19.5.20

Recenze: Emma. (2020) - 70%

Emma Woodhousová je krásná, inteligentní a slušně zajištěná mladá slečna na anglickém venkově někdy na počátku 19. století. Je mírně rozmazlená a neustále by ráda tlačila lidi kolem sebe (převážně chudší a méně inteligentní) do činů, které jsou pro ně podle ní nejlepší. Což se ne vždycky ukáže být dobrým nápadem.


Kniha Jane Austenové "Emma" byla zfilmována už několikrát. Někdy "normálně", někdy "experimentálně zmodernizovaně". Nejnovější verzi režírovala (jako filmový debut) slavná fotografka Autumn de Wildeová. To znamená, že některé záběry polaskají oko, ale rozhodně nejde o takové vizuální exhibice, jaké naznačovaly plakáty tohoto filmu. A něco podobného platí pro většinu aspektu tohoto filmu. Jsou fajn, ale nic úžasného.


Zdařilý je casting, díky němuž většina postav vypadá jako mírné parodie skutečných lidí z 18. století. Vybočuje z toho jen Bill Nighy jako otec hlavní hrdinky, který je ve filmu jen proto, aby dělal vtipné obličej a byl mimo. Což je vtipné, ale Nighy je v tom sám a působí to trochu divně - žádná další čistě komická postava totiž ve filmu není."Emma" (kniha) se vyznačuje tím, že nemá nějaký jasně definovaný dějový oblouk a skládá se z méně či více souvisejících životních epizodek. Což je většinou výzva pro tvůrce filmových adaptací této knihy, neboť je potřeba toho dost vypustit a současně se snažit zabránit tomu, aby výsledek působil jako roztříštěná mozaika. De Wildeové se to podařilo jen částečně a několikrát se stane, že najednou má velmi důležitou roli nějaká postava, která předtím ve filmu byla jen pár desítek sekund, případně vůbec (a jen se o ní mluvilo), takže je pro diváka dost problém pochopit, proč by ta postava měla být pro ostatní důležitá. Argument "ale takhle to bylo i v knize" pro mě není argumentem, neboť do kina nejdu na knihu, ale na film.

Tvůrci se také snažili svůj film trochu aktualizovat, ale jsou to pouze kratičké osamocené scény, ve kterých někdo udělá nějaké gesto nebo každodenní pohyb, jaký běžně používají lidé ve 21. století. Je to zajímavé zpestření, ale je to ve filmu tak ojediněle, že to působí spíš rušivě.

Emma. není špatný film, obsahuje pár fajn drobností, ale současně mi trochu uniká, proč byl vlastně natočen a co tak úžasného by měl přinést dnešnímu divákovi. Pokud něco, co nepřinesly předchozí verze, tak nevím co. Nebýt hlavní představitelky, tak by mi pravděpodobně tato verze ve vzpomínkách splývala s těmi předchozími verzemi, a nebyl bych schopen někomu vysvětlit, proč by se měl dívat zrovna na tuhle. Ale pokud chcete vidět nějakou filmovou verzi "Emmy", tak není špatný nápad začít zrovna s touhle.

P.S: Film se opravdu jmenuje "Emma.", s tečkou po "a". Proč? Protože je to "period piece"...

27 komentářů:

 1. Ten Punkt mi tam vadí, odstřelte ho! A odstřelte i ten slamák hlavní hrdinky a když bude režisérka protestovat, odstřelte ji taky!

  OdpovědětVymazat
 2. Je uplne normalne ze v tvojom zivote su obcas doleziti ludia o ktorych si pred tym nepocul vobec alebo len malo. Jeden den je to niekto kto si odvezie tvoje pochcane matrace, inokedy zase niekto iny vyvesi na vchodove dvere pripomienku toho aky si lenivy kokot.

  To je proste zivot.

  OdpovědětVymazat
 3. "Emma (kniha) se vyznačuje tím, že že nemá nějaký jasně definovaný dějový oblouk a skládá se z méně či více souvisejících životních epizodek." No, jak se to vezme.
  Je to opravdu poměrně těžká kniha na čtení, protože je hodně konverzační a hodně o pocitech a společenských intrikách, a navíc má víc než dvě desítky postav propojených různými složitými, hlavně příbuzenskými vztahy. Ale základním dějovým obloukem a zároveň katalyzátorem většiny důležitých událostí je Emmin vztah ke schovance Harriet, a tedy plánů, které pro ni a kolem ní spřádá. Celá první polovina příběhu je řešení milostného trojúhelníku Emma - Harriet - pan Elton, a celá druhá je řešením čtyřúhelníku Emma - Frank Churchill - Harriet - pan Knightly. (To, že Harriet a Frank nakonec skončí v páru s někým jiným, není podstatné.)
  Jinak bodík k dobru za to, že FF četl předlohu. Ale nemohu si pomoci, jediná opravdová Emma je pro mě Gwyneth Paltrow (1996).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka cital wikipediu kde to je zhrnute. Keby cital knihu, vedel by to co ty.

   Vymazat
  2. František a četl? Jane Austenovou? Pane kolego, vy jste tu zřejmě nový. (Nejpravděpodobnější možnost je, že ty rozumy vytahal z Pupena.)

   Vymazat
  3. nemyslim si, ze Franta knihu cetl, to by se tim jiste explicitne pochlubil jako u ctyrlistku nebo hobita. spis ji cetla jeho novomanzelka a vyslepicila mu jeji dej, tak on ted machruje.

   Vymazat
 4. Predstavitelka Emmy. ma dobry kozy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč se tu vůbec nikdo nesnaží? Ani se ti to nerýmuje! Zabilo by tě, kdybys napsal "Představitelka Emmy. / Za svý kozy dostane jedmou Emmy."?

   Vymazat
 5. Emma mele maso. Fuka sere na film.

  OdpovědětVymazat
 6. Period piece? Takze Emma ve filmu menstruuje? To mi vzdy v historickych filmech chybelo:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak mě ne. Stejně tak mi v historických filmech nechybí třeba ranní erekce a odpolední vysedávání v kadibudce. I když kdo ví co bude v příštím holywoodském zpracování Tří mušketýrů.

   Vymazat
  2. Ale někdo by to zpracovat mohl. Laco by měl radost.

   Vymazat
 7. Franto, cetl jsi tu knihu?

  OdpovědětVymazat
 8. Františku, nezapomněl jste přechylovat? Správně česky je to přeci Emmaová. Tedy, pardon, Emma.ová.

  OdpovědětVymazat
 9. Začal Fuka číst knihy co jsou předlohami k filmům? To by byl přelom. Nebo je čte paní manželka a Franiškovi z nich pak udělá krátké shrnutí? Možná mu je čte před spaním nahlas.

  Ještě se nabízí možnost, že Fuka nalezl někoho, kdo dělá revjů na knížky obdobně jako on na filmy. Napíše děj filmu (knížky) a co mu to udělalo v hlavě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by byl klikař! Narazil na někoho, kdo píše rychleji než mistr stříhá!

   Vymazat
 10. "There's a period at the end the Emma, because it's a period film."

  Mistrův překlad:
  Na konci Emmy je tečka, protože je to film o menstruaci.

  Solte bulvovné, kokoti a vyližprdelky, pokud možno v BTC.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neumíš ani opsat anglický text, natož mu porozumět, jelimane.

   Vymazat
 11. POZOR, abyste se nenechali nachytat! Obdobně mistr Fuka kdysi vychválil jinou zfilmovanou klasiku: Jana Eyrová (dal tomu 80%, rok 2011) - bohužel tenkrát jsem ješte jeho "recenzím" jakousi váhu přikládal a nechal se ukecat partnerkou a na ten film šel. Obrovská chyba - větší SRAČKU jsem neviděl!!! Červená knihovna k zblití. Toto bude počítám obdobná píčovina - nechoďte na to!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PRESNE TY VOLE! NAPROTO SOUHLASIM, BYLA TO SILENA NUDA UPLNE VO HOVNE! BACHA NA FUKU JE TO LEVAK A RAD LIDI NECHA VYTAHNOUT NA SRACKY A PAK SE TOMU CHECHTA!

   Vymazat
  2. Telata, co lezou na červenou knihovnu, když nejsou cílovka, to nepochopím ..

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.