14.12.18

Recenze: Spider-Man: Paralelní světy [Spider-Man: Into the Spider-Verse] - 90%

Když Kingpin spustí ve své newyorské laboratoři nebezpečný experiment, naruší se tím časoprostor a do současného New Yorku se propadne několik alternativních Spider-Manů z alternativních světů. Například černobílý Spider-Man z roku 1930, japonská kawaii Spider-školačka z roku 3000, nebo Spider-prase. Ano, Spider-prase.

Ti všichni musí s "hlavním Spider-Manem" Peterem Parkerem a "novým mladým Spider-Manem" Milesem Moralesem Kingpina zastavit a dostat všechny Spider-bytosti zpátky do jejich dimenzí.

(Pro hnidopichy: Předchozí dva odstavce nejsou úplně pravda, ale nechci vám zkazit některé zásadní zvraty.)


Tento animovaný film režírovalo několik lidí, které pravděpodobně neznáte. Důležitější je, že u jeho zrodu stáli Phil Lord a Christopher Miller, kteří mají na svědomí Lego Movie nebo (obě) Jump Street. A podobně jako v Lego Movie se i v tomto filmu vzácně hladce snoubí vizuální nabušenost a šílené tempo vtipů s pomalejšími, dojemnějšími pasážemi.


Jsem rád, že se i v roce 2018 může někomu podařit přijít s novou filmovou stylizací, která tu dosud nebyla. Většina záběrů je originální kombinací grafiky, která vypadá jako ručně kreslená (s texturami jako z papírových comicsů) a "skoro reálných" CGI modelů. Pohyby kamery (kterých je hodně) jsou většinou animovány s plnou jemností, zatímco se postavy na tomto dynamickém pozadí pohybují schválně "trhaně", jen ve 12 snímcích za sekundu, a všechno zásadně bez motion bluru, takže to trochu připomíná ruční animaci. I když je samozřejmě všechno stoprocentní CGI.

Tím ale stylizace nekončí. Vyskakující "comicsové bubliny" nebo písmena, tvořící citoslovce, jsou pouhou počáteční ochutnávkou, a téměř každá scéna obsahuje něco vizuálně nápaditého, odvážného a nestydím se říct obdivuhodného. Tvůrci se třeba kdykoliv mohou rozhodnout skokově změnit celou barevnou paletu, prostě "protože se to tak do téhle scény hodí". A mohou se obzvlášť vyřádit, protože s přibývajícími minutami přibývá "glitchů", kdy do "normálního New Yorku" prosakují kusy těch alternativních.Navíc je většina scén bezchybně napsána a "zahrána", takže se například vztah Milese a jeho otce podaří věrohodně načrtnout během tří minut (na rozdíl od Aquamana, kde se za 140 minut podaří věrohodně načrtnout pouze vztah hlavního hrdiny a jeho porostu hlavy).

Také jistě stojí za zmínku, že nový Spider-Man úspěšně bojuje proti sexismu, rasismu, xenofobii a podobným věcem prostě tím, že v něm jsou výrazné, dobře napsané, inteligentní ženské postavy, nebo že rodiče hlavního hrdiny jsou černoch a portorikánka, přičemž na to film nijak specificky nestrhává pozornost. Prostě to tak je, není na tom nic divného, a je to mnohem působivější, než když je Black Panther superhrdina především proto, že "odkaz předků a we wuz kangz".

A nechybí samozřejmě spousta vizuálních i dialogových vtipů, z nichž některé jsou dost sofistikované (a nepochopitelné dětem), a jiné naopak velmi dadaistické. Včetně toho, že si dělají legraci z různých jiných inkarnací Spider-Mana a z různých jiných studií (například když si Spider-prase není jisté, jestli nebude mít problémy s právníky, když použije větu "That's all folks!").

To nejméně zajímavé a nejméně překvapivé v celém filmu vlastně jsou všechny ty skoky a rvačky. Což je u comicsového filmu velikánská pochvala.

Spider-Man - Paralelní světy nejenže není výhradně pro dětičky, ale je to nejlepší superhrdinský film přinejmenším od Logana. A všichni máme to velké štěstí, že se dá v našich kinech vidět i v titulkované verzi. Protože si nedokážu ani teoreticky představit, jak by ty skvěle plynoucí dialogy a monology mohly fungovat v českém dabingu...

P.S: Různé věci ve filmu jsou variacemi a updaty různých věci v existujících Spider-Man comicsech, ale i pokud jste například nikdy dříve neslyšeli jméno "Miles Morales", nijak moc to nevadí.

P.P.S: Rozhodně počkejte až do konce závěrečných titulků.

36 komentářů:

 1. Právě slavím hattrick - a přesně toho, co si myslíte. Závist vítána.

  OdpovědětVymazat
 2. Maje děti, musel jsem na dabovanou verzi a jakožto odpůrce dabingu musím napsat, že jsem úplně zapomněl, že poslouchám češtinu a ne originál. Dabing za mě bezvadnej. Na potitulkovou scénu jsem nepočkal, můžeš napsat se spoiler tagem, co tam bylo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (SPOILER) Na konci je tato scéna (upravená): https://knowyourmeme.com/memes/spider-man-pointing-at-spider-man

   Vymazat
  2. Jakozto odpurce dabingu beru děti na originalni zneni aby i děti byli odpurci dabingu... Občas něco vysvetlis ale funguje to...

   Vymazat
  3. Dcera bude mít v lednu 4 roky. Díky za radu ;-)

   Vymazat
  4. Děti mě na to dneska vytáhly a musím říct, že super. Film i dabing.

   Vymazat
 3. Ježíši, Franto, vždyť je to zase jen o té vymyšlené postavičce v trikotu, jejíž dlaně produkují sperma!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jenom někdy, někdy má zápěstní spermomety.

   Vymazat
  2. Zrovna jsem se chtěl zeptat, zda bude ten Spidermen, kterého všichni tak chválej, i když FF v podstatě jen potvrzuje vše, co už jsme o tom četli jinde.
   Co bys chtěl Grime, Romu od Cuaróna?

   Vymazat
  3. Chtěl bych spoustu věcí, třeba za jedno dopoledne vyčistit celý Tichý oceán od mikroplastu, pak si dát k obědu vepřové s pivem v nějaké židovské restauraci poblíž Kaaby v Mekce, odpoledne usmířit Turky s Kurdy a ještě před večeří vyřešit potravinový problém v Jižním Súdánu. Pak bych papeži asistoval při slavnostním otevření jeho nového stripclubu v Římě a po návratu domů na svůj ostrov v Karibiku, zatímco bych si nařizoval budíka na šestou, bych přísně nařídil patnácti pornohvězdám, které by se mnou sdílely mou dvousetmetrovou postel, aby mě za žádnou cenu nebudily, protože zítra mě čeká podobná rachota.

   Vymazat
  4. Pro nás, kteří trávíme čas výhradně povalováním se v křesle a delikátním popíjením čaje, je velmi uklidňující vědět, že někdo tvrdě pracuje.

   Vymazat
 4. Grim!

  Jinak recenze trochu nuda, film určitě nestáhnu. Raději něco jiného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čemu se divíš, vždyť je to logické: Spiderman je zjevně mužského pohlaví; má těsný trikot; nicméně žádné pohlaví mu vidět není; ergo musí produkovat sperma na jiném místě těla. QED.

   Vymazat
 5. Pěkná recenze, gratuluji autorovi!

  OdpovědětVymazat
 6. Odpovědi
  1. Chochole je sračka. Nejdu

   Vymazat
  2. To pochopitelně jsem. Ale mě taky nikdo nevychvaluje, jakej jsem úžasnej film.

   Vymazat
 7. A nebylo těch spidermanů už dost? Nechápu, proč Hollywood pořád chrlí další a další.

  OdpovědětVymazat
 8. V tejto recenzii niesu dva krat napisane mena, aspon raz z toho kapitalkami a zvyraznene. Podla mna to bola super vec lebo citatel si az do konca recenzie pamatal mena. Malo by sa to vratit.

  OdpovědětVymazat
 9. Je to TEN Spajdrvepř, nebo jakože Spiderprase?

  OdpovědětVymazat
 10. Logan je výborný film, stejně jako Lego příběh. Už se těším do kina.

  OdpovědětVymazat
 11. Podle popisu to je pro třicetileté mladíky s ADHD

  OdpovědětVymazat
 12. Je to tak, že Spider-prase (Spider-Ham) nemá nic společného se Spider-vepřem (Spider-Pig), nebo je tam nějaká spojitost?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli myslíš s tím trapným vtipem z trapných filmových Simsoyů, tak nemá.

   Vymazat
  2. Peter Porker je předlohou pro Spider-vepře, takže má.
   Gabriela

   Vymazat
 13. Rakovina nebo vězení, vždyť je to jedno:

  Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let.

  OdpovědětVymazat
 14. Nesel bych ani za zlaty spider-prase. Komiks se superhrdiny - paneboze i v 15ti bych si na tom pripadal trapně. Ovsem chapu, ze pro FF s mentalním vekem kolem 10 let je to pecka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vole a jak si musel připadat Jirásek, když psal Starý pověsti český. Horimír s Šemíkem jak skáčou ze skály - vždyť se museli přece zabít, ne? Nebo Bivoj s kancem, kterýho chňapl za uši. Kravina přece. Jo a ještě ti egyptší bohové? Jako fakt šakalí hlava? Orlí hlava? Bůh slunce. Bych si připadal trapně se k nim modlit, vyrývat jejich obrazy do kamene nebo jim stavět chrámy.

   Vymazat
  2. A na pohádky taky nekoukáš? Tohle bylo něco takového ;-)

   Vymazat
 15. Sem by mal niekto nasmerovať Verbala, to by bola diskusia.

  OdpovědětVymazat
 16. Mladych uz televizor a toboz kino neberie. Je otazkou casu kedy herci a kina skrachuju. Som rad, ze ja som si tu dobu filmov mohol naplno uzit.

  OdpovědětVymazat
 17. S recenzi souhlasim.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.