23.1.18

Recenze: Dukátová skála - 20%

[Informační text distributora] Obec Lukov v krásných Hostýnských horách si žije svými běžnými radostmi i starostmi. Co se ale stane, když se skupinka dětí pustí do odhalování místní pověsti, kterou až do teď všichni považovali za pohádku? Čtrnáctiletý Pavel alias Pako při jedné výpravě v okolí hradu Lukova spadne do podzemní štoly, zraní si páteř a je upoután na invalidní vozík. Po několika měsících rehabilitace se on i jeho matka Věra jen težko smiřují s tím, že už nikdy nebude chodit. Své problémy v Lukově řeší i místní kastelán Jaromír, který zas bojuje proti smutku ze smrti své milované ženy. Starosta Lukova, Karel Zlejšek a jeho žena Naďa si nepřipouštějí, že se jejich vztah nevyvíjí, jak si představovali a že to má vliv i na chování jejich syna Petra. I manželství Adama a Evy prochází krizí, kterou ale zatím dokáží skrýt před svými dětmi Aničkou a Tadeášem neboli Nyny a Dydynem. Do obce přijíždí se střelnicí Tokár s dcerami Dragicou a Štěpánkou – Šmudlou a snaží se zapadnout do běžného života v Lukově.

Tato "synopse" je jakousi předzvěstí toho, jak nový český film Dukátová skála nefunguje, a jak mimo byli jeho tvůrci. Totiž:
 • První polovina synopse vypráví o něčem, co se stalo předtím, než začal film.
 • Synopse končí ve čtvrtině filmu a neobsahuje žádnou zmínku o jeho hlavní zápletce.
 • Některá jména v synopsi mi připomněla, že jsem vlastně vůbec nevěděl, jak se ty postavy ve filmu jmenují.
 • Není pravda, že "Pavel už nikdy nebude chodit". Pavel může chodit, pokud bude mít peníze na operaci, což je součástí ústřední zápletky filmu.
 • Spousta věcí v synopsi je ve filmu odbyta jednou větou a není nijak důležitá pro děj.

A o čem tedy tento film je?


Film je o tom, že pět dětí společně objeví tajný vchod do skály pod hradem, v polovině filmu vlezou dovnitř, vchod za nimi zmizí (magic!) a zbytek filmu děti uvnitř pasivně čekají, až je někdo zachrání. Což se stane (opět magic!).

Když jsou děti zavřeny ve skále, tak kupodivu najednou mají místo svých obvyklých šatů středověké kostýmy (a zmizí jim hodinky a přibude lucerna s nekonečným světlem). Což není nijak vysvětleno, k ničemu využito, a děti se tomu diví asi 3 sekundy. Ale... magic!!!Film je oficiálně inzerován jako "pohádka", a skutečně se v něm vyskytuje duch hradní paní a zlého šlechtice, a nějaká ta kouzla. Ovšem toho všeho je tam jen asi minuta čistého času (v traileru vidíte asi 50 procent všech kouzel a triků v celém filmu). Jinak je film především televizní sitcom o tom, jak se různí lidé spolu hádají a dohadují se, kam asi zmizely jejich děti.

Přičemž "televizní" je v tomto případě klíčové slovo, protože film zcela postrádá výpravu, kostýmy, střih, svícení a podobné věci, které bychom od filmů v kinech očekávali. Několikadenní bloudění v podzemí je natočeno ve dvou třímetrových jeskyňkách a jedné pětimetrové chodbičce. Zlověstný noční hrad je ztvárněn pomocí nehybného záběru, který se během filmu několikrát objeví (vždy tentýž). Obzvlášť zábavné je to, že tvůrci si uvědomili, že v noci je tma, takže všechny noční scény (včetně těch v hlubokém lese) jsou osvíceny intenzivními ostrými reflektory (které sice nevidíme, ale tušíme jejich přítomnost o dva metry vedle). Kdybych film viděl v televizi, rozhodně by mi přišel velmi komorní a nevýpravný i na televizní film.

Nejhorší ale je, že Dukátová skála je strašlivě dlouhá (presskit udává 110 minut!). Děj plyne hrozně pomalu, většinu času se vůbec nic neděje, spousta věcí se několikrát zbytečně opakuje, a spousta věcí, které byste naopak očekávali, ve filmu není, jako kdyby toho ještě spousta byla vystřižena. Například v úvodu přijede do městečka rodina se střelnicí, ze seznamování jejich dcery se zdejšími dětmi vyplyne, že se vidí poprvé v životě, ale ve všech následujících scénách až do konce filmu se k této rodině všichni vesničané chovají jako kdyby šlo o dlouhodobé obyvatele vesnice, kteří s nimi chodí na pivo několik desetiletí.

Bohužel jsem si předem nevšiml, že jde o dílo režiséra Jána Nováka, který natočil nechvalně známý Klíček a Kameňák 4. Sice jsem ani jeden z nich neviděl, ale pověst je předchází.

UPDATE: Pardon, Kameňák 4 jsem viděl. Spletl jsem si ho s Vánočním Kameňákem.

22 komentářů:

 1. Už podle toho traileru je vidět, že se jim to nepovedlo.

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkný titulky na konci, to je dělaný na ZX Spectrum?

  OdpovědětVymazat
 3. Má Štěpánka a Dragica vyběleno?

  OdpovědětVymazat
 4. Ani já jsem ani jeden z jeho neviděl a jen težko se s tím. No nic. Tak Ozzák se nám oholil a založil rodinu! Doufám, že dětem dával pít jenom desítku.

  OdpovědětVymazat
 5. Proc mam pocit ze kde hraje Dejdar tak je to megasracka. Ja vim, ze hypoteka je svine, ale stejne...

  OdpovědětVymazat
 6. Nějaké erektované penisy v oblYčeji Štěpánky?

  OdpovědětVymazat
 7. Ten magic, to je Magic Johnson? Pokud ano, tak bych na to šel.

  OdpovědětVymazat
 8. .....a jak mimo byli jeho tvůrci......příliš sebevědomá slova od asociálního auťáka, co stále dluží dokudrama z říše slunce

  OdpovědětVymazat
 9. kdyz to ma byt pro deti a mladez, proc nenatoci neco tak povedeneho jako byla "treti skoba pro kocoura"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo pornoSnehurka nebo i pro detsky mensiny...Pani kluci.

   Vymazat
 10. Františku, když jste neviděl Kameňák 4, proč jste na něj napsal recenzi? http://www.fffilm.name/2013/10/recenze-kamenak-4-20.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to by se jako podle vás na každej film měl koukat, než na něj napíše recenzi? Sorry jako, u některých filmů to fakt není potřeba...

   Vymazat
 11. Ten Klíček je dost zajímavý filmový úkaz ... vznikl v roce 2009 a od té doby nevyšel na žádném médiu ani se nevysílal v televizi, takže je to prakticky nesehnatelný film.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.