22.6.19

Recenze: Yesterday - 80%

Jack Malik (celovečerně debutující Himesh Patel) je nepříliš úspěšný skladatel, zpěvák a kytarista. Tak neúspěšný, že se rozhodne s hudbou seknout a vrátit se k učitelování. A právě toho večera postihne celou Zemi párvteřinový výpadek proudu. A právě během těch pár vteřin Malika srazí autobus.

Přežije to, přijde o dva zuby a o plnovous, a po pár dnech zjistí neuvěřitelnou věc: Ocitl se ve světě, ve kterém je téměř všechno jako v tom našem, ale některé drobnosti jsou jiné. A k nejzajímavějším (pro Jacka) patží drobnost, že v tomto světě neexistují Beatles (a nikdy neexistovali). Tudíž nikdo nezná jejich písničky. A tudíž se z Jacka (který si je pamatuje) téměř přes noc stane nejslavnější hudební génius planety! Dokáže se vyrovnat s náhle nabytou slávou a bohatstvím? A dokáže se pochopit, že ho jeho kamarádka a skoromanažerka Ellie (Lily Jamesová) už asi dvacet let miluje?


Mám rád filmy, které vymyslí nějakou originální, bizarní, naprosto nepravděpodobnou premisu, a pak kolem ní vystaví příběh, ve kterém na ni normální inteligentní lidé víceméně normálně inteligentně reagují. Viz například Hřiště snů nebo seriál "Black Mirror". Film Yesterday je částečně z tohoto soudku a částečně ze soudku "je to legrační a romantické, o logice příliš nepřemýšlejte, je to spíš pohádka". Tedy co se týče scénáře, je to něco podobného jako Lásky čas (od stejného scenáristy). Scénář klade některé velmi zajímavé otázky (například "Co dalšího ještě vyplývá z toho, že neexistují Beatles?"), ale většinou se nezatěžuje s tím, aby na ně hledal odpovědi. Jsou pouze zdrojem vtípků.


Naštěstí Yesterday nerežíroval Richard Curtis, nýbrž Danny Boyle, kterému můžeme vyčítat ledacos, ale je to bez debaty schopný řemeslník. A Curtisem napsané scény naročil téměř bezchybně. Což není samo sebou, protože například správně atmosféricky zahrát a natočit scénu "chlapík hraje na kytaru písničku Yesterday, kterou už hrál mockrát a je to pro něj rutina, zatímco všichni kolem reagují jako kdyby ji slyšeli poprvé" není vůbec snadné. A Boyelovi se to daří a jeho svižné audiovizuální zkratky dobře pomáhají udržovat tempo i ve scénách, které nejsou úplně geniálně napsané.Hodně také pomáhá, že většina herců je velmi zdařile vybraná. Překvapivě slušně hraje i Ed Sheeran (jehož role není jen cameo) a nejlepší je Kate McKinnonová jako stoprocentně materialistická americká manažerka. Škoda, že není ve filmu víc.

Prvek, který nakonec funguje nejméně dobře, je romantická podzápletka hlavního hrdiny a jeho kamarádky. Od začátku filmu vidíme, že po něm jede (vědí to všichni, jen on ne) a jakmile se mezi nimi objeví třenice kvůli čerstvé slávě, je jasné, že on se bude muset časem rozhodnout a že jeho rozhodnutí bude osudové a správné (t.j. chce lásku, ne peníze). To všechno je obrovsky předvídatelné a Lily Jamesová přes všechnu snahu o normálnost stále působí jako supermodelka.

Pokud nebudete mít přehnaná očekávání, budete s Yesterday spokojeni. Je to velice profesionálně natočená romantická fantasy komedie, jejíž předvídatelnost je narušena občasnými nápaditými vtípky. Je mi jen trochu líto, že se podobný námět nedostal do rukou třeba Christophera Nolana, který by se jistě dokázal více věnovat analýze té alternativní reality a jejím následkům.

P.S: Pokud jste extrémní znalec osudů Beatles, pravděpodobně se vám tenhle film líbit nebude, protože slavná čtyřka je v něm použita především jako jednoduchá pohádková rekvizita. Není to film o ní.

23 komentářů:

 1. A nejake dobre pecko nemas, ci len taketo mediocre?

  OdpovědětVymazat
 2. Už když jsem před pár týdny viděl trailer, zajímalo mě, jestli v tom filmu někdo pracuje byť jen na vteřinu s myšlenkou, že by se z písní Beatles NEMUSELY úplně nutně stát super hity, kdyby je vytasil někdo jiný, v jiné době, jiném aranžmá atd. Konkrétně třeba u Yesterday aspoň silně pochybuju o tom, že by na někoho v dnešní době zapůsobila na první dobrou jako tutový hit, ze kterého by posluchačům spadla brada úžasem a dojetím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, jenomže poslat hlavního hrdinu do alternativních 196x by nešlo, protože je moc opálený a výprava by přišla na daleko víc peněz

   Vymazat
  2. Nicméně si představte akční film na způsob Teminátora, kde náhodně propadlivší se hudebník z budoucnosti v sérii honiček postupně likviduje členy The Beatles (záběr zblízka na těžkou botu rozšlapávajíc brýle s kulatými obroučkami; Ringo se smeká po zkrvavených paličkách a propadává bubnem, pro komický efekt mu na hlavu spadne činel atd.), aby zaujal jejich místo.

   Vymazat
  3. Já jsem se takhle kdysi zasnil - kdybych se ocitnul ve světě, kde ty největší hity historie nikdo nezná, jak by se toho dalo krásně využít. Jenže ta myšlenka ztroskotá tím, že neumím hrát ani zpívat ani to zapsat v notách...

   Každopádně... kdyby ty jejich písničky vytasil někdo dneska, tak samozřejmě by z toho hity nebyly. Nezávislí a neznámí muzikanti z různých zemí chrlej podobných věcí 3 prdele a nikdo o nich neví, a když náhodou ví, hit se z toho nestane.
   Beatles měli prostě tu výhodu, že přišli v podstatě s celým novým žánrem, měli naprosto nezoraný pole a mohli tak chrlit jeden hit za druhým.

   Vymazat
  4. Myslím si to samý a proto mi přijde, že je u tohodle filmu totálně mimo hned ústřední zápletka. Což mi teda dost podstatně vadí i u takovýhle romantický pohádky.

   Vymazat
  5. Libi se mi, jak zaryte resite nerealnost uspechu s tema hitama v dnesni dobe. Ale to, ze se hlavni hrdina probudi v alternativni realite je vam fuk :).

   Vymazat
  6. Předpokládám, že ta alternativní realita není v ději proto, aby se lidem v roce 2019 (zdravému rozumu navzdory) šíleně líbily šedesátkový hity Beatles. A vzhledem k tomu, že se jinak všechno odehrává podle normálních zákonitostí (chlapi maj ptáka a ženský vagínu, den je na Zemi tam, kam zrovna svítí Slunce, a tak dále), tak je to alternativní jen ve dvou směrech - Beatles neexistují a lidem z roku 2019 se (zdravému rozumu a obvyklému běhu věcí na tomto světě navzdory) šíleně líbí neznámé šedesátkové hity Beatles :)

   Vymazat
 3. Song Hey dude existuje. Nahrála ho Beatallica. To jen tak mimochodem k traileru.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby neexistovali Beatles, nic by se nestalo. Někdo jiný by totiž nastoupil na jejich místo. Ale kdyby neexistoval Lemmy nebo Quorthon, nejsem si už tak jistý.

  "Patží" je v pořádku (přišel o dva zuby). A "naročil" znamená asi "počkal rok, rok prokrastinoval".

  OdpovědětVymazat
 5. Měl jsem známého, který měl v devadesátých letech na poličce audiokazety nadepsané fixou Dýtlz. Tehdy jsem si poprvé a naposledy se zájmem pustil, abych zjistil, o jakou hudbu jde .......

  OdpovědětVymazat
 6. Brouci smrdej hovnama a potem

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Františku, mám jeden off-topic BTC dotaz. Loni v Tvém BTC postu jsi psal o příbuzné co nakoupila za 200k CZK bitcoiny okolo ceny 9000USD za BTC. Zajímalo by mě jestli dokázala vydržet neprodat se ztrátou při nukleární zimě 2018/2019 a poklesu k 3000 USD až doteď?

  OdpovědětVymazat
 8. Představte si že se jednoho dne probudíte a zjistíte, že nikdo nikdy v životě neslyšel o Japonsku. A vy máte na disku peclive zazalohonany desítky hodin krátkých videí a tisice fotek z této tajuplne zemně. To jste pak neco jako Krištof Kolumbus.

  OdpovědětVymazat
 9. McCartney našel způsob, jak to prodat po padesáté. Mercury je Pakistánec - tož tam dáme Inda, z těch ty častušky eště vyrazí nějakej ten dolar.

  OdpovědětVymazat
 10. Ten film Lasky cas se odehrava v koupelne?

  OdpovědětVymazat
 11. Skupina Chulimanga a jejich song Kingzaba.

  OdpovědětVymazat
 12. Co sa stalo s filmom Lasky cas? Teraz tam je odkaz na nejaky blby text :/

  OdpovědětVymazat
 13. Byl pozdni vecer, prvni Creampie

  OdpovědětVymazat
 14. Viděl jsem a potvrzuji, že tato recenze odpovídá. Děkuju za ni!

  P.S. A kdyby náhodou, v nějakém jiném universu, neexistoval František Fuka, zvážil bych psát recenze jako on :).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.