13.9.19

Recenze: Ad Astra - 70%

Blízká budoucnost. Lidstvo si víceméně podmanilo Sluneční soustavu a začíná zjišťovat, zda někde u okolních hvězd není inteligentní život. Jedním z těch, kdo to zjišťoval, a před mnoha lety hrdinně zahynul někde u Neptunu, byl astronaut Clifford McBride (Tommy Lee Jones v epizodní roli). Nyní, o několik desetiletí později, se jeho syn Roy (Brad Pitt), také slavný astronaut, dozvídá, že jeho otec možná žije a možná provozuje (stále někde u Neptunu) experimenty, které by mohly zničit celé lidstvo. Royovi je nabídnuto, aby se vydal na Měsíc a pak na Mars, kde se nachází silný vysílač, kterým by se mohl pokusit s otcem spojit.

A taková nabídka se neodmítá.


Režisér (a spoluscenárista) James Gray (Ztracené město Z a jiná ne úplně tradiční dramata) natočil pomalou, inteligentní, málo akční sci-fi s hlubokou myšlenkou, ale s velkým rozpočtem. Tedy něco, co tu dost dlouho nebylo.


Nabízí se několik slavných filmů, které by Ad Astra zjevně chtěla připomínat. Především 2001: Vesmírná odysea a z novějších Solaris (ten nový od Soderbergha), Sunshine nebo Interstellar. Na pozadí strašidelně kouzelné vesmírné prázdnoty se v něm odehrává drama, které je trochu o tom, zda jsme ve vesmíru sami, a proč nás zajímá, jestli jsme ve vesmíru sami, ale především je o osobních traumatech jednoho člověka. A slovo "především" je velmi důležité. V Ad Astra se totiž dozvíme něco o tom, zda jsme ve vesmíru sami, a proč pátráme po cizích civilizacích, ale obávám se, že je toho extrémně málo a rozhodně to nevystačí na náplň celovečerního filmu. Je to jen jakýsi bonus, který dostaneme jako prémii k zoufajícímu si Pittovi.A Pitt (koproducent filmu) si opravdu zoufá kvalitně. Téměř celé dvě hodiny je apatický a zničený z toho, co se mu v životě stalo. Občas se vypne ke kratší hrdinské akci, ale záhy zase upadá do deprese a vzpomínání na otce a manželku, která ho opustila (cameo Liv Tylerové).

Je nutno podotknout, že to všechno je velmi působivě natočeno. Ne vždycky "velkolepě" nebo "ochromujícně", ale vždy působivě. Nejde jen o kosmické scény, ale i o záběry z malých místností a betonových chodeb, které vypadají skoro jako něco z dnešního světa, ale je jasné, že jsou organickou součástí světa budoucnosti. A je to všechno také působivě (byť trochu schizofrenně) ohudebněno (Max Richter, Lorne Balfe a nejméně dva další skladatelé).

Je tu ale jedno velké "ale", nebo přinejmenším velké rozpačité podrbání na hlavě...

Viděl jsem Ad Astra z pracovních důvodů třikrát a i po třetím zhlédnutí mám neodbytný pocit, že mi uniká nějaká úplně zásadní "message", kterou bych si měl z filmu odnést a nenalézám ji.

Skrývá se něco v těch několika stručných zmínkách o Bohu? Má vztah Roye a jeho otce nějakou složitější rovinu, než film explicitně naznačuje? Existuje v hlavní zápletce nějaké složitější spiknutí, než se dozvíme kolem poloviny filmu? Máme se zabývat těmi zdánlivými vědeckými nesmysly v ději? Prožívá Roy niterně něco komplexnějšího, než vidíme a slyšíme...?

A k té poslední větě se váže jedna další důležité zvláštnost: Ad Astra se většinu času tváří jako meditativní film, jehož hlavní hrdina prožívá velice složité mentální stavy. Ale většinu těch stavů ve filmu slyšíme, neboť Pittova postava nás téměř neustále zásobuje svým voiceovery ve stylu "Teď jsem hrozně smutný / Má život vůbec smysl? / Nestane se ze mě můj otec?", což je někdy skoro otravné a nechtěně směšné! Představte si poslední minuty Vemírné odysey, které by vypadaly přesně tak, jak vypadají, jen bychom při nich neustále slyšeli Bowmanův vnitřní hlas: "Propadám se magickou hrou světel. Jsem zmatený, vystrašený a zvědavý. Co to má znamenat? Nezdá se mi to? Kdy to proboha skončí? Kde to jsem? Hotelový pokoj? Jak jsem se tady ocitl? Kdo je to ve vedlejším pokoji? Proč vypadá jako já? Jsem zmatený! Neumřel jsem? Jaký smysl má to, co se kolem mě děje? Jestli je toto konec mého života, měl můj život smysl?" Asi se mnou budete souhlasit, že by to značně poničilo tajemnou atmosféru filmu, neboť by potom divák neměl o čem přemýšlet.

A bohužel se něco podobného stalo i u Ad Astra. Když film skončí, budete si pravděpodobně říkat, že jste viděli (a slyšeli) film, na kterém si jeho tvůrci dali velmi záležet a chtěli vám jeho prostřednictvím předat jakési intenzivní emoce. Ale nebude existovat prakticky nic, o čem by se vám po skončení filmu chtěli přemýšlet, natož o tom diskutovat s někým jiným. Což je něco, co bych od inteligentních sci-fi filmů očekával...

73 komentářů:

 1. Nejdu, prekladal to fuka. Varujte ostatni!

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby moje recenze filmu Ad Astra dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak vlastně dopadla tvá recenze filmu Ad Astra, hulibrku?

   Vymazat
  2. Moje recenze filmu Ad Astra bude mnohem, mnohem kvalitnější a vůbec ve všech ohledech mnohem, mnohem lepší, než tahle Fukova recenze! Se s tim smiř. Tůdle. He he he.

   Vymazat
  3. Tak ji kurva napis, Dildo.

   Vymazat
 3. Zase jsi, Franto, něco nepochopil, ale v tomto případě to není tvoje vina. K tomuto filmu totiž existuje předfilm, nazvaný "Per aspera", který má skoro tři hodiny a uspokojivě zodpoví všechny tvé otázky. Dozvěděl by ses např. komu patří ten hotel, za jakých teplot lze ještě prát prostěradla a proč jsou banány ohnuté. Bude to na různých nosičích.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je něco jako ty vysvětlivky co jsou tlustší než samotná kniha kterou to vysvětluje?

   Vymazat
  2. Film Per aspera jsem viděl. Je to naučný film určený sociálním pracovníkům, kteří se starají o lidi s Aspergenovým syndromem a popisuje různé překážky, se kterými se tito pracovníci mohou setkávat. Jakákoliv souvislost s Františkem, unikajícím významem filmu nebo prostěradly bude čistě náhodná.

   Vymazat
 4. No nevím, opravdu by měla mít raketa letící k Marsu před přistáním zapnutý motor, když čumákem směřuje k Marsu? (1:27 v Traileru)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavá otázka. A má i 1:27 do přistání?

   Vymazat
  2. Cha cha chá .... Václave. Když vypne motor, tak se mu zamkne volant, joudo.

   Vymazat
  3. Kdepak, zatahli za rucku a udelali hodiny. Teda pul hodiny.

   Vymazat
 5. fuko prijed prosim
  k.

  OdpovědětVymazat
 6. "Viděl jsem Ad Astra z pracovních důvodů třikrát" Je to možné? Vidět film 3x jako součást nějaké práce? A co takhle zapracovat na tisících fragmentů filmu o Japonsku a konečně to dokončit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František miluje luštění hádanek a rozkrývání skrytých poselství. Vědomí, že něco takového ve filmu bylo a on to neodhalil, jej naplňuje celou škálou negativních emocí - zlobou počínaje a pocitem selhání konče. Třikrát to viděl a furt nic.
   - Pane Fuko, vy už jste ten film viděl dvakrát. Proč vám máme dávat novinářský vstup potřetí?
   - ...Um, z pracovních důvodů!

   Vymazat
 7. Nejdu. Podívám se znovu na Kontakt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kontakt? se jí to teda pouze zdálo nebo tam doopravdy BYLA?!!?

   Vymazat
  2. Na Kontaktu je fajn to, že námět vymysleli vědci z NASA když se zasnili (Sagan). Lidi co pracovali třeba sondách Voyager. Tohle je nejspíš nějaké dílo profesionálních ždímačů emocí co dneska točí o vesmíru a zítra o zmutovaných dinosaurech co boří paneláky. Traumata a tak.

   Vymazat
  3. "zasnili" je dobrý slovo stav "zhulenej jak veka". nicméně díky za to, protože je to super film. Tady se ale ždímat nenechám a navíc bych to musel platit.

   Vymazat
 8. Uvazoval jsem ze zajdu.Ale nakonec nejdu

  OdpovědětVymazat
 9. Radsi kouknu znova na aliena, to je vyvrazdovacka a alien nastesti nefilozofuje o kravinach, ale sazi vejce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedna filozofická otázka: byl dřív alien nebo vejce?

   Vymazat
  2. Ad Astra je taková hezká písnička od kapely Arcturus:
   https://www.youtube.com/watch?v=gDj2WV8CaPA

   Vymazat
  3. Cool-in-arska otazka: jedna se tedy o vejce sazena?

   Vymazat
 10. Toto je ohromujicna recenze

  OdpovědětVymazat
 11. Fuka prepinajuci medzi, nepamatam si co sa deje vo filme viac ako 10 minut dozadu a tento film nieje dostatocne chytry je velmi zabavny.

  OdpovědětVymazat
 12. Prosim o recenzi Nabarveneho ptacete. Ten film je mi velmi nesympaticky, otravny a profesne (scenaristicky a rezijne) nezvladnuty. Pripominal mi Mazaneho Filipa. Marhoul chtel opet natocit neco svetove velkolepeho, na co mu zkratka chybi schopnosti. Ja bych filmu dal tak 40% mozna 60%, kdybych chtel prilepsit ceskemu filmu. Zajimal by mne Frantiskuv nazor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cože, Mazaný Filip měl ambice být světově velkolepý? Takovej naivka snad není ani Marhoul. Když už, tak Tobruk (ten se mi líbil víc než např. Dunkerk ze kterýho všichni uchcávali...), samozřejmě jeho nevýhoda byla, že vůbec ničím nevybočil ze standardu.

   Vymazat
 13. Tento film je především jeden velký product placement na českou firmu Astra Jevíčko, jejímiž žiletkami se hlavní hrdina holí. Věru husarský kousek se podařil českým koumákům, gratulujeme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi správně. Film "Ad Astra" (to je latinsky a znamená to "Ohledně žiletek") je celý o tom, že

   SPOILERY!!!

   Pitt si oblíbil žiletky Astra, holí se jenom jimi, ale zásoby se mu tenčí a nové nedostane, protože fabriku v Jevíčku koupil jeho otec a hned ji mstivě zavřel, z důvodu starých neshod se synem. V současnosti se ji pokouší otevřít na Neptunu a marně shání personál. Až rozjede výrobu, bude střílet žiletky na Zem, protože to bude zábava. To je to trauma a spiknutí a experimenty. Jo a žena Pitta opustila, protože nebyl schopen se holit ničím jiným - jedině žiletkami Astra se totiž holí skutečné hvězdy! Konec spoilerů a reklamy.

   Vymazat
  2. Experimenty jsou ještě OK. Horší by byly exkrementy, kdyby místo žižletek střílel...

   Vymazat
 14. Má to celkem rozumnou stopáž na dnešní dobu, takže jdu.

  OdpovědětVymazat
 15. Nenapadlo tě, Františku, že jsi ten film nepochopil proto, že neumíš moc dobře anglicky? Bohužel, vzhledem k tomu, že jsi k němu dělal titulky ty sám, ho nepochopí ani nikdo jiný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja bych naopak rekl, ze Frantisek umi anglicky naprosto ohromujicne a nejoptimalneji.

   Vymazat
  2. A proto prelozil "care about sb." jako "postarat se o nekoho"

   Vymazat
  3. Anonyme, mýlíš se. Nebylo to "care about sb.", nýbrž "care FOR sb." A nepřeložil jsem to "postarat se", ale "starat se". A byla to součást dlouhého komplikovaného souvětí. https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-care-for-and-care-about

   Vymazat
 16. Ahoj Františku,

  Půjdešna film Nabarvené ptáče? Moc rád bych si přečetl recenzi právě od tebe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tu nedostaneš, ale tady je náhradní: Nabarvené ptáče, po hovnech si skáče, není to žádné Práče, nelíbí se Káče, vemte na něj sráče, uteče z něj s pláčem!

   Vymazat
  2. Aspoň občas by měl vzpomenout na starou slávu - předpokládám že u Ptáčete by ocenil full frontaly, upozornil na případné odporné prsy a protože to je z války, tak tam určitě najde nějaký paradox typu řidiče autobusu do Lidic. Chceme po tobě tak moc Franto?!

   Vymazat
 17. A k čemu? Co myslíš, že by napsal? Knižní předlohu jsem nečetl, nepochopil jsem to. Bože... To už ani není vtipný.

  OdpovědětVymazat
 18. proč fuka recenzuje jen picoviny a nesel na nabarvene ptace treba, i kdyz to bude muset zacalovat ze svyho?

  OdpovědětVymazat
 19. Titulky byly často rušivý element, protože v nich bylo uvedeno zcela něco jiného než v originále a člověk musel přemýšlet jak to je myšleno. Navíc třeba překlad "resources" jako "cennosti" mi nepřijde úplně šťastný. Překlep byl/byla už je jenom důkaz, že jde o frantovy titulky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jak by se ty "resources" přeložily lépe? Rád se přiučím.

   Vymazat
  2. SPOILER

   A proč nepoužít normálně "zdroje" nebo "suroviny"? Tato věta je součástí dlouhého komentáře, ve kterém Pitt popisuje, jak si lidé do nových světů tahají různé neduhy ze Země, včetně bojů o zdroje. Ty jsou cenné, ale nejde to přeložit jako "cennosti".

   Vymazat
  3. Tak v tom případě zdroje. Cennosti by byly valuables, míněno osobní věci. Ale pokud Pitt říká něco jako "fighting over resources" nebo "a scramble for resources", pak zdroje. Už se těším, až to uvidím.

   Vymazat
  4. Takže skutečnost, že tu větu pronesl zrovna ve chvíli, kdy na jejich vozítka útočí vozítko s piráty, je podle vás jenom náhoda?

   Vymazat
  5. Myslíte vozítko s piráty, kteří je chtěli připravit o zdroje jako jídlo, pití, palivo, a ne o cennosti jako hodinky po dědovi a zlaté zuby po babičce?

   Vymazat
  6. Jestli měli na palubě zlato a kapitán alespoň rolexky, tak bych se přikláněl k FF verzi.

   Vymazat
  7. Film jsem nevidel, ale pirati urcite neprepadavaji jen kvuli cennostem.

   Rikam to dlouhodobe a snad naposled. Fuko tvuj autismus ti brani vytvaret kvalitni titulky, vytvaris jen wtf titulky. Vyser se na to, prenech to jinym. Kurvis zazitek z kina normalnim lidem.

   Vymazat
  8. Jo, je to náhoda. Přeložils to blbě. Smiř se s tím

   Vymazat
  9. Použití českého slova "zdroj" pro pár litrů vody nebo potravin neznám, ale je možné, že je tento pro mě odporný anglicismus dnes tak rozšířený, že je už možné ho používat...? Relevantní oficiální info k tomu žádné nenacházím, ale pokud nějaké máte, sem s ním. Použil jsem "cennosti", protože toto české slovo v sobě zahrnuje vše, co je cenné, tedy i vodu a potraviny na Měsíci. Přeložit "resources" jako "zdroje" je samozřejmě to první, co kohokoliv napadne, a napadlo to i mě, než jsem začal přemýšlet o skutečnén významu obou slov v obou jazycích.

   Vymazat
  10. Frantisku, Ovcackova argumentace je pochopitelnejsi a min napresdrzku. Vyser se na vytvareni titulku. Bez dekuji.

   Vymazat
  11. Cize na Zemy su resources zdroje ale na Marse su to cennosti lebo tam je aj voda vzacna?
   Nabuduce nad tym nerozmyslaj a nechaj prekladat niekoho ineho.

   Vymazat
  12. William Sternritter: Ne. Nic takového si nemyslím, ani jsem nic takového nenapsal.

   Vymazat
  13. Pár litrů vody nebo něco málo potravin jsou jednoduše "zásoby". A je to jeden z možných překladů slova "resources". Nešlo by to takto?

   Vymazat
  14. Ano, "zásoby" by také celkem šly a měl jsem je skoro půl napůl s "cennostmi".

   Vymazat
  15. Divák očekával, že piráti seberou pittovi zlatý řetězy, přitom mu sebrali jídlo a vodu. Franta odchází středem.

   VYSER SE NA TITULKY, FUKO. Vydělávej si jinými podvody.

   Vymazat
  16. Ano franto, je to náhoda. Proto jsem se ti snažil vysvětlit, že ten dlouhý monolog zasahuje i do předchozích scén a popisuje tedy tzv. big picture (neplést si s velkým obrazem) a netýká se tak úplně přímo konkrétní scény. Takže přemýšlet na tím, co s sebou vezou, je naprosto zcestné, nehledě na to, že to prostě nevíme (já osobně o zásobách jídla a vody silně pochybuju). Měl jsi půl napůl překlad nepřesný a překlad úplně na hovno.

   Vymazat
  17. > odporný anglicismus

   1. to, odkud n. z čeho něco pochází n. je odbíráno, pramen 2: slunce je z. světla; z. nákazy původce; přírodní zdroje uhlí, nerostů; přírodní léčivé zdroje; z. radosti; láska, z. blaha, požitku; protichůdné názory jsou stálým zdrojem sporů; kniha, z. zábavy i poučení; vědět něco ze spolehlivého zdroje; zdroje informací; čerpat znalosti z historických zdrojů dokumentů, listin; vod. vodní z. pramen, řeka ap.; fyz., tech. z. záření zářič; z. zvuku, hluku; z. informací; elektr. z. napětí, impulsů, buzení; z. proudu; napájecí z.
   2. hmotný podklad, prostředek (existence, hospodářského rozvoje ap.): řemeslo, z. obživy; z. příjmů, blahobytu; mít pro dodávku dobré zdroje; zásobování z místních zdrojů; nákupní z.; úč. finanční z. pramen, z něhož byly opatřeny prostředky pro činnost organizace
   3. kniž. (!!!) to, co v sobě něco soustřeďuje, působí vznik něčeho; původce 1, tvůrce 1: lid je zdrojem moci ve státě; nevidět v ženě zdroje požitku (Kar.)

   Zdroj (sic) SSJČ. V těchto významech jsou zásoby zdrojem obživy, což je výrazně starší než přebrání ze "sources".

   Jinak souhlasím s ostatními posty ve vláknu.

   Vymazat
  18. Podle citovaného textu je ŘEMESLO zdrojem obživy, ne zásoby. Ale ona je skoro každá věc zdrojem něčeho, například čivavy jsou zdrojem radosti, takže když napíšu "zdroj", můžu tím myslet taky čivavu, že jo?

   Vymazat
  19. Pokud ti někdo chce ukrást čivavu, tak určitě.

   Vymazat
  20. A určitě může být čivava zásoba...

   Vymazat
 20. Ad Astra je jednoduché scifi se super vizuálem ....a s nutným ponaučením do života pro amerického diváka nakonec . Dobré pokoukání a celkem oddychovka

  OdpovědětVymazat
 21. Tak jsem to viděl. Až na jalový konec takový poklidný "dumající" film, vcelku OK. Závěr bych ale nechal předělat, ten se prostě nepovedl. Text distributora (viz čsfd) mi přijde ale silně zavádějící, z první části textu tam nic není. Na začátku filmu spadne pouze geroj z "antény", naštěstí má padák a prý nízký puls (jako že je flegmatik jak Amstrong). Pak je to celé o taťuldovi (to už zas není flegmatik), a jakémsi tajemném "vedení" vesmírné agentury (strojová inteligence je zastoupena "psychokvákáním" do mikrof., když dotyčný ve všem vidí problém s taťkou, je pro stroj v pořádku), pak přijde pár pravých akčních US čísel alá ruský Meresjev (skok přes prstence s odrazem z vrtule anténky vesmírné lodě, už ta anténo-vrtule je na nobelovku za ...), aby závěr diváka dorazil pohledem na manželku, která tam předtím ani potom nekvákla ani slovo, natož aby něco ukázala těm "duchem jednodušším", prostě kdyby ji hrála "fotka z občanky", vyšlo by to na stejno. Ale sci-fi scenérie a hudba pěkný, takže vidět se to dá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A na ty stary stanici jsou elcedecka ...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.