17.3.17

E-Government: Vítejte v roce 2017

Tento post není o filmu. Tento post je o internetu a internetových prohlížečích. Pokud se v těchto věcech vyznáte, stačí vám jenom podívat se na ty dva obrázky a složit hlavu do dlaní. Pokud se v těchto věcech nevyznáte, pak vám pravděpodobně ani delší text nedokáže přiblížit, jaká zrůdnost je, že se na současných internetových stránkách s miliony návštěvníků dějí takovéto věci...

Říkal jsem si, že v roce 2017 přece už nemůže být problém podávat dokumenty elektronickou cestou. Ale jak jsem se mýlil!

Když jsem chtěl na eportal.cssz.cz podat tradičení přehled plateb, vyskočilo na mě toto úžasné okno:


Chrome verze 42 je dva roky stará. Už dva roky nejde podat přehled plateb prostřednictvím nejrozšířenějšího internetového prohlížeče ("návod" zmiňovaný v tom okénku už také dávno nefunguje). Ve Firefoxu nebude totéž rozhraní použitelné od příštího měsíce. Kdybych měl Windows, pravděpodobně by mi to celé fungovalo v Internet Exploreru, ale musel bych si nainstalovat nějaký strašlivý megaplugin od Software 602. Pro jiné platformy není k dispozici...

Ale je to obecnější problém: Proč proboha je zapotřebí k vyplnění jednoho jednoduchého formuláře instalovat desítky megabajtů Javy (nebo jiných pluginů), když třeba na Daňovém portálu Finanční zprávy jde vyplnit (a odeslat) celé daňové přiznání (mnoho stránek s přílohami) úplně hladce, v běžném prohlížeči?

Jistě se to dá "omluvit" tím, že Správa sociálního zabezpečení je přece státní podnik, a tudíž je normální, že je zkostnatělá a vynakládá miliony korun za nefuknční nabobtnalá zastaralá řešení. To je prostě normálka.

Ale o den později jsem na stránce České pojišťovny chtěl uploadovat JPG obrázek (kopii dokumentu) a vyskočilo na mě toto:


Pokud byste tomu náhodou nerozuměli (není to česky), upozorňuje se tam, že na "na Linuxu se Flash Player chová divně a proto po uploadu stránka patrně zatuhne" (anglicky). Čímž se lišácky obchází otázka "Proč bych v roce 2017 v aktuálním browseru měl potřebovat Flash Player na upload obrázku?"

Pokud je správná má domněnka, že Česká pojišťovna je soukromá firma, tak bych očekával, že bude zaměstnávat / platit IT odborníky, kteří rozumí IT. A helemese, nezaměstnává / neplatí. Ale v tomto případě mám aspoň možnost změnit pojišťovnu...

P.S.: Perlička na závěr: XML soubor generovaný aplikací ČSSZ má definovaný namespace "http://schemas.cssz.cz/OSVC2016"...


...přičemž doména schemas.cssz.cz neexistuje. (Abych byl férový: Jeden ze čtenářů v komentářích upozorňuje, že XML namespace je jen identifikátor a není povinné aby šlo o fungující URL.)

26 komentářů:

 1. Mě ta sociálka fungovala ve Firefoxu celkem bez problémů (ano, potřebovalo to nějaký děsný plug-in, ale protože si ho to nasosalo samo, tak to neřeším). A výhoda interaktivního formuláře v tomto případě převažuje nad těžkopádností systému.
  Co bude za měsíc, to mě už nemusí zajímat, další popasování s eportalem bude zase za rok a do té doby to nejspíš zase zmutuje v něco jiného.

  OdpovědětVymazat
 2. Což ono ve Windows mi to (před týdnem) fungovalo zcela bezbolestně i v tom Chrome, bez NPAPI a bez Javy.
  I tak to chtělo nějakej maličkej plugin a k němu nějakej standalone program od Software602, ale ten to evidentně používalo jenom k podepsání a odeslání do datovky, jinak celej formulář byl normálně na webu.

  Bych jako tipoval, že se obojí na linuxech dá nějak buď nainstalovat nebo nafejkovat, akorát to soudruzi na úřadě zapomněli pořešit.

  A to si nejsem jist jestli to původní historku vylepšuje a nebo naopak zhoršuje...

  OdpovědětVymazat
 3. Jo, tak na CSSZ jsem take narazil. Zachranilo me Safari na MacOS - po instalaci softwaru od Software 602. Na Windows jsem to neprostrelil z IE, Edge, ani Chrome. A jeste me dostala epodatelna od VZP. Tam to pro jistotu pres web nejde vubec a je potreba jim to poslat podepsanym e-mailem.

  OdpovědětVymazat
 4. nejakej rok nazpet (treba 10) byl ke komunikaci s celni spravou nebo necim takovym jeden konkretni DOSOVEJ program na nejaky reporty.. jakoze ten urad dodal disketu s tim programem

  jinac nevim jesli sis vsim ale dnesni webik je takove nalestene polofunkcni zabugovane neustale ve vyvoji hovno

  vem si takovej gugl mail: mas u guglu tugl photos, chces vlozit jeden z tech obrazku do mailu ve webovem rozhrani gmailu; to nejde pokud jsi zvolil tu bezplatnou variantu gphotos a fotky nezabiraji misto z kvoty gugl drajvu; pritom v gugl drajv webovem rozhrani se k temto fotkam dostanes - maji tam specialni slozku; pokud si myslis ze resenim je novy inbox tak neni ukaze ti jen prvnich asi 200 fotek a neumozni ti prochazet alba (kdyz si je das vyhledat ukaze to opet max 200 nebo kolik fotek); a to je nejprogresivnejsi it firma v jejiz rezii a pod jjiz kontrolou se to cele odehrava; a v roce 2017 ti neumozni prilozit obrazek do mailu aniz bys ho predtim z klaudu stahl na lokal a neuploadnul znova do mail aplikace.. pokrok

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bytosti nevídaného intelektu by ti mohli pomoci s interpunkcí.

   Vymazat
  2. bytost bez bytosti jako kost bez kosti, zeptej se onech bytosti na shodu podmetu s prisudkem v pripade zenskeho rodu.. pak si muzem navzajem nackovat jako rovnej s rovnym ty kriple

   Vymazat
 5. Ste ze tu zacyklili koukam.Nevim proc by mel kdokoliv resit ze to nejde.Je povinnost tech mamrdu zajistit funkcnost.Ja tu nejsem pro ne, slouzit maj oni, ne my.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Závidím ti tvoji bezelstnou naivitu.

   Vymazat
  2. a v mezidobi nez se realita stane svou idealni verzi? budes popyjet té?

   Vymazat
 6. adisepo.mfcr.cz i celnisprava.cz jsem musel dát korporátu plošně do výjimek, aby je Firefox automaticky zobrazoval IETabem, protože ty jejich certifikátové komponenty v ničem jiném kloudně nejdou. IETab teď skončil s ukončenou podporou NPAPI. Chvíli to vydržíme ještě s Firefoxem 52 ESR, ale pak? Asi zpátky k virtuálnímu stroji s Windows XP a IE6.

  OdpovědětVymazat
 7. V screenshotu je vidět tvůj variabilní symbol důchodového pojištění. Jen aby ti Davídek Grudl zase něco neposlal :)

  OdpovědětVymazat
 8. Hlavní je, že funguje xhamster.

  OdpovědětVymazat
 9. Jako účetní s dlouholetou praxí si dovolím tvrdit, že ČSSZ je ze všech úřadů nejhorší a jejich programátoři jsou nejspíš neschopný příbuzný nějakejch velkejch zvířat. Milión potíží s nima. Když se podávaly ELDP ještě na papíru, nešlo to z toho jejich programu vytiskout. Mělo to ujetej okraj o pár mm, čísla byly mimo okýnka a furt mi to vraceli zpátky. Editace okrajů zakázaná. Tisknout data současně i s formulářem nešlo, na origo formulářích měli vytištěnej prej ňákej speciální kód. Nakonec jsem to řešila tak, že jsem z každýho formuláře ustřihla asi 3mm :D

  OdpovědětVymazat
 10. Doména použitá jako namespace v XML existovat (být v DNS a případně to URL něco vracet) nemusí, je to jenom identfifkátor... jinak je to samozřejmě příšerný.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, jak se díváš na svou roli ve filmu Byl Jsem Mladistvým Intelektuálem?

  OdpovědětVymazat
 12. No tenhle web od dob KOMPOSTU taky moc dlouhou cestu neušel. Kompost nebyl responzivní, jinak to jede na stejným retro. Chce to zase startovač, natočil sem 15 let na Bloggeru a udělám z toho web.

  OdpovědětVymazat
 13. No a k čemu to potřebuješ? Já jsem jim poslal XML do datové schránky, zpět mi poslali v PDFku nascanovaný výtisk s fixou upravenými údaji :-) zase do datovky, přenastavil jsem trvalý příkaz a rok o nich zase neuslyším...

  OdpovědětVymazat
 14. Chtěl jsem se zeptat jak se Vám podařilo na Daňovém portálu Finanční správy odeslat formulář bez Java pluginu a datové schránky?

  P.S. přihlášení ke komentáři přes mojeid.cz neprošel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám datovou schránku, odeslal jsem přímo do ní.

   Vymazat
  2. Na Daňovém portálu (adisepo) není pro elektronické odeslání bez schránky potřeba v holém prohlížeči nic navíc. Akorát si pak člověk musí vytisknout papírové potvrzení a zanést ho tam osobně.

   Vymazat
  3. Nikam se nic osobně nosit nemusí, já to potvrzení dřív posílal normálním dopisem (tzn. ne doporučeně), takže stačí trafika, koupit známku a poštovní schránka někde na ulici. A v trafice naštěstí moc fronty nebývají (maximálně když před vámi je kuřák, který se nemůže rozhodnout, co chce vlastně hulit).

   Pak jsem pár let používal elektronický podpis s certifikátem od PostSignum. Ale jelikož za něj chtějí 4 stovky ročně, tak asi letos jsem zase raději poslal potvrzení. Známka je sice za 16 Kč, ale pořád je to docela rozdíl...

   Vymazat
 15. Mam Google Chrome 57 a podarilo se mi vyplnit prehled pro CSSZ. Na Windows.

  Souhlasim, ze CSSZ je pekny opruz. Vzdycky s tim formularem bojuji, nejtezsi formular.

  PDF formular od VZP ma podporu XDP sablon, coz je jen XML soubor, kterym muzete do PDF formulare nacist data. Dokumentace prakticky neni, ale pokud prijdete na to, jak vyplnit ten XML soubor, tak pristi rok uz to bude snadne. XML pro XDP je jednoduche, urcite jej lze generovat i skriptem. Krome toho, ze to maji zdokumentovane jak prase kost, tak urcitym omezenim je take to, ze to zase funguje asi jen na tech Windows (Adobe Reader X). Ale to je take dusledek toho, ze pro Linux zadne "public" nastroje nevznikly, oblast financi/bankovnictvi/dani je ignorovana, stejne jako formulare v PDF.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.