23.9.19

Recenze: Jiří Suchý - Lehce s životem se prát - 80%

Dokument o životě a tvorbě Jiřího Suchého, významné postavy divadla Semafor.


Nejdříve asi něco o mém vztahu k Jiřímu Suchému: To jméno znám a vím, že měl cosi společného s divadlem Semafor a s písničkami obecně. Ovšem klidně bych si ho spletl s Jiřím Šlitrem nebo Jiřím Grossmanem (vizuálně i co do tvorby). Semafor mě prostě nikdy příliš nezajímal.


Film má trochu podobné schéma jako nedávný dokument o Zuzaně Michnové, ale je výrazně lépe natočen. Nemusíte vědět o Suchém a jeho tvorbě vůbec nic, abyste získali jasnou představu o tom, co prožil, co vytvořil, nakolik byl spjat se Semaforem ve všech jeho podobách (a co to byl Semafor!) a s kým vším spolupracoval (ve filmu má unikátní cameo i Karel Gott ve svém aktuálním neutěšeném stavu).Film obsahuje mnoho ukázek ze starých filmů a televizních pořadů, což mi vůbec nevadilo, neboť jsem většinu z nich neviděl (nebo "už dlouho neviděl") a dostal jsem docela chuť podívat se po letech znovu na Kdyby tisíc klarinetů.

Také je dobře a vkusně zachycena skutečnost, že Suchý už není nejmladší a Semafor už dnes není tím Semaforem jako před několika desetiletími (ta nová představení bych nikdy navštívit nechtěl, stará ano), což je možná škoda, ale život jde dál atd. atd... Je to opravdu fajn a místy docela dojemné.

A vyvrcholí to závěrečným záběrem, ve kterých Suchý se Šlitrem symbolicky odcházejí z jeviště, tudíž jsem byl následně šokován tiskovou konferencí, která odhalila, že Suchý stále žije.

Jen tak dál.

33 komentářů:

 1. Suchý žije a stále každý a uvede (a dokončí) v divadle Semafor novou divadelní hru.

  OdpovědětVymazat
 2. Jo a speciálně pro tebe Františku - Suchý žije a navíc má stále rozum.

  https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/195264/jiri-suchy-81-se-rozvedl-s-mladou-manzelkou-35-protoze-ji-nemohl-dat-dite.html

  OdpovědětVymazat
 3. "To jméno znám a vím, že měl cosi společného s divadlem Semafor a s písničkami obecně." Noné, Franta se orientuje v české kultuře!!!

  "Ovšem klidně bych si ho spletl s Jiřím Šlitrem nebo Jiřím Grossmanem (vizuálně i co do tvorby)." Tak ne, neorientuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No co, já si takhle pletu Lasicu a Satinského. A je tím vinen Labuda, protože je kulatej jako Satinský, ale jméno má jako Lasica.

   Vymazat
  2. Jo, tohle přesně mě napadlo :-)

   Vymazat
 4. ve sve dobe byl semafor legenda, jak suchy+slitr, tak simek+grossman.
  dnesni mladi nesleduji uz ani televizi, dnesni "imbecilni" legendy jsou jutuberi.

  OdpovědětVymazat
 5. Frantisku, je pro tebe neprekonatelnym problemem v pripade, ze narazis na kulturni, politickou ci sportovni osobnost, o niz toho moc nevis (tj. v podstate vsechny), projet si o ni zbezne google, wiki, youtube, knihovnu (kterou mas pod domem), dozvedet se o ni neco a rozsirit si tak obzory, uz proto abys nasledne ze sebe nemusel delat v recenzi ignoranta a nedouka tim, ze zduraznis, ze vis hovno (a mozna jsi na to dokonce z nejakeho zvlastniho, retardovaneho duvodu hrdy)? Napriklad zjisteni, ze Jiri Suchy je zivy by prumernemu milenialovi trvalo asi ctvrt vteriny, pokud tento cas vynasobime koeficientem tveho kmetovskeho veku, stale mi vychazi cca 5 vterin, coz je zcela jiste mene, nez zabralo napsani a zformatovani posledniho odstavce recenze...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka nemá pod domem knihovnu, ale cukrárnu. Proto je tak nevzdělaný a vyžraný.

   Vymazat
  2. Průměrný mileniál by to především vůbec nezjišťoval, protože neví, o koho se jedná. Pokud to jméno vůbec kdy zaslechl, má nanejvýš takové nejasné tušení, že suchý šlitr je opakem od tučného bobka.

   Vymazat
  3. Edgy edgelord Fuka moc dobře ví, že by mohl věnovat minutu času tomu, aby si o Jiřím Suchém zjistil dostatek informací, aby to vypadalo že má běžný kulturní přehled, ale to by nemohl dát v recenzi vyniknout svému osobitému ignorantskému stylu a uplatnit cynické narážky o kterých předpokládá že jsou oblíbeným čtivem jeho platících čtenářu a ty on nechce zklamat.

   Vymazat
  4. Dlouholetému čtenáři Frantových recenzí je to jasné - Franta tvrdošíjně přistupuje ke každému filmu nezaujatě, jako k samostatnému AV uměleckému dílu. Dobrý film by měl být srozumitelný každému bez ohledu na to, zda zná a) předlohu b) kulturní souvislosti. A já jsem mu za tenhle přístup vděčný. I když třeba v názoru na ”Opelichané kuře”, jak tomu Marhoulovi říká moje žena, se lišíme.

   Vymazat
  5. Kníže Ignor si ZAKLÁDÁ!!!!!! (na tom že nezná/nečetl)

   Vymazat
 6. Franto, ty jseš takový kulturní ignorant. Je vůbec něco co jsi v životě četl, viděl a slyšel kromě Disney, Williamsovi a Kompostu?

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby moje recenze dokončeného dokumentárního filmu "Jiří Suchý - Lehce s životem se prát" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl!

  OdpovědětVymazat
 8. Pekna recenzia tvojho povedomia o Jirim Suchym, sme radi ze to dobre dopadlo, dokonca si spoznal Gotta a na zaver si bol prekvapeny. Tu osemdesiatku si zasluzis. Len tak dalej.

  OdpovědětVymazat
 9. A jak ti Františku tisková konference odhalila, že žije? Doufám, že jsi se na to nezeptal, to by bylo poněkud trapné...

  OdpovědětVymazat
 10. Asi pujdu, nehrozi titulky od Fuky.

  OdpovědětVymazat
 11. Nejaky full frontal mistra? Ne, delam si prdel. Nechci to vedet. Nejdu

  OdpovědětVymazat
 12. kolik odpraskl suchy mexikancu, ze ma 80, kdezto poddobne obstarozni Posledni Rambo jen 50?

  prga.

  OdpovědětVymazat
 13. "Také je dobře a vkusně zachycena skutečnost, že Suchý už není nejmladší"

  Zachytí někdy někdo vkusně skutečnost, že Fuku už není nejmladší?

  "sem byl následně šokován tiskovou konferencí, která odhalila, že Suchý stále žije."

  Budeme šokováni tiskovkou odhalující, že Fuxoft nejen žije, ale dostřihal třeba nějaký ten film?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne.
   Ale sokujiciho slunete se mozna dockame jakmile dopise recenzi na Promeseusesuauau

   Vymazat
 14. Jiří Suchý je jedním ze skutečných klenotů českého národa. Zapomeňte na Babu Jagu Helenu Vondráčkovou, která to o sobě říká. Suchý je a vždycky byl absolutní borec, co se týká českého jazyka, invence, poezie a divadelního talentu všeobecně. To jen abych Frantu poučil. Suchého nikdy nepřestanu obdivovat. Jakou větší poklonu mu mohu složit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš Grime, když se nepokoušíš o humor, tak je ten příspěvek dobrý. Krom toho se s ním i dá souhlasit.

   Vymazat
  2. možná kdybys ho vzal z Vysočanské busem do Lidic ...

   Vymazat
  3. ... podržet ... dveře, nebo tak něco?

   Vymazat
  4. Poklona sem, poklona tam. Ale kdy jsi byl naposledy v Dejvicích kousek od kulaťáku udělat mistrovi v Semaforu tržbu? Ano, mistr nejen žije, ale i nadále tvoří a vystupuje (povětšinou s Molavcovou)

   Vymazat
  5. Molavcová ještě žije?

   Vymazat
 15. Ja jsem sokovan, ze FUKA STALE ZIJE. Mnohem vic nez tento blog sleduji blog o tvorbe filmu Fukafutokyu, kde se cele leto nic nedelo a az nyni se tam objevil jakysi obrazek z prazskeho metra bez popisku. Uz jsem myslel, ze je FUKA mrtvy. A stale si nejsem jist, jestli ti neni prace jednoducheho skriptu. Na webu projektu stoji "tady o tom bloguji" a ja tam zadne blogovani nevidim.

  OdpovědětVymazat
 16. IMHO je Suchý takový parazit (divadla Semafor). Kdo moc vystrkoval růžky, byl odejit. Suchý - Šlitr? To Suchý je to "béčko". Takové intelektuálně vyhoněné béčko. Taková Šlitrova "vdova Fučíková". Jeho hlavní zásluhou byla trocha toho umu, zato skvělé kormidlování režimem. Pár těch vojáků holt muselo padnout, ale historii píší vítězové :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsem tak pochopil, Šlitr byl sice super talent, ale lidsky nabubřelý egoista, se kterým se dalo dost těžko spolupracovat. A Suchý tady není žádný vítěz píšící historii - jejich jména se pořád všude zmiňují pohromadě, přestože Suchý to táhne už asi o bambilion let dýl.

   Vymazat
 17. Slyšel jsem, že novinářská projekce byla celkem povedená. Tedy až na jeden moment během tiskové konference, kdy prý jeden postarší pán upozorňoval na chyby v kontinuitě, protože v některých scénách bylo poznat, že se odehrávají v současnosti, ve které ale už má být pan Suchý dávno po smrti. Na panu Suchém, který byl v tu chvíli na jevišti, bylo vidět, že ho poprvé v životě přešel humor a jen mlčky odešel do zákulisí. Producenti filmu ujistili všechny v sále, že pan Suchý stále žije a konferenci ukončili, načež ten pán reagoval slovy: "Stejně mi tam pár věcí nedává smysl" a ještě se zeptal, zda bude navazovat raut.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.