13.6.19

Recenze: Muži v černém: Globální hrozba [Men in Black International] - 40%

Noví Muži v černém jsou částečně reboot, ale spíš normální pokračování. Will Smith ani Tommy Lee Jones (ani Josh Brolin) se v nich osobně nevyskytují, ale film se odehrává ve vesmíru, ve kterém agenti J a K před pár lety existovali a proslavili se svými hrdinskými činy.

Hlavními hrdiny jsou čerstvá agentka M (Tessa Thompson), která musí spolupracovat s veteránem, sexy agentem H (Chris Hemsworth), aby odhalili jakési spiknutí se strašnou zbraní, která je ještě větší hrozbou pro Zemi, než všechny předcházející zbraně v Mužích v černém.

Nutno také upozornit, že na plakátech filmu se sice vyskytují Liam Neeson, Emma Thompsonová, mluvící mops a ti malí srandovní mimozemšťané z předchozího dílu. Ti všichni jsou ale v tomto filmu jen několik sekund (mops) až několik minut (Neeson) a nejsou pro něj příliš důležití.


A slova "nejsou příliš důležití" jsou pro tento film klíčová. Nic, co se v něm stane, a co v něm uvidíme, není příliš důležité. Úplně všechno je v něm předvídatelné a nudné. Samozřejmě se dočkáme různých vtipů ohledně divných mimozemšťanů, ale je jich nějak málo. Přesněji řečeno, nevzpomínám si na žádný, kterému bych se zasmál.


Film má sice podtitul "International", ale kromě New Yorku se odehrává pouze v Londýně, Paříži, Marakéši a na anonymním italském ostrově, přičemž naprostá většina těchto lokalit vznikla trikem a působí velmi uměle (v centru Londýna a Paříže jsou ulice zcela prázdné).Režisér F. Gary Gray (natočil velmi kvalitní Straight Outta Compton) předvádí v tomto filmu ucházející rutinní řemeslo a nikdy nic víc. Hemsworth a Thompsonová (Tessa, ne Emma) mají chvílemi mezi sebou jistou chemii, když se různě verbální provokují a stírají, ale je to chemie jako z televizního sitcomu. Jakmile má dojít k něčemu velkolepému, je to vždy onen nepříjemný všudypřítomný drahý ale sterilní "digibordel", kdy herci zjevně hráli v malém prázdném studiu a většina věcí kolem nich byla vytvořena pomocí digitálních triků.

Při nejnovějších Mužích v černém jsem se hrozně nudil a zajímavé je, že nedokážu přesně říct, proč vlastně. Připadalo mi, že jsem úplně všechno v tomhle filmu už viděl někdy dřív někde jinde, a že to většinou bylo vtipnější a dávalo to větší smysl.

A nebo stárnu.

P.S: Film mimo jiné nabízí vnitřní pohled na to, jak občas vznikají české titulky. Totiž, pokud je film u nás uveden současně dabovaný a titulkovaný (jako v tomto případě), dochází často k tomu, že české titulky vznikají úpravou dabingového překladu (a ne naopak). V dabingovém překladu jsou všechna jména a cizí slova vždy psána foneticky (např. "Džon Smis" místo "John Smith") a na interpunkci se příliš nehledí. Úpravce českých titulků pak má za úkol to všechno "opravit" do gramaticky správné psané podoby, na což většinou není dost času. A tak dojde k tomu, že v Mužích v černém občas jsou v titulcích špatně rozdělená souvětí, nebo se v nich mluví o "Hablově teleskopu"...

25 komentářů:

 1. No jo no, ono je fakt kuriózní, když o chybné interpunkci píše člověk, který v ní sám dělá neustále chyby.

  OdpovědětVymazat
 2. Stari a vymlacena sláma v pomeru 2:3 - protřepat, nemíchat.

  OdpovědětVymazat
 3. Frantisku, nechcete dat nejaky navod na management casu? Jak se da vubec najit volny cas, napriklad na strihani dokumentarniho projektu, kdyz clovek chodi neustale do kina a pendluje mezi Prahou a Plzni? Jak zvladate vubec takove vytizeni? Neni to sezeni v kinech moc namahave?

  OdpovědětVymazat
 4. Při čtení této recenze jsem se hrozně nudil a zajímavé je, že vím přesně, čím to je. Ale stárnu taky, bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tym ze vsetko v tejto recenzii si uz niekde cital a bolo to podstatne zaujimavejsie/vtipnejsie.

   Vymazat
  2. Při čtení těchto komentářů jsem se hroozně nudil a zajímavé je, že nevím přesně, čím to je.

   Vymazat
 5. "A nebo stárnu."

  Asi ano. Takovouto sebereflexi bych skoro nečekal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že stárnutí bude jenom vedlejší důvod, proč Františka ten film nebavil. Hned jak jsem viděl trailer, myslel jsem si totéž. Prostě to kouzlo předchozích tam není ani smykem. Primárně kvůli obsazení, troufám si tvrdit.

   Vymazat
  2. Tak zase děti by to mohlo bavit, takže stárnutí tam pravděpodobně hrát roli bude. I když možná ani ty děti to bavit nebude

   Vymazat
  3. Všichni tady strašlivě zestárli a vyměkli. Když si přečtete diskuze z doby před deseti, možná ještě před pěti lety, jaký to bylo neskutečný tóčo a jaký drsňáci si tu honili trika, tak dneska je to tady odpolední čajíček v domově důchodců.

   Vymazat
 6. Starý jsme všichni, ale to neznamená, že si nechám vzít optimistický pohled na .. no, takže, jsou zde nahá, nebo aspoň mrtvá děvčata?

  OdpovědětVymazat
 7. Nejlepsi jsou ti mali uchylni mimozemstani co chlastaji, kouri, jsou sexisticti. Jen o nich by mel byt cely film, neco jako ti gremlins v hospode.

  OdpovědětVymazat
 8. Je ve filmu dostatek černochů? Aby ta britská filmová kritička černobylu nebyla zase nervózní.....

  OdpovědětVymazat
 9. Franto, líbí se ti Tessa Thompsonová jako žena?

  OdpovědětVymazat
 10. Tessa je Thompson, Emma je Thompsonova. Ty sa uz nesnazis ani trochu, ze?

  OdpovědětVymazat
 11. Františku, jak dlouho jsi doma plakal, že tě nepozvali do Varů?

  OdpovědětVymazat
 12. Cernosi smrdej hovnama a potem

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.