25.10.16

Recenze: Doctor Strange - 80%

Dr. Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) je nejlepší mozkový chirurg v New Yorku a možná i na světě (rozhodně si to o sobě myslí). Když se ve svém drahém autě zřítí do řeky, roztříští si prsty na rukou, takže nebude už nikdy schopen operovat. Po několika neúspěšných pokusech o léčbu už ztrácí naději (a peníze), když se dozví o "zázračně" uzdraveném chromém, vydává se za poslední peníze do Nepálu, kde by se měl nacházet zdroj onoho zázraku.

Zde nachází enklávu mnichů, kterým šéfuje strašidelný keltský mutant (Tilda Swintonová), a dozvídá se, že existují jiné světy, jiné reality, ve kterých se dá najít hodně zábavy, poučení a nechemických drog.

Začne tudíž studovat a cvičit se v magii, nejdříve proto, aby si uzdravil ruce, ale později samozřejmě dojde i na záchranu světa před zlým čarodějem Madsem Mikkelsenem.


Hlavním tahákem této adaptace starého Marvel comicsu jsou trikové scény, ve kterých Strange (a další postavy) proskakují a bojují v jiných dimenzích, překlápějí realitu a převíjejí čas oběma směry. To je znázorněno výrazně psychedeličtěji a extravagantněji než v Inceptionu, a je to pravděpodobně hlavní důvod, proč se Disney rozhodl zfilmovat právě tento (nijak extra slavný) comics.


A je to dobře. Nedá se říct, že by šlo o nějak technicky úžasné triky, ale v málokterém jiném filmu (který by si je mohl dovolit) by podobné šílené vizuály měly smysl. V tomto filmu ho mají, takže si užijeme spousty fraktálů, neonových barviček a dokonce to vypadá, že tvůrci byli fanoušky Cyriaka. A 3D verze má pro jednou zase svůj smysl.

Tvůrci si byli vědomi toho, že natáčejí filmovou verzi postavy, která vypadá v originále takto:


...a došli ke správnému rozhodnutí, že budou celý film na diváka mírně lišácky pomrkávat a dávat najevo, že si jsou zcela vědomi toho, jaká hovadina celý ten námět je (i když je filmový kostým výrazně méně gay, než ten původní comicsový).

Děje se tak prostřednictvím různých drobných vtípků, verbálních, vizuálních (krátké cameo této knihy) i akustických (Pink Floydi a jejich imitace na soundtracku).Velkým plusem je obsazení, především Cumberbatche a Swintonové, díky nímž je film dostatečně zajímavý i těch úvodních 40 minut, kdy se realita nepřeklápí. Cumberbatchovi to samozřejmě velmi sekne a daří se mu tohoto nadutého (později samozřejmě polepšeného) Doktora ztvárnit tak, že se nám neplete s velmi podobně charakterizovaným Tonym Starkem Roberta Downeyho Jr., nebo jinými postavami, které dříve hrál Cumberbatch.

Mads Mikkelsen a Rachel McAdamsová jsou ve filmu tak málo, že nemají co předvést. Významnější herecký výkon podává Strangeova kápě.

Přes všechny plusy se ale filmu úplně nedaří zbavit se nálepky "jen další ucházející Marvelovka". Je to dáno především tím, že musel být přístupný, zábavný a pochopitelný i pro osmileté děti. Takže režisér Scott Derrickson, který umí natočit slušně fungující drsné horory, nemohl více přitlačit na pilu, udělat postavy komplexnější, nebo inscenovat obětování vlastního života tak, aby to působilo opravdu dojemně a osudově. Ty vizuály jsou opravdu cool a na BluRayi v nich asi objevíte spoustu úžasných skrytých nápadů, ale ztratí svůj glanc unikátnosti ještě před koncem tohoto filmu.

Ale po úspěchu dospěláčtějšího Deadpoola (z konkurenční Fox stáje) třeba Disney najde odvahu k něčemu podobně drsnějšímu, ale s rozpočtem bližším Doctoru Strangeovi...

P.S: Film je uváděn dabovaný i s titulky.

43 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Bacha, v článku jsou spoilery ... http://www.tvguru.cz/doctor-strange-obsah-potitulkovych-scen-odhalen/
   (kdyby to místo odkazu zobrazilo 3.14ovinu, tak to někdo smažte)

   Vymazat
 2. V tuto chvíli 97% na Rotten Tomatoes, z toho 36 fresh, 1 rotten? Kéž by to bylo stejně dobré, jako byl Iron Man.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pripájam sa a bez toho aby som to videl, len vzhľadom na naznačené povahové čŕty doktora Benedicta Cumberbatch Strangea, sa teším na jeho stretnutie s Avengers a hlavne dialógy Robertom Downeyom jr.

   Vymazat
 3. Grimovi někdo hacknul účet. Jinak by upozornil na překlep v "svůj smyl". A nebo stárne...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Začínám být nedbalý, já vím. Ale pokud Franta na sobě nepracuje, pokud se nestará, aby si zlepšil češtinu, pokud nečte knihy... co to vlastně říkám?

   Vymazat
  2. Čtení knih po Frantovi nepožadujme, stačí, že začal koketovat se seriály. Ale bohajeho tu jednu minutu na přečtení svého výplodu po sobě, tu by teda obětovat mohl!

   Vymazat
 4. A kde je jeho lepší polovička, Dr.Love?

  OdpovědětVymazat
 5. Nestačilo by jednoduše napsat zábavná chujovina?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou snad všechny Marvelovky, proto na ně chodíme ...

   Vymazat
  2. A to tam jako sedíte v kině s těma dětma 8-10 let pro které je to natočené a nic vám není divné? To chodil Otík do kina na jen počkej zajíci.

   Vymazat
  3. Těch dětí tam zase tolik není, on je ten film sice s nízkým ratingem, jak píše František, ale mimo multiplexy ho dávají až od osmi večer.

   Vymazat
  4. Jsou pohádky pro děti a jsou pohádky pro dospělé. Marvelovky ( a třeba SW také) jsou přiznanými pohádkami pro dospívající. Naopak třeba takový brutální zombie horor je nepřiznaná pohádka pro dospělé.

   Vymazat
  5. Teď koukám, že THOR má taky 80%. No to dávali nedávno v TV odpoledne o víkendu tak sem to dal jen pro tu zkušenost. Lidi jako tady se děje něco moc divnýho jestli na to chodíte v dospělosti.

   Vymazat
  6. Thor? Mluvis o tom sejkspirovskem dramatu?

   Vymazat
  7. Ano o tom. Chvíli to byl Shakespeare, chvíli král Artuš a když je Heimdall u duhového mostu uvězněn v ledu tak i Mrazík.

   Vymazat
  8. A proc te to trapi? Nekdo kouka v nedeli na fotbal, nekdo na dostihy, nekdo jde do kina na pohadku, nekdo beha v lese ... v cem je rozdil?
   lidi proste zabijej cas a snazej se zabavit mozek a telo, aby nepremejsleli o tom, ze stejne jednou umrou a je uplne jedno, co kterou hodinu zivota delali, protoze za 100 o tom nebude nikdo vedet a za miliardu let, coz je pro vesmir chvilka, nejspis nebudou ani zadne shluky atomu, ktere by cokoli dnes existujiciho pripominali.
   tak o co ti jde?

   Vymazat
  9. To je zřejmě důsledek mého mylného úsudku vycházejícího z neopodstatněného zobecnění. Prostě jakmile vidím dospělého jít na pohádku pro děti tak to získá mojí pozornost.

   Vymazat
  10. Smiř se s tím, že existuje (zdá se že poměrně početná) skupina dospělých, které z nějakého důvodu baví sledovat filmy pro děti. A nebo číst knihy pro děti.
   Dokud nikomu neubližují, tak je to myslím v pořádku. Tolerujme je.

   Vymazat
  11. Já tomu nevěřim, docela bych chtěl znát statisticky jak to je. Tady nejsme v americe. Co třeba udělat anketu filmových premiér s možností vybrat film na recenzi?

   Vymazat
  12. Porno je také taková pohádka a taky na to kouká spousta dospělých :-I

   Vymazat
  13. aristokles: tenhle nápad se mi líbí. Františkovy recenze mám sice rád, ale výčet filmů mi přijde čím dál horší.

   Tester: to je pravda - neurčené v čase a místě, jasně dané charaktery postav a vždycky to dobře skončí. Typická pohádka.

   Vymazat
 6. Ani google translate nepoužívá mozkový chirurg.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je pro tebe google translate benchmark, bude asi lepší, když půjdeš na mongolsky dabovanou verzi.

   Vymazat
 7. ma pravdu je to nesmysl spravne je neurochirurg

  OdpovědětVymazat
 8. Přečetl jsem si první větu a nerozumím termínu „mozkový chirurg“. Má to něco společného s neurochirurgem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, ale gastroenterologie je blízko.

   Vymazat
  2. Tu recenzi nepsal doktor, ale "kritický spisovatel".

   Vymazat
  3. ...už chápem obsadenie Madsa Mikkelsena..

   Vymazat
 9. Franto, čtu tě fakt rád, ale "Marvel comics, Samsung tablet" a jiný perly...to bolí. Co takhle třeba "comics od Marvela"?

  OdpovědětVymazat
 10. Taky tam mají camea Antman, Hawkeye, Phil Coulson nebo Stan Lee?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stan je tam vždycky, v seriálech sice většinou jako plakát na zdi, ale je tam :-D

   Vymazat
  2. Nepostřehl jsem, čemu se Stan řehtal. Bylo to jeho vlastní komix, nebo konkurenční?

   Vymazat
  3. Byla to ta knížka s čakrama.

   Vymazat
  4. Řehtal se té knížce od Huxleyho, kterou linkuju v recenzi.

   Vymazat
  5. Já jsem ho teda ani nepostřehl. Kdy si tam četl a řehtal se?

   Vymazat
  6. V jednom tom 3D puzzle byl vlak nebo metro nebo tak něco. Seděl u okna, četl tu knížku, smál se a řekl: "To je ale blbost" nebo tak něco ...

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.