12.5.20

Recenze: Lov (2020) [The Hunt] - 50%

Partička lidí, kteří se navzájem neznají, se probouzí někde v lese, nachází bednu plnou zbraní a záhy je začne někdo zabíjet. Začíná lov!

Filmy na téma "partička lidí je někým / něčím lovena" tu jsou již mnoho desetiletí a budou tu nadále. Má cenu dívat se zrovna na tenhle? Odpověď na tuto otázku není triviální.


Film má především celkem originální twist, spočívající v tom, že "lovci" nejsou tradiční "zvrhlí milionáři", ale "morálně nadřazení liberálové", kteří po celých USA pochytali různé "vidláky, konspirační teoretiky a fanatiky přes zbraně" a nyní je chtějí lovit. "Lov" se ovšem poměrně brzy změní v cosi jako "férový boj skupiny proti skupině", přičemž téměř všichni na obou stranách jsou líčeni jako směšní a neschopní idioti! To znamená, že zatímco "lovení" mluví o "globalist cucks who run the deep state", "lovci" se navzájem varují před špatným používáním genderů a "cultural appropriation", a mají jako bojového poradce (protože sami zbraním moc nerozumí) chlapíka, který byl bojovým poradcem při natáčení filmu Slzy slunce...


Připadá vám to vtipné? To není řečnická otázka. Mně to relativně vtipné připadalo, ale asi to dost souvisí s tím, že hodně chodím navštěvovat diskuse obou táborů a bavím se v obou. Nepochybuji ale, že pro českého diváka bude mnoho narážek v tomto filmu zcela nepochopitelných (i když se překladatel snažil) a možná mu bude i dost dlouho trvat, než pochopí, že to, co se na plátně odehrává, má být komedie.Další zajímavost Lovu spočívá v tom, že většinu filmu není jasné, kam to celé směřuje, jak vážně je to myšleno (jestli to chce být sofistikovaná satira nebo nihilistická zábava) a jestli máme někomu na plátně fandit nebo ne. U některých filmů toto pokládám za pozitivum, ale v tomto případě se obávám, že to způsobila spíše neschopnost scenáristů (Damon Lindelof, ehm ehm ehm...).

Jsem tedy z Lovu poněkud rozpačitý. Je v něm pár roztomile brutálních scén, je v něm pár dobře vymyšlených politicky nekorektních vtípků (z obou táborů) a většinu času se nebudete nudit (což je způsobeno i tím, že film má jen 90 minut). Na druhou stranu ve filmu není dost dobrých věcí na to, abych ho mohl jednoznačně doporučit, a mám velmi intenzivní dojem, že si tvůrci mysleli, že natáčejí něco podstatně sofistikovanějšího a mnohovrstevnějšího, než nakonec natočili. Jaký smysl mělo třeba to prase, co je i na plakátě? Jmenovalo se Orwell, takže zřejmě odkaz na "Farmu zvířat". Ale jaký a proč? A to je přesně ten druh otázky, který si v souvislosti s tímto konkrétním filmem nechci pokládat...

31 komentářů:

 1. Kdyby se prase jmenovalo Fuka, sel bych, takhle nendu

  OdpovědětVymazat
 2. Ten twist tvůrci prozradí zhruba ve třetině filmu. Prozrazovat ho hned na začátku recenze mi přijde fakt hloupé, ale tak pro zdejší web tradiční, no.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten "twist", že lovci jsou liberálové a "oběti" jsou konzervativci, je jasný od samého začátku, tedy od té úvodní mobilní konverzace (kde například používají slovo "deplorables") a té scénky v letadle (kde si například říkají "Comrade").

   Vymazat
  2. Tak je ten twist jasný od samého začátku, nebo je originální?

   Vymazat
  3. Ten "twist" je jasný od samého začátku, ale je originální v tom smyslu, že není mnoho jiných filmů, ve kterých by podobný twist byl.

   Vymazat
  4. Takze to ale uz neni twist. Kdyz si to slovicko hodis do prekladace, protoze anglicky moc neumis, tak zjistis, ze nejak ztraci vyznam, pokud je neco jasneho na zacatku filmu. To, zes to zacal davat do uvozovek, aby ses vykroutil ze sveho preslapu, jsi tomu moc nepomohl.

   Vymazat
  5. On ten "twist" byl jasný už předtím, než ten film šel do kin. Právě kvůli tomu "twistu" totiž pozdrželi premiéru o několik měsíců (v návaznosti na jakousi politickou střelbu v USA). Byl kolem toho tenkrát celkem povyk a chvílemi to vypadalo, že ten film nepůjde do kin vůbec.

   To jen taková perlička. ;)

   Vymazat
 3. Smesni a neschopni idioti? Proc jsou tak liceni? Vybrali snad na crowdfundingove platforme penize na dokument, ktery nikdy nedodali?

  OdpovědětVymazat
 4. Koukni se na seriálově Watchmeny, seznáš, že Lindelof je perfektní scénárista, když je mu dovoleno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a neni to prilis negrofilni? na to uz mame tarantina

   Vymazat
  2. Lindelof rozhodně není dobrý scénárista a obzvlášť se zesměšnil u Watchmenů - kromě ukradených postav a sprostě obšlehlé struktury dílu s Dr. Manhattanem ze starého komiksu ta série neměla vůbec důvod být pokračování Watchmenů, trapnej trik.

   Vymazat
 5. tvl to je recenze za dvě pade

  OdpovědětVymazat
 6. Po dvou mesicich recenze. Hosana!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem teď se tak umělecky vyčerpal, že další bude nejspíš zase až za dva měsíce.

   Vymazat
 7. Hm, jsem zaujat...ale ani tak bych asi nešel...

  OdpovědětVymazat
 8. Otázka je, ako moc je tel film prestrihaný. Mal ísť do kín skoro pred rokom ale po streľbe vo Vegas ho rýchlo stiahli.

  OdpovědětVymazat
 9. Lol. Co je filmu platný originální twist, když ho pan Fuka vykecá hned ve třetím odstavci.

  OdpovědětVymazat
 10. Takže je to vlastně pokus o sofistikovanou sondu do dnešní ostře názorově rozdělené společnosti. Zabijí se nakonec všichni navzájem?

  OdpovědětVymazat
 11. Tudletu sračku jsem vypnul přesně po 20minutach. Proč o tom psát recenzi? To je jako kdyby ses vysral a pak udělal důkladný rozbor toho co tam v té míse plavalo. Kurva Franto. Už fakt ser na tyhle kokotiny. Dostrihej tu svoji debilitu. A bude klid.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je náhodou občas zdravé, jenom pro kontrolu, jestli náhodou nekadíte krev, červíky nebo kousky střevní výstelky. V takových případech je dobré neprodleně navštívit lékaře.

   A pokud se hodně nudíte, zábavných barevných efektů lze dosáhnout i zvýšenou konzumací červené řepy. ;)

   Vymazat
  2. Mistr Kinař nastavuje laťku. Až tu bude alespoň 20 recenzí na podobné sraczky, obnoví optimisticky práci na díle.

   Vymazat
 12. Hlavni hrdinka ma dobry kozy. 80%

  OdpovědětVymazat
 13. Nemám rád dyž nevim komu fandit

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.