24.7.17

Proč si (zatím) nekoupím luxusní elektroauto

(Tento post není o filmu. Možná okrajově o Rychle a zběsile.)

Mám řidičský průkaz teprve 10 let a dosud jsem si v životě vystačil s těmito dvěma auty:


Takže je logické, že téměř jakékoliv dnes vyráběné auto je pro mě z hlediska jízdních vlastností a komfortu výrazným zlepšením.

Nicméně až letos jsem se rozhodl, že si udělám radost a pořídím si nové auto: Maličké, svižné, především do města (ale nárazově po dálnici do ciziny), komfortní a elektronicky vybavené (zatímco přítelkyně si snad záhy pořadí "normální", "praktické" auto). K mým specifickým potřebám patří také to, že najezdím maximálně 2000 - 3000 km ročně, málokdy vezu více než jednoho spolujezdce (a minipsa) a že nikdy nepřekračuji rychlost 150 km/h (ani když náhodou řídím auto, které to dokáže a nerozsype se). A nevadí mi, když bude auto vypadat třeba i hodně bizarně (například lituji, že už se nevyrábí tohleto ani tohleto, zatímco tohle... darmo mluvit).

Po 14 dnech hledání auta v bazarech i v autosalonech shodou okolností došlo k tomu, že na Alza.cz začali prodávat elektromobily BMW (Teslu prodávali už dříve). Což pro mě představuje nezanedbatelnou výhodu, neboť na Alze se dá platit Bitcoiny (v poměrně férovém kurzu platební brány BitcoinPay), což by mi ušetřilo dva netriviální kroky v konverzí BITCOIN >> ZAHRANIČNÍ BTC BURZA >> ČESKÁ BANKA NENÁVIDĚJÍCÍ BITCOIN >> AUTOMOBIL.


Samozřejmě, BMW i3 je něco zcela jiného, než modely, na které jsem se do té doby díval, ale dá se říct, že bych o něm za jistých okolností uvažoval (na rozdíl třeba od mamutí strašidelné Tesly, která ve mně vzbuzuje posvátnou hrůzu). Takže jsem si jako vážný zájemce díky laskavosti Alza.cz a CarTec Praha tu super věc půjčil.

To druhé tam kupodivu toho dne stálo úplně náhodou, ale neodolal jsem pokušení udělat společnou fotku (a zablokovat vjezd do garáže).
Celý způsob jízdy v elektromobilu je podstatně odlišný od standardního auta. Nemáte k dispozici spojku ani řadící páku, a už po hodince jízdy se naučíte, že není potřeba používat ani brzdu. Auto totiž začne mírně brzdit ve chvíli, kdy skoro uvolníte pedál plynu. Pokud ho uvolníte úplně a nejedete z velkého kopce, auto po chvíli zastaví. Brzdový pedál se tudíž používá pouze v nepředvídaných / kritických situacích.

Pokud se naučíte jezdit takto plynule (v čemž vám pomáhá realtime displej), zvýšíte tím dojezd auta, neboť při tomto "samobrždění" se baterie trochu dobíjí (jako dynamo). Je to vlastně něco jako jednoduchá minihra - naučit se na základě indikátoru plynule jezdit na všech druzích silnic a terénů. Vzhledem k tomu, že auto je tiché, jízda je plynulá, neřadíte a nemačkáte víc pedálů, dalo by se říct, že jízda je často až "uspávací", a je potřeba se cílevědomě udržovat v dostatečné bdělosti, například přehráváním hlasité hudby.BMW i3 má úžasnou akceleraci, nesrovnatelnou s čímkoliv, v čem jsem v životě seděl (kromě Tesly). Propagační materiály uvádějí maximální dojezd 200 km a maximální rychlost 150 km/h, což ale nikdy neplatí oboje najednou, ve stejném jízdním módu. Když pojedete 150 km/h, neujedete víc než 150 km. A když chcete ujet 200 km, nepojedete rychleji než 90 km/h. (Jízdní mód ale můžete během cesty libovolně měnit.)

Za příplatek cca. 100 000 Kč si můžete pořídit model i3 Rex , který má "range extender", což je maličký motorek (ze skůtru), který spaluje benzin z malé devítilitrové nádrže. Rex ovšem není hybrid! Tento benzinový motorek nepohání kola a dokonce ani nedobíjí hlavní baterii. Zapne se automaticky když je hlavní baterie někde na pěti procentech a dodává energii přímo do motoru místo hlavní baterie, což má za následek, že v takovéto situaci nemáte zaručen plný výkon (protože motorek takový výkon nedodává). Při úspornější jízdě vám nádržka přidá až 150 km dojezdu, ale je to opravdu "nouzové zařízení", nikoliv plnohodnotné zdvojnásobení kapacity dojezdu (a v přepočtu Kč/km vás taková jízda vyjde dost draho). Funkci motorku nemůžete nijak konfigurovat nebo ručně ovládat, zapíná se zcela automaticky. UPDATE: Michal Vojtíšek dole v komentářích píše, že Rex lze zapnout ručně. Já tu možnost nenašel a v manuálu se výslovně píše: "Control of the Range Extender during and after the run-in phase, as well as the activation of the full performance, are preset depending on the system and take place automatically."

Tohle všechno může standardnímu motoristovi připadat jako sci-fi. Mně to připadá ve 21. století jako něco normálního a standardní auta mi připadají jako středověk (tudíž mi dosud bylo celkem jedno, jestli jezdím v něčem ze středověku nebo v něčem z pravěku).

Bohužel, než se ze středověku dostaneme do 21. století v takové podobě, v jaké si ho já představuju, musí se ještě ledacos změnit.

Síť nabíjecích stanice v nějaké podobě existuje už i v naší krásné republice, ale stále je velice fragmentovaná. Někde potřebujete kartičku, někde potřebujete mobilní aplikaci, někde se musíte předem domluvit... Pokud jsem v neznámém městě a potřebuji okamžitě dobít elektromobil, je to nesrovnatelně větší opruz (a riziko neúspěchu), než když potřebuji dotankovat Natural 95. Nesrovnatelně. Ať mám jakoukoliv chytrou aplikaci s jakoukoliv chytrou databází dobíjecích míst.

Navíc dobíjení samozřejmě není okamžité. Dokážu si představit dost situací, kdy potřebuji "dotankovat" a co nejrychleji pokračovat v jízdě, ale i u těch nejvýkonnějších dobíječek trvá 20 minut, než je auto nabito na 80 procent. A "nejvýkonnější dobíječky" nejsou zdaleka všude a pokud jsou, nemáte jistotu, že budou zrovna volné. Ze standardní domácí zástrčky na 220 voltů mi trvalo nabití z 20 procent na 100 procent skoro přesně 10 hodin. Přičemž systém zpočátku ukazoval předpokládanou dobu nabíjení 11 hodin a tři hodiny před koncem nabíjení přeskočil najednou ze 3 na 2 hodiny. Ale možná to bylo aplikací...

Totiž, BMW i3 v sobě má datovou SIM (s tarifem placeným BMW) a dokáže komunikovat online s bavorskými servery. Z toho vyplývá, že se různé věci v palubním počítači můžou různě updatovat, posílat a odesílat, což může vést k zajímavým způsobům využití. Respektive, mohlo by to vést k zajímavým způsobům využití. Realita je jiná.

Ke komunikaci s BMW i3 musíte používat speciální aplikaci, nazvanou "BMW Connected", která je strašná (2 hvězdičky z pěti na Google Play).

Toto okénko jsem viděl na mobilu v průměru asi tucetkrát za den, v autě i mimo auto, bez ohledu na to, jestli jsem BMW Connected používal nebo ne.
Po velmi složitém registračním procesu (jehož velká část byla v němčině a nešla přepnout do jiného jazyka) jsem mohl pomocí aplikace na dálku řídit a kontrolovat nabíjení v zaparkovaném autě, zamknout, zatroubit nebo s předstihem spustit klimatizaci. Když to zrovna fungovalo...
Sorryjako...
A také třeba poslat souřadnice příští cesty do autonavigace, což jsem ocenil, protože jediné dvě funkce, které od svého chytrého auta bezpodmínečně vyžaduji, jsou "kvalitní navigace" a "streamování hudby přes Bluetooth z mého telefonu".

Poslání polohy do autonavigace v BMW i3 z mobilní aplikace BMW tedy probíhá následujícím způsobem (možná to jde jednodušeji, ale nevím jak):
 1. Spustíte mobilní aplikaci.
 2. Zadáte bezpečnostní PIN (nedá se vypnout).
 3. V menu aplikace vyberete "Zadat cíl jízdy".
 4. Objeví se Google Mapa, ve které zadáte adresu (není možno toto nijak provázat s existujícími adresami, které máte ve svých telefonních kontaktech nebo Google mapách - musíte vždy ručně zadat adresu nebo nazoomovat do mapy).
 5. Potvrdíte odeslání pozice do automobilu.
 6. V automobilu v palubním počítači vlezete do menu "eDrive", v něm do podmenu "Messages" zde otevřete novou příchozí zprávu a v ní kliknete na "Navigovat sem". Obrazovka není dotyková, takže to všechno musíte provádět pomocí otočného tlačítka mezi sedadly.
Alternativou je posílat lokaci do auta z Google Map pomocí tlačítka "Send to phone" (auto se zde objeví jako telefon s názvem "Car"), ale toto nefungovalo. Spárování proběhlo, na straně Googlu bylo vše OK, pozice se odeslala bez chyby, ale do auta nikdy nedorazila. Možná je to dobře, protože celý proces neobsahuje žádnou autentifikaci, takže pokud byste znali VIN něčího chytrého auta, mohli byste mu do něj tímto způsobem posílat spam a on by s tím nemohl nic dělat. Kdyby to fungovalo...

Třetí alternativou je způsob, kdy (po spárování telefonu) dokáže auto navigovat na adresu, kterou u někoho máte ve svých kontaktech (synchronizovaných z telefonu do auta). Toto se ale musí provádět kompletně z palubního počítače (nikoliv z mobilu) a tento systém zjevně nepoužívá Google Maps API (ani jiné slušně fungující geokódovací API), protože ze tří zkoušených adres dvěma vůbec nerozuměl a musel jsem je zadávat ručně, písmeno po písmenu.

Ani jednu z těchto dvou adres si palubní navigace nedokázala vůbec přebrat (nepochopila z ní ani město).
A konečně, zadávání českých adres pomocí hlasu je naprosto nepoužitelné (ať máte nastavenu češtinu nebo angličtinu).

Čímž se dostáváme ke "zlatému hřebu":

Palubní počítač samozřejmě nabízí různé možnosti audiovizuální zábavy, včetně streamování hudby z mobilního telefonu přes Bluetooth. Což je můj preferovaný způsob automobilového enternatinmentu (ať už přes Google Music nebo TuneIn). Při streamování hudby palubní počítač v BMW i3 nikde neukazuje žádné informace o přehrávané skladbě (ani název), tedy něco, co umí autorádio za 1500 Kč. Kromě toho, na volantu je ovladač, kterým jdou vybírat skladby na interním úložišti (kde žádné nemám a nikdy mít nebudu), ale tímto ovladačem nejdou přeskakovat, pauzovat ani přetáčet streamované skladby. Vyskočí pouze hláška "Not possible" a vedle ní ikona CDčka...???


Přitom skladby jdou přeskakovat tlačítky pro ladění rozhlasových stanic, která se nacházejí na širokém centrálním panelu zcela vpravo (tedy úplně nejdále od řidiče). Takže tuto funkčnost palubní počítač podporuje, jen nikoho nenapadlo namapovat ji na to ovládací tlačítko, které je krásně při ruce a k ničemu se při streamování audia nedá použít.

Autonavigace není špatná (pokud zadáte adresu), hezky vypadá, ale co do praktické použitelnosti výrazně zaostává za Google navigací. Zná sice aktuální dopravní situaci (na dálnici mě upozornila na nehodu a zácpu), ale když jsem chtěl navigovat z Vysočanské do Jinonic a zpátky (v pátek odpoledne),  zcela ignorovala existenci tunelu Blanka a vedla mě skrz totálně ucpané centrum (tam i zpět). Také v okolí Sázavy mě chtěla vést cestami, které rozhodně nebyly nejkratší. Bohužel, Google navigaci v tomto autě komfortně používat nemohu, protože BMW nepodporuje systém Google Auto, ani žádný jiný způsob jak zrcadlit obrazovku Android telefonu na svůj velikánský displej.

Ještě jsem doufal, že by se to všechno mohlo vyřešit updatem firmwaru v autě (který se kupodivu nedá aktualizovat over-the-air). Takže jsem na bmw.com zadal VIN číslo svého zapůjčeného auta, stáhl update (90 MB) na USB drive, strčil USB drive do auta, a dozvěděl se toto (znovu upozorňuji, že šlo u update stažený pro mé konkrétní vozidlo):


Což mi začalo nebezpečně připomínat ty nejhorší zážitky s Windows Vista.

To vše s palubním panelem "Professional", tedy s tou dražší verzí. Barvičky a rozlišení má sice hezké, ale nedá se říct, že by byl svižný (zoomování na mapě vypadá jako low-endový Android tablet), natož uživatelsky přátelský. Při jeho používání jsem si vzpomněl na navigování v menu starých mobilních telefonů (když už měly spousty konfiguračních menu, ale ještě neměly dotykové obrazovky). Připadá mi hodně zvláštní, že v autě za více než milion Kč se snaží výrobce ušetřit 1000 Kč a nepoužije o trošku výkonnější procesor / větší RAM... A lepší UX designery.

Když už si kupuji nové auto, které stojí jako chata s velkým pozemkem a je prezentováno jako luxus a vrchol součaných technologií, tak od něj očekávám, že nejen bude "prostě fungovat", ale bude "prostě fungovat tak, jak chci a jak si to nakonfiguruji", a že se přizpůsobí ono mně, nikoliv já jemu. Palubní deska z mramoru a potahy sedadel z předkožek nenarozených dětí mi to nenahradí.

Což je samozřejmě velmi subjektivní a nepochybuji o tom, že pro mnohé jiné uživatele je přednější to, jak auto vypadá, že z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhých 7 sekund v téměř naprosté tichosti, a že když trochu víc sešlápnou brzdu, pes jim okamžitě sletí ze sedadla na podlahu (vyzkoušeno)...

Rodinný výlet na vesnici, uvnitř otlučený pes
Tohle ale rozhodně není výtka směřující k BMW, nýbrž k automobilovému průmyslu obecně. Při hledání svého ideálního vozu jsem zjistil, že i u nejnovějších aut s nejroztodivnějšími serepetičkami za příplatky jsou k vidění velmi zaostalá technologická řešení v palubních počítačích a naprostá neochota spolupracovat s nějakými jinými aktuálními standardy.

Například Fiat ještě letos (2017) vyráběl nová (a nikoliv laciná) auta Fiat 500 se systémem Blue & Me, který podporuje Bluetooth pro telefonní volání, ale nikoliv pro streamování hudby.

Toyota se ještě letos chlubí tím, že ve svých nejnovějších autech nabízí (za příplatek) systém MirrorLink, který vám umožní zrcadlit obrazovku mobilu na dotykové obrazovce automobilu  (a používat tímto způsobem např. Google navigaci). To by byla užitečná věc, ovšem MirrorLink v mnoha mobilech už (UŽ, nikoliv JEŠTĚ) není podporován (např. starší Xperie ho ještě mají, novější už ne).

A toto je obrazovka luxusního barevného palubního multimediálního centra s dotykovou obrazovkou (Volkswagen):

Ano, "null" je nastaven na plnou automatiku
Paradoxně nejlepším "entertainment řešením do auta" by pro mě byl standardní "šuplík" na standardní autorádio, do kterého bych si zamontoval přesně takové rádio, které mi vyhovuje (případně takový tablet, který mi vyhovuje). Tak to mám ve svém stařičkém Fiatu a jsem spokojen. Ale to samozřejmě dnes nejde, neboť naprostá většina autorádií je nevyměnitelná a úzce provázaná se specifickými ovládacími prvky na volantu. Samozřejmě, že se to dá vždycky nějak řešit, ale opravdu mám morální problém s tím, že bych si měl něco rozmontovávat a pájet ve svém novém autě (ať už by stálo milion nebo dvě stě tisíc).

Paradoxně se tak nacházím v situaci, kdy pro mě nejsložitější rozhodování při koupi auta spočívá ve zjišťování, co přesně umí jeho palubní počítač / entertainment system. Prodejci jsou v tomto ohledu zcela mimo a sdělí vám pouze, že auto má buď "top výbavu", nebo "ne úplně top výbavu". Pokud jsou experti, tak "jo, má to blůtů" nebo "ne, nemá to blůtů". Jaký blůtů to přesně má, to už se nedozvíte (a může se to dost zásadně lišit podle roku výroby auta). Odvážil bych se tvrdit, že neexistuje český autosalon, ve kterém někdo tuší, co je to A2DP (tedy věc, která je pro mě v autě důležitější než jeho barva).

Situace samozřejmě není tak jednoduchá, že by o mé koupi/nekoupi nového auta rozhodovalo to, jak v něm funguje zobrazování a přeskakování skladeb.

Ale vzal jsem v úvahu všechny svoje subjektivní požadavky na vozidlo (např. čtyřmetrové i3 je celkem malé auto, ale pro mě pořád zbytečně velké), nutnost úplně změnit filosofii tankování a třeba i takovou drobnost, že mám garáž ve druhém suterénu, takže mi v ní logicky nefunguje dálkové internetové ovládání auta a musel bych si tam vytvořit nové odběrové místo pro elektronabíječku. A když se k tomu všemu připočetlo i to, jak funguje všechen ten BMW software a konektivita, tak mi z toho vyšlo, že tenhle konkrétní model elektromobilu není za tuto cenu pro moje potřeby ten pravý.

I když má k "tomu pravému" zase o něco blíž než originální Tesla nebo BMW i8.

Ale pokud jste nakoupili Bitcoiny před pěti lety a potřebujete druhé auto na vyjížďky do 70 km od bydliště, nemusíte hledat dál...

P.S: Upozornění pro chytré hlavičky: Auto zakoupené v Alze nelze do 14 dnů vrátit bez udání důvodu!

108 komentářů:

 1. Franto a s Teslou máš nejakú podobnú skúsenosť, ja som napr riešil blbé pripojenie streamovania g-hudby do zosilňovača, ale nie káblovo a vyriešilo mi to zariadenie za 5€ z ebayu, ktoré malo ešte rádio, usb, čítačku na micro-sd, DO a hlavne A2DP. Pri zapnutí si nájde mobil a automaticky pustí ďalšiu skladbu v poradí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, s Teslou mám jen tu zkušenost, že jsem v ní pár minut jel, a vlastnit a řídit bych ji nechtěl. Ten problém co popisuješ jsi měl s Teslou nebo s nějakým jiným autem??

   Vymazat
  2. @karlik prosim ta daj linku na to zazracne zariadenie

   Vymazat
  3. http://www.ebay.co.uk/itm/371168724694

   Vymazat
  4. @FF zosilňovač je myslené garážový, homemade 2x70W na ozvučenie záhrady.

   Vymazat
  5. Garážový znásilňovač je vždycky homemade.

   Vymazat
 2. Skvělá recenze, jako vždy! :) Tady je přesně vidět, jak jsou automobilky pozadu.

  Smutné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělá recenze? "Skvělá"? "Recenze"? "Jako vždy?"

   Vymazat
  2. Ty máš nějaký mindrák, že se vždy jen vymezuješ vůči názorům někoho jiného, aniž bys předložil ten svůj, oponující?

   Vymazat
  3. Odpověď je ne. Kein Minderwertigkeitskomplex. Konstatuji pouze, že toto není recenze, tím méně skvělá a určitě ne "jako vždy".

   Vymazat
 3. "přes pěti" -> "před pěti".

  Věřím, že tento článek plný důvodů by stačil i na vrácení několika i3 naráz :) A plně chápu tu frustraci. Dostat to auto darem po starším sourozenci, tak ho prostě upravíš pilkou na železo a páječkou, ale koupit nové s pocitem, že je to piece of shit fakt nejde.

  OdpovědětVymazat
 4. Ted na vikend jsem mel i3 pujcene taky a jen doplnim:
  - vetsina tlacitek je konfigurovatelna (na dalkovem ovladani/klici) i 1-8 na palubni desce (nemusi byt jen radiove stanice) a umi spustit libovolnou funkci auta (co lze udelat pres palubni pocitac
  - REX lze zapnout kdykoliv pokud chybi alespon jeden dilek baterie (pri ~77%) a REX se pak snazi udrzet baterii na stejne urovni nabiti coz pri vyssim vykonu, napr na dalnici, samozrejme nestiha...jakmile se vykon snizi (napr na okresni silnici) tak se baterie postupne dobije pres REX zpet
  - prehravani hudby z Android telefonu jsem nerozjel vubec, ale moc jsem to neresil...(jsem zvykly na kombinaci AUX vstupu + ovladani pres Wear nebo Glass)

  Jinak pekna recenze, diky za Tvoje postrehy, ja osobne do toho auta jdu, aspon nez prijde Tesla 3 do CR.

  OdpovědětVymazat
 5. "I když má k "tomu pravému" zase o něco blíž než originální Tesla nebo BMW i5."
  BMW i5 ? to ještě neexistuje né

  OdpovědětVymazat
 6. Mám cca rok starý VW s luxusním barevným multimediálním centrem a BT streaming funguje docela dobře, akorát občas vypadne zobrazování názvu skladby. Máš samozřejmě možnost si nechat nainstalovat podporu Mirrorlink, Android auto a kdovíco ještě, ale platit za to nechci, navíc když nevím zda to bude fungovat. Doporučil bych ti VW Up, projeď si ho, zkus ho spárovat a uvidíš.

  OdpovědětVymazat
 7. Franto kdy bude ten film z Tokya?
  Jinak k tem cipum -> cipy do mobilu nemaji automotive specifikaci, takze proto je firt entertaiment v autech 100 let za opicema.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne cipům, cypům. Nainstalovat cypa do auta umí každý schopný prodejce aut.

   Vymazat
 8. Rex jde ovládat manuálně. Můžeš si zapnout tzv. udržovací mód baterie. Funkce jde zapnout, pokud úroveň nabití klesne pod 80 % a funguje tak, že se ti REX motor snaží držet hladinu nabití na hodnotě, kde jsi tuto funkci zapnul. Takže jedeš na energii z motoru a motor zároveň trochu tlačí do baterek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na 80% nebo na 79% jeste zapnout nejde, system to (kvuli prebiti) dovoli az kdyz zbyva 3/4 baterie...viz muj komentar vyse: http://www.fffilm.name/2017/07/proc-si-zatim-nekoupim-luxusni.html?showComment=1500896445044#c4175865506410681154

   Vymazat
 9. S tak nízkým nájezdem není auto vůbec potřeba a s takovou hudbou nejsou potřeba uši. Výsledná průměrná cena za 1km po letech bude naprosto obludná. Dobíjení zdarma je aktuálně jediný důvod pro nákup elektroauta (kromě parkování zdarma), ale to se jedná o desetinásobky uvedeného nájezdu. Jinak je to jen mezistupeň k samořiditelným autům a za pár let zase obstarožní kryplkára, která neumí kromě votravování řidiče složtým provozem vůbec nic. Než tenhle vopruz tak radši startovat klikou jako kdysi.

  OdpovědětVymazat
 10. To má být nějaká challenge, jak koupit co nejhorší auto za co nejvíc peněz? Jestli si chceš koupit nové auto do města a tvým hlavním požadavkem je streamování hudby z mobilu, tak si kup výše zmiňovaný VW Up za pár set tisíc a je to vyřešené. A pokud nutně potřebuješ utratit milion, aby jsi ukázal, jak jsi nad světem vyzrál koupí bitcoinů před pěti lety, tak si k tomu můžeš koupit rekreační chatu za Prahou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "VW Up za par set tisic" neumi streamovat hudbu z mobilu, FYI...

   Vymazat
  2. Tak přes AUX, nějak se tam ty "Army of lovers" musí nechat nacpat. To by dokázal i Chucky II z AAA.

   Vymazat
  3. Pro Up se dodává v rozšířené výbavě rádio Composition Phone, které by BT streaming mělo umět. Pokud ne, tak do Golfu nebo Pola se montuje Composition Media, který to umí určitě.

   Vymazat
  4. Myslel jsem že když vážně uvažuješ o autu za milion, tak ti 330k za Up v plné výbavě nebude vadit. Ale chápu, jde ti o princip a souhlasím, že chlapci trochu zaspali dobu.

   Vymazat
  5. To není úplně logická úvaha. Když to dotáhnu do extrému (aby byla vidět nelogičnost té úvahy), tak bys mohl napsat "Myslel jsem, že když vážně uvažuješ o autu za milion, tak ti 990 tisíc za Up v plné výbavě nebude vadit."

   Vymazat
  6. Navíc on teď zažil příjemnost elektromobilu a ty mu nabízíš automatickou převodovku. Leda e-Up, ale ten za tu cenu, ehm.

   Vymazat
  7. No dobře, ale co ten elektromobil nabízí za těch 700k navíc? Lepší svezení, dokud nedojde baterka. Co dál? Já ti nechci prodat Up, ale pokud chceš nějakej rozumnej komfort, tak se o moc pod 300 nedostaneš.

   Vymazat
  8. Já neříkám, že se dostanu moc pod 300k. Já říkám, že za jisté auto s jistými featurami bych byl ochoten dát milion, za jiné auto s jinými featurami bych nebyl ochoten dát víc jak 250. Pokud VW Up (s BT streamingem) stojí kolem 300k, neznamená to ještě, že to je PRO MĚ nejvýhodnější koupě. Například se mi VW Up moc nelíbí.

   Vymazat
  9. Takze neco ve stylu "o prachy mi nejde, ja na to mam" ... a pak si nechat zaplatit dovolenou od duverivych blbecku

   Vymazat
  10. to je zase nějaký "jel sem za vaše peníze do Ledče nad Sázavou a napíšu o tom recenzi, když to bude půjčené zadarmo" ?

   Ono to BMW vůbec není špatná volba, počítač s kolama se zatím neprodává dokud nevyjede auto od google nebo apple a tohle bmw nejvíc vystihuje záměr futuristického malého auta. Proč si to kazit nějakým drobným nedostatkem s pitomým streamováním "hudby"?

   Vymazat
  11. Nebylo by nejjednodušší mít tam vyveden kablík s jackem, zapojit do sluchátkového výstupu mobilu na zesík, mobil uchytit na pristrojovku a vyřešeno?

   Vymazat
  12. Jako ano, je to smutne ale i v roce 2017 u drazsich aut to jedna s nejlepsich voleb. Dobre by bylo, kdyby alespon tlacitky na/pod volantem sla ovladat vetsina funkci takoveho telefonu.

   Vymazat
  13. Škoda toho BIP 91, kdyby to klaplo a bitcoin se za den vyházel tak by tu hned zítra byla recenze na elektrokolo, který teda určitě nestreamuje vůbec nic.

   Vymazat
 11. Mne by stejne zajimalo, kolik tech BTC mate :-)

  OdpovědětVymazat
 12. S tou nemoznosti vraceni do 14 dnu to dost posrali!

  OdpovědětVymazat
 13. Takže čekáš kdy Alza sežene Teslu 3, a těšíš se na nový Nissan Leaf?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je poněkud ve hvězdách, záleží kdy budou. Chci to nové auto pořídit brzo, v řádu týdnů, takže spíš ne...

   Vymazat
  2. Tak ono při tvém nájezdu to řeší carsharing docela dobře, ne?

   Vymazat
 14. Franto, problém je v tom, i kdybys chtěl vyměnit autorádio, tak narazíš úplně stejně. Jsou to všechno krámy. Řešení je zabudovat nějaký tablet nebo něco co si můžeš vytunit k obrazu svému. Přesně tohle co popisuješ mě sralo na autech už před pár lety. Neochota výrobce cokoliv aktualizovat a dotáhnout do konce. A u auta za mega by mě to opravdu sralo 4x více....

  OdpovědětVymazat
 15. Ne, že bych mermomocí chtěl obhajovat elekromobily, ale ty popisované problémy s eletkropohonem přece nesouvisí (až na to dobíjení a dojezd). Takhle debilně může fungovat sofware v jakémkoliv rádoby chytrém autě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale obsah článku tomu co píšeš víceméně nedporuje..
   Každopádně já jsem jakožto lama, co se zajímá o auta jenom z mechanického pohledu, obsahem sklamanej. Ale mohl jsem to čekat.

   Vymazat
 16. Bluetooth streaming umí velmi slušně i můj 8 let starej ford, dneska toho umí ještě víc se systémem Sync3, doporučuju zkusit - tuším že to dávaj i do nejmenší fiesty.

  OdpovědětVymazat
 17. prekvapuje me ze to tu jedte nepadlo ze tu zjevnost nikdo nevidi, ale preci - v IT je prave jedna firma znama tim ze klade uzivatele a ui na prvni misto a ani anroid ani nejaky posrany custom furmwary v tech autech jejichz hlavni uzita hodnota je premistovani z a do b a nikoli byti zabavnym multimedialnim centrem nejsou od teto firmy; ano, epl; prakticky totozne pocity jako fuka z firmwaru tech aut mam z androidu co je bezne videni mezi lidma (tozn cokoli mezi verzi 4 a 4.necovic)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čekal bych, že František umí počítat. Ale zjevně ne. Protože kupovat si nové auto kvůli nájezdu 2-3 tis. Km ročně je úplná blbost, obzvláště když člověk bydlí v Praze.
   A teď tu bombu, když za něj dá milion korun. I kdyby mu sloužilo 10 let (scifi), tak ho ročně přijde minimálně na 100 tisíc, což dělá 33-50 Kč na km a takhle draho nejezdí ani taxi v Praze. A to jsem nepočítal energii (palivo), pojištění, servis a další. A těch deset let je samozřejmě blbost. Takže to bude reálně ještě o 30 až 50% dražší.
   Do toho by šel jen ten, kdo prehazuje prachy vidlema anebo uplnej debil.

   Vymazat
  2. A teď si představ, že jsou debilove, co si poridej třeba veterána za miliony a najezdej s tim pár km za rok na nějaké srazy. Nebo utrácejí za naprosté zbytečnosti jako kouření, co já vím, obrazy, starožitnosti apod. To prostě nepochopíš.

   Vymazat
  3. V dnešní době se vidlema přehazují zásadně jen bitcoiny.

   Vymazat
  4. to je pravda. a u eplu by stacilo chvilku pockat, protoze za par mesicu vynalezne oled a udela svet zase o trochu lep... kreativnejsim. po vynalezu stylusu je to jasna volba, ocekavam i vynalez tlacitka back.

   Vymazat
 18. Pro me osobne vestavena navigace v aute funguje zasadne lip nez ta z Google Maps.

  V Google Maps jsem zazil dost zasadnich nepresnostech v navigacnich datech (jednou mi dokonce rekla "Turn right" a ono to ve skutecnosti bylo "Turn left"), kvalita mluvenych instrukci je hrozna a pak samozrejme to hlavni: nema zadna data z telemetrie auta (takze treba nefunguje v tunelu, vic ztraci signal atd.) Samozrejme treba Live traffic je v Google maps naprosto bezkonkurecni (a tady ma vyhodu napriklad Audi, ktere ma s Googlem dohodu o vyuzivani traffic dat).

  OdpovědětVymazat
 19. „Auto totiž začne mírně brzdit ve chvíli, kdy skoro uvolníte pedál plynu. Pokud ho uvolníte úplně a nejedete z velkého kopce, auto po chvíli zastaví.“

  Ehm, ehm, takto se chová ale jakékoliv běžné auto a ve speciálních případech není ani potřeba při uvolňování pedálu plynu šlapat na pedál spojky (aby auto nechcíplo).

  Zpět k tématu: Ty bys chtěl po firmě, která montuje vozítka, aby ještě byla IT specialista na vývoj HW a SW!? Za těch pár desetiletí zkušeností z masivního užívání IT výrobků se děsím představy jakéhokoliv IT automobilu…

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, ne, myslím podstatně menší "po chvíli" než u normálních aut.

   Vymazat
  2. "Ty bys chtěl po firmě, která montuje vozítka, aby ještě byla IT specialista na vývoj HW a SW!?"

   Ano chtěl. Dnešní auta jsou plná hw, sw. Co jiného je řídící jednotka motoru.

   Vymazat
  3. FF: To už je jen detail, akorát nevím, jestli je toto řešení dobré z hlediska bezpečnosti.

   Animux: To bylo myšleno ironicky. Každý má snad zkušnosti jak „spolehlivě“ funguje jakákoliv jiná dnešní elektronika. Nemluvě o tom, když má komunikovat s další elektronikou nebo má dokonce přístup na Internet.

   Vymazat
  4. Taky mě to mohlo napadnout..

   Vymazat
 20. Kolem a kolem, z franty uz je kompletni radek hulan. Tleskam a zamackavam slzu dojeti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. rozdil je, ze Hulan uz se z toho jakztakz dostal (minimalne se aspon neprojevuje), kdezto Fuka se do toho dostava. Spolu se senilitou to bude jeste jizda.

   Vymazat
  2. hulan psal o mrdani modelek do analu po ranu ze mu i jeho mama rikala jestli to neni moc ale nebylo fuka prozatim taha za kratsi konec

   Vymazat
  3. huhlan je hlavně namyslenej narcis nesnášející jakoukoliv kritiku či jiný názor, ještě se mi tu nestalo, že by mi FF něco smazak jen proto, že to odporuje jeho (světo)názoru

   Vymazat
  4. tak nejlepsi k cemu se fuka dostal byla houslistka, ted uz to jede akorat z kopce

   Vymazat
 21. Na pripojenie k radiu je moznost pouzit xcarlink. Pripaja sa ako cd menic takze ovladat sa da aj cez volant.

  OdpovědětVymazat
 22. A Toyota Aygo sa nepaci?
  Inak ja by som este nesiel na cisty elektromobil. Skor cestou hybridov (nie plug-in), co rekuperuju energiu pri brzdeni a kombinuju to s klasickym motorom. Napr. taka Toyota Yaris hybrid. Su tam vyhody aj elektromobilu aj klasickeho mobilu. :) Ale priznam sa, aka je tam situacia s multimedialnym systemom to netusim. Ja mam vrazene USB do radia a hraju mi playlisty zostavene na cesty.
  A co sa tyka prepojenia displeja mobilu na displej v aute - imho zbytocnost, rozptyluje to pri soferovani, furt sa tam dole pozerat, nie je to v zornom poli. Skor nejaky uchop na sklo na mobil a tam si dat nejaku navigacnu appku.

  OdpovědětVymazat
 23. Po tomhle už Alza Fukovi nikdy nic nepůjčí :-))

  OdpovědětVymazat
 24. Jenže jaký vybrat znak Transformers a jméno pro nové auto? Bitcoin I ?

  OdpovědětVymazat
 25. Mě by skuor zajímalo, proč se nepracuje na využití přebytečné tepelné energie třeba přeměnou na elektrickou, místo vysálání do okolí přes chladič.

  OdpovědětVymazat
 26. Bych vás, Františku, tipnul na nějaké to Kei Car.

  OdpovědětVymazat
 27. Doporučuji panu Fukovi navštívit tyto stránky:
  http://www.elektroforum.cz/index.php
  kde si najde povídání a zkušenosti o konkrétním typu vozu

  Další zdroj informací:
  http://www.hybrid.cz/ obecné info
  nebo konkrétně o BMW i3
  http://www.hybrid.cz/test-bmw-i3-mala-tesla-nejen-do-mesta
  Doporučuji nahlédnout i do diskuze,
  jakejsi "mykanec" tam v čase Ne, 2016-06-19 00:33 na základě majitelem zveřejněných informací o spotřebě na ujetí 3973 km spáchal výpočty kolik Kč za co.

  OdpovědětVymazat
 28. Jen tajovej podotek.Nejvic eko v CR v tyhle dobe je poridit si naftu a tankovat jinde nez v CR, pac za carou Andrej sam sobe nschvalil dotaci na repku.Pro FF ideal, dam plnou i s vejletem.S hudbou a spol nevim, posloucham Radiozurnal pac Lucie Vyborna je VYBORNA a na cesty mam Waze.Najedu cca 40tis. rocne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucie Výborná, která získala praxi na komerčních televizích, aby pak zakotvila a na důchod se zajistila ve veřejnoprávním molochu?

   Vymazat
  2. On si při tom představuje, jak se s ní výborně s@uloží.

   Vymazat
 29. Uroven vyspelosti IT technologii v automobiloch treba vidiet optikou dlzky vyrobneho cyklu. Automobil ma pred-vyrobnu fazu (idea, navrhy, dizajnove studie, odsuhlasenie smeru, konkretny vyvoj modelu, priprava vyrobnych prostriedkov (formy, naradie, subdodavatelia), vyroba, testovanie, troubleshooting) cca 7-10 rokov, cize jeho infotainment je navrhovany a vyrabany niekolko rokov, minimalne 2-3 roky pred tym, ako sa automobil dostane prvy krat do realneho predaja. A nie, neda sa to spravit uplne modularne, aby bola hocikedy moznost upgradov. IT svet ma uplne inu filozofiu vyrobneho cyklu, smart telefon sucasnosti od navrhu po predaj spotrebuje 1/5 casu ako automobil. Procesor/pamat/UX na infotainment v automobile bol navrhovany 3-4 roky pred tym, ako sa dostane do autosalonu.

  OdpovědětVymazat
 30. Tak za ty prachy doporučuju koupit Camaro. A klidně obě, teda starý (1970) i nový (2009). Na něm aspoň znak z Transformers nebude vypadat kreténsky.
  Elektřina bohudík stále patří mixérům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, jasně. Čtyřmetrový auto je pro mě moc velký, tak si koupím pětimetrový...

   Vymazat
  2. Což je logické, pak už nebudeš mít moc velký, ale maxi velký. Solved out.

   Vymazat
  3. Tak holt si kup brouka a místo transformerů mu udělej design z Fully Loaded.

   Vymazat
  4. nebo logo stary hry Death Race - koneckoncu tam byl ten brouk taky :)

   Vymazat
 31. A co něco takovéhoto?
  http://skutrmania.cz/clanek/833-adiva-ad3-300-skutrauto-nebo-a.html

  OdpovědětVymazat
 32. Sice chapem potrebu mat dobry multimedialny system, ale zrovna na prehravanie hudby cez Spotify staci AUX vstup. Vyberes playlist, shuffle play a soferujes. Ked musis kazde tri sekundy prehadzovat skladbu tak asi potrebujes v prvom rade usporiadat hudbu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. strymovani hudby pres blutut bude asi tak neco obskurniho jako strymovani videa do tv pres dlna..
   rak proc z toho neudelat klicovy pozadavek na .... automobil

   Vymazat
  2. tak ono je to cele nesmysl, pri tom najezdu se nevyplati nove jakekoli a pri tak malo case stravenem v nem nedava ani smysl jakykoli obskurni pozadavek na nej ... nakonec cele to divadlo kolem auta za meloun ukazuje, ze frantovi jde jen o to zustat ve svetlech reflektoru mezi svymi fanousky

   Vymazat
  3. To je tak ked prides s tym, ze si vazny zaujemca a pritom sa chces len povozit. Potom si musis vymysliet nejaku uplnu picovinu aby si to mohol vratit. Zas to neni tak, ze by si niekomu slubil, ze to auto kupis ...

   Vymazat
 33. Mam Mazdu 6 v provedeni Touring a BT streaming y iPhonu naprosto v pohode, samozrejme vcetne interpreta / songu. Mazda 3, snad i 2 by mela mit stejny multimedialni system..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona je urcite nejvetsi sance na dobrou funkcnost prave s iPhonem. Ale to neni omluva automobilek, to je smutne konstatovani :-(

   Vymazat
 34. Jak dlouho vydrží baterie? Zkoušel někdo vypočítat po kolika km úspora na benzínu vyváží cenu auta oproti normálnímu autu?

  OdpovědětVymazat
 35. Doporučuji android auto. Pro zapnutí android auto se úplně ukončí zastaralý infotainment a jede jenom Google. Přehrávačů hudby je tam několik, samozřejmě play music funguje včetně hladového vyhledávání. Navigace je zatím jen Google maps a Waze, ale Google mapy jsou plně integrované s Google účtem, včetně oblíbených nebo naposledy hledaných destinací. Když je navigace z mobilu už spuštěná,AA ji prostě převezme a pokračuje v trase. V Česku to zatím není na marketu dostupné. Tak se musí aktualizace stahovat přes apkmirror, ale za to jsou aktualizace každý měsíc, ne jednou za 4 roky jsem je to u aut.
  Obvykle fungují i tlačítka na volantu.
  Příchozí sms něbo hangout zpráva se přečte, ale v češtině zatím není možné odpovědět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zjistoval jsem to, a z malych aut, ktera me zajimaji, podporuje Android Auto pouze OPEL ADAM, a to jeste pouze verze, ktera se u nas zatim neprodava...

   Vymazat
  2. O trošičku větší Suzuki Swift umí.

   Vymazat
  3. Nevím, jestli je to i případ výbav pro ČR, ale nové Kia Picanto by mělo mít Android Auto a délka je pod 3,6 metrů, tedy jedno z nejkratších pětidvěřových a úplně nejkratší pětimístné auto na českém trhu. To samé i Suzuki Ignis, i když by bylo nutné si domluvit individuální výbavu, ty tři u nás dostupné jsou podle mě dost blbě vybalancované (snad to u Suzuki jde). Ignis má 3,7 metrů, je to jakoby crossover, ale dost nízký a nemusí mít střešní ližiny, navíc hodně prostoru uvnitř. Vypadá navíc dost japonsky (japonská verze je kratší a kei, verze pro zbytek světa o něco praktičtější) a je to reálně spíš MPV než SUV pro zakomplexovance. Tady je recenze australské verze Ignisu bez ližin : https://www.youtube.com/watch?v=P9AWMyKiRGM .

   Vymazat
 36. Franto nechápu, proč by ses zbavoval BTC za krám, který ztrácí na hodnotě ve chvíli, kdy si ho odvezeš.
  BTC minulý týden $2300, včera 2500, dnes 2700.
  McAfee(pravda, podivín) je názoru, že do tří let bude mít hodnotu půl milionu dolarů.
  Abys neskončil jako ten někdo, kdo v počátcích zaplatil 10 000 BTC za dvě pizzy a vysmál se, jak se nažral zadarmo.
  Haha budeš jednou jezdit v přihlouplém vozítku za třicet milionů korun, ve kterém ti nefunguje rádio.

  OdpovědětVymazat
 37. Hele Franto, bacha na vw/skoda. Android Auto tam sice obcas funguje ale zase velmi casto vykon usb konektoru neutahne mobil v modu navigace. Takze v podstate jedes spis na baterku mobilu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z VW a Skoda aut mě zajímá pouze "Up" a "Citigo" (všechna ostatní jsou moc velká). "Up" má (za příplatek) toto, což IMHO nemá s Android Auto nic společného: http://webspecial.volkswagen.de/infotainment/cz/cs/radionav-start/maps-more.html
   Citigo nemá ani to.

   Vymazat
 38. Z VW aut mě zajímá pouze "Up" (všechna ostatní jsou moc velká). "Up" má (za příplatek) toto, což IMHO nemá s Android Auto nic společného: http://webspecial.volkswagen.de/infotainment/cz/cs/radionav-start/maps-more.html

  OdpovědětVymazat
 39. Teda Franto... Nebuď píča. Elektroauta si dneska kupujou jen zeleně vylízaný mozky. Jestli chceš zanechat malou uhlíkovou šlápotu, kup si starou Oktu s nalítanejma 200 tisícema, furt to bude ekologičtější, než tyhle shity.
  Krom toho, existuje nějakej Hammond, takovej malej zmrd. Točí nějaký pořady vo autech. Je to tak 2 měsíce, hodil jedno elektroauto přes boudu a to sfajrovalo tak, že se roztavil spodek kastle. Ty baterky maj totiž dvě takový malý nevýhodičky, a to ausgerechnet v nabíjení (jsou citlivý na chybu) a v nárazu. Jsou to totiž 3 metráky lithia (nerecyklovatelnýho), který radostně reaguje se všim, zejména s kyslíkem. V podstatě sedíš na bombě.
  Možná se tu najde nějakej kikot, kterej bude blábolit o novejch typech baterií a tak. Lže, nebo mu lžou. Existují jen metal-hydridový baterky, ty ovšem nedávají špičkovej výkon. Vodík taky nikam nevede, bo se vyrábí z ropy nebo elektrolýzou.

  OdpovědětVymazat
 40. To kolem apek k temhle modernim autum mi pridje zajimavy, (neaktualni) https://github.com/edent/BMW-i-Remote

  OdpovědětVymazat
 41. offtopic...bude i članok o novom Bitcoin Cash? oplati sa? budete s tym p.Fuka tiež obchodovať tak ako s BTC?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím nevidím žádný důvod, proč se Bitcoin Cashem zabývat. Ani si nejsem jistý, že začne nějak rozumně fungovat.

   Vymazat
  2. dakujem. ja som to pochopil tak ze to bude rovnocenna alternativa k BTC spočiatku. najma nerozumiem tomu ako prebehne to ohlasovane rozdavanie BTC cash terajsim vlastnikom BTC.

   Vymazat
  3. V pravem sloupci na tehle strance je odkaz na "Discord chat". Tam vlez a zeptej se v diskusi "Bitcoiny", jsem tam.

   Vymazat
 42. Moc nerozumím požadavku na malé auto. Za mě to jde ruku v ruce s bezpečností a teď myslím tu pasivní, tedy když do tebe nabourá větší auto. Nad tou propastí mezi telefony/tablety a multimediálními systémy v autech za horentní sumy se již dlouho udivuji. Stačilo by nějaké "kolabo" s Apple / Google a integrovat přímo jejich zařízení, byl by klid.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.