2.6.19

Recenze: Máma [Ma] - 60%

Na malém městě žije osamoceně asi čtyřicetiletá obtloustlá černoška Sue Ann (Octavia Spencerová), která v sobě dusí jistá traumata ze střední školy. Protože nemá žádné přátele, začne se kamarádit se zdejšími studenty a studentkami. Kamarádit tak moc, že pro ně pořádá divoké večírky ve svém sklepě, kupuje jim alkohol, atd...


Jde o film z produkce Blumhouse, takže je nám od počátku jasné, že to všechno posléze nějak hororově / thrillerově vygraduje. Ale graduje to zbytečně dlouho a není to nijak extra zajímavé, působivé a už vůbec ne překvapivé.

Film má 100 minut a jeho první hodina je extrémně předvídatelná a velmi zvolna směřující k tomu, že snahy "Mámy" o přátelství začnou být pro teenagery nepříjemné a pokusí se přerušit s ní kontakt.

Pak k tomu konečně dojde, "Máma" konečně totálně zmagoří a provede pár brutálních věcí jako z nějakého X-tého pokračování Pátku třináctého. Octavia Spencerová je dobrá herečka a hlavní hrdinka je v jejím podání docela působivá, ale scénář jí nedá příležitost předvádět nějaké zajímavé herecké koncerty. Spíš jsem měl problém pochopit, jestli tvůrci chtějí, abych její postavu litoval, nebo abych ji nenáviděl.

Když pak konečně dojde k onomu hororovému krvavému finále (nějakých 15 minut před koncem filmu), odehraje se toho příliš málo, příliš pozdě, a i když nám byla hlavní hrdinka celý film předkládána jako "ne úplně normální", stejně její přerod ve vraždící monstrum působí velmi vycucaně z prstu, jako blesk z čistého nebe.Kdyby Máma vznikla přesně v této podobě jako televizní film a já ji náhodou viděl, tak bych se o ní pravděpodobně někdy mezi řečí kamarádům letmo zmínil ve smyslu "Na to, že to byla laciná televizní záležitost, měla celkem slušnou atmosféru." Ale jde o normální kinofilm a neexistuje mnoho důvodů, proč ho vidět, ať máte k hororům / černochům / teenagerům jakýkoliv vztah.

36 komentářů:

 1. Len technicka poznamka. Preco je nutne uviest pri charakteristike postavy jej rasu? Ak ano, preco sa toto nedeje pri bielych postavach?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože Fuka je starý edgelord.

   Vymazat
  2. Otazka smerovala na autora textu, nie na random kretena

   Vymazat
  3. otazka bola od random sjw kretena. teraz odpal do pici.

   Vymazat
  4. Jakej nácek. Rasista a nácek je rozdíl. Jenom rasisti věří, že něco jako rasa existuje. Je možný, že i whatever je rasista.

   Vymazat
  5. A magyar nem emberi, hanem kutya húgy.

   Vymazat
  6. Brnko a Anonym 16:48: stelesnenie vsetkeho hlupeho a zbytocneho vo virtualnom priestore. Ked sem pride Fuka, mohol by mi odpovedat na otazku. Nazory dementov ma nezaujimaju

   Vymazat
  7. Protože FFFILM čtou defaultně bílí čtenáři. Ostatně rasová příslušnost postav je dnes zásadní věc. Třeba jistá britská scénáristka se diví, proč v seriálu Černobyl nehrají žádní černoši. FF tedy preventivně zdůrazňuje, že ve filmu Ma alespoň jeden (jedna) je.
   http://www.novaburzoazie.com/438900937/6775439/posting/lea-vojtekov%C3%A1-%C5%A1ofr%C3%A1nkov%C3%A1-rasov%C4%9B-nevyv%C3%A1%C5%BEen%C3%BD-seri%C3%A1l-%C4%8Dernobyl

   Vymazat
  8. Protože, jak je všeobecně známo, černochy ve filmu hrají většinou namaskovaní běloši. Když už se před kameru dostane native nigger, je to svátek. Jeho pán musí mít radost.

   Vymazat
  9. whatever: Tvoje přízpěvky mě zaujaly. Polykáš?

   Vymazat
 2. Tak proč to má 60%, když tam není extra důvod to vidět? Dle mě to je dost procent na to, jaká je recenze. Jinak dékuju, nejdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Frantova logika: děj je předvídatelný, takže jistě nebude vadit, když ho v recenzi celý vyspoileruju. Fakt dík :-(.

  OdpovědětVymazat
 4. Za co těch 60? Připadá mi, že si Fuku hodnocení cucá z palce u nohy.

  OdpovědětVymazat
 5. Predchozi recenze Godzilly a Rocketmana byly zabavnejsi.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak u tohohle je škoda pouštět si i trailer. Jen bych tak odhadoval, že když je to "máma", tak asi porodí xenomorfa. Nebo Willa Smithe. Další!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad na to pošlou deratizátora, než naklade vajíčka

   Vymazat
 7. Jinak chci říct, že s tímto typem spoilerů spokojený nejsem.

  OdpovědětVymazat
 8. Je autorem soundtracku k filmu skupina Lunetic? Pokud ne, nejdu !

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby tvoje Máma dopadla takhle, byl bys s ní spokojený?

  OdpovědětVymazat
 10. Velice doporučuji seriál Černobyl. Spousta smrti a velmi hnusného umírání, prvotřídní herci, skvělý scénář, střih a režie a zmiňoval jsem perfektní atmosféru? Toho stroncia a caesia ve vzduchu! K tomu dokonalé lokace: natáčelo se v Litvě, u již vyřazeného dvojčete černobylské jaderné elektrárny. Eremü!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nehrajou tam černoši, takže... :-(

   Vymazat
  2. Strč si ho někam. Všichni čuměli na Hru o trůny a teď všichni adorujou černobyl. Stádo.

   Vymazat
  3. Já nejsem všichni a ze Hry o trůny jsem neviděl ani minutu. Trotle. Ale jinak máš pravdu, je tam i stádo. A Kverulante, jsou tam i černoši. Tedy silně zamazaní horníci, což by bylo v Sovětském svazu asi to nejbližší černochům.

   Vymazat
  4. Strč si ho někam. Všichni čuměli na Hru o trůny a teď všichni, i ti co nečuměli, adorujou černobyl. Stádo.
   Takhle lepší?

   Vymazat
  5. Ne, Karle, tohle stále není dobré. Jednak je to Černobyl (velké písmeno), jednak ještě nevyšel na DVD, takže není fyzicky možné si jej kamkoliv strčit, dále na GoT opravdu nečuměli všichni a konečně, kvalitní věci jsou skutečně adorovány stádně. Tak to vždycky bylo a vždycky to tak bude.

   Vymazat
  6. Jenže tou dobou už budu mít ten seriál okoukaný. Když se na nějakou scénu dívám podesáté, vidím už chyby a nepřesnosti. Raději se pochlub svými oblíbenými seriály - pak snad pochopím, proč se ti Černobyl nelíbil.

   Vymazat
 11. franto! copak nevnimas jak to tu zdechlo? kasli na film. vrat sem diskuze. stejne bylo to podhoubi to nejvic cim jsi prispel lidstvu.

  OdpovědětVymazat
 12. Odpovědi
  1. Tak snad takovej horor to zas bejt nemá, ne?

   Vymazat
 13. Do hajzlu Franto, nepracuj pořád na tom filmu a mysli taky trochu na nás a pouštěj naše komentáře! Člověk nebo antropomorfní představa chce reagovat na reakci na reakci a musí se postavit do fronty a ani neví, kdo všechno v té frontě stojí! To je šílenství!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to je dobry napad. Ukazovat, kolikaty jsem ve fronte a na zaklade predchozi statistiky odhadovat, za jak dlouho bude komentar schvaleny ;-)

   Vymazat
 14. Nuz nieje kazdy film tvoj aby bolo nepredvidatelne ako to dopadne. Na druhu stranu Mama je dokoncena, dobre zahrana a ma posobivu hlavnu postavu. Takze je to vlastne fajn film len ty drzkujes.

  OdpovědětVymazat
 15. Však je to u Fuky o 10 % horší než Bony a klid 2...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.