15.5.20

Recenze: Poslouchej - 60%

Adam (Aleš Bílík) a Eliška (Kristýna Podziková) spolu žijí ve vztahu, který po pár letech už moc nefunguje. Takže si Adam vezme v práci volno, aby se vydali na společnou dovolenou na venkov a slepili, co se dá.


Český film Poslouchej rozhodně není triviální záležitost, přináší něco, co je v dnešních českých filmech vzácné, a není úplně debilní. Pokud vám takové stručné hodnocení stačí, pak vám doporučuji nic dalšího o filmu nečíst, nedívat se na trailery a upalovat do kina. Protože pokud o filmu nebudete předem nic vědět, je to bonus.


Stále jste tady a zvědaví? Oukej.

Poslouchej začíná jako tzv. "mumblecore", tj. film, ve kterém si několik málo postav (v tomto případě jen dvě) víceméně realisticky a zřejmě improvizovaně povídá o tom, jak jsou jejich životy v hajzlu a jak se navzájem serou. A v tomto ohledu je Poslouchej nejlepším filmem tohoto podžánru přinejmenším od Karel, já a ty. Oba hlavní představitelé jsou skvělí (všechny ostatní role se měří jen na desítky sekund), jejich hádky působí velmi realisticky a z každé další drobné vzájemné urážky a otráveného pohledu krásně čiší totální rozpad mezilidského vztahu a komunikace. Je radost dívat se na to a mít příjemný pocit z toho, že takhle špatně na tom (snad) nejste.Takže jsem byl docela natěšený. A to jsem ještě netušil, co se stane ve druhé polovině filmu.

Skoro přesně v polovině se totiž Poslouchej náhle, zcela bez varování, změní v nadpřirozený horor, poté co se Elišce začně ozývat a zjevovat duch mrtvého děvčete, který ji varuje před Adamem, zřejmě brutálním sériovým vrahem! To ve mně vzbudilo vyloženě slastný pocit a čekal jsem, co zajímavého mi tvůrci předvedou. Ale, bohužel...

Velmi brzy po překvapivé změně žánru začne kvalita filmu rapidně klesat. Z prokreslených reálných postav se stanou nudné šablony, herci jako kdyby zapomněli hrát, a celý děj se ubírá tím naprosto nejočekávanějším směrem, bez invence, bez překvapení a navzdory nejzákladnější logice. Jako v tom nejblbějším hororu/thrilleru (třeba i českém).

Není to problém malého rozpočtu. Opravdu to vypadá, jako kdyby druhou polovinu filmu natočili podstatně neschopnější tvůrci, než tu první, a jako kdyby v ní najednou vystupovali dva zcela jiní hrdinové. Jak se blíží finále a film by měl gradovat, vše se naopak víc a víc vleče. Poslouchej má pouhých 77 minut a vsadil bych se, že mnoho scén v jeho druhé polovině je tak nesmyslně dlouhých jen proto, že celovečerní film v českých kinech musí oficiálně mít délku aspoň 75 minut.

Teoreticky bych se mohl radovat, že se po mnoha, mnoha, mnoha letech v kinech objevil český nadpřirozený horor, který není úplně debilní, ale jaksi mi to nestačí a je mi líto, co se v polovině filmu stane. A docela by mě zajímalo, proč se to stalo, a jak je možné, že někdo umí skvěle natáčet složité psychologické drama a nejde mu žánrově čistý jednoduchý horor. Většinou to bývá naopak.

P.S: Ty krátké sexuální záběry v traileru jsou všechny sexuální záběry, které ve filmu jsou (jsou to jen kratičké flashbacky Adamových předchozích obětí).

15 komentářů:

 1. Projede tam ein Panzerkampfwagen? Aspoň v dálce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedou tam vlaky. Jestli se to odehrává v EU tak vlEUky.

   Vymazat
 2. Takže to psko znamená, že Adam JE brah!

  OdpovědětVymazat
 3. Fuka - pán spoilerů

  OdpovědětVymazat
 4. Poslouchej je nejlepším filmem tohoto podžánru přinejmenším od Karel, já a ty

  To je jako kdybys tvrdil, ze Frcime je nejlepsi pixarovka prinejmensim od Toy Story 4

  OdpovědětVymazat
 5. Nejdu. Proc taky, kdyz F. vsechno vyzvani

  OdpovědětVymazat
 6. Pro ty, kteří si nejprve jdou přečíst komentáře: ten kokot to celé zase vyspoileroval. Úplně. Všechno. Až do konce. Být tvůrcem toho filmu, tak si na tebe Františku počkám v nějaké temné uličce :-(.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celkem jednoduché řešení. Čti to zpětně. Po shlédnutí. Vím že to nedává smysl. Ale nezkazí ti to zážitek.

   Vymazat
  2. To je samozrejme jediny sposob ako citat Fukove spoilery, plus o to viac sa pobavis ako moc je v tom filme Fuka strateny.

   Vymazat
  3. To jsem u některých filmů dělal. Ale když NEJDU tak je to fuk.

   Vymazat
  4. Ja ctu Fukovy recenze zasadne zpetne. Je to hezka rozcvicka, protoze kroutim hlavou nad mentalovyma zaverama

   Vymazat
  5. Moc to prožíváte. Mě spoilery nevaděj, alespoň ušetřím, když vím, že na tu kravinu nemá cenu chodit do kina.

   Vymazat
 7. Poslouchej... Povídej...

  youtu.be/OPMDc9BglG8

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.