5.9.19

Recenze: Noční můry z temnot [Scary Stories to Tell in the Dark] - 50%

Rok 1968. Několik teenagerů vleze do starého strašidelného domu a zde najdou prokletou knihu. V té se začnou samy od sebe objevovat strašidelné příběhy, které většinou končí smrtí někoho z hlavních hrdinů nebo někoho z jejich blízkého okolí. Klíčem ke zlomení kletby je samozřejmě duch šíleného děvčete, které kdysi bylo v domě uvězněno...


Norský režisér André Øvredal (Lovec trollů) natočil v produkci Guillerma Del Tora horor, který v jistých divácích bude poměrně dost rezonovat. Ale bohužel ne v českých divácích. Vznikl totiž na motivy stejnojmenné knižní kolekce krátkých hororových povídek z 80. let, která je především v USA velice slavná a poměrně kontroverzní, neboť je určena teenagerům a někteří lidé si myslí, že je pro ně příliš strašidelná.


Tvůrci vybrali několik (asi 10) povídek a spojili je do jednoho souvislého celovečerního filmu s jednou partou hrdinů, který ovšem stále působí velmi epizodicky.Vzhledem k tomu, že film je určen pro mladší teenagery (a je mládeži přístupný), je nutno ocenit, že některé scény jsou slušně intenzivně strašidelné a některé vizuály mají libovou atmosféru (často inspirovanou slavnými ilustracemi knižní předlohy). Také retro atmosféra 60. let je navozena celkem slušně. A triky jsou ucházející.

Bohužel, struktura filmu je velmi epizodická ("strašidelná smrt - strašidelná skorosmrt - strašidelná smrt - srašidelná skorosmrt - strašidelná smrt...."), předvídatelná a ke konci už dost nudná (je celkem jedno, jestli strašidlo je zombie, tlustá usměvavá babka nebo rozpadající se netvor). Neznámí mladí herci jsou nezajímaví a smrti jsou (pochopitelně) nekrvavé a nebrutální.

A celý film vypadá jako nějaký televizní počin od Netflixu nebo HBO (je od CBS Films).

Je chvályhodné, že se někdo rozhodl natočit "entry-level" horor pro děcka, ale to mi k uspokojení nestačí. Kdy někdo u nás natočí pořádnou filmovou adaptaci "Draculova švagra"?

18 komentářů:

 1. Jinak kniha Drakuluv svagr je fajna. Gulas nebo jak seknou toho turistu na hradet jsou dobry kousky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zrovna ted v aute posloucham svandrlikovy horrory a nejvic me bavily se dvema detektivy karesem a tomesem.
   takze jo, udelat kvalitne svandrlika to by bylo super.

   Vymazat
 2. No, Franto, filmovou adaptaci Draculova švagra bys mohl třeba natočit ty. O hororech toho víš hodně, tahle témata tě baví a s natáčením už nějaké zkušenosti máš. Třeba bys, já nevím, mohl na to i vybrat nějaké peníze od někoho. Já myslím, že tohle bys zvládl. Nechceš se do toho pustit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vybrat peníze by zvládl rozhodně.

   Vymazat
  2. On má zkušenosti s natáčením, ale zaseklo by se to na střihu :(

   Vymazat
 3. Kdy někdo u nás natočí pořádnou filmovou adaptaci "Draculova švagra"?

  Fuku to asi nebude. Teda on by to asi i natočil ale s tim dokončováním to kapku drhne

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby moje recenze filmu "Noční můry z temnot" dopadle takhle, ani za mák bych s ní nebyl spokojený.

  Napíši mnohem kvalitnější recenzi! Dokonce tu nejkvalitnější recenzi tohoto filmu! To slibuji!

  OdpovědětVymazat
 5. Fuka zapomněl dodat, že knižní předlohu nečetl. Navíc je s podivem, jak může vědět, jak vypadá televizní počin od Ntflixu nebo HBO, když se na televizi nedívá.

  OdpovědětVymazat
 6. Františku, máš rád lentilky?

  OdpovědětVymazat
 7. Mně stačil TV seriál podle Drákulova švagra (1996).

  OdpovědětVymazat
 8. Televizni pocin od Netflixu? Mas na mysli treba Irishmana od Scorseseho nebo Roma od Cuarona? Nebo jak jsi to Fuko vlastne myslel? Zacinas byt jako Spacilova. Snazis se byt v duchodovem veku cool, ale ujizdi ti vlak modernich trendu.

  OdpovědětVymazat
 9. Proč by měl někdo točit filmovou adaptaci Drákulova švagra, když vznikla televizní adaptace, která sice nebyla vyloženě nezapomenutelná, ale na české poměry dost slušná? Pochybuji, že by jakákoliv filmová verze mohla být řádově lepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to Fuka prece nevi, on ceskou, ale ani zahranicni televizni tvorbu nesleduje. A jeste se tim chlubi.

   Vymazat
 10. Jak už výše poznamenali někteří kolegové, že něco vypadá jako počin od HBO nebo Netflixu, beru jako více než dobře odvedené řemeslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jo. Sice dobře odvedené, ovšem sterilní a komerční řemeslo. Někomu to stačí, mě ne.

   Vymazat
  2. Zatím všechno z produkce HBO a NETFLIX byla vždycky pruda, vidim logo Netflix a automaticky hledám kde se to vypíná. Nemám náladu pozorovat 2-3 lidi jak si povídají v místnosti a na víc nemají peníze.

   Vymazat
 11. Frantisku, nechtel bys poslat nejake penize? Vyrozumel jsem, ze jsi na zaslouzene dovolene po tezke praci, pizza se sama nezaplati, takze bych ti rad prispel na film o Japonsku.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.