10.6.19

Recenze: Beats - 70%

Skotsko, rok 1994. Dva kamarádi chtějí vyrazit na rave party. Jeden z nich je spíš intelektuál a má se brzy odstěhovat někam daleko (a jeho táta je policajt). Druhý je spíš ze zločinecké rodiny. FREEDOM, BEATS, DRUGS, RAVE, OSTRAVA PYČO!


V 90. letech byl "problém" s rave parties ve Velké Británii tak výrazný, že vláda přijala zákon, který zakazoval "veřejné produkce reprodukované hudby, vyznačující se hlasitými opakujícími se údery", nebo něco podobně roztomilého. Mládež si ale dělala svoje a fuckovala zákony. A o tom je tenhle film.


Především je nutno upozornit, že tento film není Trainspotting a nesnaží se jím být (i když by si to distributor hodně přál). I když se Beats točí kolem elektronické hudby, té elektronické hudby v něm není nijak velké množství (dejme tomu čtvrtina filmu) a především: Film (jeho většina) není natočen v podobně audiovizuálně extatickém stylu jako Boyleův opus.

Naopak, většina filmu je černobílá a poměrně klidná (i když v poslední části jeho psychedeličnost značně stoupne).

Beats také nemají žádnou cool zápletku s cool hláškami a cool zvraty (pokud za "cool zvrat" nepovažujete například "někdo se sjede a zapomene, kam má jet"). Je to především krátká životní story (v intervalu několika desítek hodin) dvou kámošů, kteří milují elektronickou hudbu, ale nežijí jí nonstop. I když by asi chtěli, nemají tu možnost. A o té touze je tenhle film.Film Beats je trochu více meditativní a trochu více art, než byl Trainspotting. Není to film, na který byste se chtěli koukat, pokud máte náladu ztřískat se a rytmicky mlátit hlavou (i když se v něm rozhodně vyskutují drogy i rytmické mlácení hlavou).

Je to ale zajímavá momentka ze života netradičních lidí v netradiční době v netradičním kusu světa (angličtina hrdinů [je to angličtina???] je skutečně lingvistická lahůdka). A připomenutí, že Prodigy nebo Leftfield jsou dnes už hudba pro pamětníky (jak ten čas letí!). Jako by to bylo včera, když mi připadala tak hrozně cool ve WipeOutu.

15 komentářů:

 1. A Franto, ty o tomhle tématu něco víš, nebo sis zase jen letmo něco prolít na wiki a teď si hraješ na znalce? Druhá možnost bude správně, viď, když ani nevíš, jak se správně jmenuje režisér Trainspottingu.

  OdpovědětVymazat
 2. Proč v roce 1994 poslouchat tohle, když byl k dispozici heavy metal? Je to jako chodit ve Vídni v roce 1805 pořád na Haydna, když můžete jít na premiéru Beethovenovy Třetí symfonie!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Premiéra Sinfonia eroica composta byla už v červnu 1804, pokud se dobře pamatuji. A jo, byla to pecka.

   Vymazat
  2. Z čehož je vidět, že Beethoven byl nejenom otcem metalu, ale také kompostu. A na rozdíl od Napoleona dobyl A UDRŽEL Evropu. A navíc ještě své dílo dokončil. Byl to borec.

   Vymazat
 3. Kolik tam hraje černochů? Umějí plavat? Za jak dlouho přeplavou bazén?

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby moje recenze filmu Beats dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 5. Možná tak Experience od The Prodigy je pro pamětníky, ale oni mají každé album časově aktuální, takže se nedá říct, že jsou hudba pro pamětníky. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sorry, ale The Prodigy, i přestože vydávaj nový alba, nejsou aktuální kapela. Na těch nahrávkách je slyšet, že Liamovi je už 50. Jejich poslední dobrá deska byla Fat of the ass.

   Na film se těšim. Jinak když Britům zakázali raveovat, sebrali si svý soundsystémy a přesunuli se do ČR, čímž položili/podpořili základy české techno scény. Amen.

   Vymazat
  2. Je to starej vyfetovanej pes, ale ví, co frčí. Pro nás pamětníky už jsou nový věci nudný, ale můj o 15 let mladší disko kolega považuje Invaders Must Die za nej taneční album v tý době :(

   Vymazat
 6. Zazní ve filmu píseň "Rave Maria"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rave Maria, spermatu plná, kterej z těch chlapů to byl? Naložili ti toho požehnaně a vyvíjí se nám tu plod. Ježíšmarja, matko boží, doma tě zabijou. Sestro, další.

   Vymazat
 7. Angličtina je to pouze dle definice, protože mluví skotsky :) Ale to náš překladatelský guru určitě nechtěl spoilerovat :D

  OdpovědětVymazat
 8. A propos, něco o skotech a o tom jak mluví...

  https://www.youtube.com/watch?v=NMS2VnDveP8

  OdpovědětVymazat
 9. stream a download Amazon Prime Video UK https://www.amazon.co.uk/gp/video/detail/B07S6CKMQL/ (nepodařilo se mi zaplatit, ale možná je chyba u mne)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.