19.9.19

Recenze: Rambo: Poslední krev [Rambo: Last Blood] - 50%

Mexičani unesli, zdrogovali a zabili Rambovu neteř, takže dostanou přes držky. Tolik k zápletce.


Sylvester Stallone, který je sám schopným režisérem a natočil před lety velmi slušného Ramba 4, se překvapivě rozhodl svěřit režii pátého (a prý úplně posledního) Ramba nezkušenému člověku, který dosud natočil pouze podivnost Moje letní prázdniny. Nevím, proč se to stalo, ale je to škoda, protože pátý Rambo je z celé série s přehledem, bez jakýchkoliv pochyb, nejhorší.


Což je samozřejmě můj subjektivní názor, takže ho trochu vysvětlím:

Série Rambo je zajímavá tím, že různé její filmy mají výrazně odlišné vyznění a možná i jiný žánr. Nejmarkantnější je srovnání prvního Ramba (syrové lidské drama) s druhým (akční sranda), ale každý z filmů je v něčem jiný. Ovšem každý Rambo, i když mu chyběla nějaká hloubka a psychologie, byl aspoň zábavný. Pětka není (valnou většinu svého času).Zápletka je víceméně přesně zkopírovaná z libovolného dílu Taken / 96 hodin. Bohužel je nesmyslně mnoho času věnováno tomu, co v Taken trvá úvodních 20 minut, tj. samotnému únosu. V Poslední krvi trvá asi dvě třetiny filmu, než se pomsta patřičně rozjede! Skoro hodinu se díváme, jak se mladá oběť do něčeho zaplete, jak je unesena, jak je terorizována, a jak se ji Rambo snaží zachránit. Přitom se nekoná téměř žádná akce (nepočítáme-li jedno slušné vymlácení malého nevěstince kladivem), zato se hodně mluví o tom, jak v sobě kdo ukrývá bolest, jak každý touží po rodině, a podobně. A to rozhodně nefunguje jako drama ani jako neúmyslně vtipná zábava. Skoro mi připadalo, jako kdyby se film snažil představit postavu Ramba a její vnitřní rozpoložení divákovi, který o ní nikdy neslyšel.

K tomu, co všichni očekáváme, tj. k souboji "Rambo versus hromada dobře vyzbrojených Mexičanů", dojde až nějakých 20 minut před koncem filmu! Je to sice velmi brutální sekvence, ale chybí jí jakýkoliv hlubší smysl i časoprostorová logika. Mexičani prostě náhodně běhají po Rambově statku a v podzemních chodbách, kde se doslova za každým rohem skrývá nějaká past (jako z brutálnější verze Sám doma) nebo sám Rambo, a všichni postupně umírají. Vydržím hodně, brutalita mi nevadí (naopak), ale dost jsem se nudil i uprostřed všeho toho zabíjení.

Film je příjemně politicky nekorektní v tom, že v něm je celé Mexiko obýváno výhradně zabijáky, pasáky a kurvami, ale postrádá (film, ne Mexiko) dostatečnou "šťávu" nebo nějakou stylizaci, která by ho učinila v jakémkoliv ohledu zajímavým.

Rambo: Poslední krev je naprosto triviální filmeček o zlu a pomstě, kterých vznikají každý rok desítky. Není vyloženě nepodařený, ale nemá dostatečně zajímavý námět a není dostatečně zajímavě ani zábavně natočen. Kdyby se jeho hlavní hrdina nejmenoval Rambo a nehrál ho Stallone (který se opravdu snaží), neexistoval by důvod pro jeho uvedení v kinech.

P.S: (možná spoiler) V rozporu s názvem vůbec nic nebrání tomu, aby film měl další pokračování.

P.P.S: (možná taky spoiler) Za předcházejícím P.S. si stojím. Pokud s ním nesouhlasíte, tak jste pravděpodobně odešli na konci ze sálu příliš brzy.

22 komentářů:

 1. Konečně nějaká mrtvá a možná i nahá děvčata?

  Takže, jaká je cena vstupenky za posledních 20 minut filmu + titulky?

  OdpovědětVymazat
 2. Teda, spoiler je hlavně úplně první věta...

  OdpovědětVymazat
 3. takze scenar je arnoldovo komando.

  OdpovědětVymazat
 4. Chtel sem jit, ale tato recenze se kterou jsem spokojen me presvedcila, ze nejdu

  OdpovědětVymazat
 5. Kdyby moje recenze filmu "Rambo: Poslední krev" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl!

  Moje recenze filmu "Rambo: Poslední krev" bude mnohem, mnohem lepší a po všech stránkách mnohem, mnohem kvalitnější než tenhle Fukův text!!!

  OdpovědětVymazat
 6. P.P.P.S. Františku, doby kdy někoho zajímala tvá P.S., jsou dávno pryč.

  OdpovědětVymazat
 7. Nevidím rozpor mezi názvem a možným pokračováním. Další díl se může jmenovat "První moč" a může být o Rambových problémech s inkontinencí.

  OdpovědětVymazat
 8. "Vydržím hodně, brutalita mi nevadí (naopak)" - už se těším na Nabarvené ptáče. Prostě romantická geniální akce.

  OdpovědětVymazat
 9. (nerd alert) ale no tak ... v knize (skutecne!) Robocop se jasne pise, ze
  "Good morning." Casey smiled, his teeth nearly reaching his ear lobes. "I'm Casey Wong with Jess Perkins and these are today's top stories. It was revealed today by doctors at the Texas Clone Institute that Hollywood immortal Sylvester Stallone died yesterday during an unsuccessful brain transplant. A longtime supporter of bio-engineering, Stallone was ninety-seven. His last film, Rambo 38: Old Blood, will be released posthumously next month."

  Takze nekoncime ani zdaleka ....

  OdpovědětVymazat
 10. Jesli tam nehraje Richard Crenna, tak nejdu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hraje! Poslednich 20 minut je v podzemnich chodbach, takze patrne nekdo vzal lopatu a ...

   Vymazat
  2. A skutečně tam Ríša nehraje křena? Také by mě to zajímalo.

   Vymazat
  3. ak by hrala jessica alba, pojdes?

   Vymazat
 11. Rambo: Sám doma - Ztracen v Mexiku

  OdpovědětVymazat
 12. Hele, Fanouši, pokud k zabití neteře dojde až po hodině snímku, tak by možná bylo dobrý nepsat to do úplně první věty recenze...

  OdpovědětVymazat
 13. Mexičani unesli, zdrogovali a zabili Rambovu neteř, takže dostanou přes držky. Tolik k zápletce.

  Fuko, ty seš král spoilerů, hned první větou si to zabil. Kdy začneš psát recenze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. blbe, co jsem lezeš, copak nevíš, co tě tady čeká?

   Vymazat
 14. Román pro pokročilé : Poslední krev je prý kvalitní , dokončený film. Recenze nikde...

  OdpovědětVymazat
 15. A pres drzku dostanou tentokrat vsichno. Prostě jen tak

  OdpovědětVymazat
 16. kdo od koho opisoval? https://www.respekt.cz/kultura/co-dela-rambo-s-mexicany-kdyz-zustane-sam-doma?fbclid=IwAR00a8uXrLqGm3BksWHNRjw1cNHGPyPABevC_YGwZzs4ykUHgVYQ-zsqjkM

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.