5.12.18

Recenze: Smrtelné stroje [Mortal Engines] - 50%

V roce 2118 došlo k "hodinové válce", která během 60 minut zničila většinu pozemské civilizace. Nyní, o více než 1000 let později, lidé přežívají jen díky tomu, že jezdí po světě v motorizovaných městech, případně létají v létajících strojích, případně žijí na Velké zdi, která je na souřadnicích 51, 71 (tedy v Kazachstánu) a jsou na ní tibetští mnichové, Indové, samurajové a podobně.

Ale zpět k ústřední zápletce: Poklidné bavorské městečko je zákeřně přepadeno Londýnem a po vzrušující honičce sežráno týmž. Zlý (neoficiální) vládce Londýna Hugo Weaving chce získat "staré technologie", s jejichž pomocí chce zprovoznit paprskovou superzbraň v Katedrále sv. Pavla. Nějaké zjizvené děvče chce Weavinga zabít, protože kdysi zabil její matku. Zombie terminátor z minulosti, kterého lze porazit jen silou čiré lásky, chce zabít totéž děvče, protože mu kdysi slíbilo, že se od něj nechá zabít, ale opustilo ho. Totéž děvče chce zabít i Kratos z God of War a udělat z něj salám, protože je uzenář. A ještě jsem se nezmínil o hlavním hrdinovi, ale nevím, co o něm napsat, protože celý film jen nechápavě kouká a nechá se tahat po různých místech. A miluje to zjizvené děvče, protože proto.

A ještě je tam emancipovaná Asiatka se vzducholodí, která je asi z nějakého důvodu důležitá, protože je na plakátě v popředí, ale nevím proč, protože se objeví až v polovině filmu a není o nic důležitější než pět jiných postav.


Film Smrtelné stroje, produkovaný (ale nerežírovaný) Peterem Jacksonem, vypadá jako naprosto typický příklad toho, jak dnes vznikají knižní adaptace. T.j.: "Sedmnáctiletý fanboy se zhulil, napsal během čtrnácti dnů nesmyslnou dvě stě třicátou sedmou variaci na Star Wars a Pána prstenů, hodně se to prodávalo a o pár let později je podle toho film za 100 milionů dolarů..."


Píšu, "vypadá jako", protože autor knižní předlohy je mnohem starší a svou knihu možná napsal tak, že měla nějaký smysl. Je to pravděpodobné, neboť toto shrnutí děje knihy nemá nic společného s tím, co se děje ve filmu. V knize možná je vysvětleno, co je to ten "Městský darvinismus" (v českých titulcích skutečně s jednoduchým "v"), o kterém se pořád mluví. V knize je skoro určitě vysvětleno, jak a proč vlastně ta města jezdí a létají (je to něco mechanického, nebo kouzla?). V knize je skoro určitě vysvětleno, jaké je uspořádání světa budoucnosti, jak k němu došlo, kdo je proti komu a proč která frakce dělá to, co dělá. A proč je všechno stylizováno do retro / steampunk / viktoriánského looku. Ve filmu bohužel nic z toho není. I tu základní informaci, že k válce došlo v roce 2118 a teď je 32. století, se dozvíme jaksi úplně náhodou, uprostřed konverzace o jídle ve třetině filmu (ten vysvětlující monolog z traileru ve filmu vůbec není).

Film pozůstává z trikových akčních scén (často velkolepých a vizuálně úžasných) a náznaků vztahů nějakých postav, které nikoho nezajímají (ani ty vztahy, ani ty postavy). Hlavní hrdina neví, co se kolem něj děje, a je zjizveným děvčetem vláčen od jedné divné postavy / lokace k druhé, tam se odehraje nějaká scéna (když je štěstí, tak akční a triková) a je zase odvláčen dál. Mnohé z těch postav se vyskytují pouze v té své jediné scéně a film se jim později už nijak nevěnuje.

V muzeu v pojízdném Londýně jsou "sochy amerických bohů", což jsou umělohmotní Mimoňové. Ne "něco, co vypadá jako Mimoňové", ale opravdoví žlutí Mimoňové! To je docela vtipné, ale divákovi to připomene, jak málo humoru ve filmu je a jak hrozně vážně se celý bere. Vizuální stylizace je občas úžasná a vyloženě vybízí k nějakému absurdnímu humoru ve stylu Karla Zemana (když ještě žil) nebo Terryho Gilliama (když ještě točil vtipné filmy). Ale ne, nic takového. Všechny ty scény působí jako velmi uzoučká okénka, kterými nahlížíme do obrovského fantastického nápaditého světa, o kterém se celou dobu nic nedozvíme.Smrtelné stroje nejsou dobrý film v obvyklém smyslu těch slov, ale je docela příjemné se na něj koukat, protože dost často nevěříte svým očím (v obou smyslech těch slov). Některé scény jsou vizuálně úžasné. Jiné jsou úplně absurdně nefungující. Všechny jsou vykradené z různých slavných předloh. Co se ve filmu děje a jestli to má dvě hodiny, nebo osmdesát minut, to je úplně jedno. Silně pochybuji, že budu mít touhu jít na další díl (pokud vznikne). Ale obávám se, že třeba desetiletým dětem by se tohle mohlo docela dost líbit. Protože tam jsou Mimoňové.

P.S: Viděl jsem titulkovanou 2D verzi. Kdybych viděl jinou, pravděpodobně bych hodnotil hůř.

61 komentářů:

 1. Kdyby mi těch 100 mega raději dali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předstíral bys že natočíš lepší film?

   Vymazat
  2. Kdyby je raději dali Fukovi. Mohl se za ně nechat vystřelit do vesmíru a natočit o tom film, který by nikdy nedokončil.

   Vymazat
 2. Měl jsem špatné tušení už z traileru a teď se mi jen potvrdilo. Stojí za to na to jít do kina jen kvůli CGI?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To záleží na tom, jak moc tě baví CGI, jak jsi bohatý a kolik máš volného času. IMHO stačí počkat na BluRay...

   Vymazat
  2. A jéje, a to som sa na to tak tešil. Steampunk, kolosálne mašiny, Peter Jackson... No tak nič. Nejdem.

   Vymazat
  3. BluRay je přece dražší než vstupenka...

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Ne. Nic ruskeho se tam nevyskytuje, jenom kratce zmini "Ledove mesto Archangel", nebo tak nejak.

   Vymazat
  2. Archangelsk! Je to... chtěl jsem napsat, že je přibližně mezi Moskvou a Novoprdelskem, ale v tuto chvíli vlastně může být kdekoliv.

   Vymazat
  3. Archangelsk Gabrielsk je mezi Novoritskem a Dil Do Deskem.

   Vymazat
 4. A to ještě není všechno. Z jednoho z těch pohyblivých měst se utrhl hodinový hotel, který v té hodinové válce zběsile jezdí a vyhýbá se městům, která jej chtějí sežrat. Velí mu čínský pirát Le On Bil Bo a pohonem jsou ošoupaná dilda, která se spalují v kotelně. Méně v traileru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další, kdo se snaží uniknout zkáze je obří motocykl značky Pr(a)ga, který má schopnost být všude první.

   Vymazat
  2. Ten to ale bohužel nezvládl. Nepřizpůsobil svou jízdu stavu vozovky, narazil do Istanbulu a potopil se v Beringově průlivu. To je další významný rys tohoto filmu. Obyvatelstvo každého města demokraticky hlasuje, kam město pojede na jaře, na podzim a tak dále. Jednou se stalo, že Berlín, Stockholm, Paříž a Londýn byly natlačeny kolem Mekky. Ale nebylo dost vody, tak he chalífa brzy rozehnal.

   Vymazat
  3. Svět je pouze hodinový hotel a můj pokoj je studený a prázdný...

   Vymazat
  4. Mňága nikdy svět úplně nepochopila. Svět sice JE zavšivený hodinový hotel, ale zároveň je i velmi mnoha jinými věcmi, přestože často nepodloženými. Já sám jsem cestou sem spatřil dvě zcela nepodložené věci.

   Vymazat
  5. A ty nepodložené věci byly aspoň myté, nebo nemyté?

   Vymazat
 5. Kdyby tak radsi zfilmovali neco od china mieville, treba zeleznou radu, kolejmori....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kristova noho, jenom to ne. Když dokázali takhle zprznit relativně přímočarou a jednoduchou knihu, co by asi udělali s takovým Miévillem?

   Vymazat
  2. Promin mas recht. Ja jsem si predstavoval, ze by to natocil nekdo, kdo by to nezkurvil.

   Vymazat
  3. Jak by mohla v Hollywoodu dopadnout divoká sex aféra tlustého černocha se sochařsky nadanou insektoidní samicí? Nikdy dobře.

   Vymazat
  4. Snad ani není možné, aby někdo v drahé produkci zpracoval např. divoký sexuální vztah tlustého černocha s broučí sochařkou nezkurveně.

   Vymazat
  5. I v Hollywoodu točí porno...

   Vymazat
  6. Je treba se smirit s tim, ze kazdy pribeh ma nejake idealni medium. Neni treba delat live-action adaptaci kazdeho komixu a knizky.

   Vymazat
 6. Toto je kvalitni recenze. Mel jsem z filmu uplne stejne pocity, jen bych to asi neumel tak pekne zformulovat.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak jít nebo nejít? Kua, kde je Filmový Znalec, Chlebec a Horák, když je člověk potřebuje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja som to ešte nevidel, možno tak o rok na HBO. Ale mám komentár k Zrodila se Hvězda s Gagou a Cooperom. Skvelý film, skvelý originýlny soundtrack, poplačkal som si.

   Vymazat
  2. p.s.: Nenašiel som tu recenziu. Zasiahlo ma to podstatne viac ako Bohemian Rhapsody. Odporúčam ;-)

   Vymazat
  3. Da faq? https://www.fffilm.name/2018/10/recenze-zrodila-se-hvezda-2018-star-is.html

   Vymazat
  4. Romane, kontrolní otázka: plakal jsi i u La La Landu?

   Vymazat
  5. Grime: Nie. Nevidel som ho. Mal by som?

   Anonymni: diky. Kuknem. Nepozeral som moc dozadu.

   Vymazat
  6. Já jsem to už nemohl vydržel a rozplakal jsem se tady a teď. Úroveň diskuze evidentně kolísá podle toho, zda diskuzi moderuje umělá nebo lidská ehm ... inteligence. Dle mého úsudku od Fugy moderuje výhradně Fuka. Což takhle napsáno působí až mysticky a možná to má i nějaký skrytý význam. Nicméně samotná diskuze stojí za starou Bellu.

   Vymazat
  7. Romane, já nevím. Neviděl jsem. Ale patří to k té Gaze (nemyslím pásmo Gazy, ani odmotané pásmo gázy, ale lejdy babu Jagu Gagu) a i k té rapsódii. Ale pochopitelně všechno závisí na tom, jestli máš rád Landu.

   FurtHigh: myslíš Parabellum?

   Vymazat
  8. 1.Diskuze je tu v současné době proto, aby se věnovala filmům, eventuelně chválila recenzenta za jeho přínosné a obohacující postřehy.

   2.Pláč je dle mínění psychologů terapeuticky přínosné chování, které odbourává nadměrný stres.

   Souvislost bodu jedna a dvě je zcela náhodná a nikdo tím nic nemyslel.

   Vymazat
  9. Ajuga
   Teď jsem se dojetím rozplakal podruhé. A očistí se od všech negativních čaker. Díky doktore!
   Grim
   Vzhledem k námětu filmu bych to viděl spíš na výkřik zlého Huga "ParaBolla!"

   Vymazat
  10. Já myslel spíš takovou tu starou parabellku, kterou nosívají Grammar-Nazis od hodnosti Obergrammarführer nahoru. A já také hlasuji pro pláč. Není nad to, poplakat si a odbourat nadměrný stres před vlastní popravou pistolí Parabellum.

   Vymazat
 8. Hmm... podla deja to znie ako Lego The Movie :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na lego movie nesahat, to dávalo po všech stránkách smysl (https://www.fffilm.name/2014/01/recenze-lego-pribeh-lego-movie-100.html).

   Svět je tam vysvětlený velmi explicitně.

   Vymazat
  2. :( A při tom knížka je opravdu fajn a mám ji rád ... měl jsem z toho obavy :(

   Vymazat
 9. Vskutku podrobna analyza filmu, aj popkulturne odkazy a tak. Je vidiet, ze autor sa naozaj vyzna. Fuka nerozmyslal si nad tym, ze by si zacal pisat recenzie? Mohol by si na to mat nejaky blog kde by sa o tych filmoch rovno aj diskutovalo. Urcite by to bola hodnotna diskusia k teme ktorej by sa rady zucastnili aj mladsie rocniky a kludne aj matky s detmi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "...matky s detmi."

   Tak to může psát na Mimibazar.

   Vymazat
  2. Jestli bude pan Hvězdný Rytíř prchat ze Slovenska po vítězství Kotleby v prezidentských volbách, nabízím gauč!

   Vymazat
  3. Byvam v Prahe a k Fukovi do Vysocan to mam co by termalnym detonatorom dohodil ...
   Ale pokial mas pekny sestru tak navstivim vas gauc. Opakovane.

   Vymazat
  4. A mohou i truchlící matky bez dětí, případně vdovy?

   Vymazat
 10. Williame, Williame. Ty si koleduješ aby tě brzy Centrální Mozek Lidstva smazal!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale prosim ta, tu sa otvorene rozprava o intimnych veciach. Kto by tuna nieco mazal?

   Vymazat
 11. dneska jsem byl na animovanem spidermanovi a cekal jsem pruser....ale kupodivu maji negri sveho pavouciho muze a jeste to bylo vtipne.
  petre, mel bys jit.....

  OdpovědětVymazat
 12. Tvl a to jsem si říkal, že se na to zase Mirka vysrala a ono ejhle! Recenze a hodnocení je (skoro!) stejný. Sad Panda

  OdpovědětVymazat
 13. Vyborne Frantisku, opet mam pocit, ze si tento blog nepredplacim nadarmo. Bude-li se uroven recenzi i nadale vyvijet takto pozitivnim smerem, hodlam od pristiho roku zvysit bulvovne! Tak se drzte!

  OdpovědětVymazat
 14. Odpovědi
  1. Až na to, Kveru, že v tom článku autor použil neexistující "kolerují". Má být "korelují" a viděl bych to na varovný výstřel do hlavy. Aby příště už takové věci nedělal.

   Vymazat
 15. Franto, nebude recenze taky na film Conan od O'Briana?
  Potěšilo by to, alespoň bych věděl jestli půjdu.

  OdpovědětVymazat
 16. Office topic. Holyvůdi mají problém. Kvůli 10 let starému vtipu homosexuálech rezignoval moderátor. Nepomohlo mu že je černoch. Kdyby věděli jaký edgelord to tu občas překládá, tak to tu budou muset nejspíš humanitárne vybombardovat.

  OdpovědětVymazat
 17. Franto, vidíš za co můžeš? Už i Fico to od tebe kopíruje!
  https://www.e15.cz/zahranicni/fico-chce-slovakum-zakazat-anonymni-diskuse-na-internetu-1354428?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

  OdpovědětVymazat
 18. Pro FF: Předloha je decentní dystopická scifi pro teeny a týnky z dob, kdy ještě scifi/fantasy pro teens nebyly až takové milky na peníze. Městský darwinismus je jen fancy slovo pro staré dobré "silnější pes mrdá" aneb rozebere menší město na součástky aneb starý dobrý echt kapitalismus říznutý imperialismem. V opozici jsou lidé, kteří neměli na krásné nové stroje a utekli do hor, kam se kapitalistická horda drandící v pohyblivých městech přístupnější terén nedostane. Ovšem ve hře je i starý artefakt, který by mohl zvrátit rovnováhu a rovněž dívka, které by hlavní hrdina rád něco provedl, i když vzhledem ke svému věku má jen velmi neurčitou představu, co vlastně.
  Knihy vyšly jako trilogie, druhý díl navazuje přímo, třetí díl se odehrává až po letech, kdy už hlavní hrdina ví, na co jsou ženy (aby vám nasadily chomout).
  Nezbývá než doufat, že další autorova série K prstencům Saturnu nebude nikdy adaptována, protože ta by díky své hravé atmosféře alá malý princ trpěla ještě víc.
  Čímž se dostáváme k otázce, zda Peter Jakcson půjde do nebe za adaptaci Pána prstenů nebo do pekla za to že spustil lavinu hollywodských adaptací.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.