29.12.18

Recenze: They Shall Not Grow Old - 90%

(Tento film není a nebude v našich kinech!)

Tyto dny svátečního klidu jsou ideálním časem ke zhlédnutí druhého nejbrutálnějšího letošního filmu (po Backstage). Je jím unikátní dokument Petera Jacksona z první světové války, nazvaný They Shall Not Grow Old ("Nikdy nezestárnou").


Tento letošní film je unikátní v mnoha ohledech. Nemá žádného vypravěče a jen pár vysvětlujících titulků. Celý pozůstává z autentických vzpomínek skutečných řadových vojáků, kteří se zúčastnili za první světové války bojů na frontě. Slyšíme skutečné nahrávky jejich hlasů (pořízené samozřejmě před mnoha desetiletími, nikoliv letos), aniž by nám bylo vysvětlováno, kdo zrovna mluví (mluvčí se často střídají po jedné větě a je jich mnoho desítek). Bylo by to dost zajímavé, i kdyby to nemělo žádný obrazový doprovod, neboť je to dobře sestříhané a zní to (nepřekvapivě) extrémně autenticky a osobně, v příkrém kontrastu s tím, jak je válka zobrazována ve většině hraných filmů.


Tyto monology jsou doprovázeny starými fotografiemi, plakáty a autentickými záběry, které jsou pochopitelně černobílé, němé, velmi poškrábané a poskakující.

Po 25 minutách se vyprávění přesune ze zázemí na frontu a v tu chvíli Jackson vytáhne svůj hlavní trumf: Obraz se změní na širokoúhlý, získá barvu a všechno začne vypadat, jako kdyby to bylo natočeno nejlepší kamerovou technikou někdy okolo 40.–50. let minulého století. S prostorovým zvukem a v plynulých 24 snímcích za sekundu.Uvádí se, že Jacksonův tým stařičké záběry "zrekonstruoval", ale to není úplně přesné. Mnohé v nich muselo být vzhledem k brutálnímu poškození "vytvořeno z ničeho" a "domyšleno", takže prakticky neexistuje žádná scéna filmu, ve které by nebyla hromada digitálních efektů. Pokud víte, kam se koukat, celkem snadno odhalíte množství pohyblivých "cut & paste" masek, kdy občas hlavy vojáků trochu divně plují, aniž by se pohybovaly oči a ústa, občas se statické pozadí trochu divně digitálně "přelévá" a podobně. V nových Avengers by takové "odfláknuté" triky byly nepřijatelné, ale v tomto případě jsou zcela dostačující k navození unikátní atmosféry, kdy nám připadá, jako bychom byli přímo v zákopech, slyšeli autentické zvuky v pozadí (všechny samozřejmě vytvořené dodatečně, od nuly) a viděli všechno v poněkud vyblitých, ale přesto křiklavých barvách (nejsem si jistý, jestli Jacksonovým záměrem bylo imitovat autentický starý filmový materiál, nebo dodatečnou kolorizaci jako z 90. let).

Na záběrech samozřejmě nevidíme tytéž vojáky, které slyšíme mluvit, ale všechno je sestříháno tak kvalitně, že souvislost je většinou jasná a dobře fungující. Vzhledem k náročnosti filmového natáčení před 100 lety se bohužel nedochovalo mnoho záběrů, na kterých by byl vidět přímo boj, takže si při vyprávění o útocích na bodáky a odstřelování Jackson vypomáhá dobovými, vhodně sestříhanými obrazy a plakáty. Když pamětníci víceméně nevzrušeně vyprávějí o tom, jak někdo někoho probodl a lezla z něj střeva, je to extrémně brutální, i když to na plátně nevidíme. Ale upozorňuji, že uvidíme docela dost následků války, které nemusí každý divák snést (krev, zranění, smrt, omrzliny).

They Shall Not Grow Old je unikátní způsob, jak vidět první světovou válku způsobem, kterým ji nemohl vidět nikdo dnes žijící. Je to doslova nový život, vdechnutý starým střípkům vzpomínek, a působí extrémně autenticky.

Tento film u nás bohužel nebude uveden, ale dá se sehnat v BluRay kvalitě na různých nosičích (s anglickými titulky). Když si ho budete legálně shánět, dejte pozor, abyste si sehnali správně formátovanou verzi. Film je širokoúhlý, takže prvních 25 minut je po stranách hodně černé, a až pak se obraz roztáhne na plný formát. Pokud máte verzi, která není širokoúhlá, chybí vám polovina obrazu!

42 komentářů:

 1. Název je parafrází na Gandalfovu hlášku "You shall not pass", což asi došlo hodně lidem, já na to ale přišel sám a měl jsem v tu chvíli radost. A shlédnout se píše se Z.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim, ze to s tou Ganadalfovou hlaskou ma spolecneho asi tolik jako s texty od Manowar, ale to samozrejme nic neubira na kvalite dokumentu nebo tveho komentare.

   Vymazat
  2. LOL, buď v klidu, myslím, že na tuhle blbost jsi přišel jenom ty

   Vymazat
  3. Nn, mě to napadlo taky :-D

   Vymazat
  4. Je to trochu jinak, já si po každém shlédnutém, nebo i zhlédnutém, filmu čtu sekci Trivia na IMDB, a tam píšou tohle - The title is a slight mis-quotation from the poem "For the Fallen" by Laurence Binyon, who wrote "They shall grow not old". Peter Jackson has chosen to put the words in a more logical order, in contrast to Binyon's "Yoda-like" poetic word-order.

   Vymazat
 2. Tak holt zase nejdu. Ale zrovna na tohle bych sel, kurva

  OdpovědětVymazat
 3. a konec je dokonceny? Mohla by byt trilogie svetovych valek

  OdpovědětVymazat
 4. Mocný oblouk překonávající propast času. Vezmeš si třeba příklad a začneš také rekonstruovat, Františku? V devadesátkách jsi mi byl bohem, jak Tě mám vnímat v tomto století? Díky, LoneWolf

  OdpovědětVymazat
 5. Poláci udělali DVD s restaurovanými záběry z Varšavského povstání už před pár lety:
  https://www.knihydobrovsky.cz/chteli-jsme-byt-svobodni-pribehy-z-varsavskeho-povstani-1944-dvd-667507

  OdpovědětVymazat
 6. Nebude v kinech? Ja to normalne vidim v programu na leden...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V jakem programu kde? V planu Unie filmovych distributoru neni: http://fuxoft.cz/premiery/

   Vymazat
  2. V te tabulce na tom tvym odkazu to tam take nevidim, ale to je jen nejaka tvoje, zjevne nekompletni, tabulka. Asi spatny skript...

   Vymazat
  3. Muj skript to bere z tohohle XLS, kde to taky nevidim: http://ufd.cz/plan-premier-ufd-c-502018

   Vymazat
  4. V OKU to kazdopadne promitaji a ma byt pote i beseda s historikem z VHÚ.

   Vymazat
  5. V programu OKA to nikde nevidím - pokud se to tedy nepromítá pod rafinovaným českým názvem Stres, bůček & terapie... (?)

   Vymazat
  6. Ano, v Oku a navazující besedu vede doktor Stehlík, ale poopravím, že na VHÚ už nepůsobí, nicméně vojenskou historií se zabývá i nadále.

   Vymazat
  7. Odlom hrot své dobroty a kápni božskou: kdy to má být? A přihodit bys moh taky nějaký odkaz do webu.

   Vymazat
  8. Odkaz? Není problém!

   zde

   Vymazat
  9. Ďk. Lehce off topic, ale nešť. A něco o té záhadné akci v Oku by nebylo?

   Vymazat
  10. Nechápu, co by mělo být na besedě záhadného? A jak jako off topic? Jako sorry, ale neznám v Česku nikoho erudovanějšího na vojenskou historii. A navíc dr. Stehlík dovede vyprávět opravdu poutavě. Za návštěvu stojí jakákoliv jeho beseda/přednáška.

   Vymazat
  11. tomeek asi myslel odkaz na přednášku v oku, ne na Stehlíka

   Vymazat
  12. Tak to opravdu nevím, co Tomeek myslel nebo nemyslel, neznám ho a do hlavy mu opravdu nevidím.

   Vymazat
 7. Prvni svetova valka je valka DOKONCENA !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Německo splatilo poslední část reparací v roce 2010, tedy mu to trvalo nějakých 92 let než byla válka dokončená.

   Vymazat
  2. WW1 byla ukoncena formalne v roce 1919 Versaillskou mirovou smlouvou. Nejaky reparace do toho netahej.

   Vymazat
 8. Podle judikatury ESD někdy kolem roku 2013 není možné pořizovat pro osobní potřebu kopie děl, ke kterým nemám žádnou licenci - což mi mmch. přijde celkem logické. ESD se ve stejném rozsudku opřel i do poplatků za paměťová média, takže se o rozsudku moc nezmiňuje ani OSA :).

  OdpovědětVymazat
 9. ".. kterýmji nemohl vidět nikde dnes žijící."
  Ach jo, recka dobrá, ale zas si to po sobě nepřečet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A shlédnutí na zhlédnutí taky neopravil.

   Vymazat
  2. Vida, už je opraveno. Naše práce není marná!

   Vymazat
 10. ESD, to jako elektrostaticky vyboj?!

  OdpovědětVymazat
 11. Jak tento film, tak také Silvestr nás upomínají na to, že směřujeme k nevyhnutelné smrti. Ale ještě tam nejsme. Tak šťastný nový rok!

  OdpovědětVymazat
 12. NOVOROCNA SLOVENSKA PRGA !!!! (snad ju umela a ludska inteligencia ponecha)

  1.1.2019

  PF FF a priatelom :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hlavně Apokalypsa 1. světová válka a spol.

   Vymazat
 13. To mi připomíná seriál Apokalypsa 2. světová válka z roku 2009. Taky se skládal výhradně z restaurovaných záběrů...

  OdpovědětVymazat
 14. Bude recenze na Bird Box nebo Bandersnatch? Obzvlášť Bandersnatch by František coby milovník Black Mirror a tvůrce her pro ZX Spectrum mohl patřičně zhodnotit.

  OdpovědětVymazat
 15. A ty audiozáznamy jsou jenom od anglicky mluvících vojáků?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohled očima poddaných císaře Viléma nebo cara Mikuláše by byl nepochybně stejně zajímavý, ale na východ od lamanšského průlivu zřejmě záznamová technika nefungovala dost spolehlivě, pokud vůbec.

   Vymazat
  2. Ajuga: Z toho, jak znějí ty hlasy pamětníků, bych řekl, že se ty komentáře nahrávaly, když už byli hodně staří (a Vilém a Mikuáš byli dávno po smrti). Tomu by odpovídala i velmi dobrá technická kvalita těch audio nahrávek.

   Vymazat
 16. Pokud budete legálně tenhle film pořizovat na různých nosičích, kupte si rozhodně verzi jejíž název začíná BBC.... Řeší to ten problém, na který FF poukazuje v recenzi.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.