11.7.17

Recenze: Oklamaný [Beguiled] - 50%

Jih USA, občanská válka. V dáli je slyšet dunění děl. V poloopuštěném internátě je schováno šest děvčat různého věku a jejich vychovatelka (Nicole Kidmanová). Jedno z děvčat při sbírání hub v lese objeví těžce zraněného vojáka Severu (Colin Farrell) a pomůže mu dobelhat se do internátu. Zde se ho ujmou a snaží se mu vrátit zdraví a sílu - přestože je to oficiálně nepřítel...


Sofia Coppolová natočila remake filmu z počátku sedmdesátých let (kde vojáka hrál Clint Eastwood). Bůh ví, co jí na této látce přitahovalo, a v čem se její film liší od původní verze (neviděl jsem ji). Ale je zřejmé, že tenhle film je nějaký divný. A obávám se, že nikoliv záměrně...


Nejdříve ale to pozitivní: Film má působivou výpravu, místy nádhernou kameru (různé záběry stromů a slunce, nesouvisející přímo s dějem) a většinou velmi solidní herecké výkony. Především Kidmanovou a Kirsten Dunstovou.

Ovšem... Film má jen málo přes 90 minut a zdá se to být málo (což moc často nepíšu). Je v něm sice jen sedm postav, ale mnohé z nich velmi podivně mění své chování, jako kdyby nějaké dlouhé a významné scény byly z filmu vystřiženy.Konkrétně (bez spoilerů): V první polovině filmu je Farrell víceméně supersexy rekvizita, se kterou by se všechny ženy v domě (od 10 do 50 let) chtěly vyspat. Nedá se říct, že by to bylo zrovna logické, ale dá se to brát jako projev nedostatku citu za války, atd., atd. Proč ne. Přitom je ale od začátku filmu naznačováno, že Farrellův voják se všemi sedmi ženami vychcaně manipuluje, štve je proti sobě, několika z nich vyznává přímo či nepřímo lásku... A zřejmě tím vším něco sleduje (něco víc, než jen "Nevydejte mě nepříteli?").

No a pak v polovině filmu dojde v rychlém sledu k několika téměř WTF událostem, následkem kterých se Farrell stane bezmocnou obětí a ženské se ukážou jako vychcané svině. Ty zvraty jsou opravdu velmi divné . Ne že by byla odhalována nějaká překvapivá nerálná tajemství. Nikoliv. Odhalováno není nic. Ale postavy se prostě zničeho nic začnou chovat úplně jinak, než se chovaly do té doby, a nemají k tomu žádný důvod. Dalo by se to překousnout v historickém psycho hororu ze strašidelného zámku. Nedá se to tak dobře překousnout ve filmu, který je celý založen na psychologii postav.

Docela rád bych se od Sofie Coppolové dozvěděl, co se vlastně snažila natočit. Různé scény ve mně budily velmi rozporuplné pocity a vůbec si nejsem jistý, jestli třeba to, co mi připadalo jako slušný černý humor (a nebyl jsem sám, smálo se dost lidí v sále), měl vůbec být humor, a jestli to co mi připadalo jako vychcanost, měla být vychcanost, nebo naopak totální naivita...???

Každopádně, jako dvojprogram s původní verzí to asi bude zajímavější pokoukání, než jako samostatný film.

15 komentářů:

 1. To je pro ženský od ženský, tomu nemůžeš rozumět. To sem se takhle jednou ptal co je zajímavýho na "Anna a král" a dostalo se mi odpovědi, že jsou tam pěkný šaty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky je tam nešťastná láska, krerá moc nesouvisí se sexem a proto není trapná, ale je oduševnělá a taky pěkný scenérie, troubo.

   Vymazat
  2. Jo, kdybys tam tu lásku nenašel, jako že bych se nedivil, tak ta Anna a král se vlastně milujou a ta Anna je dost chlap, protože má koule, a tak je to vlastně i takový latentní gay film.

   Vymazat
  3. Teď jsem zjistil, že film o kterém píšu, je "Anna a král Siamu"... tu novou Annu a krále bych nesledoval, protože ty předělávky jsou většinou fakt akorát o šatech nebo o efektech, prostě pro debily.

   Vymazat
  4. Eh, tak ještě blbost... Král a já, se to jmenovalo a byla to už předělávka z roku 1956. Tehdy se dělaly předělávky ještě na úrovni. :D

   Vymazat
 2. V původním snímku s Clintem Eastwoodem je údajně více děje a silnější erotické dusno. Ale pozor, šaty jsou tam horší.

  OdpovědětVymazat
 3. Lepší oklamaný než okleštěný. Nebo dojde i na to?

  OdpovědětVymazat
 4. Prave jsem dokoukal Špičák, vrele doporucuju.Postavy se chovaj divne furt a stejne.Saty asi nic moc, za to full frontaly vsech zucastnenejch vcetne malyho kotete a lahvi s vodou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trhání špičáku či dokonce Špičáku s frontally je určitě silně vzrušující zážitek.

   Vymazat
 5. Coppola tvrdí, že humor byl záměrný. Čti festivalový deník, Franto

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je ale teď problém, protože tato recenze neobsahuje štítek "záměrný humor" ani "šaty", cítím se oklamaný.

   Vymazat
  2. Problém způsobila Coppola tím, že logicky neumístila dívčí internát do strašidelného zámku. Pak by bylo Frantovi všechno jasné.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.