28.3.17

Recenze: Raw [Grave] - 40%

Mladá vegetariánka Justine je dovazena rodiči na veterinární školu, kde má začít studovat (a už zde studuje její o něco starší sestra). Po brutálním "přijímacím rituálu", při kterém je donucena sníst syrovou králičí ledvinu, se v ní probudí nečekané pudy - touha po syrovém mase a krvi!


I když to ze synopse (a z traileru níže) může vypadat, že Raw je horor, není to pravda. Je to poměrně hardcore artfilm, který chce nastavovat různým věcem zrcadla: Konkrétně asi sexuálnímu dospívání, ale není to úplně jasné - jak už to u  artfilmů chodí.


Buďte mi za tuto informaci vděčni, protože teď můžete na film jít lépe připraveni a lépe tušit, do čeho jdete. Já na něj šel nepřipraven, takže jsem se nejméně 30 minut snažil chápat děj a divil jsem se třeba tomu, že se žádná z postav nepozastaví nad skutečností, že zapřísáhlí vegetariáni posílají své děti na veterinu (na veterinu typu "živočišná výroba", nikoliv "léčení kočiček"), nebo nad tím, že "přijímací rituál" na vysoké škole obsahuje brutální ponižování (polévání zvířecí krví, nucení k pohlavnímu styku), fyzické násilí a ničení soukromého majetku, zřejmě se souhlasem vedení školy. A nikdo se tomu během celého filmu nijak nediví, natož aby proti tomu nějak protestoval, nebo se toho prostě nezúčastnil. Opravdu mi doteď není jasné, jestli ta školní brutalita také měla něco symbolizovat, nebo jestli to na francouzských / belgických školách opravdu takhle chodí a všichni to berou jako samozřejmost.Justine si tedy tohle všechno nechá líbit, a současně se zamiluje do svého gay spolubydlícího, od kterého se nechá odpanit. Během toho, mezi pitváním mrtvých psů a zasouváním rukou do zvířecích tělesných otvorů, v ní začne klíčit touha po krvi, která nějakým způsobem podněcuje její promiskuitu - což mě utvrdilo v tom, že hlavním motivem filmu skutečně je dívčí dospívání, pročež by měl dostat ceny na nějakých festivalech.

Film se snaží šokovat různým ponižováním, brutalitou, krví (různé kousání do živého masa) a občasnou nahotou, ale není to nic, co bychom neviděli v debilních hollywoodských hororech (natož ve francouzských!). To, že z toho festivaloví diváci omdlévají, je pro mě dalším důkazem, že festivaloví diváci málo koukají na hollywoodské horory (natož na francouzské!).


Na konci filmu dojde k něčemu jako k "překvapivému odhalení", které mi nepřišlo vůbec překvapivé, (ale zřejmě překvapivé být mělo, jinak netuším proč by ve filmu bylo).

Film Raw ve mně vzbudil velmi podobné pocity, jako nedávný Neon Demon. Je to dílo, které je originální, nepředvídatelné a místy vizuálně zajímavé, ale nepříjemně z něj čiší snaha za každou cenu vzbudit nějakou kontroverzi a donutit diváka, aby hledal skryté dvojsmysly až trojsmysly.

P.S. k divnému dvojnázvu: Jde o francouzsko - belgický film, který se v původní verzi jmenuje "Grave", což ve francouzštině neznamená "hrob". Jeho český název je "Raw".

SPOILERY! SPOILERY! SPOILERY!

Pokud vás zajímá ta "pointa": V průběhu filmu zjistíme, že Justinina sestra také pije krev a jí syrové maso. Na konci filmu sežere Justinina gay milence a je zavřena do vězení. V poslední scéně Justinin otec prozradí, že tu krvežíznivost mají děvčata po mamince, a ukáže svou strašlivě zjizvenou hruď. KONEC. Opět: Kdyby nešlo o artfilm, nutně bych si musel pokládat otázky jako: "Jak to, že dospělé děvče dosud nikdy v životě nevidělo nahou hruď svého otce?" nebo "Jak to, že rodiče, kteří se bojí propuknutí krvežíznivosti u svých dětí, posílají tyto děti studovat na školu, kde stráví hodiny denně porcováním mrtvých zvířat?"

32 komentářů:

 1. quote: "žádná z postav nepozastaví nad skutečností, že zapřísáhlí vegetariáni posílají své děti na veterinu"

  Sorry, nějak nechápu souvislost. Proč by vegetarián neměl být veterinář? Vegetariáni se nevyhýbají masu proto, že by nesnesli pohled na něj, nebo tak něco, ale proto, že odmítají ubližování těm "němým tvářím", ne? To naopak celkem koreluje s tím, že by spíš chtěli zvířata léčit, pomáhat jim a podobně, v čemž jim veterinární obor může splnit představy.
  Nebo jsem něco minul?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na té škole se dělají s němými tvářemi dost nechutné věci. A viz taky spoilery...

   Vymazat
  2. Asi nevis co obnasi studium veteriny a zaroven neznas zadnyho vegetariana z presvedceni.
   Takze jo.Neco jsi minul.

   Vymazat
  3. Třeba já jsem vegetarián z přesvědčení a nevím, jestli bych měl na normální veterině s něčím problém. Asi teda měl, ale já bych měl problém na většině škol a ve většině profesí, protože jsem nesnesitelně zásadový člověk v mnoha různých ohledech... paradoxně mi ale často nesejde na věcech, co jiní považují za důležité.
   Za jiné vegetariány psát nemohu, protože mám za to, že se navzájem trochu lišíme... asi třeba jako všichni negři taky nejsou stejný.

   Vymazat
 2. Neni to nahodou nejaky artfilm?

  OdpovědětVymazat
 3. Jestli je toto film, vycházející vstříc očekáváním a potřebám festivalového diváka, tak je to jen další důkaz toho, že většina festivalových diváků jsou nudící se mimozemšťani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je Ivča nudící se mimozemšťanka?! Toť otázka...

   Vymazat
  2. Ajuga - mluvíš mi z duše. Nudící se mimozemšťané, kteří mají účast na artfilmu až do konce jako zkoušku dospělosti (buď to, nebo lov alienů v arktické pyramidě).

   Vymazat
  3. Většina si z nedostatku duševní odollnosti nakonec zvolí lov alienů. A ano, Ivča je mimozemšťanka. Proto ji uvidíme ve filmech Prometheus 8, 9 a 10, kde hraje krabici prošlých pískovcových krekrů s velmi suchým smyslem pro vlhký humor.

   Vymazat
  4. Asi si přečetli v Blesku, že na artfilmy koukají intelktuálové. Tak chodí koukat na artfilmy a myslí si, že jsou intelejtuálové, no...

   Vymazat
 4. Vypadá to jako nesmyslný a zbytečný "kanibalistický artfilm" s absurdním scénářem, spoustou krve a všeobjímající nudou v každé minutě. Nikdy se nedozvím, jestli jsem měl pravdu, protože ho nikdy neuvidím.

  OdpovědětVymazat
 5. Jako odpočinková záležitost v přestávce mezi bělením to nemusí být špatné..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekl bych, že je téměř zcela jisté, ze posádky Promeseause a SS ( nikoli Schutzstaffel) byly odsouzeny k jistému zániku jen proto, že nebyly podstoupeny análnímu vybělení.
   Alien se v podstatě ničivě zaměřuje na tmavé dírky a mnohému mohlo být zabráněno preventivním bělením.
   Že to netušili před 40 lety je pochopitelné, leč v dnešní době neomluvitelné.

   Vymazat
  2. Což se samozřejmě vztahuje i na pozemské situace, jako třeba právě zde v syrovém hrobě.
   Kdyby se bělilo, zvěrstev by nebylo.
   Ani v Texasu.

   Vymazat
  3. Pro Barta - zjevně jsi teplomet, tak to využiješ.
   http://zena-in.cz/clanek/beleni-konecniku-ano-ci-ne

   Vymazat
  4. Víš, diskutére, to máš tak: anální bělení je tady v teplákově takový running joke.
   Takže si pročti tato kvalitní diskuzní FFFilm fóra od úsvitu lidstva a až potom si dovol něco mektat, ty teplomete jeden.

   Vymazat
 6. Dívčí dospívání nikdy není na artfilm. Je to horor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horror je to, že se některé dívky chovají, jako by se narodily dospělé. Akorát že se pořád hledají, ovšem dospělácky. Taková babská hra na babu s vlastním egem (pokud njějaké je).

   Vymazat
  2. dycky kdyz se nekdo najde a zacne to byt opravdu on buh dela to co zrovna delal a pokracuje v tom

   Vymazat
 7. Proč tak ujel ten překlad názvu filmu? Teď místo úchylů přijdou do kina vitariáni.

  OdpovědětVymazat
 8. Vážně fuku řeší kauzalitu u art filmu? Do you even ART?

  OdpovědětVymazat
 9. Ještě mi tady chybí informace, jestli se film líbil taváryšovi Vronskému.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten film je, jak se zdá, rusky zádumčivý, takže snad ano. Ale všechno záleží na tom, zda se tam pije čaj ve sklenicích, kolik stakanů vodky hlavní hrdinové snesou a zda tam někde visí portrét Mikuláše II.

   Vymazat
 10. Ak je to tak dadaistické a surealistické ako skvelý The Lobster, tak sa mám na čo tešiť. :D Som rád Franto, že sa pre bulvy obetuješ a ideš ofrflať aj takéto filmy, hneď potom podľa rezencie vidím v týchto filmoch potenciál vrátane inkriminovaného Neon Demon. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Humrovi je to taky docela podobné.

   Vymazat
  2. Humra amerického jsem si dal k večeři, takže už to dál nezmiňujte, the lobster is fucking gone.

   Vymazat
 11. Těším se na film, který Františka opravdu šokuje. 😀😀
  Tím neříkám, že film není prvoplánový (podle všeho je a nemá smysl jej vidět.)

  OdpovědětVymazat
 12. Me by spis zajimalo, kdy Frantiskuv film sokuje nas...

  OdpovědětVymazat
 13. Shodou okolností jsem v životě potkala už tři vegetariány, kteří vystudovali veterinu a několik let úspěšně působí v oboru. Co mohu posoudit, sklony k pití krve to v nich neprobudilo,to bude belgická specialita.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.