22.3.17

Recenze: Život [Life] - 80%

Blízká budoucnost. Na mezinárodní kosmické stanici (obíhající kolem Země) šest astronautů a kosmonautů začíná zkoumat živou buňku, která byla nalezena na Marsu. Jak už to ale v podobných situacích bývá, buňka není blbá, nenechá do sebe jen tak rýpat a velmi rychle dojde k názoru, že chce okamžitě vyrůst a sežrat všechno živé.


Nemám rád zjednodušující definice, ale když zjednodušeně napíšu, že sci-fi horor Život je "kombinace Vetřelce a Gravitace", tak je to opravdu docela hodně výstižné tvrzení, včetně toho, že mi nejedna scéna připadala jako záměrná citace z jednoho z těchto dvou filmů (ale o tom podrobněji až za chvíli).


Film začíná několikaminutovým "nepřerušeným" (ale samozřejmě virtuálním) záběrem, kdy proplouváme vesmírnou stanicí a seznamujeme se s posádkou a její činností. Od začátku mě zaujala naprostá triková dokonalost, velmi kvalitní herecké výkony a celková "vážnost" filmu, který jako by se snažil vyrovnat když už ne Vesmírné odysee, tak aspoň té Gravitaci. Film je od prvních sekund působivý, atmosférický a podněcující naši zvědavost: Zajímá nás, co se bude dít, a záleží nám na těch postavách.Tím překvapivěji působí, když se po 30 - 40 minutách tato "epická kinematografická událost" překlopí do víceméně klasické béčkové hororové vyvražďovačky ve stylu "jeden bubák honí a žere šest neschopných debilů". Není to nepříjemné překvapení a odvážil bych se tvrdit, že to mohl být i záměr tvůrců (stejní scenáristé napsali Deadpoola). Ale je to prostě netradiční, a kdybych se dočkal více vtípků, měl bych jasněji v tom, na co se dívám.

Vůbec je cosi netradičního na tom, že vznikl film, který je od své třetiny vlastně typické laciné hororové béčko (mládeži nepřístupné), jenomže musel stát spoustu peněz, úžasně vypadá a hrají v něm slavní (a kvalitní) herci! Celý film se odehrává v beztížném stavu (což je hojně využíváno k různé originální choreografii a vizuálním nápadům), a všechny scény, které mají být napínavé / strašidelné / nechutné, opravdu jsou napínavé / strašidelné / nechutné! Slabším povahám se měňavkovitém mimozemšťanovi bude možná zdát a nebudou to příjemné sny (pokud v nich budou současně figurovat nějaké neutěsněné tělesné otvory).

Možná z předchozích odstavců není úplně jasné, co mi vlastně na tomto filmů vadí, a proč ho nepokládám za tak kvalitní, jako třeba toho Vetřelce. Je to tím, že prvních přibližně 30 minut filmu působí úžasně ambiciózně, jako kdyby bylo na plátně rozehráváno něco opravdu nadčasového. S přibývajícími minutami filmu ale dochází čím dál víc a víc k tomu, že se těchto šest elitních vědců, speciálně vybraných přesně pro tento úkol, chová jako totální idioti, kteří nerespektují nejen vědecké procedury, ale ani základní logiku. Debilita je u nich nakonec mnohem markantnější než u posádky Vetřelce (která, nezapomínejme, byla něco jako vidláčtí řidiči náklaďáků) a dokonce to místy ztěžuje pochopení děje, protože není vždycky jasné, jestli se hrdinové zrovna snaží zachránit 8 miliard lidí na Zemi před nákazou, nebo jestli chtějí zachránit jednoho svého polomrtvého kamaráda a proto otvírají ty dveře, které by se rozhodně otvírat neměly.

Pokud bych věděl, že se někde na mé kosmické stanici nachází něco, co je rychlejší než člověk, silnější než člověk, umí to používat lidské nástroje, dostane se to na jakékoliv místo stanice nepozorovaně za 10 sekund a žere to všechno živé, rozhodně bych o tom okamžitě informoval Zemi a rozhodně bych okamžitě začal přemýšlet o tom, jak zabránit tomu, aby se ta věc na Zemi dostala. Život posádky by byl sekundární. V tomhle filmu ale tohle nikoho nenapadne (nebo to někoho napadne, když už je pozdě) a místo toho se řeší, že "náš kamarád nesmí umřít, ještě má život před sebou" nebo "když ta věc bude minutu bez kyslíku, musí určitě umřít" (jak dlouho asi byla bez kyslíku na tom povrchu Marsu, páni vědci?).

Tohle všechno mi bylo dost líto a dost dlouho jsem se podvědomě odmítal smířit s tím, že se už pár desítek minut dívám na brutální vyvražďovačku a ne na sofistikovaný sci-fi horor. Byla to možná moje chyba. Kdybych si to připustil dřív, mnohem víc bych si užil finále (včetně docela svěžího konce).

P.S: Ve filmu je jedna roztomilá bota, vyplývající z toho, že když se překládaly všechny filmové nápisy do ruštiny, překladatel zřejmě dostal jenom nějakou excelovou tabulku s texty, do té všechno přeložil (aniž by znal kontext) a ruské texty pak byly použity k výrobě rekvizit (někým, kdo neuměl rusky). Takže když mají všichni hrdinové na kombinézách svá jména v angličtině i v azbuce, jedna z postav tam má napsáno "M. NORTH" a pod tím "M. СЕВЕР"!

52 komentářů:

 1. Teď sem první já a chybí tam "o".

  OdpovědětVymazat
 2. Možná, že se slabším povahám bude zdát o měňavkovitém mimozemšťanovi a možná, že se měňavkovitému mimozemšťanovi bude zdát o slabších povahách.

  OdpovědětVymazat
 3. Kolik spoilerů a jak zásadních prosím?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden, jako vždy. Začíná na začátku recenze a končí na konci. Franta nepíše recenze, ale komentované spoilery.

   Vymazat
 4. Zapomněl napsat, že je to podle skutečné události. Matt Damonovi se skutečně něco podobného zdálo, když trčel nemytý na Marsu.

  OdpovědětVymazat
 5. ja to nepochopil, co je tam teda netradicni? vizualne zajimavy scifi s beckovou druhou polovinou to je imho standard, viz Sunshine, Horizont udalosti, ta picovina s Hoffmanem a tou hereckou z Basic instinctu, v jaky meta-meta-meta rovine je to teda netradicni? verim vic 50% od Spacilky ANO VYSLOVIL SEM TO vy zmrdi a picusci

  OdpovědětVymazat
 6. Preco Franta, kokot, furt caka humor? To si ty teplak nevies do pice uzit film v ktorom humor nieje alebo funguje trosku inac? Vlastne co sa pytam velitela teplakov.

  OdpovědětVymazat
 7. Franto pořád čekáš vtípky a když tam pak jeden máš, tak ho prohlásíš za botu, byť roztomilou.
  A vůbec, proč by pan North nemohl být pan Sever, he?! Ty sám také jsi v "meanwhile in Japan" teplácke komunitě Mr. Fuku a je to snad bota?
  Ledvinka tak, možná...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo Franto a další vtípek je to, že je tam Kaneda.
   Doufám, že i tentokrát vidí všechno zcela jasně.

   Vymazat
  2. Ano, Hiroyuki Sanada a Sunshine nestojí za zmínku? Franta mluví o tom, o čem mluvit nemá a nemluví o tom, o čem mluvit má.

   Vymazat
  3. Asi zas umře jako první, bohužel.

   Vymazat
 8. Že se tak ptám, stane se tam vůbec něco víc, než co je v traileru?

  OdpovědětVymazat
 9. A je posádka ještě debilnější, než ta z Promethea?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lol, posádka z Promethea byla opravdu hodně retardovaná.

   Vymazat
  2. Anna R+Vronsky:
   V této komunitě zásadně jen "Promeseus" a jeho vystrašené slůně.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. ANO! Mnohokrat! Neskutecny mentalove. V jedny chvili me napadlo, ze jedine uchazejici vysvetleni jejich individualni i kolektivni mentalnosti musi bejt to ze obluda je uz uvnitr nekoho/vsech z nich a ovlada jim mozky tak, aby delali veci v jeji prospech.

   Vymazat
  5. Já bych chtěl bejt uvnitř Aničky..

   Vymazat
 10. Co je pravdy na konspiračních teoriích, že je to prequel k Venomovi?

  OdpovědětVymazat
 11. No, neviděl jsem, ale vpodstatě jako Poslední dny na Marsu (The Last Days on Mars, 2013). Takže to, že se něco serióznějšího zvrtne v béčko, taky žádná novina:-).

  OdpovědětVymazat
 12. To teda těch 80 až moc (a to určitě kvůli těm trikům, co má Franta tak rád a možná kvůli lepšímu hereckému ansámblu:-)). Spíš bych to objektivně přiblížil těm 56, co má LDOM na ČSFD;-).

  OdpovědětVymazat
 13. ... a asi na to půjdu. Sci-fi deficit u mě být akutní:-o. Pravda, za chvíli tu bude nový Scottův Alien, ale z trailerů mám trochu rozpaky. I když asi to už nemůže být horší než Proméseus. Tam ani scénáristi neměli šajn, o čem to vlastně je:-)).

  OdpovědětVymazat
 14. Tak teď nevim kde je СЕВЕР, recenze je příliš matoucí.

  OdpovědětVymazat
 15. Fukini, přes polovinu recenze píšeš, jak je tento film pro tebe zklamáním, jak se postavy chovají dementně atd., a pak tomu nasolíš 80%. Jsi divnej. Jo, a taky dost pochybuju o tom, že kdybys byl v jejich kůži ty, budeš přemýšlet o tom jak zachránit Zemi, a ne pouze svoji sekundární sorry ass.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v tom ten problem nebyl. oni stupidne zachranovali jednotlivce (tedy ne svoji primarni ass ale neci sekudarni ass) v situaci kdy hrozilo ze v dusledku toho ta vec nasledne vyhladi lidstvo na zemi. bylo to cely dementni.

   PS - fuka neni NASA astronaut. NASA astronauti tak premysli. Nebo aspon ti puvodni. Magnificent 7 a jejich generace. To co se prezentovalo (za an ut uoksur icinlecan, enxodarap) v LIFE za stupidni a nervove labilni jedince byla urazka cely ty profese.

   Vymazat
  2. A kdy že naposledy byli astronauti z NASA v situaci že jim šlo bezprostředně o život a zároveň byla ohožena Země??

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Vypadá to, že NASA to tady monitoruje. Doufejme, že Kukuča přežil.

   Vymazat
 16. Čekám, kdy někdo konečně natočí scifi horor o tom, jak posádka vesmírné lodi sežrala mimozemšťana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborný nápad, Alien reversed!
   Po hrudníkovém vykuklení už jen jak posádka dává Vetřelci zabrat.
   Neustále ho honí a pronásledují, mrcha sice roste, ale nemá chvíle oddychu.
   Je odchytáván do různých pastí, které na něj posádka líčí, je mlácen, polévají ho jeho vlastní kyselinou, odsekávají mu různé končetiny a ocasy...
   Zkrátka takový hostel Nostromo.

   Vymazat
  2. Ale když to vezmete vážně - film ve kterém by byli lidé evil a mimozemšťani by se snažili před nimi se strachem uniknout, by bylo zaímavé osvěžení. (Netvrdím, že to tu ještě nebylo, ale zatím málo a ne moc působivě).

   Vymazat
  3. Nejblíž k tomu má asi District 9

   Vymazat
 17. Cely život si kladu otázku, co by se stalo, kdyby chobotnice vylezla na souš a dostala hlad. Konečně to vim.

  Stejně mám ale pocit, že někdo špatně přeložil /vyložil název stanice a místo podvodní stanice ji zaměnil za vesmírnou stanici a než se na to přišlo, byla pulka filmu natočená, režisér vytočenej a jelikož odešel z placu se ožrat, šel film totálně do kopru.

  OdpovědětVymazat
 18. Tolik postu a ja jsem linej je cist. Uz se tu resilo jestli debilni posadka s bunkou z Marsu je debilnejsi nez debilni posadka Promethea? Protoze debilni posadka Nostroma zase tak debilni nebyla, nic neni debilnejsi nez debilni posadka Promethea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby sis přečetl posty tak si uvědomíš, že Promeseus, bez Promeseusa, Promeseusovi atd. A ano, jsou opravdu debilní, myslím, že by s posádkou Promeseusa mohli jet na prázdniny a užili by si to všichni.

   Vymazat
  2. Nejsem GN, ale není Promeseusovy víc správnější?

   Vymazat
 19. Předpokládám, že soundtrack hraje Opus - Life is life

  OdpovědětVymazat
 20. Franzisku, miluju Tvoje kritiky!!!!

  OdpovědětVymazat
 21. Franto vytýkáš filmu věci, kderé jsi buď nepochopil nebo nedával pozor :) Ve filmu přímo říkají, že spojení se Zemí ztratili.. že k nim pak přiletí loď, která se je snaží odklonit.. to je automatická procedůra. A pak.. přímo ve filmu říkají, že ten živočich potřebuje k životu to, co my.. tedy potravu a vzduch.. jinak hybernuje... to tedy dělal celou dobu na Marsu.. tím, že ho vytáhli na vzduch ho probudili. Ale jinak souhlas s recenzí, ale posádka mi přišla o hodně míň dementní, než ta z Promethea nebo Covenanta. Samozřejmě ten tvor byl chytřejší, jak všechny posádky dohromady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně to tak hádám nefunguje, moc bych se divil kdyby veškerá komunikace, kamery a obecně data ze stanice nešly live na Zemi. Další věc je, že by neletěl sojuz ale nukleární zbraně ze 3 kontinentů. Nicméně věcí, co tam neseděly by se daly psát seznamy, bohužel naprosto stejně jako v Gravity a nebo ve sluníčkové pravdolářskařské pičovině Interstellar. Opravdu jsem zvědavý jestli někdo v následující dekádě zvládne natočit vesmírné sci-fi co by se realitičnostní a uvěřitelností alespoň přiblížilo Vesmírné Odysei, ovšem obávám se, že i Sunshine bude nedosažitelnou metou.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.