3.3.17

Čeští lvi mají další oběť!

Pod tímto prvoplánovitě bulvárním nadpisem se krčí víceméně nudná story toho, jak jsou vztahy mezi novináři a producenty v ČR divně pokřivené. Ale rozhodně to není ani tak zábavné jako tehdy ten můj případ se společností Negativ.

Hlavní postavy tohoto dramatu jsou následující:
 • Producenti filmu Masaryk (který se mi docela líbil, asi víc než většině ostatních)
 • Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně organizuje České lvy (na které mě většinou nezvou, a já na ně většinou nechodím)
 • Martin Svoboda, filmový recenzent a spolupracovník Aktuálně.cz
Story začala koncem loňského roku, kdy měl Masaryk týdenní "speciální uvedení" pro platící veřejnost v pražském kině. Aby Martin Svoboda mohl včas napsat a vydat recenzi, dohodl se s jedním z členů štábu filmu, a ten mu hotový film pustil. Následně mohla vyjít recenze ráno v den premiéry filmu a všichni byli spokojení.

Zahraniční lev (ilustrační foto)

Mezi svátky pak Martinovi zavolali z produkce Masaryka a divili se, kde film viděl. On jim to vysvětlil (konkrétního člověka nejmenoval) a vypadalo to, že tím je z obou stran vše vyřešeno.

Ale nebylo.

Když na začátku února Martin požádal ČFTA o akreditaci na České lvy, dostalo se mu odpovědi, že akreditace mu nemůže být poskytnuta, protože dostatečně nevysvětlil, kde viděl film Masaryk.

To vám může připadat bizarní, protože ČFTA nemá nic společného s producenty filmu Masaryk, ani nemá nic společného s tím, jak a kdy Martin Svoboda recenzuje filmy. Ale má to jistou zvrácenou logiku: ČFTA totiž dostává od filmových producentů s předstihem recenzentské kopie českých filmů, a producenti Masaryka se tudíž mohli domnívat, že se film k Martinovi mohl dostat právě touto cestou (i když jim už loni řekl, že o bylo jinak). Následně producenti Masaryka mohli vyvinout tlak na ČFTA (která si to s nimi nechce rozházet), aby Martina vytrestala nebo donutila říct, který člen štábu je tím "pachatelem" (a v tuto chvíli už samozřejmě litoval, že udělal to, co udělal).

V předchozím odstavci je několikrát slovo "mohli", protože nevím, co se doopravdy stalo mezi ČFTA a producenty Masaryka. Vím jenom (s pravděpodobností limitně se blížící jistotě), že ČFTA neměla nic společného s tím, že Martin viděl Masaryka - jsou na to svědci, které považuji za důvěryhodné, a kteří ČFTA poslali prohlášení, že Martin říká pravdu. A pokud Martin viděl Masaryka dříve, než jeho producenti chtěli, pak to není ani problém Martina, ani problém ČFTA. Ovšem někdo se snaží z toho Martinův problém udělat.

Samozřejmě, ČFTA má právo odmítnout akreditaci na České lvy komukoliv, třeba proto, že je zrzavý Žid.

Zrzavý Žid, který neviděl Masaryka, ale taky nepůjde na České lvy 2017
Vlastně, kdyby ČFTA napsala "Na České lvy nesmíte, protože jste zrzavý Žid", přišlo by mi to méně divné, než "Na České lvy nesmíte, protože jste producentovi Masaryka dostatečně uspokojivě nevysvětlil, kde jste viděl jeho film".

UPDATE 5. března: Doplněn odkaz na text prohlášení.

33 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Me kdyz nekam nepozvou taky tam vetsinou nejdu.

  OdpovědětVymazat
 3. Videl taky nekdy Franta zrzavyho Zida drive nez producent Masaryka? A vysvetlil to dostatecne?

  OdpovědětVymazat
 4. tak to je skandal je to nekde podrobnejc rozebrany na redditu?

  OdpovědětVymazat
 5. Skoda ze je rejzek po smrti. Ten by tohle nedopustil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak to, po smrti? Vždyť tadyhle na té fotce, to je přece Rejžek!

   Vymazat
  2. To jakoze neexistujou fotky mrtvejch lidi, kdyz jeste zili?

   Vymazat
  3. Ale vždyť Rejžek přece žije! Ano, několikrát nafingoval svou smrt, jistě, ale nikdy nebyl úspěšný. Toto je zatím jeho poslední převlek - za Žida - a ten je zatím nejlepší. Tihle Židé, to jsou chytří lidé. Moc chytří.

   Vymazat
  4. Rejžek je alter-ego Mirky S. Kdykoliv (od)umře, probudí se v ní jiný kokot. Proto a jedině proto Mirka říká "zlatej rejžek", což někteří mylně citují jako "zajebanej ježek"; I když krom Mirky to má pro celý zbytek světa stejný význam.

   Vymazat
  5. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  6. Grime, ty toho rejžovýho znáš? Co je to za chuye? Jedná se o tohoto somráka - https://m.youtube.com/watch?v=2IzJSyc-CrE

   Vymazat
 6. Nechápu a je mi to jedno.
  Ale narážka na židovský původ Martina Svobody docela pobavila.

  OdpovědětVymazat
 7. A proč vlastně ČFTA dostává "recenzentské kopie" (jinde se píše o "lincích na screenery") ještě před premiérou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby mohli akademici včas odhlasovat České Lvy.

   Vymazat
  2. Mluvím samozřejmě o té formální premiéře 25. prosince; to by akademici nepočkali, než rok skončí (a doběhne těch 7 dní, po kterých teprve bude film nominovatelný)?

   Vymazat
 8. KDYZ US JSME U TECH LVU...

  Soudruh Supra Alpha (znate je, ty alfa samce), by nas, luzu, nejradeji omezil. Nepreje si, teplaci, aby se nase mrzke prispevky nahodou nedotkly jeho bozkych bulev. Skemra Frantu na G+ a Franta se krouti jak zizala, jak nas tady milostive toleruje. Ale treba mu alfa samec posle milion a Franta konecne bude moci utect z teplakova.


  Alpha Supra +František Fuka​ chtěl bych se vás zeptat, jestli už i podle vás nenazrál čas deaktivovat možnost komentáře pod příspěvky na vašem blogu.
  Chodím tam moc rád, ale ať už chcete nebo ne, při dočítání článku vám padne oko na komenty pod ním a dobrý dojem je ta tam. Stává se z toho žumpa pro deprimované psychotiky a to myslím hodně vašich čtenářů a supporters mrzí.
  Děkuji za zvážení i za kvalitní čtení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, a kolikrát si zasolil, že si usurpuješ právo rozhodovat o tom, kdo tu má být a kdo ne?

   Vymazat
  2. Zakaz diskusie asi nie ale inteleguani tvojho formatu zrejme budu mat specialne testy pred kazdym prispevkom.

   Vymazat
  3. Jene, vy se nestaráte o svou vagínu!

   Vymazat
  4. Jan Bart je jehovista a homosexual.

   Vymazat
  5. Prvni odstavec jsem napsal ja, Jan Bart, hajici prava teplacke komunity ke svobodne diskuzi.

   Druhy odstavec napsal Frantovi Fuku jakysi Alpha Supra na G+, kde Frantu skemra o zruseni diskuze tady, neb jej z teplacke komunity boli bulvy, kdyz je nucen to zde cist.

   Je skvele, jak Alpha podleza panu FFukuovi, that fucking asshole lickspittle! Ctel by se pana FFuku zeptat, jestli uz "nenazrál čas deaktivovat možnost komentáře pod příspěvky na vašem blogu", neb recenze ma moc rad ale pote, at chce nebo nechce, jeho oko padne do teplakova a je konec.

   Ale kdyz jste tadydlec s Alfou, tak jsem jehovisticky homosexual, ktery se nestara o svoji vaginu, oufakingkej, furt se jede a nak bude...

   Vymazat
  6. banda picusku zapasicichv bazenku plnem hoven; rej udu rozehravajicich koncert vln plebske mrvy; jen tak dal, hrdobci

   Vymazat
 9. Odpovědi
  1. Tento Corvus byl odstraněn komentářem.

   Vymazat
  2. A co na to Jan Tleskač?

   Vymazat
  3. Caco, jsi jedním z hoi polloi tepláků s zrovna tak plaveš prsa v tom bazénku hoven, tak si nehraj na hoi oligoi jako tendlecten Alfa Supra, který u Franty žadoní jak patolízalská krysa, aby přijel hovnocuc, neb jemu to zde nevoní.

   Vymazat
  4. Grima odstraní hrdobec/hrdobce/hrdobci. Již brzy v našich kinech. Aneb dobrý brouk je mrtvý brouk.

   Vymazat
  5. Tak to abych si koupil nějaký postřik proti hrdobcům.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.