20.6.18

Recenze: Jurský svět: Zánik říše [Jurassic World: Fallen Kingdom] - 60%

Ostrov, na kterém se nachází dinosauří park (před několika lety opuštěný lidmi), má být během několika dní zničen sopečnou erupcí. Claire (Bryce Dallas Howardová) a Owen (Chris Pratt) se tam vydávají na popud tajemného milionáře (James Cromwell), aby co nejvíce dinosaurů zachránili a odvezli do nové rezervace, kde by se mohli dál množit, nerušeni lidmi.

Další děj je poněkud spoileroidní, ale je to naplno řečeno v trailerech, takže: Poměrně záhy se ukáže, že je to všechno jinak a že soukromá armáda chce dinosaury pochytat, odvézt do milionářova sídla a zde je prodat zlým bohatým lidem a současně z jejich DNA vytvořit nové dinosaury, kteří budou pak používáni jako válečné zbraně. Prostě jsou EVIL.


Pátý Jurský park režíroval J. A. Bayona (Sirotčinec) a některé scény se mu dost povedly. Především ty, kde jde o čirou atmosféru. Dinosaurus na zlomky vteřiny strašidelně probleskávající tmou při bouřce. Dinosauří stín na zdi. Dinosaurus nořící se z temného tunelu. Dinosauří dražba / módní přehlídka. Některé z nich jsou velmi fajn a většinou je na nich vidět, že film byl hodně drahý. Triky jsou většinou bezchybné a nápaditost, s jakou jsou natáčeny brutální scény (včetně detailního ukusování lidských končetin) tak, aby výsledek mohl být přístupný americké mládeži, je obdivuhodná.

Bohužel, scenáristé si příliš záležet nedali, takže ať se Bayona snaží sebevíc, nedokáže z toho celého produktu vykřesat nic víc než působivé ojedinělé scény. Pouze scény. S postavami, které vás nudí, protože jsou šablonovité, nezajímavé, v horším případě otravné. Jediný Chris Pratt dokáže občas udělat správně fungující suchý humor a není při tom trapný. Čímž se liší od úplně všech ostatních v tomto filmu. Ti totiž buď humor vůbec nedělají, nebo jsou při tom trapní (dva žertovní/sexy mladí lidé, kteří Claire a Owena na ostrov doprovázejí).Scenáristická bezradnost se projevuje už tradičně tím, že všichni dobře placení elitní profesionálové ve filmu (vojáci, vědci, ochranka) dělají svou práci tím nejhorším možným způsobem, aby mohly vznikat dramatické situace. Ať se utíká nebo plíží jakýmikoliv prostředími, všechno to tady už bylo. A tím nemyslím "v jiných amerických filmech", ale "v jiných dílech Jurského parku". Opět se objeví "nový, mnohem hroznější dinosaurus než všichni před ním". A všichni se ho strašně bojí, i když nevypadá o nic strašidelněji než ti ostatní. Opět se dozvídáme, že pod obyčejným miliardářským sídlem byla postavena třípatrová supermegalaboratoř a luxusní aukční síň, aniž o tom věděl majitel domu a jeho vnučka, kteří v tom domě celou dobu bydleli! A tak dále a tak podobně...

Samozřejmě, první Jurský park taky neměl bůhvíjak chytrý scénář. Ale měl dinosaury, kteří tehdy byli něco nového a na plátnech nevídaného. Ta doba je dávo pryč a dneska už samotní dinosauři nestačí. Zánik říše hodně sliboval, ale nic nového nepřinesl a na samotném konci opět slibuje, že "příště už to bude opravdu super, to budete teprve koukat" (některé úžasné záběry v traileru jsou z úplně posledních minut filmu). To jsem zvědav...

P.S: Jeff Goldblum má ve filmu jen malé cameo.

P.P.S: Hudba Michaela Giacchina mě zaujala podstatně méně než v předchozím filmu.

P.P.P.S: 3D je jako obvykle zcela zbytečné a v některých scénách velmi lajdácké (sledujte obrys hlavy staré služebné když Claire na začátku filmu vchází do vily).

56 komentářů:

 1. OMG, svět se otřásl, z nebe začaly padat žáby a Fuko po tejdnu a půl napsal recenzi!!!

  Jo a prga BTW.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jsou to žáby druhu bufo alvarius, dočkáme se i dalších úžasných zážitků.

   Vymazat
 2. Co se děje s 3D hlavou starý služebný? Na 3D kvůli tomu nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale mohl bys jít. Taková stará služebná ve 3D...

   Vymazat
 3. Čím víc se prodlužují intervaly mezi recenzema, tím je blíže premiéra Fukafutokiju. Teda buď. Anebo to taky může mít souvislost s venkovní teplotou ... pokud nemá doma klimu. Ale tu už má dneska každý pražák, takže je pravděpodobnější první varianta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čím menej ľudí solí bulvy, tým sú recenzie redšie.

   Vymazat
  2. Neznám jediného pražáka, který by doma měl klimatizaci.

   Vymazat
  3. V Praze klimatizace nepovolí památkový úřad, leda v praze Uhříněves.

   Vymazat
  4. Karel - ja mam. A rodice taky.

   Vymazat
  5. Diskutér - nebydlíš náhodou u rodičů v Praze Uhříněvsi?

   Vymazat
 4. Než dokončený šedesátkový hollywoodský blockbuster, to už raději nedokončený japodokument.

  OdpovědětVymazat
 5. Jestli tam nejsou obří 3D penisy, nemusí být nutně dinosauří, tak nejdu.

  OdpovědětVymazat
 6. Je to jasný, Fuku je uchylnej na starý služky (mexického původu).

  OdpovědětVymazat
 7. nikdy jsem se na jursky cokoliv nedival.
  jeff goldblum je pro me jedine pan MOUCHA.

  OdpovědětVymazat
 8. Majitel domu věděl že pod obyčejným miliardářským sídlem byla postavena třípatrová supermegalaboratoř, za prvé mluví o tom jak vznikly základy pro Jurský Park a za druhé měl svou osobní věc, k těm účelům zrejmě třípatrová supermegalaboratoř (+ prostory pro skladovaní dinosaurů apod.) byla postavena pod dohledem majitele domu.
  Zatímco "vnučka" o tom nevěděla protože majitel domu tuto skutečnost tajil z důvodu osobní věci.
  Tohle v scénaři celkem sedí. Jinak souhlas s 60%, je to takový recyklovací koncept podobně jako nový Vetřelci. Nemastné, neslané, hazející odkazy na kdysi dávný hit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to čet jako sperma(mega)laboratoř...

   Vymazat
  2. Mayers - hele a vis na kolik fazi das do lednice slona?

   Vymazat
  3. No mělo by to být na 3 fáze. Pokud tam tede už není žirafa, v tom případě nejdřív vytáhnu žirafu a pak teda 4 fáze.

   Vymazat
 9. Je tohle film dokončený nebo ne? Nikde v recenzi ani v diskuzi pod ním to nemůžu najít. Díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě ano, ale tohle objasní jedině Leon Pytlík.

   Vymazat
  2. Leon umřel. Unudil se koukáním na svůj mírně erektovaný penis.

   Vymazat
  3. A pritom stacilo ho jen nekomu strcit do obliceje a byl by kosilaty humor... No, chybet nam nebude

   Vymazat
  4. Tohle je film nedomrlý...

   Vymazat
  5. Leon se dobrovolně vrátil do sklepa ve kterém byl původně zavřený, protože konečně pochopil, kde je jeho životní štěstí.

   Vymazat
 10. Leon neobjasni ani svoji existenci.

  OdpovědětVymazat
 11. Co napsat, moji mili i nemili kolegove? Film FUKAFUTOKYU je stale filmem NEDOKONCENYM, protoze jeho tvurce, Frantisek Fuka je NESCHOPNY ho dokoncit. Snad jen opet upozornim, ze Fuka se tak stava jeste ubozejsim tvurcem nez Tomas Krejcir, reziser taktez NEDOKONCENEHO filmu POSLEDNI Z APORVERU. Ano, Fuka, ktery se tak casto a krute vysmival Krejcirovi, se stal jeste ubozejsim nez Krejcir.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoooooj Leone! Jak bylo ve sklepe?

   Vymazat
  2. Leo, vrať se na fft blog, je to tam úplně mrtvý. Tady ti stejně akorát nadávaj fukákovi vlezdoprdelové, co mu kouřej ptáka, zatímco několik hodin ručně třídí výsledky jednoduchých skriptů.

   Vymazat
  3. Přísahám, ze ještě ráno byl ve sklepě. Kdo ho ho pustil? To byla určitě uklízečka mexického původu.

   Vymazat
  4. Ajaj... teď jsem se prořekl s tou uklízečkou...

   Vymazat
  5. Předpokládám, že má taky hlavu ve 3D.

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak "Mlátička" má strach z vlastních komentářů ... ha ha

  OdpovědětVymazat
 14. Pozor SPOILERY! Zoufalé ženské hrdinky: paleoveterinářka - aktivistka - to jsem velmi zklamaná, že se hrdinně nevrhal před T-Rexe, i když, ten by asi pak pošel. Pak ta zrzka, ta celou dobu dělala, co měla - vypadala hezky. Jen na konci si to pokazila - může mi někdo říct, proč nejdřív otevřela všechny kóje a až pak ty velký vrata. Jestli chtěla vyvětrat, tak stačilo otevřít JEN ty vrata, ne? Pak tam byl ten klon - to by si měli scénáristi rozmyslet, jestli to měl být protivný spratek, nebo ječící panenka s vykulenýma očima. Poslední už je jen stará chůva, ta tam stejnak byla jen, aby ukázala svoje vrásky a klon pak měl srovnání s fotkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jihlava... Jihlava... Není to náhodou to město, kde se doslova všichni obyvatelé zabývají tím, že předraženou, přepraženou, namletou robustu ze Zimbabwe cpou do vakuových pytlíků a tím z ní prakticky dělají zbraň?

   Vymazat
  2. Není tu též někdo z Jemnice? Protože co Jihlava dělá kávě, to Jemnice dělá čaji. Rád bych někomu Jemnému z Jemenu nemohl přijít na jméno.

   Vymazat
 15. V Jemnici prej vzniklo rčení “jemně mně ho mni”

  OdpovědětVymazat
 16. Frantův svět: Zánik říše.

  Jinak Fero Fuků asi maká na animaci těch svejch kukadel, příspěvky poslední dobou stojej za starou bačkoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslel jsem dobrovolné finanční příspěvky čtenářů, nikoliv frndí recenze.

   Vymazat
  2. Mozno na tom pracuje ale toho sa nikdo z nas nedozije.

   Vymazat
 17. "Jsem na tyhle manualni veci uplne levy." pise Fuka na G+. A ja dodavam: Nejen na manualni veci jsi levy, Fuko. Jsi levy i na delani a hlavne dokoncovani filmu. Ale neboj, nejsi v tom sam, je v tom s tevou Tomas Krejci, reziser Posledni z Aporveru.

  Takovi panove Jiri Pomeje ci Tomas Magnusek, to je jina liga, to jsou kabrnaci. To jsou chlapi, co uz dokoncili nejeden film!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Leone, a teď vážně. Kolik jsi dal Frantovi na to Japonsko? Jsi největší křikloun a Frndův kritik, takže to tady zajímá všechny.

   Vymazat
  2. Jak prosim "a ted vazne"? Ja od zacatku vse co pisi myslim vazne. A kolik jsem (ne)dal na film? Proc bych ti mel odpovidat? JA NIC NESLIBIL.

   Vymazat
  3. Jsi arogantní chuj. Právě jsi ztratil veškeré mé sympatie, kokote.

   Vymazat
 18. Leonuv komentar byl komentar POZDNI protoze jeho autor je NESCHOPNY dodat komentar o NEDOKONCENEM dokumentu vcas. Fukova lenost a POZDNI dodani dokumentu jsou naopak DOKONCENE, protoze vic uz to snad ani nejde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak... Ja zadny komentar nikdy neslibil, tudiz nelze hovorit o tom, zda jsem ho napsal vcas, pozde ci vubec. Zatimco zpozdeni premiery FUKAFUTOKYU stale narusta, dnes uz to je 441 dnů.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 19. A co říkáte na to, že A. B. Bartoš je zednář?

  https://petrabostlova.wordpress.com/2013/05/31/novinar-adam-b-bartos-je-zednarem-3-zednarskeho-stupne-zasveceni/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.