25.9.19

Recenze: Národní třída - 40%

Filmová adaptace stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše vypráví o chlapíkovi s přezdívkou Vandam (protože "dělá 200 kliků jako Van Damme"). Vandam je tak trochu enigma: V některých věcech sympaťák, v jiných zmrd. Někdy poměrně inteligentní, jindy zcela vypatlaný... A hlavní zápletka se točí kolem toho, že jeho oblíbená hospoda (s jeho oblíbenou hospodskou) má být zavřena, pokud se rychle někde nesežene asi milion korun. Takže Vandam zapojí všechny své schopnosti a status pseudocelebrity - říká se o něm totiž, že právě on dal první ránu 17. listopadu 1989 na Národní třídě! Ale není úplně jisté, zda tam byl jako demonstrant nebo jako "mlátička"...


Knižní předlohu jsem nečetl, čehož v tomto případě trochu lituji, neboť by mě docela zajímalo, co ve filmu vychází z knihy, a co nikoliv. Film má totiž poněkud netradiční "snovou" atmosféru, u které mi nebylo úplně jasné, co je záměr, a co je neschopnost tvůrců.

Začněme tím, že film se pravděpodobně odehrává v současnosti (podle smartphonů a věku některých postav), ale přitom jeho scény působí retro dojmem, jako by se odehrávaly někdy před 20 lety. Depresivní sídliště, rozpadající se hospoda, zlí developeři a všudypřítomné brblání o tom, že "to nám ta sametová revoluce teda moc nepomohla".


Většina hrdinů filmu existuje v podivném vakuu mimo realitu, což je nejmarkantnější na samotném Vandamovi. V některých scénách se chová jako nejtupější lopata, která se chce jenom mlátit a chlastat. Když něco potřebuje, tak to ukradne. Dělá nejpodřadnější práci - natěrače paneláků. Přitom se ale vyzná v dějepise a má doma na zdech mapy slavných bitev. Na zádech má velmi profesionálně vytetovaný slogan v latině. Nosí každodenně bundu s profesionálně vyvedenou přezdívkou na zádech, jejíž zhotovení ho muselo stát spoustu peněz. Jeho postava je tak chaotická a enigmatická, že se o něm ani nedá říct, že je to "osudem zkoušený chudák s dobrý srdcem" (což by si možná tvůrci přáli). Je to spíš nebezpečný, nepředvídatelný magor, který má občas náhodně světlou chvilku. Tedy, hodil by se do nějakého depresivního existencionálního dramatu, ale hlavní problém je v tom, že Národní třída není a nechce být depresivním existencionálním dramatem.Národní třída v ledasčems vypadá, jako kdyby čeští tvůrci chtěli natočit sídlištní variantu na Klub rváčů, tedy něco mnohovrstevného, vzpurného "proti systému", s prostorem pro různou interpretaci. Bohužel, tento záměr nevyšel ani trošku, ze všech těch důvodů, které vás pravděpodobně v tuto chvíli napadly.

Především se Národní třídě nikdy nepodaří vzbudit dojem, že v ní o něco jde a že je něco v sázce. Hlavní hrdina má občas docela vtipné (a strašlivě sprosté) hlášky, kterým je možno se pousmát, ale ve filmu se znovu a znovu dějí věci, které nedávají v rámci děje smysl, ale je potřeba, aby se děly, protože jinak by film neskončil tak, jak filmaři potřebují. Nejlépe je to demonstrovatelné na samotném konci filmu, který se údajně zcela liší od knižní předlohy:

(SPOILEROIDNÍ ODSTAVEC!) Vandam ukradne luxusní auto, prodá ho překupníkům, a velmi brutálně zmlátí nevinného člověka (který nic ilegálního neudělal, ale je developer a finančník, takže si to zřejmě zasluhuje). U obojího je několik svědků. Následně si (logicky) pro Vandama do hospody přijdou dva policajti a jen řeknou něco jako "tak půjdeme". A Vandam s nimi jde. Tím ale film nekončí a Vandam v autě policajty schválně provokuje řečmi o hulení ptáků a mrdání prdelí tak dlouho, až ho policajti vyloží z auta a strašlivě zmlátí. Následně policajti nasednou do auta a odjedou, přičemž Vandama nechají ležet metr od frekventované městské silnice. Ať už Vandam přežil nebo ne, policajti si nic nedělají z toho, že je o pár minut dříve vidělo tucet svědků s Vandamem odcházet z hospody, kam ho jeli zatknout na základě jeho snadno prokazatelné trestné činnosti. Neřeknu vám, zda Vandam žije nebo ne, ale film ihned poté skončí a demence policistů se samozřejmě nijak neřeší.

Naprosto chápu, že tvůrci chtěli mít ve filmu takto dramatický osudový konec, ale nedali si ani základní scenáristickou námahu s tím, aby jejich příběh k tomuto konci nějak aspoň trochu smysluplně dokodrcal.

V jiné scéně Vandam ukradne klíč od šatní skříňky, na kterém je obrovské a velmi zřetelné číslo skříňky, a následně neví, k jaké skříňce (na kterých také jsou obrovská čísla) klíč patří a někoho brutálně zmlátí jen kvůli tomu, aby mu to řekl. A sexuální scéna je prvních 30 sekund natáčena tak, aby to vyvolávalo dojem, že Vandam nemůže dostat erekci, ale pak překvapivě ejakuluje během 10 sekund (během kterých musel dostat tu erekci)...??? Penis přitom vidět není, takže jsem byl zmatenější než z viditelného penisu na konci Klubu rváčů.

A to je bohužel typické pro většinu scén v tomto filmu. Hynek Čermák v hlavní roli je sympatický tím, jak se snaží, ale snaha mu k ničemu není, neboť scenárista ani režisér zjevně nevěděli, jakou postavu nám vlastně chtějí představit, a proč a jak se má atmosféra filmu měnit v jeho průběhu.

Národní třída je svou chaotickou zápletkou a svými archaickými postavami podobně bizarní jako Bony a klid 2, ale naprosto jí chybí tempo, dravost nebo audiovizuální nápady. Není to ale "taková demence, až je to zábavné", což je v tomto případě na škodu věci. Některé scény dávají tušit potenciál (a kvalitu předlohy?), ale aby se tenhle potenciálně komplexní film povedl, musela by si na něm většina tvůrců dát postatně víc záležet.

45 komentářů:

 1. Ako pravidelny navstevnik Pornuhbu, by si podla svojho polozvadnuteho penisu mohol vediet, ze erekcia naozaj nieje potrebna k ejakulacii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Modrá karbunkule27. září 2019 v 18:29

   A jako padesátník už to jistě ví, lepší už to nebude.

   Vymazat
 2. Je to jen příliš dlouhá reklama na Staropramen, samozřejmě, ale ten slogan v latině by mě zajímal: asi ne Semper Fidelis, a taky asi ne Romanes Eunt Domus, tak co tedy? Quo usque? Ceterum autem? Problém je, že na záda se toho moc nevejde. Fucco?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To má být podle toho metalového alba? https://www.metal-archives.com/bands/Silent_Leges_Inter_Arma/3540293231

   Vymazat
  2. Intuitivní překlad: "Silné nohy mezi rukama". Ale teď vážně: ten výrok, pokud jej dovedeme do důsledků, je naprosto nesmyslný. Popírá totiž existenci vojenské policie nebo třeba trestných praporů za války. Museli bychom velmi přesně definovat "leges" a "arma" a také "silent" a pro jistotu i "inter".

   Vymazat
  3. Inter leges silent arma, Williame? To je zas trochu přehnané z druhé strany. Je to jako kdyby voják típl cigaretu o vzácný obraz na chodbě soudu a pak si teprve všiml, že je obklopen šestnácti soudci, advokáty a soudními zřízenci, kteří si jej přísně měří. Nepravděpodobné!

   Vymazat
  4. Tiché nohy...

   Vymazat
  5. To si z coho vydedukoval? Fuka otocil tu frazu v polovici, takze Inter arma silent leges.

   Vymazat
  6. Jindy soudný a teď přechytralý Grim si nevšiml, že nějaký Vandam 21. století je jedna věc a LATINA onoho výroku věc druhá. Myslím, že představa "vojenské policie" neřkuli "vojenských soudů" v dobách, z nichž tento výrok pochází, kdy bezuzdné vraždění, loupení a znásilňování po vítězné bitvě bylo právem vítězů a prémií za válečnou lopotu pro totálně vypatlané žoldáky, je nanejvýš úsměvná. Navrhuji před psaním podobných analýz vzít tzv. rozum do hrsti.

   Vymazat
  7. Měření rozumu na hrstě bylo funkční v dobách Marie Terezie. Dnes ho měříme v modernějších jednotkách, pravděpodobně v terahashech.

   Vymazat
  8. Úsměvná? Tak to splnilo svůj účel.

   Vymazat
 3. Kdyby moje recenze dokončeného filmu "Národní třída" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 4. Hmmm, o 30 procentních bodů míň jak Bony a Klid 2. Nepůjdu

  OdpovědětVymazat
 5. Františku...muž může ejakulovat aniž by dosáhl plné erekce, dokonce aniž by došlo ke stimulaci penisu. Nepleťte tyhle odborné záležitosti do recenzí, když tomu nerozumíte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdo o to, jesli šlo o soulož, tam to bez erekce nepujde

   Vymazat
  2. Když ejakuluje, tak to není žádný muž!

   Vymazat
  3. Tak to bych teda ráda viděla.

   Vymazat
  4. K tomu jsou trochu jiné servery, tady se poslední dobou šetří i s full-frontaly.

   Vymazat
  5. lol, kdo hledá ten najde, pičo

   Vymazat
 6. Frantisek nepochopil film, i kdyz byl ve druhem jazyce ktery se hned po rustine naucil. Film jsem nevidel, ale pointa byla, ze nacka nemel rad nikdo a tak je jedno ze ho vylozili u silnice. Ze nacka ostatni nenavidi si neuvedomoval pouze on sam. Zde vidim paralelu na naseho nespolehliveho kolenovrta.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že není nijak nerealistické a dokonce ani neobvyklé, že se nějaká "tupá lopata" zajímá o vojenskou historii a nechá si na tělo tetovat latinské (militaristické) nápisy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten nápis, který není militaristický, nemá s vojenskou historií vůbec nic společného a jeho smysl nepochopili (v tomto pořadí) Rudiš, rejža, Vandam, Franta a ty.

   Vymazat
 8. Rudiš bývá celkem hodně snový a záměrně chaotický. (Alespoň soudě z toho co jsem četl - Nebe pod Berlínem a Konec punku v Helsinkách.)

  OdpovědětVymazat
 9. "Knižní předlohu jsem nečetl, čehož v tomto případě trochu lituji". A je problém si knížku, která má 152 stran, přečíst ještě předtím, než vlezu do kina? To by zvládl i takový odpůrce knih jako ty. Jestli se ti nechtělo za ni utrácet, mohls ten tenhle složitý a dost specifický problém vyřešit svým způsobem.

  OdpovědětVymazat
 10. Doufám, že po zhlédnutí budu spokojenější, než Vy. Obzvlášť by mě zajímal vztah k synovi, který jste nezmínil. Pár věcí: předloha je velmi krátká, dá se přečíst za jeden den; "snové" pasáže jsou pro ni velmi důležité; myslím, že i dnes najdete spoustu depresivních sídlišť i lidí, kteří brblají na samet; Vandam nemá v knize ani trochu působit sympaticky, působí přesně tak, jak jste popsal, takže se to myslím povedlo :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vztah k synovi jsem nezmínil, protože se filmu syn vůbec nevyskytuje (jen je zmíněno jednou větou, že Vandam má zakázáno se s ním stýkat). Žádné "snové" pasáže jsem nezaznamenal, respektive nedošlo mi, že by něco z toho, na co se dívám, měl být sen. Můj hlavní problém je v tom, že v některých (náhodných) pasážích filmu Vandam zjevně MÁ působit sympaticky a divák mu má fandit (jsou tak natočené), což je v rozporu s tím, co celý film dělá.

   Vymazat
  2. Jak muze Fuka zminit vztah k synovi, kdyz zadneho syna nema a nikdy mit nebude, he?

   Vymazat
  3. FF má představu, že všechno musí být černobílé, záporák koná jen zlo dobrák jen dobro

   Vymazat
 11. I natěrač paneláků si může nechat vytetovat citát v originále!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To může, ale na druhé straně, co s Vergiliem ve šroubárně (nebo kde to Kemr pracoval)? Nebo to byl Ovidius? Ale Cicero by jistě ohrnul nos nad mlátičkou, která propaguje Staropramen, přestože si jeho vlastni citát vytetovala na záda. A protože byl právník, ještě by ho pohnal k soudu kvůli duševnímu vlastnictví atd.

   Vymazat
 12. to vypada na pokracovani serialu Vinari

  OdpovědětVymazat
 13. Anonymní: Stojí za to na to jít. Je to dobře natočený a nenudil jsem se. Vandam má působit schválně protikladně - jako hajzl a zároveň sympaťák, je dobře, že je takhle osciluje, to právě vyvolává to nasrání diváků, ten neklid- jinak by byl plochá postava. Snové pasáže tam jsou a dost - František to neřešil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, takže aby nebyla postava plochá, musí bejt nekonzistentní?
   Myslím že ne, anonyme.

   Vymazat
 14. Fuko, bude recenze na Džoukra?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Recenze na dzoukra bude. Prvni pulku si uz ted muzes precist na imdb v kolonce plot.

   Vymazat
 15. "scény působí retro dojmem, jako by se odehrávaly někdy před 20 lety. Depresivní sídliště, rozpadající se hospoda, zlí developeři a všudypřítomné brblání o tom, že "to nám ta sametová revoluce teda moc nepomohla""

  Asi bys měl někdy vyrazit mimo Prahu, Franto, takhle vypadá ta nemalá část republiky co volí Tomia, Trikoloru, a část Komanče a ANO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak může někdo volit Trikoloru, když v žádných volbách nekandidovala, ty trdlo?

   Vymazat
 16. "Většina hrdinů filmu existuje v podivném vakuu mimo realitu, což je nejmarkantnější na samotném Vandamovi. V některých scénách se chová jako nejtupější lopata, která se chce jenom mlátit a chlastat. Když něco potřebuje, tak to ukradne. Dělá nejpodřadnější práci - natěrače paneláků. Přitom se ale vyzná v dějepise a má doma na zdech mapy slavných bitev. Na zádech má velmi profesionálně vytetovaný slogan v latině. Nosí každodenně bundu s profesionálně vyvedenou přezdívkou na zádech, jejíž zhotovení ho muselo stát spoustu peněz."

  OK, já vím, že to je házení hráchu na zeď, ale opravdu, Franto, tohle žádné vakuum není, takhle ti lidé fungují. Dělají natěrače nebo podavače, ale doma se koukají na dějepis bitev - protože tam vidí, jak tam "bílá rasa" vyhrála (ne náhodou jsou nejpopulárnější bitvy římské, protiarabské a z druhé světové). Ta latina taky pochází z Říma, protože to byl přece vrchol bílé rasy (viz Nacisty a jejich zneužití římského odkazu). A zhotovení bundy? Bývalý manžel sestry utratil 25k za airsoft samopal v okamžiku, kdy neměli na pračku a čekali dítě.

  Osobně tam naprosto nevidím jakékoliv vakuum, z popisu vidím slušně popsaného týpka někde v Sudetech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slušně popsaný on každopádně je, neboť Cicero nemluvil sprostě.

   Vymazat
  2. Keby Vandam chodil sem do diskusie pytal by sa ci je vo filme Panzerkampfwagen V etc.

   Vymazat
 17. To, že má Vandam na stěnách mapy bitev, neznamená, že se "vyzná v dějepisu, prostě ho fascinují bitvy, aniž by šel nějak do hloubky historie nebo věděl něco o ekonomii Římské říše/cokoliv dalšího z dějepisu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.