21.5.20

Recenze: Malá lež [The Farewell / 别告诉她] - 40%

Do čínského města se sjíždí velmi rozvětvená rodina (jejíž někteří členové žijí v USA a jiní v Japonsku), aby se rozloučila s babičkou, která má rakovinu a zbývají jí údajně jen tři měsíce života. Babička ale pravdu o svém zdravotním stavu nezná, a domnívá se, že se celá rodina sjela kvůli svatbě mladého vnuka.


Malá lež je film podle osvědčeného schématu: Schází se mnohočlenná rodina, která se dlouho nesetkala a její členové k sobě nemají vždycky nejlepší vztahy. Oficiálně je to komedie, a párkrát jsem se při ní mírně pousmál - téměř vždy tomu, co říkala a dělala mírně praštěná a stále energická babička. Ovšem nebylo to zdaleka dost na to, abych se při filmu nenudil.


Většina členů rodiny se chová a mluví víceméně nezajímavě a normáně, tak, jak by se pravděpodobně normální lidé v podobné situaci chovali. Nepřišlo mi na tom nic obzvlášť zajímavého (a už vůbec ne vtipného, neboť většina postav nemá být vtipná) a při dlouhé scéně ze svatební hostiny jsem si vzpomněl na několik skutečných svatebních hostin, kterých jsem se zúčastníl a nudil jsem se u nich podobně hrozně.

Zápletka s falešnou svatbou je víceméně MacGuffin a nijak se neřeší, že dva mladí lidé, kteří se znají 3 měsíce, mají skutečnou svatbu, kterou by mít nechtěli, pokud by babička jednoho z nich neumírala - pokud jsem to tedy správně pochopil.

Hlavní hrdinkou má zřejmě být mladá Číňanka, která vyrůstala v New Yorku (už skoro neumí čínsky) a hraje ji rapperka Awkwafina (hrála taky v posledním Jumanji a v Debbie a její parťačky). Obávám se, že se tato dáma tímto snímkem u mne definitivně zařadila do škatulky "ta ženská fakt neumí hrát a je mi nepříjemné se na ni koukat, když má něco složitějšího hrát". Kromě toho je její postava i divně napsaná a působila na mě jako rozmazlený a necitlivý sobec - což asi nebyl záměr, neboť není v průběhu děje nijak "potrestána" a mají nás asi zajímat nějaká její blíže nedefinovaná traumata, protože scény s ní jsou doprovázeny tklivými smyčci a chorály. Několikrát během filmu navrhuje Awkwafina zbytku rodiny, aby se babičce řekla pravda, zbytek rodiny jí slušně a obšírině vysvětlí, proč pravda není v tomto případě z různých společensko-psychologických důvodů žádoucí, a o dvě scény později se Awkwafinma znovu ptá: "A kdy jí teda už řeknete pravdu?" A rodina jí znovu slušně a logicky vysvětlí, proč to nejde, a to se opakuje několikrát...Pozitivní na tomto filmu je postava babičky a občasný zajímavý a občasný méně předvídatelný střípek toho, jak to chodí v Číně a mezi Číňany. Ale opravdu jen velmi občasný - většina filmu se odehrává v interiérech, bez jiných postav, takže nemáme možnost nějak zajímavěji poznat, jak to v současné Číně funguje.

P.S (Spoiler): Lež se nakonec neprozradí, a všichni odjedou domů. Na úplném konci filmu je krátké video skutečné babičky, která byla předlohou této zápletky a dodnes prý žije, plná energie. Moc rád bych viděl tu scénu, kdy si tu skutečnou babičku někdo najde, a oznámí jí "Je podle vás natočený film a máte raka, to koukáte, babi, co?"

17 komentářů:

 1. První věta textu není dokončená.

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. jakoze kurvy sikmooke :-)

   ac jsem rasista, tak mam japonce, cinany a sikmooke celkem rad.
   ale nemam rad araby a cernochy.

   Vymazat
 3. "a zbývají jí údajně." (full stop period) No nazdar.

  OdpovědětVymazat
 4. Kromě toho je její postava i divně napsaná a působila na mě jako rozmazlený a necitlivý sobec...
  Jako kdybys psal o sobě, Franto.

  OdpovědětVymazat
 5. Fuko, zruš už tu cenzuru, to se fakt nedá, tohleto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je kvalitni nazor! Nejlepe od 25.5.

   Vymazat
 6. To je recenze jak od Martina S.

  OdpovědětVymazat
 7. Poslouchej, Emmo. Řeknu ti na lovu malou lež. Moje kopce! Moje herní směs! Moje paní Fuková!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezké shrnutí. Fukospace v době koronaviru.

   Vymazat
 8. No bud babka tu rakovinu prezila a tym padom je vysmiata, alebo ju nikdy nemala a vymysleli si ju tvorocovia filmu. Takze viac nez fikcia zalozena na nejakych skoro skutocnych udalostiach by babku zaujimalo kde je kurva film z Japonska? Rakovina sem, rakovina tam ale dozit sa filmu, na to je moderna medicina kratka.

  OdpovědětVymazat
 9. A jedí na té svatbě taky netopýry? Bo jestli ne, tak to nebyla skutečná svatba!!

  OdpovědětVymazat
 10. Takže zpět do zajetých kolejí... Nešel bych, i když to už jde...

  OdpovědětVymazat
 11. Stop cenzuře. Franto tebe baví takový to vypípávání slov třeba na YouTube. Tak jsme snad dospělý ne. Unesem slova jako Píča. Čurák. Zmrd. Zlodějská kurva Fuka. Přece se můžeme bavit normálně vole. Tahle tvoje kyberšikana který říkáš sociální experiment musí přestat.

  OdpovědětVymazat
 12. Nikdy nepochopím, proč lidem tak strašně vadí, že jim zemře nějaká babička, kterou už dávno k ničemu nepotřebují. A že se kvůli tomu scházejí s lidmi, se kterými by si jinak neřekli ani ahoj.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.