28.10.16

Recenze: Zúčtování [The Accountant] - 40%

Ben Affleck hraje autistického matematického génia, který sice není příliš schopen komunikovat s "normálními lidmi", ale zato má takové kombinačně / matematické schopnosti, že si ho nejnebezpečnější zločinci světa najímají na "rekonstrukci" svých účetnictví.

A kromě toho je badass motherfucker ninja killer / sniper / Jason Bourne. Protože měl tátu v armádě.

Film ale (aspoň zpočátku) není o něm, nýbrž o dvou policistech (J.K. Simmons a nějaké snědé děvče), kteří se snaží odhalit Affleckovu pravou identitu.

A ještě se tam nějak připlete Anna Kendricková jako účetní v megafirmě, pro kterou Affleck právě teď dělá, a zdá se, že v něm probudí něco, co dosud neznal, tzn. hormony.


Thriller Zúčtování (takto česky pojmenovaný zřejmě proto, že doslovný překlad Účetní není dostatečně sexy) obsahuje několik fajn nápadů, ale má i několik nepříjemných problémů, z nichž nejzásadnější je ten, že si tvůrci dostatečně neujasnili jaký příběh natáčejí, o kom vlastně ten příběh je a jakého žánru je jejich film.


Nejzákladnější zápletka, tak jak jsem ji nastínil výše, má nezanedbatelný potenciál. Ale tvůrci ho rozmělňují tím, že do ní zamontovávají spoustu flashbacků do různých období Affleckovy minulosti (už od dětství), které jsou ve většině případů zbytečné a daly by se snadno odbýt jednou, dvěma větami expozice.Film je od začátku splétán tak, aby obsahoval jisté nejasnosti, které jsou v jeho průběhu (a hlavně na konci) překvapivě odhaleny. Problém je v tom, že jde o odhalení nikterak zajímavá až dementní / nechtěně vtipná. Opravdu mě nezajímá, co se stalo s hrdinovým bratrem, kdo je tajemný hlas na telefonu a proč se před pár lety střílelo v mafiálnském klubu. Zajímá mě hlavní postava filmu (pokud to je Affleck), ale nic pořádného se o ní nedozvím.

Celý film směřuje k tomu, aby divákovi došlo, že psychopat / masový vrah Affleck je vlastně sympaťák a máme ho mít rádi, což se (opět) nedaří tak, jak by si tvůrci představovali, a jde z něj pořád především strach.

V rukou nějakého extrémně stylového režiséra (např. Davida Finchera) by se z toho možná mohlo stát něco zajímavého (viz třeba jeho Hra) a atmosférického. Vlastně, asi i Ben Affleck (režisér) by z toho dokázal vytěžit něco víc, než se podařilo málo zkušenému Gavinu O'Connorovi.

Nebýt přítomnosti áčkových herců (i když Lithgow a Tambor mají spíš jen camea), šlo by o typický příklad dalšího nezajímavého krimithrilleru, vycházejícího přímo na BluRay.

15 komentářů:

 1. BTW: Název Účetní asi nebyl zvolen ze stejného důvodu, z jakého by nikdo nevybral pro thriller název Četník. Ty názvy probouzí v české divácké obci úplně jiné asociace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jaké asociace tedy slovo accountant probouzí v americké divácké obci? V divácké obci ve zbytku světa mimo CR?

   Vymazat
  2. nádech něčeho nebezepečného, nezákonného, tajemného a úžasně placeného ... ;)
   inu jiný kraj ...

   Vymazat
  3. Maléry pana účetního už je zabraný....

   Vymazat
  4. A co Průsery účetního?

   Vymazat
  5. Účetní u nás potřebuje kombinatoriku na zpracování účetních problémů asi tak jako farmář Boeing 737 na práškování polí. A pochybuju, že v Americe to chodí jinak.

   Vymazat
  6. no tady to slovo "Accountant" ma zhruba stejnej nadech jako v CR. tedy kdyz se rekne accountant, tak si clovek primarne predstavi nesmelyho ale precizniho obrejlenyho urednikoidniho posouvace papiru a cisel v ruznejch kolonkach. Coz se s Batfleckem ve filmu The Accountant vlastne zas tolik nevylucuje. Klidne to teda moh bejt Ucetni nebo Uctar i v CR.

   Vymazat
 2. Bude recenze na novej ceskej film s Vavrincem Hradilkem v hlavni roli?Prej je to peklo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to mě dnes také napadlo. Po shlédnutí traileru mě napadla jediná věc: Budař že by dosáhl hodnosti SS-Sturmbannführer? Budař? Lautes Lachen!

   Vymazat
  2. to je dobry no, na to pudu

   Vymazat
 3. A kdy konečně zučtujeme s Fuck na vas s Tokyu? Navrhuju přestat solit Bulvám dokud nás Fuku bude fuckovat a nevypotí konečně ten svuj film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsi ty divný? My se tady radujeme s Františkem, že má tvůrčí svobodu a nemusí se stresovat časem. Jednou, až film o Tokyu vyleze, tak se jméno Fuka zařadí mezi persóny jak Lucas, Fincher a Andreson. Tak nevyšiluj, ty hlupáčku...

   Vymazat
 4. To je poprvé, kdy vidím, že se tvůrci filmů nechali inspirovat fungujícími seriály a posrali to jen tím, že do toho zatáhli Batflecka ...

  OdpovědětVymazat
 5. Odpovědi
  1. Ne, je to film, jen to téma už je takové seriálově ojeté ...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.