11.6.18

Recenze: Escobar [Loving Pablo] - 70%

Španělsko-americký film o osudech kolumbijského narkobarona Pabla Escóbara (Javier Bardem), především s přihlédnutím k jeho dlouholetému milostnému vztahu s televizní hvězdou Virginií Vallejovou (Penélope Cruzová).


Díky souhře okolností jsem dosud neviděl žádný z mnoha filmů a televizních seriálů, které se Escóbarem zabývaly. Tudíž pro mě byla většina zvratů jeho "vlády" skutečně překvapivá a připadala mi patřičně absurdní. Jen jedna z mnoha epizodek jako příklad: Poté, co Escóbar nechal zabít stovky lidí a vydělal miliardy na drogách, domluvil se s kolumbijskou vládou, že se jí vzdá a odsedí si pouhých pět let (alternativa by zjevně byla, že by nechal celou vládu postřílet). Za to mu bylo slíbeno, že nebude nikdy vydán do USA a že si může sám postavit své vězení. Takže si postavil luxusní vilu s fotbalových hřištěm (kam s ním jezdil hrát národní tým), nočním klubem (kam si vozil kurvy), lázněmi a vodopádem. Několik let zde spokojeně žil (a dál bez problémů řídil své drogové impérium). Problémy začaly být až ve chvíli, kdy zde začal motorovou pilou mučit a popravovat své podřízené. Následkem toho si na něj vláda chtěla došlápnout, ale Escóbar využil toho, že se proud do elektrického plotu ovládal shodou okolností vypínačem v jeho kanceláři, a utekl.


Je mi celkem jedno, jestli to ve skutečnosti bylo přesně takhle. Hlavní je, že jsem se při tom bavil a že mi to dost připomínalo nedávného Barryho Seala (který vlastně vypráví o týchž událostech z opačné strany).Escobar ovšem není tak dobrý film jako Barry Seal. Může za to především zvolená forma vyprávění, kdy většinu příběhu sledujeme očima Virginie (film vznikl podle její knihy). Virginie je totiž sexy, ale jinak především sebestředná naivní kravka. Některé scény jsou natočené tak, že je to z nich jasné. Jiné scény jsou natočené tak, že bychom s Virginií měli soucítit a chápat ji (což mi fakt nešlo). A v mnoha dalších scénách sledujeme události, u kterých Virginie nebyla a být nemohla, což celou tu základní strukturu značně narušuje, respektive činí to její postavu zbytečnou.

Nafouklý Bardem i Cruzová hrají trochu přehnaně, jako někdo z filmu Terryho Gilliama. Včetně toho, že většina dialogů (mezi Kolumbijci) je v angličtině s legračním latinskoamerickým přízvukem. Nejsem si jistý, jestli to byl záměr, ale mně to k tomuto filmu sedělo.

Kromě toho je film místy hodně brutální, respektive hodně černohumorový, skoro jako něco od Tarantina. A mezi těmi dvěma polohami dost divoce osciluje. Chvíli se díváte na černý humor (nahý Bardem se samopalem na útěku v poli) a najednou koukáte na něco, co je opravdu jako ze snuff filmu (poprava pomocí vlčáka, lana a klacku) a bavit se při tom nemůže opravdu nikdo.

Escobar má k dokonalosti daleko, ale pokud je pro vás jeho námět nějakým způsobem neznámý a pokud jste dost hardcore, rozhodně vám ho doporučuji.

107 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Poprava pomocí Želvína?

   Vymazat
  2. Kluci, chápu, že si chcete taky zaprgovat a připadat si cool tlacháním o nesmyslech, ale minimálně ta prga už začíná být lehce ohraná a trapná. Sorry.

   Vymazat
  3. Jak muze bejt prga ohrana, kdyz je to prga.

   Vymazat
  4. Zcela upřímně, chtěl bych, aby F-15 nebo F-18 byl svrhl laserem naváděnou bombu na Escobara nebo jiného drogového bosse, a aby na té bombě bylo napsáno "PRGA!!!"

   Vymazat
  5. No v kazdym pripade by to byla PRDA!

   Vymazat
  6. minule sa vam nepacila slovenska prga, teraz zas ohrana? tak sa rozprgnite !!

   Vymazat
  7. Dokaváď nemáš svou prgu nevíš, co je prga, Jene Hromský.

   Vymazat
  8. Mám nejednu prgu a myslim, že je to trapný, Lu KNe (wtf???).

   Vzkaz pro Leona (a všechny ostatní):

   Film FUKAFUTOKYU je film NENATOČENÝ!

   Vymazat
 2. Doufám, že se jedná o chybu, že nejde o vlčáka a lano, ale o "psí trus na klacku".

  OdpovědětVymazat
 3. Film ESCOBAR je film DOKONČENÝ. Protože jeho tvůrci byli SCHOPNÍ ho DOKONČIT.

  Film FUKAFUTOKYU je film NEDOKONČENÝ. Protože jeho tvůrce je NESCHOPNÝ ho dokončit. Stejně jako v případě filmu POSLEDNÍ Z APORVERU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leon je hrdina.

   Je nekonečný příběh film dokončený nebo nedokončený? A co dvojka?

   Vymazat
  2. Leon jde ve šlépějích slavného římského senátora Marka Porcia Catona, který v závěru každé jeho řeči, ať už se týkala čehokoli, pronášel větu: "Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno!" Nakonec se mu podařilo jeho kolegy k tomuto dokopat a Kartágo bylo opravdu zničeno, ale sám Cato už se toho nedožil, tak nevím Leone...

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Ceterum autem censeo istam seriem imaginum mobilium, quam Fuca iam dudum promisit, esse perficiendam!

   Vymazat
 4. premiéra FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění MINIMÁLNĚ 426 dní. To je 10 224 hodin. To je 613 440 minut.

  OdpovědětVymazat
 5. A taky to je 36 806 400 sekund. Ano, tak velke uz je zpozdeni premiery FUKAFUTOKYU.

  OdpovědětVymazat
 6. Leon Bilbo je hoch s poruchou - to je jasné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jako každý, kdo pravidelně sleduje tyto stránky. Leonova porucha je ale celkem roztomilá, což se bohužel nedá říci o jiných...

   Vymazat
  2. Leonova porucha je film dokončený...

   Vymazat
  3. Obávám se, že Leonova porucha ještě není dokončená a bude se prohlubovat. Ale chuy to je už dnes, to jako jo.

   Vymazat
  4. Neměl jsi ho pouštět ze sklepa.

   Vymazat
  5. Když ve sklepě se zdálo, že je už OK/KO. Ale to slunce mu asi vlezlo na mozeček.

   Vymazat
 7. Pytlíku a vysmrkneš takhle z rukávu i to jak dlouho je to z Vysočan busem do Lidic? (a zpoždění mě nezajímají)

  OdpovědětVymazat
 8. Neni Penelopa na tu roli moc stara?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MILF Dnes - že by něco z Mafry?

   Vymazat
  2. Coze? Bures leti z Mafry? A z ČR?

   Vymazat
  3. Letí, ale dobří holubi/burešové se vracejí ;-)

   Vymazat
  4. Prave. Vrati se Slovakum. A jeste bych mu nekoho pribalil na cestu.

   Vymazat
  5. MILF letěly dřív, už si uvědomily svoji cenu na trhu a víc si vybírají, takže dneska se chlapci pomalu ale jistě orientují na GILF.
   Děkuji ne, raději knihu.

   Vymazat
 9. Františku, American Made byla velká píčovina, která se akorát celou dobu zuby nechty snažila vypadat jako inteligentní film. Jeliokž jsi ale retardovaný korupčník neprokoukl jsi to a ejakuloval.

  OdpovědětVymazat
 10. Mozno by kazdy novy prispevok na tomto blogisku mal rovno obsahovat komentare s Prgou a statusom dokoncenia Fukokotokio. Tym si odbijeme formality a nezapadne nam dolezite info ohladne spojov do Lidic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Well played. Prgu inverzně a FUKAFTOKYU jako rámeček po straně, poznámku nad čarou či něco jiného?

   Vymazat
  2. A nezapomeňte na stav radioaktivity domácího oblečení.

   Vymazat
  3. Uplne kludne. Ramecek s 10 rokov starou fotkou tam uz je, presne tam sa hodi aj info kolko rokov uz na tom Franpicek nepracuje. Aby to nebolo vela prace, staci updatnut o +1 vzdy na vyrocie dotacok v Prahe. To zvladne nejaky basicovy kod.

   Vymazat
  4. FukafTokyu rámeček bude obsahovat jen text: NEDOKONČENÝ a nebude třeba ho updatovat.

   Vymazat
 11. Takové patřičně absurdní dohody se uzavírají dnes a denně, například opravdu dnes v Singapuru. Rakeťák mezi snídani a jaderným testem popraví pár strýců a americký prezident pokládá za čest se s ním setkat a jednat. Jinak původní vybavení La Catedral je na tube ke zhlédnutí...

  OdpovědětVymazat
 12. Ze Zlicina a z Veleslavina to jezdi do Lidic nekolikrat za hodinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a to je taková matematická hádanka, že? Kolikrát tedy může dojet PSt do Lidic a zpět za hodinu, když tam ještě navíc chce zůstat?

   Vymazat
 13. Z Vysočan je to oser, ale možná kdybych měl tepláky a ve slipech čivavu, kdo ví ...

  OdpovědětVymazat
 14. Pro ty z nás, kteří viděli SKVĚLÝ seriál Narcos, je tenhle film zbytečný.

  OdpovědětVymazat
 15. Frantisku, nechtel bys napsat jednoduchy script na prvni komentar v diskuzi, ktery obsahoval promennou s nazvem filmu, ktery je film DOKONCENY a Fukafutokyu je NEDOKONCENY?

  Muj dalsi dotaz se tyka pasaze: ...a najednou koukáte na něco, co je opravdu jako ze snuff filmu...

  Jaka je tvoje top trojka snuff filmu, a ktery snuff film bys mi doporucil? Ja jen abych pak taky mohl porovnavat, co je a co neni "opravdu jako ze snuff filmu".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak co je, nebo není snuff, to záleží na konkrétní definici, ale třeba takovej Funky Town na watchpeopledie je už celkem klasika.

   Vymazat
  2. A co když pak zapomene, až bude film hotový, ten script odebrat?
   To by se pak stávalo, že by.....
   Aha, vlastně, to je fuk(a)...

   Vymazat
 16. Recenze filmu Jursky svet: Zanik rise:

  Na moviezone.cz DOKONCENA
  Na fffilm.name NEDOKONCENA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leone vyndej si to péro z prdele a chcípni !!!!!

   Vymazat
  2. Díky za názor, Honziku, ale obořil by ses takhle hrubě třeba na mentála z Jedličkárny? Ne? No tak vidíš. Jinak už mi to psal nějakej anonym nahoře, dobře si to zapamatuj, myslim, že to fakt vystihl. Jan = debil. Ju.

   Vymazat
 17. Premiéra FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění MINIMÁLNĚ 429 dní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz to je uplne jedno, bizar z hradu prekonal cokolvek co moze ponuknut Japonsko. Franta to prejebal kompetne, pretoze tento dokument natoceny je a premieru tiez uz mal.

   Vymazat
 18. V podstate souhlas. Jen si nejsem jistej jestli ma souvislost chcipnuti a vyndani pera z prdele. Jakoze se tim odspuntuje zivot a ten vyprcha prdeli ven. Nebo to byl jen takovej termit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud to je cizí péro, tak je minimálně slušnost jej pred chcípnutím vytáhnout a vrátit majiteli. Doufam, ze nemusim rozebirat, proc není vhodné chcípnout a byt pohřben s cizím perem v prdeli.

   Vymazat
 19. I kdyz z toho pera vytek inkoust? Takovy uz je stejne k hovnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jelikož to péro bylo v prdeli, tak bude k hovnu i od hovna.

   Vymazat
 20. Premiéra FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění MINIMÁLNĚ 432 dní.

  OdpovědětVymazat
 21. Toto je 59. komentář a popojeďme. Už se tu řeší exkrementy a vyměšovací ústrojí. To je nepochybná známka toho, že se tepláci nudí. Další film, prosím. Pokud možno ne o drogách.

  OdpovědětVymazat
 22. Odpovědi
  1. Už jen 39 komentářů, jsme blíž cíli než Fuka dostříhání Fuka f Tokyu.

   Vymazat
 23. Abych se vyjádřil ještě přesněji, neměl by to ani být film pouze pro děti, pouze pro dospívající mládež, pouze pro ženy, pouze pro trpaslíky, ani pro fašistické trpaslíky, komunistické trpaslíky nebo dospívající trpaslíky neurčitého pohlaví a maoistického zaměření. Pokud tedy mohu prosit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.csfd.cz/film/36886-nekromantik/prehled/

   Vymazat
  2. Filmy pro nekrofilní kapitalistické trpaslíky také ne!

   Vymazat
  3. A já myslel, že je to pro tebe jako dělaný.

   Vymazat
  4. A víš co? Myslels špatně!

   Vymazat
  5. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína... :D

   Vymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 25. Když dneska padne 100 tak se třeba letos narodí o jeden japonský film víc.

  OdpovědětVymazat
 26. https://zvraceny.cz/content/82600-zralok-ukousl-mladikovi-na-brazilske-plazi-penis

  OdpovědětVymazat
 27. Odpovědi
  1. Taková prga, to je kolikrát lepší než sex. Viď?

   Vymazat
 28. Tak bude ten další film? Nechci se už dívat na zdrogovaný Bardemův knír!

  Mimochodem, po každé stovce komentářů by František měl automaticky navýšit hodnocení daného filmu o 10%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepřej si nebo dostaneš Jurský park

   Vymazat
  2. To je ono, na výběr je: Jurský svět (pro milovníky dinosaurů), Jsem božská (pro ženy), Teheránská tabu (pro kritiky islámu), Máš ji (zřejmě pro pitomce) a Příšerky z vesmíru (pro dementní děcka).
   Pro trpaslíky bohužel nic.

   Ale stejně je 9 dní bez recenze docela rekord, co za to asi může ... ?

   Vymazat
  3. Ostatně soudím, že
   - Kartágo musí být zničeno
   - žánr zaměřený na nekrofilní komunistické trpaslíky nemá komerční budoucnost.

   Vymazat
  4. " ...žánr zaměřený na nekrofilní komunistické trpaslíky nemá komerční budoucnost."

   Aby ses nedivil...

   Vymazat
 29. Kdyby Franta raději místo toho trucování vypsal odměnu 10 bitcoinů na Leonovu hlavu. To by pak mohla vypuknout ta správná prga.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta jel jako každoročně do japonska natočit film

   Vymazat
  2. Třeba na to teď půjde chytře. Natočí to na mobil v jednom záběru, aby to pak nemusel stříhat ... což je aktuálně hlavní problém při produkci jeho filmu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.