18.6.19

Recenze: Punk je hned! - 40%

(Oficiální text distributora) Drogově závislý pankáč Kwička žije se svojí družkou a synem v rozpadajícím se podnájmu. Jeho alternativní způsob života se střetne s tvrdou realitou, když dostane dopis od sociální péče s výstrahou, že mu bude dítě odebráno. Kwička se pokusí věci napravit, ale jeho impulzivní chování promění snahu o záchranu ve volný pád. Režijní debut Juraje Šlauka se inspiruje osudy lidí žijících na periferii.

Tento popis děje nového česko-slovenského hraného dramatu je zajímavý tím, že v samotném filmu Kwička žádný dopis od sociální péče nedostane, žádné odebrání dítěte se "napravit" nesnaží, a vůbec se ve filmu nevyskytuje žádná "snaha o záchranu" čehokoliv nebo kohokoliv (pokud "snahou o záchranu" nemyslíme to, že Kwičku chce zatknout policie za vloupání a on uteče). A že je ta žena na plátně jeho družka (a ne například manželka nebo sestra), to se z filmu samotného také nedozvíme, stejně jako skutečnost, že to dítě není její, nýbrž Kwičkovo. (Aspoň já jsem si ničeho z toho nevšiml a nejsem si vědom toho, že bych v kině usnul.)


A bylo by dobré, kdyby něco z toho ve filmu bylo. Tento film by totiž zoufale potřeboval cokoliv, co by se podobalo zápletce (jakéhokoliv druhu).


Punk je hned! má slušnou atmosféru, patřící k tomu nejlepšímu, co se v posledních letech podařilo v rámci žánru "všichni jsou v hajzlu" natočit v našich krajích. Většina jeho představitelů je neustále na téměř úplném dně společnosti, živí se krádežemi (nikoliv podvody, protože na ty nejsou dost inteligentní) a neustále je opilá / zfetovaná / retardovaná. To mimochodem znamená, že jejich mluva je téměř nesrozumitelná a byl jsem velice rád, že verze, kterou jsem viděl, obsahovala anglické titulky, díky nimž jsem si mohl ověřit, že hrdinové skutečně kromě nonstop nadávek a žádostí o drogy/peníze neříkají celý film téměř nic jiného.

A znovu opakuji, že to je velká škoda, neboť bez existence jakékoliv zápletky se film neskutečně vleče, i když má pouhých 75 minut. Asi 10-15 minut před koncem konečně začne něco jako "dějový oblouk", a posledních pár minut mě vyloženě potěšilo. Ale úplně stejně (ne-li více) by mě film potěšil, kdyby měl 25-30 minut (se zachováním těch závěrečných 10-15 minut, kdy se konečně něco děje).Další objektivní námitka může spočívat v tom, že většina představitelů nejsou herci, nýbrž skuteční bezdomovci / feťáci / recidivisti, kteří se snaží hrát konkrétní, scenáristou napsané zvraty, a většinou jim to nejde. To mi ale nijak příliš nevadilo, protože většinou "hrají sami sebe", a oněch scenáristických zvratů je ve filmu minimum.

Jako sonda do skutečného chování skutečných lidských trosek je tedy tento film přijatelný, ale většina jeho potenciálu zůstala bohužel nevyužita.

P.S: Poznámka k názvu: Kromě hrdinova účesu a nápisů na oblečení jsem ve filmu nepochytil naprosto nic, co by nějak připomínalo punk (pokud "punk" znamená něco jiného než "feťácká troska").

P.P.S: Spolu s filmem je uváděn studentský předfilm o exekutorech, ve kterých se trochu hne svědomí (tedy sci-fi). Je sice banální, ale zručně řemeslně natočený. A hlavně má jen 15 minut.

26 komentářů:

 1. Hlavně komenty se tu objevují hned

  OdpovědětVymazat
 2. Opravdu se tento komentář objeví ihned?

  OdpovědětVymazat
 3. "všichni jsou v hajzlu" žánr už je stejně otravnej jako komixárny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je, ale čeští filmaři už jinej žánr neuměj.

   Vymazat
  2. Ještě taky umí příhody z éry komunismu ...což je vlastně totéž.

   Vymazat
 4. Kolik černochů tam hraje? A na jaké nástroje? Umějí černoši plavat? Za kolik uplavou bazén?

  Nejdu, pošlu Radima Hasalíka.

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, a teď fakt vážně - a očekávám odpověď - co si ty představuješ pod pojmem punk?

  OdpovědětVymazat
 6. Státní fond kinematografie objevil nový senzační životní styl.

  OdpovědětVymazat
 7. Ale holky říkaly, že punk je jinde ...

  OdpovědětVymazat
 8. Punk je out už hodně dlouhou dobu...

  OdpovědětVymazat
 9. Viděla jsem taky, sama jsem se divila, jak mě film udržel v pozornosti, i když šlo stále o podobné situace, ale bylo tam pro mně určité napětí i tak, navíc hodně dobrý soundtrack a táhne to hlavní hrdina, režisérův dávný spolužák.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To sis svůj náborový stan rozbila na špatném místě. Tady rozdáváš punkové letáčky marně.

   Vymazat
  2. Punková gramatika 4. pád (koho?, co?) mě, mne

   Vymazat
 10. Možná je punk druh sexu, sexuální praktiky, že je to hned..

  OdpovědětVymazat
 11. Ještě se na ně budu chodit dívat do kina. Nasrat !

  OdpovědětVymazat
 12. Bude recka na Tajný život mazlíčků 2? Jestli ne, budu si stěžovat. Někde.

  OdpovědětVymazat
 13. Má tento film něco společného s předčasnou ejakulací vyznavačů pankového hnutí?

  OdpovědětVymazat
 14. Tomuto textu chyba uz len disclaimer, ze vsetky postavy su vymyslene a podobnost s projektami a zivotom autora textu je cisto nahodna.

  OdpovědětVymazat
 15. Pane F. F., bylo by možné psát recenze systematicky na dvě části: první pro potenciální diváky bez spoilerů a druhou s co nejpodrobnějším popisem děje a kritickým rozborem? Velice se to hodí minimálně jako svého druhu archív, i když jsem nějaký film neviděl nebo nechtěl vidět, tak si tady mohu dohledat jeho děj, což se občas hodí. Distribuční synopse jsou příliš krátké a nezřídka zavádějící.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ses posral, ne? To by nás na bulvovném stálo nejméně 2x tolik.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.