, tu poslouchám hodně dlouho a nevšiml jem si, že by Fuka tuhle scénu nějak obohatil. Ale pokud je tvůj životní obzor rámovaný tím, co "vytvořil" Fuka, žij si v tom dál. Já si vážím lidí, kteří udělali něco opravdu jedinečného. Kecálkům se můžu pouze smát.

   Vymazat
 23. Protože už je po uzávěrce, zajímalo by mě, zda je ta soutěž dokončená. Nic tím nenaznačuji, ptám se jen ze zvědavosti.

  OdpovědětVymazat
 24. Gratulky panovi Cimrmanovi (alebo Unknownovi, neviem ktory ucet zrovna pouziva) ze si pozrel intro Jettsonovcov a dokazal ho zbytocne skomplikovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jettsonovce neznám - zkusím mrknout. Spíš jsem pak ten svůj nápad, který předemnou už asi mělo milion lidí, viděl ve filmu Minority report nebo třeba v prvním dílu Star Trek Enterprise (a jako Cimrman jsem si jen povzdychnul: "Ach jo - zase pozdě přicházející...") Unknown se objeví, když se nepodaří odeslat příspěvek pod svým jménem a ztratíš s tím trpělivost a prostě dáš odeslat (myslím, že každýmu je jasný, že ty dva příspěvky jsem taky psal já a rozhodně se tím nijak netajím).

   Vymazat
 25. Zimmermanuv prispevek je uplne trapny a v diskuzi se tento navic projevil jako totalni imbecil. Factorio je tedy i nadale ve spravnych rukou...

  OdpovědětVymazat
 26. Vyhrály to příspěvky dle Fukovkusu a Fukologiky.

  OdpovědětVymazat
 27. Tak Cimrman píše, že Fuka prej v životě něco dokázal... Cože prosím Fuka dokázal? Všechny jeho domnělé úspěchy jsou založeny na krádeži cizích věcí a nebo cizích nápadů, viz jeho textovky a elektronická "hudba". Navíc Fuka ty cizí věci a nápady stejně smíš víc pomrvil a pokazil, než aby je nějak vylepšil. Prostě Fuka, no.

  OdpovědětVymazat
 28. Tohle si tvůrci Factoria za rámeček nedají.

  OdpovědětVymazat
 29. Nevím - prostě asi vidím svět jinak než vy ostatní, ale upřímně řečeno - přesně z toho důvodu se už veřejných diskuzí nějaký ten pátek neúčastním. A František Fuka je pro mě prostě vzpomínka na dospívání u osmibitů a vždycky si rád přečtu, co napíše nebo poslechnu jeho komentáře k filmům v Odvážných palcích (vím - už jsou zrušený) a tak. Dělá podobný věci jako já a dělal je dřív než já, proto mu fandím a má můj obdiv. Mějte se všichni fajn a nechovejte se jako ... Na to je život moc krátkej. Čau a dík za výhru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je kokot

   Vymazat
  2. Ale ony ty zdejší "drsnosti" proti FF jsou jen takové divadlo, hra, ne? Aspoň jsem si to tedy vždycky myslel... =D

   Vymazat
 30. Povedal by som, ze ten "jakž-takž takž realizovatelný" napad je otazkou jednej citacky ciarovych kodov a trochu programovania. Alebo to software dodavany s citackou ogranizuje sam.
  Ale kto vie, mozno si to v tych obchodoch stale pisu ceruzkou na papier a dufaju, ze mozno niekedy … raz … Nikto nevie co prinesie vzdialena buducnost.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.