9.1.18

Recenze: Zmenšování [Downsizing] - 50%

Ve velmi blízké budoucnosti je vynalezen proces, který umožní zmenšit člověka (a jiné živé bytosti) na přibližně desetinu původní velikosti, což by mohlo vyřešit hrozící globální nedostatek zdrojů. Začnou vznikat první "zmenšené" komunity, a po nějakém roce se do té největší a nejslavnější z nich (Leisureland) přihlásí i Paul Safranek (Matt Damon). Nebylo to snadné rozhodování, neboť jde o nevratný proces, ale pomohla ekonomická situace (váš původní majetek má ve zmenšeném světě o několik řádů vyšší hodnotu).

Zmenšení úspěšně proběhne, Paul se má v nové komunitě dobře, najde si i nějaké ty kamarády, ale něco mu pořád schází ke štěstí... A tak začíná zápletka nové sci-fi komedie Alexandra Paynea (Bokovka, O Schmidtovi). Tedy, tak by MĚLA začít zápletka. Ale je to trochu složitější...


Totiž to, co jsem nahoře odvyprávěl, trvá přibližně polovinu filmu. Polovinu filmu sledujeme, jak Paul neuspokojivě žije, jak se rozhoduje pro zmenšení, jak zmenšení provede, a jak se zabydluje v Leisurelandu.


V průběhu tohoto procesu samozřejmě uvidíme spoustu satiry a vtípků, někdy více sofistikovaných, někdy méně. Viz trailer.

Ale pak, okolo poloviny filmu, jsem pomalu začal přemýšlet, co z toho tedy vlastně bude, a o čem film má být. A byl jsem věru nepříjemně překvapen...Trailery a reklamní materiály se totiž věnují téměř výhradně oné první polovině a zcela zatajují, o čem film doopravdy je. Dokonce zatajují i druhého hlavního hereckého představitele filmu! Tím totiž není ani Kirsten Wiigová ani Christoph Waltz, ale Hong Chauová jako (také zmenšená) vietnamská uklízečka, se kterou se Paul náhodou seznámí, začne pomáhat jí i jejím chudým přátelům, a začne cosi klíčit. V trailerech o tom nic není, ale můžete se podívat na tuto ukázku přibližně z poloviny filmu.

Rozhodně by mi nevadilo, že někdo natočil sci-fi o tom, jak se chlapík ze střední vrstvy začne kamarádit s chudou uklízečkou a tím pozná pravou hodnotu života a podobné tradiční věci. Vadí mi to, že při této zápletce je vlastně úplně jedno, že se někdy někdo nechal zmenšit, a mohla by se stejně tak dobře odehrávat mezi normálními lidmi v normálním současném světě.

Podobný námět by se dal zpracovat různými způsoby. Například přísně vědecky, kdy by se tvůrci podrobně zaobírali samotným procesem zmenšování. To se v tomto případě pochopitelně nestalo (mimo jiné i proto, že by takový proces fungovat nemohl). Očekával jsem spíš, že technické aspekty zmenšování budou ignorovány a film bude těžit své zápletky z absurdnosti této "nové miniaturní společnosti". Ale to se kupodivu také nestalo, respektive stalo se to jen velmi, velmi omezeně.

Začněme třeba u toho, že z chudáků jsou v Leisurelandu milionáři. OK, ale proč? Je pochopitelné, že pozemek 10x10 metrů stojí řádově méně, než pozemek 100 x 100 metrů. Už ale není pochopitelné, proč by deseticentimetrový televizor měl stát řádově méně, než metrový televizor, nebo proč by měsíční předplatné kabelovky pro deseticentimetrový televizor mělo stát řádově méně, než pro normální televizor (když na obou běží totéž vysílání). Dalo by se argumentovat, že na ten deseticentimetrový televizor se sice spotřebuje mnohem méně materiálu, ale zase je mnohem obtížnější ho vyrobit (nezapomeňte, proces zmenšování funguje jen na živočichy).

Nebo: Jak jsou zmenšení lidé placeni za svou práci? Stejně jako velcí lidé? Řádově méně? Řádově více? Ať jde o kteroukoliv verzi, nemůže to dlouhodobě fungovat a nastoluje to různé zajímavé otázky ohledně sociálních vrstev v této mini-společnosti a o její interakci s normální "velkou" společností (které je trvalá a hojná).

Ale Payneův film se jimi vůbec nijak nezabývá.

Takže ještě jednou: Nevadí mi, že Payne nevysvětluje, jak vědecky funguje zmenšování. Vadí mi, že se skoro vůbec nezajímá o to, jak a proč se život v mini-komunitě liší od normálního "velkého" života a využil celou tu zajímavou premisu pouze k tomu, aby se Paul ze Střední vrstvy mohl setkat s děvčetem z nižší vrstvy. A to mi připadalo jako obrovské mrhání.

Působilo to na mě hrozně zvláštně. Nejdříve se mi zdálo, že v polovině filmu Payne neví co dál, tak se uchýlí k sociálnímu dramatu, aby film měl potřebnou délku. Můj výsledný dojem byl ale opačný - jako kdybych se díval na dvouhodinový sestřih 26dílného seriálu, ve kterém (v tom sestřihu) je toho spousta nakousnuta, ale nic není pořádně rozvedeno, protože se musí spěchat dál, aby se za 3 minuty nakouslo něco úplně jiného, nesouvisejícího s ničím předchozím.

Zmenšování má své okamžiky kvalitního humoru, kvalitní satiry i kvalitního lidského dramatu. Často s velkou dávkou ironie. Ale rozhodně to není "film o tom, jak se chlapík nechá zmenšit a žije v komunitě zmenšených lidí". I Innerspace nebo "Křeček v noční košili" byly více "sci-fi".

40 komentářů:

 1. Šafránek s rýmou do dé největší Vietnamky. Očem rádově třední, když druhá druhá hlavní hlavní postava postava filmu filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když ty nechceš tak mam zas megapéro já.

   Vymazat
  2. To se ti zdá, že máš megapero, protože díky bugu v řídícím softu tě zmenšili, ale péro ti nechali stejný, takže z tvého pohledu se ti jeví jako mega, ale my víme, že máš pořád oproti nám stejný pidipírko. Je to něco jako optický klam.

   Vymazat
 2. To je škoda, na tenhle film jsem se těšil.

  OdpovědětVymazat
 3. To si primo zada predelat do epizody serialu Black mirror

  OdpovědětVymazat
 4. Dokonce zatajují i druhého hlavního hereckého představitele filmu! Tím totiž není ani Kirsten Wiigová ani Christoph Waltz, ale Hong Chauová jako vietnamská uklízečka.druhá hlavní postava postava filmu - nikoliv Kirsten Wiigová ani Christoph Waltz, ale Hong Chauová jako (také zmenšená) vietnamská uklízečka,

  Je tohle nejlepší věta na světě nebo co?!

  OdpovědětVymazat
 5. Kdo by chtěl mít televizor 1cm, když může mít 10cm?
  Třeba jim některý věci dotujou, aby měli motivaci.

  Píše Safranek uklízečce nemožné básničky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Namaluji tvoje mopy, velké jako lidské copy, namaluji tvoje kýble, musím se kouknout do bible...

   Vymazat
  2. Spíš..Namaluji tvoje copy, velké jako úklidové mopy..

   Vymazat
 6. "A to mi připadalo jako obrovské mrdání."

  OdpovědětVymazat
 7. Pěstování lidí různé velikosti a následný rozpad společnosti nakastovní systém - viz V. Sorokin: Telurie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemusíme chodit až do kategorie fikce, něco podobného proběhlo ve Rwandě.

   Vymazat
 8. Stanislav Lem.
  Doufám, že se tady ti změnšení lidé taky přepravovali decimetrem a pak centimetrem.

  OdpovědětVymazat
 9. Je to v podstatě Toy Story 4 a zároveň Jak básníci přicházejí o centimetry. Šafránek je Woody a bydlí v domečku pro panenky.

  OdpovědětVymazat
 10. Velké rozlohy se ušetří zvláště za hřbitovy. Moje otázka je klasická, vyskytují se nahá nebo alespoň mrtvá děvčata? .. a neptám se na uklízečku. Je možné vědeckým procesem také zvětšit ... i nevratně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se toho zmenšeného městečka omylem vypustí domácí kočka, ušetří se za hřbitov na 100%.

   Vymazat
 11. FF ten FFFilm už strašně fláká. Není výjimkou, že uplyne celý týden bez recenze. Často vynechává i pecky jako Molly's Game. A výmluvě, že pracuje na Fukafutokyu už taky moc věřit nelze..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nesolím bulvám, takže nedržkuju na úroveň a jsem rád alespoň za něco.
   Ale nedá mi to nenapsat, že mě úpadek trochu mrzí a bral bych víc takových těch nefilmových vsuvek, ty byly stejně vždycky nejlepší.

   Vymazat
 12. První co mě napadlo - teroristický útok na prťavce by byl řádově jednodušší.
  Stačila by vlastně i malá nehoda, nebo vrtoch počasí.

  OdpovědětVymazat
 13. skuste niekto prezradit frantiskovi, ze aj v nasom realnom svete funguje to, ze je tv s uhloprieckou 20cm lacnejsia radovo cca 10x oproti tv s 200cm uhl. atd. Dokonca neuveris frantisek, ale funguje aj pri autach, bytoch a domoch a pod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokonce neuveris ara, ale nefunguje. Nebo si opravdu myslis ze vyrobit funkcni 10 cm dvere je jednodussi (a levnejsi) nez normalni velikost. Stejne tak u aut, uz vidim jak se nekdo drbe napr. s gumickama do steracu v radech mikrometru. TV o uhlopricce 20 cm opravdu nebude mit pro miniaturizovaneho Safranka stejne rozliseni jako 200 cm pro tebe. Chlebec, prosim te uklid si ho nekam...

   Vymazat
  2. "Chlebec, prosim te uklid si ho nekam..."

   On ho Chlebec nenosí v kalhotech?

   Vymazat
  3. Asi tomu neuveris, ale na vyrobu 10cm dveri je fakt potreba mene materialu jak na vyrobu 200cm dveri! A nejen materialu ale taky casu a energie... Jo a ze miniaturni musi byt nakladnejsi? No pokud mas miniaturni i delniky....

   Vymazat
  4. No máš i nemáš pravdu. V prvé řadě (kdyz se bere v průměru 10x zmenšení)jejich dveře by měly 20 cm.
   Samozřejmě se na 20 cm dveře spotřebuje mnohem méně materiálu, než na dvoumetrové, ale pracnost na jejich výrobě není pro 17 cm člověka o nic menší, než když 1.7 m člověk vyrábí dvoumetrové.
   10 m2 dům opět spotřebuje mnohem méně materiálu, než 100 m2, ale pracnost pro ty zmenšené lidi zůstává stejná, všechno je pro ně stejné jako pro nás.
   Naše 10 m dlouhá zeď bude jejich jeden metr, ale ne 10x méně práce, místo 30 cm cihel pokladou 3cm cihly a bude jich stejný počet...

   Vymazat
  5. Při tehle rozměrech vubec nepotrebujes cihly. Stačí 3D tisk.

   Vymazat
 14. Zvažoval hrdina, že desetkrát menší člověk bude mít desetkrát kratší život? Také bude desetkrát rychleji ťukat do klávesnice a k poměru ke své výšce unese 31krát větší věci. Takže teoreticky by si mohl i vydělat desekrát více. K bydlení mu bude stačit dům pro panenky, za vodu a teplo utratí 100krát méně (plus fixní poplatky). Nějaký autíčko s elektromotůrkem na tužkovky bude taky za pár dolarů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oprava – za vodu a teplo 1000krát méně (za pozemek 100krát méně).

   Vymazat
  2. To jako ze 2x vetsi lide se doziji 2x tolik let jak mensi lide? :D

   Vymazat
 15. Třeba by naopak žili dýl, malí psi taky žijou dýl než velký.
  Jak velkej vy byl jejich mobil? Centimetr? Kdo by tohle vyráběl?
  Celý tohle je nesmyslná blbost.

  OdpovědětVymazat
 16. A vůbec, v traileru Damona jeho ženská zradila a zmenšit se nenechala.
  Chodila si pak aspoň svého liliputa vypůjčovat z rezervace pro zmenšené, aby si mohla pohrávat s jeho erektovanym 16 mm penisem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si tam prostě narve celýho Damona..

   Vymazat
  2. Nojo, pravda, mít tam 18 cm vibrující dildo by pro ní vůbec nemusel bejt špatnej zážitek.
   Teď si jen představ tu strašnou smrt Damona, kterej se v mokrým tunelu dusí a utápí, sdírá mu to ouška a vlasy a nakonec ho ta ženská, umučenou mrtvolku, hodí psovi.
   Toto by bylo kvalitní zakončení filmu.
   Žádný sluníčkofilm, nakonec horor a lidi by utíkali z kin zvracejíc, sanitky by odvážely mnoho infarktových příhod.

   Vymazat
 17. Tak teda bacha tady.
  Franta píše že jsou zmenšení "zhruba na desetinu velikosti" , jinde píšou 10-13 cm.
  Tak je 190 cm člověk zmenšenej 10 cm, nebo proč je to v každý recenzi jiný? Nebo má "přibližně" 19 cm?
  Jak je to potom s velikostí erektovanych penisů? Jak jim to "přibližně" zmenšovací proces nadělí?
  Ani recenzenti se v tom nevyznají a jako skutečný lidi by do toho šli.
  Trochu víc někde naprší, vody po kolena a u nich mají milióny utopenejch.

  OdpovědětVymazat
 18. Kingsajz... Ale ten se mi líbí

  OdpovědětVymazat
 19. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 20. Misto TV by mohli pouzivat telefon a apkou.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.