28.6.18

Recenze: Sicario 2: Soldado [Sicario: Day of the Soldado] - 70%

V USA provedou teroristický útok radikální islámští teroristé, které tam propašoval mexický kartel. Americká vláda proto pověří CIA agenta Joshe Brolina, aby velmi neoficiálně poštval mexické kartely proti sobě. A Brolin pověří Benicia del Tora, aby unesl dceru jednoho z šéfů kartelu (aby to vypadalo jako že ji unesl konkurenční kartel). Také velmi neoficiálně. A pak se to všechno totálně podělá. (A Emily Bluntová se nikde ve filmu nevyskytuje a nikdo ji nezmiňuje.)


První film Sicario dle mého názoru řekl k tématu boje s kartely všechno, co bylo potřeba říct. A řekl to zatraceně stylově. Dvojka nám o brutalitě a marnosti toho všeho říká znovu totéž, říká to vpodstatě stejně a neříká to tak řemeslně skvěle, jako jednička.


Není to špatný film. Některé sekvence jsou skvěle atmosférické (především ty, ve kterých skoro jistě víte, že se každou sekundou stane něco velmi nepříjemného). Celkově ale vizuální stránka, audio (hudba i efekty), režie ani scénář na první Sicario nemá. Ne že by byly podstatně horší, ale rozhodně jsou všechny tyto aspekty slabší.Herecky nejvíce exceluje šestnáctiletá holčička (ta z posledních Transformers) v roli unesené dcery, která je dost badass. Brolin a del Toro se také dost snaží, ale scénář je nutí dělat hodně nepravděpodobné věci a absolvovat mentální proměny, které jsou u profesionálů jejich kalibru opravdu těžko uvěřitelné. Riskují desítky nevinných životů, aby v rozporu s rozkazy udělali něco, co pro ně má symbolický význam vyššího dobra, ale přinese to další mrtvé.

Také mám silný dojem, že bylo něco dodatečně přestříháváno, protože některé zvraty a náhody působí až nepříjemně divně. Např. celý motiv islámských teroristů je záhy po začátku filmu zcela opuštěn a až ke konci proběhne jeden velmi stručný dialog, který se ho snaží nějak vysvětlit (neuspokojivě). Nebo: Chlapík je zdánlivě mrtvý, má prostřelenou hlavu, ale probere se, na pokraji smrti se plazí pouští, krev z něj teče proudem, a najednou (jedním střihem) je u automobilu, který se dle logiky předcházejícího děje musel nacházet mnoho kilometrů (spíš desítek kilometrů) od něj.

Druhé Sicario vlastně nemá nijak uzavřenou zápletku a skoro působí jako pilot k novému plánovanému seriálu. A možná to nebude špatný seriál.

45 komentářů:

 1. Kdyz ma ten film neuzavrenou zapletku, je DOKONCENY nebo NEDOKONCENY? Nezmate to Leona, az se zas prokouse ze sklepa?

  OdpovědětVymazat
 2. Recenzi jsem necetl, protoze me zajima pouze to, jestli je film DOKONCENY. Leone?

  OdpovědětVymazat
 3. Dostal mě termín „šestnáctiletá holčička“ :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda je, že nedávno to bylo:
   Čtrnáctileté nuzné sexy děvče s perfektním líčením a perfektnějšími prsy bojuje za záchranu Transformerů protože mu jiní Transformeři zabili rodinu

   Vymazat
 4. Ja si nemuzu pomoct, ale jednicka byl jeden z mala filmu co jsem nedokoukal. Prislo mi to jako strasliva nuda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bola. Uplna kokotina vacsinu casu, ale pre teplakov dobre.

   Vymazat
  2. Ano, jednička je pěkně natočená mrcasina.

   Vymazat
  3. Jako mrcasina nebyla špatná, ale film nic moc.

   Vymazat
 5. Pokud jste viděli Bony a klid 2, tak na tohle nechoďte. Je to horší film.

  OdpovědětVymazat
 6. STOJÍM VE FRONTĚ U POKLADNY A UŽ CHCI KOUPIT LUPEN, ALE POŘÁD KURVA NEVÍM, JESTLI JE TO FILM DOKONČENÝ NEBO NE. LEONE?

  JEŠTĚ PĚT MINUT A MŮŽU JÍT ROVNOU ZPÁTKY NA AUTOBUS DO LIDIC!!

  OdpovědětVymazat
 7. Z těch pochvalných věcí, které jsem o jedničce slyšel a četl, mi připadalo že je to realisticky pojatý film. A z tohohle popisu zjišťuju, že to tak nebude. Ještěže jsem se na ni nepodíval, bylo by to zklamání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se podívej (na jedničku), třeba se ti to bude líbit - je to vcelku dost realistické a na první pohled superfilm. Já osobně ale začínám pochybovat o režiséru Denisu Villeneuvem. Ty jeho (novější) filmy jsou perfektně udělané, ale většinou jsou o hovně nebo o policajtech a podobnejch vládních složkách. No love for that.

   Vymazat
  2. Především si pojďme říci, že žádný film není realistický - všechno jsou to pohyblivé obrázky. I dokumenty. Jednička Sicario se mi celkem líbila, přesněji řečeno mě její sledování nenudilo ani neuráželo. Jinak mám ale rozporuplné pocity z jiných tří filmů, které jsem od Villeneuva viděl (Incendies, Enemy, Arrival) - poutavý příběh a na konci zklamání.

   Vymazat
 8. frantisku, mohl bys mi nekdy napsat dopredu, ze budes postovat ? chtel bych taky mit jednou prgu. je to moje zivotni prani.
  za odmenu ti nabizim asi tera autentickych fotek a videii z meho vyletu do japonska. muzu ti to i okomentovat a roztridit aby si to mohl zaclenit do SkoroDokoncenhoDokumentu. to vse bez naroku za honorar, jen za tu prgu !!!
  a neboj, nechodil jsem po horach. prvni vylet byl do nejvetsiho sexshopu v Akihabare.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prgu si nekoupíš, tu si musíš zasloužit.

   Vymazat
  2. ... podstatné je, jestli dokâžeš stříhat. To bys pak mohl dostat měsíční právo prvního postu. Jak s ním naložíš, je tvoje věc.

   Vymazat
  3. zmanipulovaná prga korupčním jednáním neplatí

   Vymazat
  4. Na první pokus o humorný komentář zahrnující prgu a nedokončenost to celkem ujde, ale příště alespoň omez počet slov a připoj nějakou vtipnou pointu.

   Vymazat
  5. Ty krátký komentáře působí jakoby nedokončeně

   Vymazat
 9. chlapík měl prostřelenou jen hubu jako Jonák z Discolandu, s tím se můžeš plazit jako Maresjev a bejt u auta prga.

  OdpovědětVymazat
 10. Premiera filmu FUKAFUTOKYU ma k dnesnimu dnu zpozdeni 444 dnu. Minimalne 444 dnu, aby bylo jasno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teprve 444? Ty tu vyvadis, jako kdyby to bylo 4444. Pockal bych aspon na 666, to je pekne cislo.

   Vymazat
  2. Leone, ti zkratili vychazky ze sklepa? Kazdy tvuj komentar o NEDOKONCENEM dokumentu ma ZPOZDENI minimalne 72 hodin. A zpozdeni se s kazdou recenzi navysuje.

   Vymazat
  3. Premiera filmu FUKAFUTOKYU ma k dnesnimu dnu zpozdeni 446 dnu. Minimalne 446 dnu, aby bylo jasno.

   Vymazat
  4. Neni to malo Leone? Kolik ma Fuka na tom pocitadle dnu od sveho narozeni, co si naprogramoval?

   Vymazat
  5. Premiera filmu FUKAFUTOKYU ma k dnesnimu dnu zpozdeni 447 dnu. Minimalne 447 dnu, aby bylo jasno.

   Vymazat
  6. Nazdar Leone, chyběl jsi nám tu chlapče zvídavá!

   Vymazat
  7. Ne, nechyběl. Mažte oba do sklepa, konec vycházek!

   Vymazat
  8. Tak. Sklep uz je přichystán. Pěkně studený a vlhký. Tak jak máte/máme rádi. Pomůcky už čekají.

   Vymazat
  9. Premiera filmu FUKAFUTOKYU ma k dnesnimu dnu zpozdeni 448 dnu. Minimalne 448 dnu, aby bylo jasno.

   Vymazat
 11. A je on (Leon) tedy blázen nebo není? Prosim za něj o nějaké alespoň povrchní vyšetření, až se budete v tom sklepě chtít nějak zabavit

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.