27.7.17

Recenze: Křižáček - 40%

Když film začíná citátem, který se mi za dobu jeho zobrazení na plátně nepodaří gramaticky rozklíčovat, natož pochopit, znamená to, že půjde o film, který pro mě bude výzvou.

Ten citát je od Vrchlického, a pravděpodobně je z básně, která je předlohou tohoto filmu. Tu báseň jsem nečetl, což je škoda, protože by mi možná pomohla pochopit, na co jsem se těch 90 minut v kině díval, nebo měl dívat.


Středověk. Malá pevnost. Malý chlapec se probudí, oblékne si miniaturní brnění, vezme miniaturní meč, a odejde pryč.
Je to opravdové brnění? Oblékaly se tehdy takhle děti? Nebo je to dětský kostým? Je ten chlapec opravdu křižák a má zanedlouho férově vyrazit do Svaté války (ve středověku se jistě děly i divnější věci)? Nebo jen chce být křižák, hraje si na něj, a utíká z domova jako naivní děcko?
Zanedlouho z téže pevnosti vyrazí chlapcův otec (Karel Roden), aby kluka našel a odvedl zpět domů (k matce). Pátrá mezi prostým lidem, což není snadné, protože v tehdejší době v této zemi zjevně byli všichi retardovaní a na jakoukoliv jednoduchou otázku odpovídali až po 10 - 20sekundové pauze a pronikavém pohledu.
Roden má občas halucinace (vidí svého syna v šesti kopiích, vidí svou ženu, která je někde jinde), dá se časem dohromady s opravdovým (plnoletým) mladým křižákem, dorazí s ním až do Svaté země (nebo někam poblíž) a tam buď najde, nebo nenajde svého syna, a je konec.

Snažil jsem se být v popisu děje vágní, ale stejně si nejsem jistý, jestli nepíšu nesmysly. Film začíná v lesích, které vypadají jako české, a lidi zde mluví česky. Putuje se, putuje, najednou jsme v krajině, která vypadá jako italská nebo španělská, ale stále všichni mluví česky. Pak jsme ve velmi nečesky vypadajícím městě, kde obchodníci mluví italsky. Pak vidíme (v témže městě) kočovné divadlo, které hraje v češtině a vypadá to, že mu všichni diváci rozumějí. Okamžitě poté jsme u moře a narazíme na arabské bojovníky. A nakonec se odtud odjíždí na malé loďce. Kam? Do Svaté země? Zpět domů ze Svaté země? Byli jsme někdy v průběhu filmu ve Svaté zemi? Byli jsme někdy v průběhu filmu v Čechách? Jak dlouho celý děj trval? Tři dny? Tři roky? Jak rychle létá plně naložená vlaštovka?

Dalo by se napsat, že Křižáček klade divákovi mnoho otázek a nabízí mnoho možností interpretace. Stejně tak by se dalo napsat, že Křižáček nemá děj, a kdo si v něm chce něco najít (cokoliv), ten si to tam najde. Stejně tak se dá napsat, že úplně nejvíce možností interpretace nabízí dívat se 90 minut na prázdné plátno...

Je nadevší pochybnost jasné, že tvůrci filmu mají hodně rádi Vláčila a Tarkovského, a je také jasné, že měli jasno v tom, co chtějí natočit, a natočili to přesně tak, jak chtěli. S lacinější výpravou než Kněžna Libuše. V úzkoúhlém televizním formátu.

Titulní hrdina řekne v celém filmu asi 5 vět. Roden řekne v celém filmu asi 20 vět (a to mluví zdaleka nejvíc ze všech postav). Hudba je minimalističtější než minimalistická (v traileru na této stránce uslyšíte asi třetinu všech hudebních motivů filmu). Po nesnesitelně dlouhém záběru na pomalu klesající padací most následuje dvakrát delší záběr na pomalu se zvedající padací most. A Roden je pořád bůh...

Rozhodně vám nemůžu Křižáčka doporučit, ale jistým způsobem velmi fandím tomu, jak si jeho tvůrci jdou za svým. To, že před lety v Karlových Varech vyhrála Křišťálový globus Amélie z Montmartru, zatímco letos Křižáček, to je pro mě taková hezká symbolika toho, co se s tímto festivalem stalo.

38 komentářů:

 1. Takzvaná dětská křížová výprava (Kinderkreuzzug) z roku 1212, pokud snad na ni tenhle film odkazuje, je zřejmě z velké části mýtus. To se hodí, protože tento ryze festivalový film není do kina, není ani do televize, nehodí se ani jako video, zkrátka je to film, který někdo potřeboval natočit, ale už není třeba, aby ho vůbec někdo viděl. A kdokoli ho uvidí - já ne - ten si za pár měsíců ani nevzpomene.

  Má-li Kněžna Libuše malé l, znamená to, že by měla mít i malé k (a v něčem si zjevně libuje).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to smutné, když si v éře internetu recenzent nedokáže ani vygooglovat informace o dětské křížové výpravě, ať už je to mýtus, či ne a raději předvádí svou hrubou neznalost dějepisu a vyhledávání na internetu. Vzdělaná elita opět musí vše zachraňovat.

   Vymazat
  2. Jdi do hajzlu.Gugluj si sam jelito.

   Vymazat
  3. pche nevzpomene... nejprisernejsi filmova past Okno do dvora, kterou jsem videl jako dite, je stale se mnou. intenzita nudy a nedeje byla tak vysoka, ze ji ve vzpomince citim dodnes a desim se pri kazde navsteve kina jejiho opakovani.

   Vymazat
  4. Pak ten film fungoval, Spime.

   Vymazat
  5. Ten pocit se dá restartovat ještě filmem "Okno z ložnice"

   Vymazat
  6. Diskutér: "Jdi do hajzlu?" To je na místní poměry dost slabý, vážně nedokážeš vygooglovat nějakou cizí pořádnou stěrku, kterou za tvůj nenápaditý mozek vymyslel nějakej borec s koulema? Talentovaná nadávací elita musí zase všechno zachraňovat.

   Vymazat
 2. jenom bych chtel rici, ze pokud se libeni vlacila autorum melo projevovat (byt domnele fukou) nejakymi atributy, ktere ma tento film spolecne s filmy vlacilovymi (doufam, ze se prozatimni torzo vety podarilo v tuto chvili gramaticky roklicovat i pochopit), pak je to s podivem, nebot vlacilovy filmy opravdu davaji smysl, maji dej a byt mohou pusobit artove, nejsou to bezobsazne sebezahledene sracky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film X může mít mnoho společných atributů s filmem Y, a přitom může být na rozdíl od filmu Y hovadina.

   Vymazat
 3. Vary jsou v prdeli uz davno.Proc letos nebyl report?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Report nebyl, protože je v těch samých místech co Vary.

   Vymazat
 4. Vlaštovky létají rychlostí až 80 km za hodinu, plně naložené budou asi pomalejší.
  Záleží také na tom, kterým směrem letí. Vzhledem k tomu, že v jižních krajích mohou být uloveny a snědeny, je možné, že ze Svaté země k nám budou víc pospíchat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, záleží jen na tom, jestli: evropská, nebo africká?

   Vymazat
  2. to ze neznas holly grail je smutne, ale bezne. ovsem to, ze ti ujel i fakt ze plne nalozena vlastovka musi letet rychleji nez nenalozena, je obrovsky fail pro tve rodice, skolu a pruser pro tve deti.

   Vymazat
  3. No jo, Holy grail mě nudil a ani jsem ho nedokoukal, to bude tím.

   Vymazat
  4. Jo, to mám ložený jako Ajuga. Nejen, že MP není zábava, ale podle mýho to silně bojuje až s trapností na úrovni hospodských vtipů důchodců co si slintají do piva. Velice slabý a nudný. Asi generační problém, třeba příští generace bude mít třeba u IT Crowd stejný pocit.

   Vymazat
 5. Co je plne nalozena vlastovka?Jako naprcana?Kdo ji pilotuje?Cmelaka pilotuje Erwin! Marabu na to kasle.To je prace se zenskejma!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diskutére, to je přece zásadní otázka ve filmu "Monty Python: The Quest for the Holy Grail"! Jak tohle můžeš neznat?

   Během sledování Křižáčka je zcela legitimní si pokládat podobné otázky.

   Vymazat
  2. Gral znam,ale vlastovku si nepamatuju :(

   Vymazat
  3. Obhajuje te pouze fakt, ze takoveto skutecnosti musis znat jako kral Anglie. Kdyz kral Anglie nejsi, znat je nemusis :-)

   Vymazat
 6. Ukazuje tam Svata zeme full frontal?

  OdpovědětVymazat
 7. Ale podle České Televize je ten film úplně nejvíc nejlepšejší film roku.
  Vlastně oni ho pomáhali financovat, tak nic...

  OdpovědětVymazat
 8. Abych to shrnul: existují jen dva legitimní způsoby, jak točit filmy o středověku. Jen dva. Nazvěme je Kingdom of Heaven a Holy Grail. Křižáček není a ani nechce být jedním z nich. Jeho smůla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to nechce být, to by byla dřina. Chce podporu od státního fondu kinematografie a dostal jí. To byl cíl, dranc pokladny.

   Vymazat
  2. Takže Markéta Lazarová je nelegitimní způsob středověku? No jo, vždycky mi byla podezřelá.

   Vymazat
  3. Existují jen tři legitimní způsoby, jak točit filmy o středověku! Jen tři! Nazvěme je Kingdom of Heaven, Holy Grail a Markéta Lazarová!

   Vymazat
  4. Chmmm, Údolí včel nikdy neviděli, že ne?

   Vymazat
  5. ÚV spadá pod ML, anebo naopak.

   Vymazat
 9. Možná hledali tu uklízečku mexického původu. Což mi připomíná, že mi chybí Coorvus. A taky Corvus.

  OdpovědětVymazat
 10. Podle takoveho zvlastne spatneho hodnoceni filmu od ff uz poznam, ze se mi film bude libit a bude stat za to. Plati i vice-versa. naposledy napr. the revenant (ff 60%, ja 100%) vs. bony a klid 2 (ff 90%, ja 5%)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bony a klid 2 jsem nedal 90 % ale 70 %...

   Vymazat
  2. Ale chtel jsi dat 90% ale stydel jsi se, protoze jsi zrovna tou dobou randil s kubikem.

   Vymazat
 11. Uzje to v databazi https://www.csfd.cz/film/520939-selsky-rozum/prehled/

  OdpovědětVymazat
 12. Teď by mě jen zajímalo, jestli se tu kupí vlaštovčí metahumor nebo si všichni myslí, že unladen znamená "plně naložená".
  50:50
  Discuss amongst yourselves.

  OdpovědětVymazat
 13. Dik za Kněžnu Libuši, v nejakej obzvlast veselej chvilke si to pozriem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.